İçindekiler

Ankara Anlaşması Almanya nedir? Eğer bunu henüz yeni duyuyorsanız, ne anlama geldiğini bilmiyor olabilirsiniz. Söz konusu anlaşma, 1963 senesinde Avrupa Birliği ile Türkiye arasında imzalanan Turkish Businessperson Visa’dır.

Türk vatandaşlarının yatırım ve iş yolu ile vatandaşlık, çalışma izni almasını daha kolay bir şekilde sağlar. Dolayısıyla bu sadece Almanya için değil farklı Avrupa ülkeleri için de geçerlidir. Bunlar,

 1. Belçika,
 2. Danimarka,
 3. Fransa,
 4. Hollanda,
 5. İrlanda,
 6. İspanya,
 7. İtalya,
 8. Lüksemburg,
 9. Portekiz,
 10. Yunanistan şeklindedir.

Almanya Ankara anlaşması 2022 buradan da görülebileceği üzere oldukça geniştir.

Ankara Anlaşması Nedir?

Ankara Anlaşmasından faydalanmak istiyorsanız, Almanya Ankara Anlaşması 2022 öncesinde anlaşmayı bilmeniz gerekir. Bu 12 Eylül 1963 tarihinde, Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu arasında Ankara’da imzalanan bir ortaklık anlaşmasıdır.

AET’nin 1958 senesinde kurulması ardından, Temmuz 1959’da topluluğa katılmak üzere Türkiye başvurmuş; AET müracaatı değerlendirerek ortak komisyonun kurulmasına dair karar çıkartmıştır. Müzakereler de 12 Eylül 1963’de söz konusu anlaşma ile sonuçlanmıştır.

Bu anlaşma Ortaklık Konseyi Kararları ve Ek Protokol ile AET hukukunun parçasıdır. Ankara Anlaşması çerçevesinde koşulları yerine getiriyorsanız oturma hakkı için başvuru yapabilir.

Almanya Ankara Anlaşması Şartları Nelerdir?

Eğer Almanya Ankara Anlaşması 2022’den yararlanmak istiyorsanız, bir takım şartlarının olduğu bilinmelidir. Bunlar başvuran kişi tarafından sağlanmalıdır;

 1. Almanya’da iş kurmak isteyen 45 yaş üzerindeyse emeklilik aylığı şartlarının karşılanıyor olması aranır.
 2. Sabıka kaydı bulunmamalıdır.
 3. Daha önce yasa dışı yollar ile Almanya’da bulunmamalıdır.
 4. İş kurmak için gerekli sermaye, iş kuran kişi tarafından sağlanmalı yahut kredi ile taahhüt edilmelidir.
 5. Ülke ekonomisine katkı yapacağı öngörülmelidir.
 6. Kurulmak istenen işe dair bir ilginin yahut bölgesel talebin bulunması gerekir.
 7. İş detaylarını kapsayan bir iş planı hazırlanmalıdır.
 8. Başvuru sahibi, ilgili işe dair mezuniyet ya da uzmanlık belgesi bulundurmalıdır. İlgili meslek grubunda 2 senelik çalışma tecrübesi olmalıdır.
 9. Geçerli bir Türkiye Cumhuriyeti pasaportu olmalıdır.
 10. Başvuran kişi 18 yaşından büyük olmalıdır.

Almanya Ankara Anlaşması 2022 ana şartları ile bu şekilde olup sağlanması gerekir.

Ankara Anlaşması Almanya Gerekli Belgeler Neler?

Ankara Anlaşması kapsamında Almanya’ya gitmek istiyorsanız, Ankara anlaşması Almanya dil şartı zorunluluğu bulunmasa da bir takım evraklar vardır. Bunların eksik yahut hatalı olması, problemlere ve işlemlerin geç tamamlanmasına neden olabilir.

Bu nedenle hangi evrakların hazırlanacağını bilmek ve buna göre hareket etmek gerekir;

 1. Ekonomik yatırım belgesi ve sair lisanslara dair bilgi ve evraklar
 2. Belge ya da sertifika
 3. Sabıka kaydı
 4. Sağlık raporu
 5. İş izni ilk müracaat idari bedeli formu
 6. Geçici oturum izni ilk müracaat idari bedeli formu
 7. Geçici oturum izni müracaat formu
 8. Nüfus kayıt örneği
 9. İkametgah tezkeresi
 10. Kimlik belgesi
 11. Süresi geçerli olan bir pasaport
 12. 2 tane biyometrik fotoğraf
 13. Ulusal vize başvuru formu evrakı
 14. İş planı

Bu gibi evrakları hazırlayarak Almanya Ankara Anlaşması 2022 başvurusu yapılabilir.

Ankara Anlaşması Almanya Neden Reddedilir?

Ankara Anlaşması ile Almanya’ya gitmek itiyorsanız, kabulün garanti olmadığı bilinmelidir. Bazı hallerde ret yanıt a alınabilir. Bunun bir nedeni iş planıdır. Bu yetkililer tarafından ayrıntılı olarak incelenmektedir. Ayrıca kaynakçaların gösterilmesi, tutarlı bir açıklama yapılması da talep edilir.

Eğer yetersiz bulunursa kabul edilmeyebilir. Sektör sınırları bulunmasa da yetkinlik önemlidir. Kişiler başvurduğu alanda tecrübeli olmalıdır. Ayrıca finansal kaynakları da yeterli seviyede olmalıdır.

Almanya Ankara Anlaşması İçin İş Planı Nedir?

Almanya Ankara Anlaşması 2022 içerisinde birçok şart vardır. Bunlardan bir tanesi de iş ayrıntılarını kapsayan bir in anlaşmasının hazırlanmasıdır. İş kurmak isteyen ya da serbest olarak çalışmak isteyen insanlar, vize müracaat sırasında bir iş planı hazırlamış olmalıdır.

Burada dikkat edilmesi gereken konu sektör farkının olmamasıdır. Dolayısıyla sektör ve yapılacak iş ne olursa olsun, Almanya’ya Ankara Anlaşması çerçevesinde girebilmek için bir ön koşuldur. Eğer diğer maddeler sağlanıyorsa, ancak bu şart bulunmuyorsa müracaat da olumsuz sonuçlanır.

İş planı hazırlamanın hedefi, işin piyasa potansiyelinin ve talebinin bulunmasıdır. Almanya Ankara Anlaşması 2022 için rekabetin az olduğu bir alanın seçilmesi, kişilere bu bakımdan avantaj kazandırır. Ancak kendinize ait bir iş planı doğal olarak olmayabilir.

Bu durumda Franchising modelini düşünmeniz de mümkündür. Mevcut olarak bulunan bir şirketin devralınmasına yönelik ilan da hazırlanabilir.  Anlaşma çerçevesinde Almanya’ya gitmek için oluşturulan iş planlarında ilk olarak iş fikrinin, sunulacak ürün ya da hizmetin, hedef müşteri kitlesinin, ilgili bölgenin ayrıntılı biçimde açıklanması aranır.

İşi kimin kurduğu, hangi aşamaların kim tarafından yürütüleceği ayrıntılı bir şekilde aktarılır. Şayet bir firma kurulması planlanıyorsa, Almanya Ankara Anlaşması 2022 içinde hangi tür olacağı, dayanacağı hukuki temeller ayrıntılı olarak verilmelidir.

Almanya Ankara Anlaşması Vizesi İçin Olumlu Sebepler Nelerdir?

Almanya Ankara Anlaşması 2022 birçok olumlu sebebi vardır. Özellikle yaşamak için en çok tercih edilen ülkelerden bir tanesi olarak görülmektedir. Ayrıca bu vize sadece Almanya değil, diğer Avrupa ülkelerinde de iş kurma, çalışma fırsatı vermektedir.

Almanya pasaportuna sahip olmak ayrıca 161 ülkeye vize olmadan seyahat etme olanağı sunar. Bu nedenle yolculuklarınızı daha kolay hale getirir. Ankara anlaşması ile Almanya’ya gidenler, beraberinde yakınlarını da götürebilmekte; onları da imkanlardan faydalandırabilmektedir.

Bunun yan ısıra Ankara Anlaşması içinde dil zorunluluğu da mevcut değildir. Belirli bir süreyi geme ardından, Alman vatandaşlığı için başvuru yapmak da mümkündür. Bu halde kabul edilirse eş ve 16 yaş altındaki çocuklar da isterse bu ülkenin vatandaşı olabilir.

Ankara Anlaşması ile İş Kurma ve Oturum İzni Alma Mümkün Mü?

Ankara anlaşması ile Almanya’ya gitmek isteyenler, bu konuda önceden doğal olarak bilgi sahibi olmak ister. Bu kapsamda iş kurulup kurulamayacağı büyük bir soru işareti oluşturur. Ancak burada ilk olarak bunun geçerlilik süresinden bahsedilmelidir.

Bu anlaşma çerçevesinde Almanya’ya serbest çalışan vizesiyle gidecek kişilere geçici oturma izni maksimum 3 sene için Almanya’da kalma olanağı sağlar. İş kurmayı merak edenler, gerekli şartları sağlıyorsa ülkede iş de kurabilir.

Anlaşma kapsamında oturum izni de alınabilir. 3 yıllık geçici oturum sona erince, kişiler kalıcı oturum izni için müracaat edebilir.

Ankara Anlaşması Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya Ankara Anlaşması 2022 Almanya Vizesi başvurusu için ilk olarak gereken tüm koşulları sağladığınızdan emin olmanız gerekir. Eğer bu konuda bir problem görülmüyorsa, başvuru Türkiye’de yer alan Almanya dış temsilciliklerine gidilebilir.

Bunlar Ankara Almanya Büyükelçiliği, İstanbul Almanya Konsolosluğu ve İzmir Almanya Konsolosluğu şeklindedir. Başvuru gerekli belgeler ile beraber yapıldıktan sonra genellikle 2 ile 4 hafta arasında sonuçlanır. Ancak unutulmaması gereken, eksik belgelerin, yanlış bilginin olmamasıdır. Aksi durumda süreç de uzayabilir.

Ayrıca temsilciliklerde bir yoğunluk varsa başvuruların sonuçlanması 12 haftaya kadar sürebilir. Bunun hakkında bilgiyi büyükelçilik ve konsolosluklardan almanız mümkündür.