İçindekiler

Almanya’ya gitmek isteyen kişilerin sahip oldukları pasaport türüne bağlı olarak ülkeye giriş için vize sahibi olmaları ve bunun içinde sorunsuz bir Almanya vize başvurusu yapmaları gerekir. Hususi, hizmet ve diplomatik pasaportları olan kişiler 6 ayda 90 gün olacak şekilde vizesiz olarak ülkeye giriş yapabilirler. Ancak bordo pasaporta sahip olan kişilerin Almanya’ya giriş için giriş amacına uygun bir vizeye sahip olmaları gerekir. Bundan dolayı Almanya vize başvurusu yapmaları şarttır. Başvuru formunun doldurulması, evrakların hazırlanması ve randevunun gerçekleşmesi gibi gerekli adımlar atıldığında başvuru işlemleri tamamlanabilir.

Almanya Vize Başvuru İşlemi Nasıl Yapılır?

Almanya vize başvuru işlemi yapacak kişilerin başvuru için kullanabilecekleri 3 başvuru yeri vardır. Bunlar Almanya konsoloslukları, Almanya büyükelçilikleri ve yetkilendirilmiş vize merkezleridir. Genellikle kısa süreli olan vize başvurularında yetkili olan vize merkezleri üzerinden başvuru yapılabilir. Ancak uzun süreli vize alınmak istendiğinde başvurunun mutlaka büyükelçiliklere veya konsolosluklara yapılması gerekir.

Almanya vize başvurusu yapmak için alınmak istenilen vize başvuru formunun doldurulması gerekir. Form aşamasının ardından başvuru işleminin tamamlanması adına randevu alınır. Randevu gününde gerekli alan belgelerle birlikte randevu merkezine ulaşılır ve gerekli belgelerin teslim edilmesi sağlanır. Bu aşamada aynı zamanda randevu için gerekli görüşme yapılır. Ücretin ödenmesi ve biyometrik bilgilerin verilmesi işlemiyle randevu aşaması tamamlanır.

Almanya Vize Çeşitleri Hangileridir?

Almanya vize başvuru işlemlerine başlamadan önce ülkeye gidiş amacına göre alınması gereken vize çeşidinin belirlenmesi gerekir. Bu sayede ülkeye giriş yapılarak orada bulunma amacı gerçekleştirilebilir.

Almanya vize başvurusu ile alınabilecek vize çeşitleri şunlardır;

 • Schengen vizesi
 • C tipi (kısa süreli) vize
 • Transit vizesi
 • Turist vizesi
 • Aile ziyareti vizesi
 • D tipi (ulusal) vize
 • Çalışma vizesi
 • Ticari vize
 • Öğrenci vizesi
 • Erasmus vizesi

Bu vize çeşitlerinden duruma uygun olan vize türü tercih edilerek Almanya vize başvuru aşamasına geçiş yapılabilir. Bu vizeler belirli amaçların gerçekleştirilmesi için verildiğinde alınan vizeyle amaç dışında ülkede bulunmak mümkün olmaz. Örneğin öğrenci vizesi sahipleri çalışmak istediklerinde izin almaları veya durumlarına göre çalışma vizesine başvuru yapmaları gerekir.

Almanya İçin Vize Başvurusu Evrakları Nelerdir?

Almanya için vize başvurusu yapmaya karar verenler öncelikle almaları gereken vize çeşidini öğrenmelidir. Vize çeşidinin öğrenilmesi sayesinde başvuru aşaması resmen başlayabilir. Çünkü hangi vizenin alınacağı öğrenildikten sonra kolay bir şekilde başvuru evrakları da öğrenilebilir. Bu sayede eksiksiz ve belirlenen dilde hazırlanan Almanya vize evrakları randevu zamanında teslim edilebilir. Almanya vize başvurularında gerekli olan evraklar vize türüne göre değişiklik gösterir ancak tüm vize türlerinde talep edilen evraklar da vardır.

Bu evraklardan en önemlileri şunlardır;

 • Almanya vizesi için doldurulan başvuru formu
 • 10 yıldan eski olmayan ve vize için kullanılabilecek durumda olan pasaport (vize için 2 boş sayfası bulunmalı)
 • En fazla 3 ay içinde çekilmiş 3,5 x 4,5 cm boyutlarında olan 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Vize için yaptırılan seyahat sağlık sigortası poliçesi
 • Kimlik fotokopisi
 • Eski pasaport ve vizelerin aslı veya fotokopileri
 • Seyahat için yapılan rezervasyonlar
 • Adli sicil durumunu gösteren belge
 • Almanya’da yapılacak konaklamaları gösteren belgeler
 • Banka hesap dökümleri, maaş bilgileri vs.
 • Çalışma amacıyla vize alınıyorsa iş sözleşmesi, çalışma izni veya davet mektubu
 • Öğrenci olarak gidecekler için okula kabul mektubu ve sponsor dilekçesi

Almanya vizelerine başvuru yapacak kişilerin gerekli olan belgelerde değişiklik olacağını bilmeleri gerekir. Yetkili olan birimlerin başvuru yapan kişilerden farklı belgeler istemeleri de mümkündür. Ayrıca başvuru sahiplerinin bu belgelerinin Türkçe ve Almanca dilindeki örneklerini sunmaları gerektiğini bilmeleri gerekir.

Almanya Vizesi İçin Randevu Zorunluluğu Var Mı?

Almanya vizesine yapılan başvurularda randevu zorunluluğu vardır. Özellikle Schengen vizesi için Almanya Konsolosluğu’na başvuruda bulunulacaksa öncesinde randevu alınması gerekir. Bu randevu aynı zamanda vize merkezlerinden de alınabilir. Randevular için verilen tarihler merkezin ve konsolosluğun iş yoğunluğuna göre belirlenir. Aynı zamanda tatil dönemleri de randevu için verilen tarihin uzamasını sağlar. Öyle ki alınan randevular birkaç hafta sonraya verilebildiği için vize randevusunun seyahat tarihinden 1-3 ay öncesinde alınması gerekir. Verilen tarihte gerçekleşen Almanya vize randevu işlemi sayesinde onay alanlar vize alma hakkı elde ederler.

Almanya Vizesinde Yapılması Gereken Biyometri İşlemleri Nelerdir?

Almanya vize başvuru aşamasında olan kişilerin başvurularının tamamlanabilmesi için biyometri bilgilerini vermeleri gerekir. Bu bilgiler parmak izi ve biyometrik fotoğraf bilgileridir. Başvuru esnasında (genellikle randevu gününde) bu bilgiler kişilerden alınır. Bu bilgilerin alınma amacı sahte başvuruların yapılmasını engellemektir.

Parmak izi verme işlemi 2 yaşından küçük çocuklar için uygulanmaz. Ayrıca hükümet temsilcilerinin veya liderlerinin parmak izi sunması gerekmez. Bunun dışında parmak izini veremeyecek durumda olan kişiler muaf tutulur. Alınan izlerin geçerliliği 5 yıl olur ve bu süre içerisinde veriler saklanır.

Almanya Vizesinin Ücreti Var Mıdır?

Almanya vizelerinde ücret talep edilir. Bu ücret hem vize için hem de vize başvuru işlemi için istenilen ücretler olur. Vize için gerekli olan ücretler ise vizenin kısa süreli veya uzun süreli olmasına ya da seyahat amacına bağlı olarak değişir. Bu nedenle başvuru sahiplerinin ödeyecekleri ücretleri vizelerini belirlediklerinde öğrenmeleri ve gerekli zamanda ödemeleri gerekir.

Vize başvurusu Almanya ücretleri Euro cinsinden belirlenir ve kişiler o tutarda bir ödeme yaparlar. Ayrıca ödemeyi yapanların makbuz talep etmeleri gerekir, çünkü bu makbuz sayesinde vize ücretinin ödendiği gösterilir ve makbuz gerekli olan belgelerin arasına eklenir.

Almanya Vizesi Başvuruları İptal Edilebilir Mi?

Almanya vizesi için yetkilendirilmiş olan birimler belirli kriterleri dikkate alarak yapılan başvuruları incelerler. Bu kriterlere uygun olmayan bir durumu tespit etmeleri durumunda yapılan başvuruyu iptal edebilirler. İptalin sebebi belge eksikliği, yanlış beyan, maddi durum yetersizliği veya sicilin temiz olmaması olabiliyor. Ayrıca iptalin sebepleri arasında yanlış vizeye başvuru yapılması ve seyahat sonunda Almanya’dan ayrılma konusunda şüphe uyandırılmasının da etkisi vardır.

Almanya vizesi başvuru iptalini haksız bulan kişilerin ise red itirazı hakkı vardır. Bunun için mail veya şahsen başvuruyla itiraz edilebilir. İtiraz için başvurunun reddedilme sebebine ilişkin mektup hazırlanarak konsolosluklara gönderilir. Böylece yapılan kontrol işlemleri tekrarlanarak vizenin alınabilmesi mümkün olabilir.

Almanya İçin Vize Alması Gerekmeyen Ülkeler Hangileridir?

Almanya Schengen bölgeleri arasında bulunur. Bu nedenle Schengen bölgesine dahil olan bir ülkeden gelen kişiler (ikametli veya vatandaş olarak) vize almak zorunda değildir. Bu kişilerin ülkeye girmesi mümkündür. Vize zorunluluğu olmayan ülkeler şunlardır; Malta, Slovenya, İspanya, Yunanistan, Danimarka, Estonya, İzlanda, Belçika, İtalya, Çek, Litvanya, Avusturya, Hollanda, İsviçre, Finlandiya, İsveç, Fransa, Macaristan, Letonya, Norveç, Polonya, Lüksemburg, Portekiz, Liechtenstein ve Slovakya’dır.

Almanya Vizesine Yapılan Başvuruların Sonuçlanma Süresi Ne Kadardır?

Vize başvurusu Almanya için tüm işlemlerini tamamlayan kişiler yapılan başvuru sonucunun kendilerine ulaşmasını beklemek zorundadır. Başvuruların sonuçlanması için net bir tarih vermek mümkün değildir. Bunun için ancak tahmini bir süre verilir fakat bu sürede vize başvurularındaki yoğunluğa ve başvuru için hazırlanan belgelerin incelenme süresine bağlı olarak değişiklik görülebilir. Tahminen 15 gün içinde yapılan başvuruların sonuçlanması mümkündür. Almanya vize başvurusu ile durumları, konsolosluk veya tercih edilen vize merkezi siteleri üzerinden kontrol edilebilir.

Call Now ButtonHemen Ara