İçindekiler

Almanya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, bu ülkeye gidebilmeleri adına Almanya vize işlemleri için gereken tüm aşamaların eksiksiz olarak yapılması ve sonuç itibariyle Almanya vizesi almaları gerekmektedir. Almanya, Schengen ve AB üye ülkesi olmakta ve buna göre tüm vize işlemleri gereksinimler dahilinde yapılmaktadır.

Almanya Vize Çeşitleri ve İşlemleri

Vize, doğrudan doğruya bir ülkenin göçmenlik politikası ile ilişkilidir. Uzun ve kısa dönem olarak da bilinen vize, genellikle seyahatin nedenine göre isimlendirilir. Her vize çeşidinin prosedürü farklılık gösterdiği gibi Almanya vize işlemleri ve aşamalarıda farklılık göstermektedir.

Almanya uzun dönem vizesi, kişilerin Almanya’da 90 günün üzerinde kalacakları durumlarda başvurmaları gereken vizedir. Kişi hangi amaçla gidiyorsa gitsin, 90 günü aşan ziyaret için bu vize zorunludur. Uzun dönem Almanya için vize işlemleri tamamlanınca ve onay gelince, kişi oturum hakkı kazanır.

Kısa dönem Almanya vizesi ise kişilerin 90 günü aşmayan ziyaretleri için alınması gereken vize türüdür. Bu kısa dönem vizesi, genellikle Schengen vizesi olarak adlandırılır. Almanya Schengen vizesi alan kişi, bu vize ile bütün Schengen bölgesinde dolaşım hakkı kazanır. Fakat Schengen vizesi sahibi olan kişiler Almanya’da oturum ya da çalışma hakkı elde etmezler.

Almanya Aile/Akraba Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya, birçok insanın ailesi veya akrabalarını ziyaret etmek için seyahat ettiği popüler bir destinasyondur. Ancak, Almanya’ya seyahat etmek için bir vize gereklidir. Bu yazıda, Almanya Aile/Akraba Ziyareti Vizesi hakkında bilmeniz gerekenler hakkında bilgi vereceğiz.

Kimler Almanya Aile/Akraba Ziyareti Vizesi Başvurusu Yapabilir?

Almanya’ya aile veya akraba ziyareti yapmak isteyen herkes, Almanya Aile/Akraba Ziyareti Vizesi için başvurabilir. Bu, Almanya’da yaşayan bir aile üyesi veya akraba tarafından davet edilmeniz gerektiği anlamına gelir. Davet mektubunda, davet eden kişinin sizinle beraberinde kalacağı, konaklama ve masraflarınızı üstleneceği ve seyahat tarihlerinizin belirtilmesi gerekmektedir.

Almanya Schengen Vizesi (90 Günün Altında Seyahatler)

Schengen Almanya vizesi, 90 günü aşmayan seyahatler için verilen vizenin ismidir. Almanya için vize işlemleri tamamlanınca kişi bu vize ile Schengen bölgesinde serbest dolaşım hakkı kazanır.

Schengen vize türleri ise şunlardır;

 • Almanya Turistik Vize
 • Almanya Aile, Akraba, Arkadaş Ziyaret Vizesi
 • Almanya Ticari, İş ve Fuar Ziyareti Vizeleri
 • Almanya Kültürel, Sportif Faaliyet ve Konferansa Katılım Vizesi
 • Almanya Transit Vizesi

Yeni yapılan düzenlemeye göre; kısa süreli Schengen başvurularında, Konsolosluk harcına ilave olarak başvuru merkezine de koordinasyon bedeli ödenir.

Almanya Ulusal Vize (90 Günün Üzerindeki Seyahatler)

Ulusal Almanya vizesi; 90 günün üzerinde sürecek olan konaklama için gerekli olan vize türüdür. 90 günden daha uzun süreli olan eğitimler, çalışma vizesi, aile birleşimi ve iş arama vizesi bu kategori altında değerlendirilir.

Ulusal vize şu sebeplerle alınır;

 • Almanya’da Au Pair
 • Burssuz veya Burslu Üniversite Öğrencileri
 • Almanya’da Staj Yapmak
 • 90 günden uzun süren Dil Kursu
 • Araştırmacılar ve Bilim İnsanları
 • Almanya’da Gönüllü Sosyal Hizmetler
 • Almanya’da Çalışmak
 • İstisna Akdi Çerçevesinde Sözleşmeli İşçi
 • Almanya İş Arama Vizesi
 • Almanya Aile Birleşimi
 • Almanya Erasmus Vizesi
 • Almanya’da Evlenmek
 • Almanya’da İş Kurmak

Almanya Vize Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

Almanya seyahatinde bulunacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, vize işlemleri Almanya konusundaki aşamaları gerçekleştirmeleri gerekir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve Yeşil, Gri ve Siyah/Kırmızı pasaportuna sahip olan kişiler ise 1 yıl içinde 90 gün süresini ihlal etmemek koşulu ile vizesiz giriş hakkına sahiptirler.

Almanya Konsolosluğu, vize için yapılacak başvuruları kolaylaştırmak adına Almanya vize başvuru merkezlerini yetkilendirmiştir. Yetki sahibi olan Almanya vize başvuru merkezleri; İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Gaziantep, Antalya ve Trabzon’da Almanya vizesi alacak vatandaşlara hizmet verirler.

Almanya vize başvuruları seyahatten maksimum 6 ay önce yapılabilir. Vizelerin değerlendirme süresi resmi olarak 15 gündür. Fakat Konsolosluğun ek bir evrak istemesi, dönemsel yoğunluk ve resmi tatil günleri gibi sebeplerden dolayı bu süre uzayabilir.

Almanya Vize Başvuru Formu Doldurma İşlemlerinin Önemi

Vize başvuruları için gerekli olan form, vize başvurusunun sonucunu doğrudan doğruya etkileyen unsurlardandır. Başvuru formunda belirtilen bilgilerin hatalı veya eksik olması, vize sonucunu olumsuz etkiler. Bu sebeple form doldurma işleminin eksiksiz ve hatasız yapılması gerekmektedir. Bu aşamada bir çevirmenden yardım alınabilir. Ayrıca vize başvuru formuna da resmi web siteleri üzerinden ulaşabilirsiniz. Almanya vize işlemleri arasında olan başvuru formunu doldurma işleminden sonra bir çıktısını almak gerekmektedir.

Call Now ButtonHemen Ara