İçindekiler

Herhangi bir sebeple vize sahibi olması gereken kişilerin, ilk olarak Almanya vize randevu talebinde bulunması ve kendisine verilen randevu tarihinde ilgili kurumda bulunması gerekir. Yapılan başvuru online ortamda olacağından, herhangi bir ek işleme veya vize merkezlerinden birine gitme zorunluluğu yoktur. İş veya ticaret amaçlarıyla beraber, çeşitli turistik faaliyetler ve ziyaretler için alınabilen Almanya vizesi, kişi tarafından yapılacak başvuru veya kişi adına yapılacak vize başvurusu neticesinde alınabilmektedir.

Fakat yapılan Almanya vizesi randevu sonrası verilen tarihte, belirlenen Almanya konsolosluğuna gidilmesi ve yüz yüze başvuruda bulunulması gerekmektedir. (Bir kişide başvuru sahibinin rızası dahilinde başvuruda bulunabilir) Başvuru süreci boyunca sizden çeşitli vize evrakları istenir ve bu evraklar ile doldurulmuş başvuru formu talep edilir. Daha sonrasında ise vize başvurunuz değerlendirilmeye alınır ve sonuçlar sizinle kısa süre sonra paylaşılır.

Almanya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Gerekli evrakları hazır etmek için öncelikle Almanya vizesi için randevu alınmalıdır. Vize randevusu alındıktan sonra iletilen başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurulmalı ve ıslak imza ile imzalanmalıdır.

Vize başvurusu için ilk adım olan Almanya vize randevusu alma işlemini ise, Türkiye Cumhuriyeti için resmi olarak görevlendirilen kurum ve kuruluşların İnternet sitesinden ya da bu alanda hizmet veren bizim gibi şirketlerden yapabilirsiniz.

Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya’ya seyahat etmek için iki tip vize çeşidi vardır. Bunlardan ilki Almanya ulusal vizesi, ikincisi ise Schengen vizesidir. Her iki vize tipinde de öncelik randevu alınmasıdır. Alınacak Almanya vize randevusu ile beraber başvuru, başvuru tarihinde konsolosluk veya büyükelçilik üzerinden yapılmaktadır.

Almanya’ya gidiş için imkan tanıyan bu iki vize tipinden, en çok ulusal vize tercih edilmektedir. Bu vize, hem alınması daha kolay olduğundan, hem de Almanya’da 90 günden fazla kalma imkanı tanıyor olmasından dolayı tercih edilmektedir. Bu vize, genellikle Almanya’ya turistik amaçlar ve ziyaretler için giden kişilerin tercihi olmaktadır.

Diğer bir vize çeşidi olan Schengen vizesi ise, alınması çok daha zor ve zahmetli olan bir vizedir. Fakat bu vizenin sağladığı birçok avantaj bulunmakta, bu avantajların başında ise Schengen üyesi ülkelerin hepsine giriş yapabilme gelmektedir. Böylelikle sadece Almanya değil, İtalya, Fransa, Macaristan ve daha pek çok ülkeye tek bir vize ile gidilebilmektedir. Schengen vizesinin geçerlilik süresi ise 90 gün ile sınırlıdır. Bu vizeyi tercih eden kişiler ise genellikle tır şoförleri, iş amaçlı farklı ülkelere kısa süreler için seyahat edenler ve tur yapmak isteyen kişilerdir.

Almanya Vize Randevu – Almanya Vizesi Almak İçin Gerekenler Nelerdir?

Almanya vizesi alabilmek için birçok şart bulunmaktadır. Bu şartlardan ilki Almanya vize randevu alma işlemi ve randevu tarihinde gerekli evraklar ile beraber Almanya konsolosluğunda bulunmakdır. Randevu günü getirilmesi gereken evraklar ile beraber, kişinin taşıması gereken şartlar da bulunmaktadır. İstenen belgelerin eksik olması veya kişinin belirlenen şartları yerine getirememesi halinde, Almanya vize başvurusu olumsuz sonuçlanabilir.

Almanya vizesi için istenen genel evraklar şu şekildedir;

  • Pasaport (talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrası bir tarihe kadar geçerli olması gerekir)
  • Vize başvuru formu (tüm alanlar eksiksiz olarak doldurulmuş ve özellikle 3. ile 4. sayfalar imzalanmış olmalıdır)
  • Biometrik fotoğraf (son 6 ay içerisinde çekilmiş ve biometrik fotoğraf özelliklerine uygun olmalı)
  • Seyahat sağlık sigortası (en az 30.000€ teminatlı olmalı)
  • Kimlik fotokopisi (eğer başvuru başka bir kişi adına yapılacak ise gereklidir)

Bu evrakların yanı sıra, çocuklu seyahatler için ek evraklar gerekebilmektedir. Bununla beraber ziyaret sebebine göre Almanya vize evrakları ve çeşitliliği de değişiklik gösterebilmektedir.

Almanya Vize Randevusuna Giderken Ne Yapılmalı?

Vize randevu Almanya işlemleri için bir takım şartların sağlanıyor olması gereklidir. Bu şartlar Almanya ulusal vizesi için standart ve herkes tarafından karşılanabilecek şartlar iken, Schengen vizesi kısmen daha ayrıntılıdır. Bu yüzden Schengen vizesini almak daha zordur.

Eğer randevu alınmışsa, şuan için yapılması gereken tek şey gerekli evrakları hazırlamak ve vize başvuru formunu eksiksiz doldurmaktır. Akabinde ise randevu tarihini beklek ve randevu günü ilgili konsolosluğa gitmek yeterli olacaktır.

Başvuru Sonrası Süreç ve Diğer Vize İşlemleri

Almanya vize randevu alma işlemlerini gerçekleştirerek başvuruda bulunulan Almanya vizesi, gerekli şartların sağlanması durumunda verilecektir. Randevu tarihi itibariyle gidilecek olan konsolosluk ya da büyükelçilik, durumu değerlendirecek ve uygunluğu kontrol edecektir. İlgili yetkililerin uygun bulması durumunda ise vize hazırlıkları başlayacak ve vizenin gönderimi kargo ile yapılacaktır.

Call Now ButtonHemen Ara