İçindekiler

Ülkemizden her geçen yıl oldukça fazla Almanya vize başvurusu yapılıyor. Buna bağlı olarak da Almanya’da bulunan Türk vatandaşların sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Yeni düzenlemeler ile birlikte vize başvurularında bazı şartlar bulunmaktadır. Öncelikle vize almadan önce vize alma amacının kesin bir şekilde belirlenerek vize türüne göre başvuru yapılması gerekiyor. Vize için gerekli evrakların eksiksiz olarak sunulması ise vize başvurusunun olumlu sonuçlanması adına oldukça önemli bir adım olmaktadır. İş, kültürel, akraba ziyareti, uzun süreli yaşamak adına birçok vize başvurusu yapılabiliyor. Şimdi sizlere Almanya vize konusu hakkında detaylı bilgiler verelim.

Almanya Vizesi İçin Uçak Bileti Önemli Mi?

Almanya vizesi almak için yapılan başvurudan önce alınmış olan bir uçak bileti var ise bu durum konsolosluk tarafından olumlu olarak karşılanır. Alınan bileti belgeler arasında konsolosluğa sunmak gerekebilir. Uçak bileti almadan önce işlemlerin 15 gün sürebilme ihtimalinin göz önünde bulundurması gerekir.

Almanya Vize Türleri Nelerdir?

Almanya’ya seyahat amaçlı gitmek için belirli süreler için vize alınabilir. Sunulan Almanya vize türlerinin kalış süresi ve sunduğu haklar birbirinden farklılık gösterir.

Almanya vize türleri;

 • Kısa süreli C tipi vize
 • Turistik vize
 • Ticari vize
 • Akraba, arkadaş ya da aile vizesi
 • Kısa süreli eğitim ve staj vizesi
 • Transit vize
 • Uzun süreli D tipi vize

Yukarıdaki Almanya için vize türlerini doğru bir şekilde seçmeden önce Almanya’ya gitme amacı belirlenmelidir. Bazı vize türlerinde çalışma, uzun süreli kalma ya da süre uzatma gibi imkânlar olmayabilir. Bu nedenle öncelikle araştırma yapmalı ve güncel istenen belgeler tamamlanmalıdır.

Almanya Vize
Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Kısa süreli C Tipi Vize

Tedavi, eğitim, seyahat, spor ya da kültürel faaliyetlerde bulunmak adına 90 güne kadar verilen kısa süreli vize türüdür. Schengen Almanya vizesi olarak kullanılan C tipi vizesine başvuru için istenen bazı belgeler vardır. Bordo yani özel pasaportu olan Türkiye vatandaşları Schengen vizesine sahip olarak 180 gün içerisinde en fazla 90 gün Almanya’da kalabilirler. Yeşil pasaportu olanlar, gri hizmet pasaportu olanlar ya da diplomatik siyah ve kırmızı pasaportu olanlar 180 gün içerisinde en fazla 90 gün vizeden muaf şekilde seyahat edebilirler.

Turistik Vize

Turizm amaçlı seyahat etmek isteyen yabancı ülke vatandaşları 90 günden daha kısa süreli olarak seyahat imkânına sahip olurlar. Bu vize ile Almanya’ya istenilen otelden rezervasyon yaptırmak mümkündür. Her koşulda konsolosluk yoğunluğuna bağlı olarak rezervasyonun, Almanya’ya vize başvurusundan 2-3 hafta önce yapılması gerekebilir.

Ticari Vize

buraya–

Almanya Ticari Vizesi: İş Seyahatleriniz İçin Rehber

Almanya, Avrupa’nın en büyük ekonomilerinden biri olarak, iş dünyası için popüler bir destinasyondur. Almanya’ya iş amaçlı seyahat etmek isteyenler için Almanya Ticari Vizesi gereklidir. Bu rehber, başvuru süreci ve gereksinimler hakkında detaylı bilgi sunmaktadır.

Almanya Ticari Vizesi Nedir?

Almanya Ticari Vizesi, Almanya ve diğer Schengen ülkelerinde kısa süreli iş seyahatleri için verilen bir vize türüdür. Bu vize ile iş toplantıları, konferanslar, fuarlar veya eğitimler gibi ticari etkinliklere katılabilirsiniz. Genellikle 90 güne kadar olan seyahatler için geçerlidir.

Almanya Ticari Vizesi Başvuru Süreci

Almanya Ticari Vizesi başvurusu için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekmektedir:

 1. Vize türünü belirleme
 2. Belgeleri toplama
 3. Başvuru formu doldurma
 4. Randevu alarak konsoloslukta başvuru
 5. Vize ücreti ödeme
 6. Başvurunun değerlendirilmesi ve sonuç

Almanya Ticari Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Almanya Ticari Vizesi başvurusu için aşağıdaki belgeleri hazırlamanız gerekmektedir:

 • Geçerli pasaport
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • İş seyahati amacını açıklayan davetiye veya mektup
 • İşveren tarafından hazırlanmış ve seyahat süresini, amacını ve masrafların nasıl karşılanacağını belirten bir mektup
 • Almanya’daki şirket ile ilgili ticari belgeler (ör. ticaret sicil gazetesi, vergi levhası)
 • Uçuş ve konaklama rezervasyonları
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Finansal yeterlilik belgeleri (ör. banka hesap dökümleri, maaş bordrosu)

Randevu ve Başvuru

Almanya Ticari Vizesi başvurunuzu gerçekleştirmek için öncelikle randevu almanız gerekmektedir. Randevunuzu, Almanya konsolosluğu veya VFS Global gibi vize başvuru merkezlerinden alarak belgelerinizi başvuru sırasında sunabilirsiniz.

Almanya Ticari Vizesi Ücretleri

Almanya Ticari Vizesi başvurusu için ödenmesi gereken ücretler, genellikle kısa dönem Schengen vizesi ücretleri ile aynıdır. Yetişkinler için 80 EUR ve 6-12 yaş arası çocuklar için 40 EUR’dur. 6 yaşından küçük çocuklar için ücretsizdir. Ücretler, döviz kurlarındaki değişikliklere bağlı olarak değişebilir.

Almanya Ticari Vizesi Başvurusu Değerlendirme ve Sonuç

Almanya Ticari Vizesi başvurunuz, konsolosluk tarafından değerlendirildikten sonra sonuçlandırılacaktır. Başvurunuzun değerlendirme süreci, başvuru yoğunluğuna ve belgelerinizin eksiksiz olmasına bağlı olarak 2-4 hafta arasında sürebilir. Başvurunuzun sonucu e-posta ile size bildirilecektir.

Reddedilen Başvurular ve İtiraz

Eğer Almanya Ticari Vizesi başvurunuz reddedilirse, sebep ve itiraz hakkınızla ilgili bilgiler size yazılı olarak sunulacaktır. İtiraz süreci, vize türü ve reddedilme nedenine göre değişiklik gösterebilir.

Fuar, konferans, ticari anlaşmalar ve toplantılar için ticari vize kullanılmaktadır. 90 güne kadar Almanya’da kalma izni veren bu vize türünün amacı tamamen ticaridir. Ticari vize almak adına öncelikle Almanya’da bulunan iş ortaklarından ya da katılım yapılacak kurumlardan davetiye alınması gereklidir.

Aile, Arkadaş ve Akraba Ziyareti İçin Vize

Almanya’da yaşayan akraba, aile ya da arkadaşları ziyaret etmek adına alınması gereken vize türüdür. 90 gün ile sınırlı olan bu vize daha sonra uzatılması mümkün vize türleri arasındadır. Almanya’da yanına gidecek yakınlar tarafından davetiye alınması zorunludur.

Kültürel ve Sportif Faaliyetlere Katılım Vizeleri

Almanya’da yapılan bazı etkinliklere Türkiye’den katılmak isteyen vatandaşlar 90 gün ile sınırlı olan bu vizeyi almalıdırlar. Kültürel etkinlikler, Almanya’da düzenlenen uluslararası spor faaliyetleri için Almanya’ya vize başvurusunun 2-3 hafta önceden yapılması önemlidir.

Kısa Süreli Eğitim ve Staj Vizesi

90 günden az süren bazı eğitimlerde, kurslarda ya da stajlarda bu vize türüne başvurmak önemlidir. Her yıl Türkiye’den birçok öğrenci Almanya’ya eğitim amaçlı gitmektedir. Bu eğitimler arasında en fazla dil okulları bulunuyor. Bunun yanı sıra staj için şirketten davetiye alınması vize başvurusunun onaylanması adına önemlidir.

Uzun Süreli D Tipi Vize

Aileye katılma ya da çalışma amacı ile alınması gereken vize türü D tipi vizedir. D tipi vize ile 90 günden daha fazla kalmak, vize süresini uzatmak hatta aile birleşiminde oturum almak mümkündür.

Transit Vize

Schengen üye devletleri arasında olmayan üçüncü ülkelere yapılmak istenen seyahatlerde A veya C türünde transit vize alınması gereklidir. Transit vize ile havalimanından ayrılmadan diğer ülkeye geçmek mümkündür.

Almanya Vizesi Başvuru Koşulları Nelerdir?

Schengen için Almanya vize başvurusu elçiliklere ya da konsolosluğa yapılır. Randevu almak önceliklidir ve seyahat planından en az 2-3 hafta öncesinden randevu almak işleri kolaylaştırır. Randevu aldıktan sonra güncel belgelerin talep edilmesi ve eksiksiz olarak randevu zamanında götürerek teslim edilmesi gerekiyor. Seyahat öncesinde minimum 3 ay geçerli olan pasaport ve vize örnekleri olmalıdır. Pasaportta iki sayfanın minimum olarak boş olması önemlidir. Schengen vizesine yapılacak ilk başvurularda parmak izi verilmesi zorunludur. Parmak izi verilmesi halinde 5 yıl geçerli olarak bir daha parmak izi vermek gerekmemektedir. 10 yıldan daha uzun süredir bulunan pasaportlar Almanya’ya seyahat için geçerli değildir.

Almanya Vize Başvurularında İstenen Belgeler

Almanya turizm seyahatlerinde bulunan sigortalı çalışan, öğrenci, işsiz, esnaf ya da serbest meslek mensubu kişiler de istenen belgeleri tamamlamak durumundadır. İstenen en önemli koşullar arasında; 10 yıldan daha eski olmayan pasaporta sahip olmak, pasaportun en az iki sayfasını boş bırakmak, dönüş tarihine en az 6 ay geçerli olması pasaport için istenen koşullar arasındadır. Vize Almanya başvuru formunda çalışan kişiler için firmaya ait olan faaliyet belgesi, Ticaret sicil fotokopisi önemlidir.

Bu belge esnaf, serbest meslek ya da şirket sahiplerinden istenir. 2 adet son 3 ay içerisinde çekilmiş olan biyometrik fotoğraf, arka fonu beyaz olacak şekilde düzenlenmelidir. Seyahat sağlık sigortası, banka hesap dökümü, konaklama detayları, son 3 ay için maaş bordrosu, araç ruhsatı, tapu ya da kredi kartı fotokopisi talep edilebilir. SGK dökümü, belediyeden gelen onaylı mektup, sponsor dilekçesi, nüfus kayıt örneği, seyahat amacına ilişkin şirketin antetli kâğıdına yazılı, kaşeli ve ıslak imzalı bir dilekçe olmalıdır.

Almanya Vizesi Başvuru Ücreti

Almanya vizesi başvuru ücretleri hakkında detaylı ve güncel bilgi için konsolosluk ya da elçilikten detaylı bilgi alınması mümkündür. Her yıl belirli zamanlarda güncellenen işlemlerin bazı değişikliklere uğraması mümkündür. Bu nedenle öncelikle başvuru yapmadan güncel bilgi alınmalıdır. Son belirlenen vize harç ücreti 80 Euro, 6-12 yaş arasında olan çocuklar için vize ücreti 40 Euro’dur. Bu ücretler 2 Şubat 2020 itibari ile güncel harçlardır. Vize ve diğer işlemler, belgeler, istenen Almanya vize evrakları değişiklik gösterebilir. Güncel istenen belgeler son dönem yaşanan olaylara göre değişebilir.

Ülkelerarası bazı giriş çıkışların pandemi nedeni ile sınırlandırılması ya da kapatılması nedeni ile seyahat planlarının yapmadan önce gelişmeleri takip etmek doğru olacaktır. Vize türünün yanlış belirlenmesi halinde istenen belgelerin eksik olması sonucu vize başvurusu reddedilebilir. Böylesi bir durumun yaşanmaması adına almak istenen vize; bir ticari vize, aile birleşimi vizesi ise muhakkak davetiye mektubunu belgelere eklemek gereklidir.

Almanya Vizesi Ücretleri

Almanya vizesi başvurusu için ödenmesi gereken ücretler, vize türü ve başvuru sahibinin yaşına göre değişir. Genel olarak, kısa dönem Schengen vizesi için 80 EUR, çocuklar için 40 EUR ve 6 yaşından küçük çocuklar için ücretsizdir. Uzun dönem vize türlerinde ücretler farklılık gösterebilir.

Sponsor vizesinde de sponsor olan kurum tarafından tüm masrafların karşılandığını, tüm detayların belirlendiğini gösteren bir belgeye sahip olmak önemlidir. Çalışma vizesi için gerekli izinleri şirket almaktadır. Şirket tarafından çalışma izni belgelerinin de eklenmesi Almanya vizesi almak için önemlidir.

Call Now ButtonHemen Ara