İçindekiler

Ülkemizden her geçen yıl oldukça fazla Almanya vize başvurusu yapılıyor. Buna bağlı olarak da Almanya’da bulunan Türk vatandaşların sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Yeni düzenlemeler ile birlikte vize başvurularında bazı şartlar bulunmaktadır. Öncelikle vize almadan önce vize alma amacının kesin bir şekilde belirlenerek vize türüne göre başvuru yapılması gerekiyor. Vize için gerekli evrakların eksiksiz olarak sunulması ise vize başvurusunun olumlu sonuçlanması adına oldukça önemli bir adım olmaktadır. İş, kültürel, akraba ziyareti, uzun süreli yaşamak adına birçok vize başvurusu yapılabiliyor. Şimdi sizlere Almanya vize konusu hakkında detaylı bilgiler verelim.

Almanya Vizesi İçin Uçak Bileti Önemli Mi?

Almanya vizesi almak için yapılan başvurudan önce alınmış olan bir uçak bileti var ise bu durum konsolosluk tarafından olumlu olarak karşılanır. Alınan bileti belgeler arasında konsolosluğa sunmak gerekebilir. Uçak bileti almadan önce işlemlerin 15 gün sürebilme ihtimalinin göz önünde bulundurması gerekir.

Almanya Vize Türleri Nelerdir?

Almanya’ya seyahat amaçlı gitmek için belirli süreler için vize alınabilir. Sunulan Almanya vize türlerinin kalış süresi ve sunduğu haklar birbirinden farklılık gösterir.

Almanya vize türleri;

 • Kısa süreli C tipi vize
 • Turistik vize
 • Ticari vize
 • Akraba, arkadaş ya da aile vizesi
 • Kısa süreli eğitim ve staj vizesi
 • Transit vize
 • Uzun süreli D tipi vize

Yukarıdaki Almanya için vize türlerini doğru bir şekilde seçmeden önce Almanya’ya gitme amacı belirlenmelidir. Bazı vize türlerinde çalışma, uzun süreli kalma ya da süre uzatma gibi imkânlar olmayabilir. Bu nedenle öncelikle araştırma yapmalı ve güncel istenen belgeler tamamlanmalıdır.

Almanya Vize
Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Kısa süreli C Tipi Vize

Tedavi, eğitim, seyahat, spor ya da kültürel faaliyetlerde bulunmak adına 90 güne kadar verilen kısa süreli vize türüdür. Schengen Almanya vizesi olarak kullanılan C tipi vizesine başvuru için istenen bazı belgeler vardır. Bordo yani özel pasaportu olan Türkiye vatandaşları Schengen vizesine sahip olarak 180 gün içerisinde en fazla 90 gün Almanya’da kalabilirler. Yeşil pasaportu olanlar, gri hizmet pasaportu olanlar ya da diplomatik siyah ve kırmızı pasaportu olanlar 180 gün içerisinde en fazla 90 gün vizeden muaf şekilde seyahat edebilirler.

Turistik Vize

Turizm amaçlı seyahat etmek isteyen yabancı ülke vatandaşları 90 günden daha kısa süreli olarak seyahat imkânına sahip olurlar. Bu vize ile Almanya’ya istenilen otelden rezervasyon yaptırmak mümkündür. Her koşulda konsolosluk yoğunluğuna bağlı olarak rezervasyonun, Almanya’ya vize başvurusundan 2-3 hafta önce yapılması gerekebilir.

Ticari Vize

Fuar, konferans, ticari anlaşmalar ve toplantılar için ticari vize kullanılmaktadır. 90 güne kadar Almanya’da kalma izni veren bu vize türünün amacı tamamen ticaridir. Ticari vize almak adına öncelikle Almanya’da bulunan iş ortaklarından ya da katılım yapılacak kurumlardan davetiye alınması gereklidir.

Aile, Arkadaş ve Akraba Ziyareti İçin Vize

Almanya’da yaşayan akraba, aile ya da arkadaşları ziyaret etmek adına alınması gereken vize türüdür. 90 gün ile sınırlı olan bu vize daha sonra uzatılması mümkün vize türleri arasındadır. Almanya’da yanına gidecek yakınlar tarafından davetiye alınması zorunludur.

Kültürel ve Sportif Faaliyetlere Katılım Vizeleri

Almanya’da yapılan bazı etkinliklere Türkiye’den katılmak isteyen vatandaşlar 90 gün ile sınırlı olan bu vizeyi almalıdırlar. Kültürel etkinlikler, Almanya’da düzenlenen uluslararası spor faaliyetleri için Almanya’ya vize başvurusunun 2-3 hafta önceden yapılması önemlidir.

Kısa Süreli Eğitim ve Staj Vizesi

90 günden az süren bazı eğitimlerde, kurslarda ya da stajlarda bu vize türüne başvurmak önemlidir. Her yıl Türkiye’den birçok öğrenci Almanya’ya eğitim amaçlı gitmektedir. Bu eğitimler arasında en fazla dil okulları bulunuyor. Bunun yanı sıra staj için şirketten davetiye alınması vize başvurusunun onaylanması adına önemlidir.

Uzun Süreli D Tipi Vize

Aileye katılma ya da çalışma amacı ile alınması gereken vize türü D tipi vizedir. D tipi vize ile 90 günden daha fazla kalmak, vize süresini uzatmak hatta aile birleşiminde oturum almak mümkündür.

Transit Vize

Schengen üye devletleri arasında olmayan üçüncü ülkelere yapılmak istenen seyahatlerde A veya C türünde transit vize alınması gereklidir. Transit vize ile havalimanından ayrılmadan diğer ülkeye geçmek mümkündür.

Almanya Vizesi Başvuru Koşulları Nelerdir?

Schengen için Almanya vize başvurusu elçiliklere ya da konsolosluğa yapılır. Randevu almak önceliklidir ve seyahat planından en az 2-3 hafta öncesinden randevu almak işleri kolaylaştırır. Randevu aldıktan sonra güncel belgelerin talep edilmesi ve eksiksiz olarak randevu zamanında götürerek teslim edilmesi gerekiyor. Seyahat öncesinde minimum 3 ay geçerli olan pasaport ve vize örnekleri olmalıdır. Pasaportta iki sayfanın minimum olarak boş olması önemlidir. Schengen vizesine yapılacak ilk başvurularda parmak izi verilmesi zorunludur. Parmak izi verilmesi halinde 5 yıl geçerli olarak bir daha parmak izi vermek gerekmemektedir. 10 yıldan daha uzun süredir bulunan pasaportlar Almanya’ya seyahat için geçerli değildir.

Almanya Vize Başvurularında İstenen Belgeler

Almanya turizm seyahatlerinde bulunan sigortalı çalışan, öğrenci, işsiz, esnaf ya da serbest meslek mensubu kişiler de istenen belgeleri tamamlamak durumundadır. İstenen en önemli koşullar arasında; 10 yıldan daha eski olmayan pasaporta sahip olmak, pasaportun en az iki sayfasını boş bırakmak, dönüş tarihine en az 6 ay geçerli olması pasaport için istenen koşullar arasındadır. Vize Almanya başvuru formunda çalışan kişiler için firmaya ait olan faaliyet belgesi, Ticaret sicil fotokopisi önemlidir.

Bu belge esnaf, serbest meslek ya da şirket sahiplerinden istenir. 2 adet son 3 ay içerisinde çekilmiş olan biyometrik fotoğraf, arka fonu beyaz olacak şekilde düzenlenmelidir. Seyahat sağlık sigortası, banka hesap dökümü, konaklama detayları, son 3 ay için maaş bordrosu, araç ruhsatı, tapu ya da kredi kartı fotokopisi talep edilebilir. SGK dökümü, belediyeden gelen onaylı mektup, sponsor dilekçesi, nüfus kayıt örneği, seyahat amacına ilişkin şirketin antetli kâğıdına yazılı, kaşeli ve ıslak imzalı bir dilekçe olmalıdır.

Almanya Vizesi Başvuru Ücreti

Almanya vizesi başvuru ücretleri hakkında detaylı ve güncel bilgi için konsolosluk ya da elçilikten detaylı bilgi alınması mümkündür. Her yıl belirli zamanlarda güncellenen işlemlerin bazı değişikliklere uğraması mümkündür. Bu nedenle öncelikle başvuru yapmadan güncel bilgi alınmalıdır. Son belirlenen vize harç ücreti 80 Euro, 6-12 yaş arasında olan çocuklar için vize ücreti 40 Euro’dur. Bu ücretler 2 Şubat 2020 itibari ile güncel harçlardır. Vize ve diğer işlemler, belgeler, istenen Almanya vize evrakları değişiklik gösterebilir. Güncel istenen belgeler son dönem yaşanan olaylara göre değişebilir.

Ülkelerarası bazı giriş çıkışların pandemi nedeni ile sınırlandırılması ya da kapatılması nedeni ile seyahat planlarının yapmadan önce gelişmeleri takip etmek doğru olacaktır. Vize türünün yanlış belirlenmesi halinde istenen belgelerin eksik olması sonucu vize başvurusu reddedilebilir. Böylesi bir durumun yaşanmaması adına almak istenen vize; bir ticari vize, aile birleşimi vizesi ise muhakkak davetiye mektubunu belgelere eklemek gereklidir.

Sponsor vizesinde de sponsor olan kurum tarafından tüm masrafların karşılandığını, tüm detayların belirlendiğini gösteren bir belgeye sahip olmak önemlidir. Çalışma vizesi için gerekli izinleri şirket almaktadır. Şirket tarafından çalışma izni belgelerinin de eklenmesi Almanya vizesi almak için önemlidir.

Almanya Vize Başvurusu

Almanya’ya gitmek isteyen kişilerin sahip oldukları pasaport türüne bağlı olarak ülkeye giriş için vize sahibi olmaları ve bunun içinde sorunsuz bir Almanya vize başvurusu yapmaları gerekir. Hususi, hizmet ve diplomatik pasaportları olan kişiler 6 ayda 90 gün olacak şekilde vizesiz olarak ülkeye giriş yapabilirler. Ancak bordo pasaporta sahip olan kişilerin Almanya’ya giriş için giriş amacına uygun bir vizeye sahip olmaları gerekir. Bundan dolayı Almanya vize başvurusu yapmaları şarttır. Başvuru formunun doldurulması, evrakların hazırlanması ve randevunun gerçekleşmesi gibi gerekli adımlar atıldığında başvuru işlemleri tamamlanabilir.

Almanya Vize Başvuru İşlemi Nasıl Yapılır?

Almanya vize başvuru işlemi yapacak kişilerin başvuru için kullanabilecekleri 3 başvuru yeri vardır. Bunlar Almanya konsoloslukları, Almanya büyükelçilikleri ve yetkilendirilmiş vize merkezleridir. Genellikle kısa süreli olan vize başvurularında yetkili olan vize merkezleri üzerinden başvuru yapılabilir. Ancak uzun süreli vize alınmak istendiğinde başvurunun mutlaka büyükelçiliklere veya konsolosluklara yapılması gerekir.

Almanya vize başvurusu yapmak için alınmak istenilen vize başvuru formunun doldurulması gerekir. Form aşamasının ardından başvuru işleminin tamamlanması adına randevu alınır. Randevu gününde gerekli alan belgelerle birlikte randevu merkezine ulaşılır ve gerekli belgelerin teslim edilmesi sağlanır. Bu aşamada aynı zamanda randevu için gerekli görüşme yapılır. Ücretin ödenmesi ve biyometrik bilgilerin verilmesi işlemiyle randevu aşaması tamamlanır.

Almanya Vize Çeşitleri Hangileridir?

Almanya vize başvuru işlemlerine başlamadan önce ülkeye gidiş amacına göre alınması gereken vize çeşidinin belirlenmesi gerekir. Bu sayede ülkeye giriş yapılarak orada bulunma amacı gerçekleştirilebilir.

Almanya vize başvurusu ile alınabilecek vize çeşitleri şunlardır;

 • Schengen vizesi
 • C tipi (kısa süreli) vize
 • Transit vizesi
 • Turist vizesi
 • Aile ziyareti vizesi
 • D tipi (ulusal) vize
 • Çalışma vizesi
 • Ticari vize
 • Öğrenci vizesi
 • Erasmus vizesi

Bu vize çeşitlerinden duruma uygun olan vize türü tercih edilerek Almanya vize başvuru aşamasına geçiş yapılabilir. Bu vizeler belirli amaçların gerçekleştirilmesi için verildiğinde alınan vizeyle amaç dışında ülkede bulunmak mümkün olmaz. Örneğin öğrenci vizesi sahipleri çalışmak istediklerinde izin almaları veya durumlarına göre çalışma vizesine başvuru yapmaları gerekir.

Almanya İçin Vize Başvurusu Evrakları Nelerdir?

Almanya için vize başvurusu yapmaya karar verenler öncelikle almaları gereken vize çeşidini öğrenmelidir. Vize çeşidinin öğrenilmesi sayesinde başvuru aşaması resmen başlayabilir. Çünkü hangi vizenin alınacağı öğrenildikten sonra kolay bir şekilde başvuru evrakları da öğrenilebilir. Bu sayede eksiksiz ve belirlenen dilde hazırlanan Almanya vize evrakları randevu zamanında teslim edilebilir. Almanya vize başvurularında gerekli olan evraklar vize türüne göre değişiklik gösterir ancak tüm vize türlerinde talep edilen evraklar da vardır.

Bu evraklardan en önemlileri şunlardır;

 • Almanya vizesi için doldurulan başvuru formu
 • 10 yıldan eski olmayan ve vize için kullanılabilecek durumda olan pasaport (vize için 2 boş sayfası bulunmalı)
 • En fazla 3 ay içinde çekilmiş 3,5 x 4,5 cm boyutlarında olan 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Vize için yaptırılan seyahat sağlık sigortası poliçesi
 • Kimlik fotokopisi
 • Eski pasaport ve vizelerin aslı veya fotokopileri
 • Seyahat için yapılan rezervasyonlar
 • Adli sicil durumunu gösteren belge
 • Almanya’da yapılacak konaklamaları gösteren belgeler
 • Banka hesap dökümleri, maaş bilgileri vs.
 • Çalışma amacıyla vize alınıyorsa iş sözleşmesi, çalışma izni veya davet mektubu
 • Öğrenci olarak gidecekler için okula kabul mektubu ve sponsor dilekçesi

Almanya vizelerine başvuru yapacak kişilerin gerekli olan belgelerde değişiklik olacağını bilmeleri gerekir. Yetkili olan birimlerin başvuru yapan kişilerden farklı belgeler istemeleri de mümkündür. Ayrıca başvuru sahiplerinin bu belgelerinin Türkçe ve Almanca dilindeki örneklerini sunmaları gerektiğini bilmeleri gerekir.

Almanya Vizesi İçin Randevu Zorunluluğu Var Mı?

Almanya vizesine yapılan başvurularda randevu zorunluluğu vardır. Özellikle Schengen vizesi için Almanya Konsolosluğu’na başvuruda bulunulacaksa öncesinde randevu alınması gerekir. Bu randevu aynı zamanda vize merkezlerinden de alınabilir. Randevular için verilen tarihler merkezin ve konsolosluğun iş yoğunluğuna göre belirlenir. Aynı zamanda tatil dönemleri de randevu için verilen tarihin uzamasını sağlar. Öyle ki alınan randevular birkaç hafta sonraya verilebildiği için vize randevusunun seyahat tarihinden 1-3 ay öncesinde alınması gerekir. Verilen tarihte gerçekleşen Almanya vize randevu işlemi sayesinde onay alanlar vize alma hakkı elde ederler.

Almanya Vizesinde Yapılması Gereken Biyometri İşlemleri Nelerdir?

Almanya vize başvuru aşamasında olan kişilerin başvurularının tamamlanabilmesi için biyometri bilgilerini vermeleri gerekir. Bu bilgiler parmak izi ve biyometrik fotoğraf bilgileridir. Başvuru esnasında (genellikle randevu gününde) bu bilgiler kişilerden alınır. Bu bilgilerin alınma amacı sahte başvuruların yapılmasını engellemektir.

Parmak izi verme işlemi 2 yaşından küçük çocuklar için uygulanmaz. Ayrıca hükümet temsilcilerinin veya liderlerinin parmak izi sunması gerekmez. Bunun dışında parmak izini veremeyecek durumda olan kişiler muaf tutulur. Alınan izlerin geçerliliği 5 yıl olur ve bu süre içerisinde veriler saklanır.

Almanya Vizesinin Ücreti Var Mıdır?

Almanya vizelerinde ücret talep edilir. Bu ücret hem vize için hem de vize başvuru işlemi için istenilen ücretler olur. Vize için gerekli olan ücretler ise vizenin kısa süreli veya uzun süreli olmasına ya da seyahat amacına bağlı olarak değişir. Bu nedenle başvuru sahiplerinin ödeyecekleri ücretleri vizelerini belirlediklerinde öğrenmeleri ve gerekli zamanda ödemeleri gerekir.

Vize başvurusu Almanya ücretleri Euro cinsinden belirlenir ve kişiler o tutarda bir ödeme yaparlar. Ayrıca ödemeyi yapanların makbuz talep etmeleri gerekir, çünkü bu makbuz sayesinde vize ücretinin ödendiği gösterilir ve makbuz gerekli olan belgelerin arasına eklenir.

Almanya Vizesi Başvuruları İptal Edilebilir Mi?

Almanya vizesi için yetkilendirilmiş olan birimler belirli kriterleri dikkate alarak yapılan başvuruları incelerler. Bu kriterlere uygun olmayan bir durumu tespit etmeleri durumunda yapılan başvuruyu iptal edebilirler. İptalin sebebi belge eksikliği, yanlış beyan, maddi durum yetersizliği veya sicilin temiz olmaması olabiliyor. Ayrıca iptalin sebepleri arasında yanlış vizeye başvuru yapılması ve seyahat sonunda Almanya’dan ayrılma konusunda şüphe uyandırılmasının da etkisi vardır.

Almanya vizesi başvuru iptalini haksız bulan kişilerin ise red itirazı hakkı vardır. Bunun için mail veya şahsen başvuruyla itiraz edilebilir. İtiraz için başvurunun reddedilme sebebine ilişkin mektup hazırlanarak konsolosluklara gönderilir. Böylece yapılan kontrol işlemleri tekrarlanarak vizenin alınabilmesi mümkün olabilir.

Almanya İçin Vize Alması Gerekmeyen Ülkeler Hangileridir?

Almanya Schengen bölgeleri arasında bulunur. Bu nedenle Schengen bölgesine dahil olan bir ülkeden gelen kişiler (ikametli veya vatandaş olarak) vize almak zorunda değildir. Bu kişilerin ülkeye girmesi mümkündür. Vize zorunluluğu olmayan ülkeler şunlardır; Malta, Slovenya, İspanya, Yunanistan, Danimarka, Estonya, İzlanda, Belçika, İtalya, Çek, Litvanya, Avusturya, Hollanda, İsviçre, Finlandiya, İsveç, Fransa, Macaristan, Letonya, Norveç, Polonya, Lüksemburg, Portekiz, Liechtenstein ve Slovakya’dır.

Almanya Vizesine Yapılan Başvuruların Sonuçlanma Süresi Ne Kadardır?

Vize başvurusu Almanya için tüm işlemlerini tamamlayan kişiler yapılan başvuru sonucunun kendilerine ulaşmasını beklemek zorundadır. Başvuruların sonuçlanması için net bir tarih vermek mümkün değildir. Bunun için ancak tahmini bir süre verilir fakat bu sürede vize başvurularındaki yoğunluğa ve başvuru için hazırlanan belgelerin incelenme süresine bağlı olarak değişiklik görülebilir. Tahminen 15 gün içinde yapılan başvuruların sonuçlanması mümkündür. Almanya vize başvurusu ile durumları, konsolosluk veya tercih edilen vize merkezi siteleri üzerinden kontrol edilebilir.

Almanya Vize Randevu

Herhangi bir sebeple vize sahibi olması gereken kişilerin, ilk olarak Almanya vize randevu talebinde bulunması ve kendisine verilen randevu tarihinde ilgili kurumda bulunması gerekir. Yapılan başvuru online ortamda olacağından, herhangi bir ek işleme veya vize merkezlerinden birine gitme zorunluluğu yoktur. İş veya ticaret amaçlarıyla beraber, çeşitli turistik faaliyetler ve ziyaretler için alınabilen Almanya vizesi, kişi tarafından yapılacak başvuru veya kişi adına yapılacak vize başvurusu neticesinde alınabilmektedir.

Fakat yapılan Almanya vizesi randevu sonrası verilen tarihte, belirlenen Almanya konsolosluğuna gidilmesi ve yüz yüze başvuruda bulunulması gerekmektedir. (Bir kişide başvuru sahibinin rızası dahilinde başvuruda bulunabilir) Başvuru süreci boyunca sizden çeşitli vize evrakları istenir ve bu evraklar ile doldurulmuş başvuru formu talep edilir. Daha sonrasında ise vize başvurunuz değerlendirilmeye alınır ve sonuçlar sizinle kısa süre sonra paylaşılır.

Almanya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Gerekli evrakları hazır etmek için öncelikle Almanya vizesi için randevu alınmalıdır. Vize randevusu alındıktan sonra iletilen başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurulmalı ve ıslak imza ile imzalanmalıdır.

Vize başvurusu için ilk adım olan Almanya vize randevusu alma işlemini ise, Türkiye Cumhuriyeti için resmi olarak görevlendirilen kurum ve kuruluşların İnternet sitesinden ya da bu alanda hizmet veren bizim gibi şirketlerden yapabilirsiniz.

Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya’ya seyahat etmek için iki tip vize çeşidi vardır. Bunlardan ilki Almanya ulusal vizesi, ikincisi ise Schengen vizesidir. Her iki vize tipinde de öncelik randevu alınmasıdır. Alınacak Almanya vize randevusu ile beraber başvuru, başvuru tarihinde konsolosluk veya büyükelçilik üzerinden yapılmaktadır.

Almanya’ya gidiş için imkan tanıyan bu iki vize tipinden, en çok ulusal vize tercih edilmektedir. Bu vize, hem alınması daha kolay olduğundan, hem de Almanya’da 90 günden fazla kalma imkanı tanıyor olmasından dolayı tercih edilmektedir. Bu vize, genellikle Almanya’ya turistik amaçlar ve ziyaretler için giden kişilerin tercihi olmaktadır.

Diğer bir vize çeşidi olan Schengen vizesi ise, alınması çok daha zor ve zahmetli olan bir vizedir. Fakat bu vizenin sağladığı birçok avantaj bulunmakta, bu avantajların başında ise Schengen üyesi ülkelerin hepsine giriş yapabilme gelmektedir. Böylelikle sadece Almanya değil, İtalya, Fransa, Macaristan ve daha pek çok ülkeye tek bir vize ile gidilebilmektedir. Schengen vizesinin geçerlilik süresi ise 90 gün ile sınırlıdır. Bu vizeyi tercih eden kişiler ise genellikle tır şoförleri, iş amaçlı farklı ülkelere kısa süreler için seyahat edenler ve tur yapmak isteyen kişilerdir.

Almanya Vize Randevu – Almanya Vizesi Almak İçin Gerekenler Nelerdir?

Almanya vizesi alabilmek için birçok şart bulunmaktadır. Bu şartlardan ilki Almanya vize randevu alma işlemi ve randevu tarihinde gerekli evraklar ile beraber Almanya konsolosluğunda bulunmakdır. Randevu günü getirilmesi gereken evraklar ile beraber, kişinin taşıması gereken şartlar da bulunmaktadır. İstenen belgelerin eksik olması veya kişinin belirlenen şartları yerine getirememesi halinde, Almanya vize başvurusu olumsuz sonuçlanabilir.

Almanya vizesi için istenen genel evraklar şu şekildedir;

 • Pasaport (talep edilen vizenin bitiş tarihinden en az 3 ay sonrası bir tarihe kadar geçerli olması gerekir)
 • Vize başvuru formu (tüm alanlar eksiksiz olarak doldurulmuş ve özellikle 3. ile 4. sayfalar imzalanmış olmalıdır)
 • Biometrik fotoğraf (son 6 ay içerisinde çekilmiş ve biometrik fotoğraf özelliklerine uygun olmalı)
 • Seyahat sağlık sigortası (en az 30.000€ teminatlı olmalı)
 • Kimlik fotokopisi (eğer başvuru başka bir kişi adına yapılacak ise gereklidir)

Bu evrakların yanı sıra, çocuklu seyahatler için ek evraklar gerekebilmektedir. Bununla beraber ziyaret sebebine göre Almanya vize evrakları ve çeşitliliği de değişiklik gösterebilmektedir.

Almanya Vize Randevusuna Giderken Ne Yapılmalı?

Vize randevu Almanya işlemleri için bir takım şartların sağlanıyor olması gereklidir. Bu şartlar Almanya ulusal vizesi için standart ve herkes tarafından karşılanabilecek şartlar iken, Schengen vizesi kısmen daha ayrıntılıdır. Bu yüzden Schengen vizesini almak daha zordur.

Eğer randevu alınmışsa, şuan için yapılması gereken tek şey gerekli evrakları hazırlamak ve vize başvuru formunu eksiksiz doldurmaktır. Akabinde ise randevu tarihini beklek ve randevu günü ilgili konsolosluğa gitmek yeterli olacaktır.

Başvuru Sonrası Süreç ve Diğer Vize İşlemleri

Almanya vize randevu alma işlemlerini gerçekleştirerek başvuruda bulunulan Almanya vizesi, gerekli şartların sağlanması durumunda verilecektir. Randevu tarihi itibariyle gidilecek olan konsolosluk ya da büyükelçilik, durumu değerlendirecek ve uygunluğu kontrol edecektir. İlgili yetkililerin uygun bulması durumunda ise vize hazırlıkları başlayacak ve vizenin gönderimi kargo ile yapılacaktır.

Almanya Vize İşlemleri

Almanya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, bu ülkeye gidebilmeleri adına Almanya vize işlemleri için gereken tüm aşamaların eksiksiz olarak yapılması ve sonuç itibariyle Almanya vizesi almaları gerekmektedir. Almanya, Schengen ve AB üye ülkesi olmakta ve buna göre tüm vize işlemleri gereksinimler dahilinde yapılmaktadır.

Almanya Vize Çeşitleri ve İşlemleri

Vize, doğrudan doğruya bir ülkenin göçmenlik politikası ile ilişkilidir. Uzun ve kısa dönem olarak da bilinen vize, genellikle seyahatin nedenine göre isimlendirilir. Her vize çeşidinin prosedürü farklılık gösterdiği gibi Almanya vize işlemleri ve aşamalarıda farklılık göstermektedir.

Almanya uzun dönem vizesi, kişilerin Almanya’da 90 günün üzerinde kalacakları durumlarda başvurmaları gereken vizedir. Kişi hangi amaçla gidiyorsa gitsin, 90 günü aşan ziyaret için bu vize zorunludur. Uzun dönem Almanya için vize işlemleri tamamlanınca ve onay gelince, kişi oturum hakkı kazanır.

Kısa dönem Almanya vizesi ise kişilerin 90 günü aşmayan ziyaretleri için alınması gereken vize türüdür. Bu kısa dönem vizesi, genellikle Schengen vizesi olarak adlandırılır. Almanya Schengen vizesi alan kişi, bu vize ile bütün Schengen bölgesinde dolaşım hakkı kazanır. Fakat Schengen vizesi sahibi olan kişiler Almanya’da oturum ya da çalışma hakkı elde etmezler.

Almanya Schengen Vizesi (90 Günün Altında Seyahatler)

Schengen Almanya vizesi, 90 günü aşmayan seyahatler için verilen vizenin ismidir. Almanya için vize işlemleri tamamlanınca kişi bu vize ile Schengen bölgesinde serbest dolaşım hakkı kazanır.

Schengen vize türleri ise şunlardır;

 • Almanya Turistik Vize
 • Almanya Aile, Akraba, Arkadaş Ziyaret Vizesi
 • Almanya Ticari, İş ve Fuar Ziyareti Vizeleri
 • Almanya Kültürel, Sportif Faaliyet ve Konferansa Katılım Vizesi
 • Almanya Transit Vizesi

Yeni yapılan düzenlemeye göre; kısa süreli Schengen başvurularında, Konsolosluk harcına ilave olarak başvuru merkezine de koordinasyon bedeli ödenir.

Almanya Ulusal Vize (90 Günün Üzerindeki Seyahatler)

Ulusal Almanya vizesi; 90 günün üzerinde sürecek olan konaklama için gerekli olan vize türüdür. 90 günden daha uzun süreli olan eğitimler, çalışma vizesi, aile birleşimi ve iş arama vizesi bu kategori altında değerlendirilir.

Ulusal vize şu sebeplerle alınır;

 • Almanya’da Au Pair
 • Burssuz veya Burslu Üniversite Öğrencileri
 • Almanya’da Staj Yapmak
 • 90 günden uzun süren Dil Kursu
 • Araştırmacılar ve Bilim İnsanları
 • Almanya’da Gönüllü Sosyal Hizmetler
 • Almanya’da Çalışmak
 • İstisna Akdi Çerçevesinde Sözleşmeli İşçi
 • Almanya İş Arama Vizesi
 • Almanya Aile Birleşimi
 • Almanya Erasmus Vizesi
 • Almanya’da Evlenmek
 • Almanya’da İş Kurmak

Almanya Vize Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

Almanya seyahatinde bulunacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, vize işlemleri Almanya konusundaki aşamaları gerçekleştirmeleri gerekir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve Yeşil, Gri ve Siyah/Kırmızı pasaportuna sahip olan kişiler ise 1 yıl içinde 90 gün süresini ihlal etmemek koşulu ile vizesiz giriş hakkına sahiptirler.

Almanya Konsolosluğu, vize için yapılacak başvuruları kolaylaştırmak adına Almanya vize başvuru merkezlerini yetkilendirmiştir. Yetki sahibi olan Almanya vize başvuru merkezleri; İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Gaziantep, Antalya ve Trabzon’da Almanya vizesi alacak vatandaşlara hizmet verirler.

Almanya vize başvuruları seyahatten maksimum 6 ay önce yapılabilir. Vizelerin değerlendirme süresi resmi olarak 15 gündür. Fakat Konsolosluğun ek bir evrak istemesi, dönemsel yoğunluk ve resmi tatil günleri gibi sebeplerden dolayı bu süre uzayabilir.

Almanya Vize Başvuru Formu Doldurma İşlemlerinin Önemi

Vize başvuruları için gerekli olan form, vize başvurusunun sonucunu doğrudan doğruya etkileyen unsurlardandır. Başvuru formunda belirtilen bilgilerin hatalı veya eksik olması, vize sonucunu olumsuz etkiler. Bu sebeple form doldurma işleminin eksiksiz ve hatasız yapılması gerekmektedir. Bu aşamada bir çevirmenden yardım alınabilir. Ayrıca vize başvuru formuna da resmi web siteleri üzerinden ulaşabilirsiniz. Almanya vize işlemleri arasında olan başvuru formunu doldurma işleminden sonra bir çıktısını almak gerekmektedir.

Almanya Vize Evrakları

Ülkemizden Almanya ülkesine seyahat edecek olan herkes Almanya vize evrakları listesini uygun ve eksiksiz şekilde temin etmek zorundadır. Almanya vize işlemleri için Almanya’nın belirlemiş olduğu bir yetkili firma bulunmaktadır. Bu firma aracılığı ile vize alımının daha kolay bir şekilde gerçekleştirilmesi mümkün olmaktadır. Turist olarak Almanya’ya seyahat etmek isteniyorsa eğer kısa süreli vize tipinden yararlanmak gerekmektedir. Çalışanlar, şirket sahipleri, öğrenciler ve ev hanımları da Almanya’ya gidebilmek adına vize için başvuru da bulunmalıdır. Bunun için Almanya vize evrakları hakkında bilgi almak gerekmektedir.

Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Almanya vizesi ülkeye giriş yapanlar için çok önemlidir. Bu nedenle Almanya vizesi için gerekli evraklar mutlaka eksiksiz bir şekilde teslim edilmelidir. Genellikle bu gibi evrakların doğru bir şekilde verilmesi önemlidir.

Aşağıdaki Almanya vize için gerekli evraklar doğru olup olmadığı kontrol edildikten sonra vize alırsınız;

 • Pasaport
 • Biometrik fotoğraf
 • Banka hesap bilgileri
 • Maaş bordrosu
 • Vize başvuru formu
 • Tam vukuatlı nüfus belgesi
 • Dilekçe talebinin de mutlaka formlar arasında yer alması gerekir.

Dilekçe türü turistik, çalışma dilekçesi ve oturma dilekçesi olarak değişiklik gösterir. Bu nedenle evrakı doğru bir şekilde hazırlamak gerekir.

İstenilen tüm belgeleri hazırladıktan sonra vize merkezine verilmesi gerekmektedir. Evraklar hazırlandıktan sonra gerekli incelemeler yapılır ve en kısa süre içeresinde olumlu veya olumsuz olarak dönüş yapılır. Genellikle red gelince birçok kişi tekrar başvurur. Ancak tekrar vize başvurusu yapıldığı zaman direkt olarak olumlu bir yanıt alınamayabilir. Gerekli evrakları hazırladıktan sonra bir süre bekleyip başvuru da bulunmak daha doğru olacaktır.

Almanya Vizesi Nasıl Alınır? Almanya Vize Evrakları Nelerdir?

Turistik amaçlı vize almak isteyen herkesin vize firmalarına müracaat etmesi gerekmektedir. Belirlenen gezi ücretini firmaya yatırdıktan sonra istenmiş olan Almanya vizesi için gerekli belgelerin de eksiksiz bir şekilde hazırlanmış olması gerekir. Tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlamak işlemlerimizin daha hızlı bir şekilde yapılmasını sağlar. Bu nedenle yukarıdaki Almanya vize için gerekli evraklar başlıklı bilgilendirmemizi okuyarak bilgi almak da fayda vardır. Almanya vizesi genellikle kolay bir şekilde çıkmaz. Vize merkezleri daha önce giriş çıkış yaptığınız ülkelere de bakarak size vize verir. Genellikle vize için gerekli evraklar Almanya hakkında detaylı bilgi almak gerekir. Evrakları doğru bir şekilde hazırlamak için vize merkezlerinden bu konuda daha net bir bilgi almanız mümkün.

Vize Ne Kadar Sürede Çıkar?

Almanya vize evrakları, Vize evraklarınızı teslim ettikten sonra konsolosluk genellikle 20 gün içerisinde inceleyerek geri dönüş yapmaktadır. Ancak bazı durumlarda ek bir evrak talep edebilirler. Bu gibi durumlarda istenilen evrakları hazırlayıp onlara iletmek gerekir. Almanya’ya gitmek için vize almak istediğiniz zaman sadece vize firmaları aracılığı ile başvuruda bulunabilir. Bazı ülkeler konsolosluk üzerinden de başvuru talep ederler. Ancak Almanya için vizeler sadece belirledikleri firma üzerinden yapılır. İstenilen tüm Almanya vize evrakları eksiksiz olarak tamamlamak gerekir.

Almanya Turistik Vize

Almanya’ya sadece turistik olarak gitmek istenildiği zaman genellikle kısa süreli vize verilmektedir. Bunun için Almanya vize evraklar olarak talep edilenleri doğru bir şekilde hazırlamak gerekir. Turistik vize alınacağı zaman dilekçede bunu mutlaka belirtmek gerekir. Yazılan dilekçede hangi şehre gidileceği ve hangi tarihler arasında kalınacağını belirtmek önemlidir. Dilekçeyi hazırladıktan sonra istenilen evraklar genellikle aynıdır. Bu gibi evrakların her birini doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlayarak firmaya teslim etmek gerekmektedir. Bu nedenle başvuru da bulunmak için Almanya vizesi gerekli evraklar listesini doğru bir şekilde toparlamak gerekmektedir.

Kaç Günlük Vize Alınır?

Genellikle Almanya için vize alınacağı zaman Almanya vize evrakları tamamlanır ve sunulur. Burada hangi amaçla gidileceği önemlidir. Eğer turistik olarak gidilecekse ve bu dilekçe de belirtildiyse kalma gününe göre vize süresi verilir. Ancak iş için gidilen geziler de vize süresi biraz daha fazla olabilir. Schengen vizesi alındığı zaman genellikle uzun süreli olarak verilir ve bu vize türü çoklu giriş çıkış yapılmasına izin verir.

Vize Reddi

Almanya vize evrakları, Almanya vizesi gerekli belgeler kısmını tamamladıktan sonra vize için başvuru da bulunulması mümkün olmaktadır. Ancak vize evrakları tamamlanıp başvuru da bulunulduğunda bile vize reddi almak mümkün olabilir. Genellikle evraklar eksik olunca ve doğru evrak beyanı verilmediği zaman vize reddi alınır. Vize reddi alındığı zaman tekrar başvuru da bulunmak mümkündür. Ancak bir süre bekleyip başvuru da bulunmak daha sağlıklıdır. Çünkü hemen başvuru yapıldığı zaman genellikle tekrar vize reddi alınır. Bu nedenle vize reddi almamak için Almanya vizesi için gerekli belgeler listesini dikkatli bir şekilde hazırlamak, konrollerini gerçekleştirmek ve çok hızlı bir şekilde tekrar başvuru yapmamak gerekir.