Amerika tarafından resmi olarak sunulan Amerika vize başvuru formunun doldurulması, vize başvurusundaki ilk adım olmaktadır. Çeşitli vize kuruluşlarından online olarak ulaşılabilen bu form, vize başvurusu ve başvuru yapanlarla ilgili çeşitli sorular içermektedir. Amerika vize başvuru işleminin en önemli adımı olan bu form, eksiksiz bir şekilde doldurulmalı ve yüz yüze başvuru sırasında ABD büyükelçiliğine teslim edilmelidir. Ayrıca form doldurma işlemi ile beraber, form doldurulan adres üzerinden vize randevusu almak da gerekmektedir.

Günümüz dünyasının en çok ziyaretçi alan ülkelerinden birisi olan ve diğer ülkelere nazaran daha kolay vize alınabilir bir ülke olan Amerika, çeşitli amaçlar için farklı vize türleri ile ülkeye giriş izni sunmaktadır. Ülkeye giriş için şart olan vizeler, iki ana başlık altında toplanmakta ve ziyaret amacına göre kişiye verilmektedir. Bu vize çeşitlerinden herhangi birini alabilmek içinse, ilk olarak belirli koşulları yerine getirmek ve resmi vize başvuru formunu doldurarak Amerika vize belgeleri hazır hale getirilmelidir.

Amerika Vize Başvurusu Nasıl ve Nereden Yapılır?

Kolay bir şekilde yapılabilen Amerika vize başvurusu, çeşitli kurumlar aracılığıyla veya direkt olarak büyükelçilikler üzerinden yapılmaktadır. Vize başvurusunu kolaylaştıran ve çok daha kolay bir şekilde vize alınmasını sağlayan bizim gibi aracı kurumlar, vize işlemlerinde sizlere yardımcı olmaktadır. Fakat kurumları araya sokmadan da vize işlemlerini yapmak mümkündür. Ancak tüm işlemler ile tek tek uğraşmak gerekecektir.

Eğer Amerika vize başvurusu için karar verilmiş ve nereden başvuru yapılacağı kesinleştirilmişse, başvuru sürecine başlanabilir. Başvuru sürecini başlatmak için yapılması gereken tek şey, karar verilen başvuru noktası ile iletişime geçmek ve kurumun yönergelerini takip etmektir.

Amerika Vizesi Başvuru Süreci Nasıl İşliyor?

Amerika vizesi başvuru süreci, çeşitli problemler nedeniyle içerisinde bulunduğumuz yıl için biraz yavaş işlemektedir. Ayrıca vize süreçleri ve vize onayları, iki ülke arasındaki politik ve siyasi durumlar neticesinde de değişiklik gösterebilmekte, dönemsel farklılıklar yaşanabilmektedir. Fakat genel olarak vize başvuruları 1-2 ay içerisinde, daha acil olanları ise 1 ay içerisinde sonuçlanmaktadır.

Eğer Amerika vizesi başvuru adımı atılmış ve diğer işlemler de tamamlanmışsa, kısa süre sonra ABD büyükelçiliği başvuruyu yapan tarafla iletişime geçecektir. İletişim sonrası bilgilendirecekler ve eğer vize almaya hak kazanılmışsa vizeyi ileteceklerdir.

amerika bayrağı

Vize Almak İçin Amerika’ya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Birkaç adımda kolaylıkla alınabilen Amerika vizesi için, ilk olarak aracı kurumlar üzerinden veya büyükelçilik üzerinden Amerika’ya vize başvurusu işlemi yapmak gerekir. Kurum üzerinden yapılacak başvuru ile beraber kurum bir başvuru formu iletecek ve bir vize başvuru randevusu oluşturacaktır. Günümüz şartlarının getirdiği zorluklar nedeniyle randevu işlemlerinin süresi biraz uzamış, bununla beraber en az 1 ay sonrasından başlar hale gelmiştir. Bu yüzden başvuruda bulunurken, gidecek tarihi de göz önüne almalı ve bu doğrultuda Amerika’ya vize başvurusu tarihini belirlemelisiniz.

Form işlemlerini tamamladıktan sonra istenen belgelerin hazırlanması, USA vize başvuru işlemlerinin bir sonraki adımıdır. İstenen belgelerin de eksiksiz olarak hazırlanmasından sonra ise hepsini düzenli olarak bir dosya haline getirmek ve randevu tarihine kadar güvenle saklamak gerekir. Randevu tarihinde ise gidecek konsolosluğa dosyayı ibraz etmek gerekecektir.

Amerika Vize Çeşitleri Neler?

Her yıl milyonlarca kişi USA vize başvurusu yapmaktadır. Bu başvuranların her biri farklı vize çeşitlerinden yararlanmakta, büyükelçilikler kişilere gidiş amaçlarına göre vizeler vermektedir. Verilen her vizenin farklı imkanları ve kullanım süreleri bulunmakla beraber, tüm vize çeşitleri iki alt başlık altında toplanmaktadır; Göçmen vizeleri ve Göçmen olmayan vizeler.

Bu başlıklar ile beraber 185 alt kategori bulunmakta ve her vize gidiş amacına göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca her vizenin sağladığı farklı imkanlar ve kullanım süreleri bulunmaktadır.

Vize Almak için Hangi Şartları Taşımalısınız?

Vize sahibi olmak için ilk olarak belirli şartları taşıyor olmak gerekir. Bu genel şartları taşıyor olmak, vize alım sürecinde avantajlar sağlayacak ve vize alma olasılığını artıracaktır. Eğer bu şartların birkaçı eksik veya sağlanmıyorsa, Amerika vize işlemleri olumsuz sonuçlanabilir.

İşte vize başvurusu Amerika için sağlaması gereken bazı genel şartlar;

 • Adli sicil kaydının temiz olması
 • Bankada belirli bir miktar para bulunması
 • Eğer ziyaret vizesi alınıyorsa, ABD’ye yerleşmek istenilmediğini kanıtlamak (iş, okul veya banka borçları gibi)
 • Yeterli düzeyde İngilizce konuşabiliyor olunması

Bu gibi genel şartlar sağlanıyorsa ve başvuru düzgün bir şekilde yapılmışsa, büyük olasılıkla vize almaya hak kazanılır.

Göçmen ve Göçmen Olmayan Vizeler

Göçmen vizeleri, uzun süreli ikametler için tercih edilmekle beraber, genellikle ABD’ye yerleşmek isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Bu vize türüne başvuranlar genellikle evlilik, nişan ve benzeri sebepler ile beraber işveren olarak ABD’ye gitmek isteyen kişilerdir. O yüzden bu vize türünün kullanım süresi daha uzun olmakta, bununla beraber vize alması çok daha zor olmaktadır.

Göçmen olmayan vizeler ise çok daha kısa süreli vizeler olmakla beraber, genellikle turistik veya iş amaçlı gidenlerin tercihi olmaktadır. Bu vize türünden denizciler ve öğrenciler de sıklıkla yararlanmaktadır. Ayrıca bu vizeyi alması da, göçmen vizesine nazaran çok daha kolaydır.

Amerika İçin Vize Başvurusu Yapan Göçmen Olmayanlardan İstenen Belgeler Nelerdir?

Amerika için vize başvurusu yapmak isteyenlerin, çeşitli belgeleri hazırlamaları gerekir. Hazırlanması gereken bu belgeler, başvurulacak vize türüne göre değişiklik gösterebilir. Fakat genel olarak belirli belgeler talep edilmektedir. Burada önemli olan nokta ise belgelerin geçerli olması, yakın bir tarihte edinilmiş olması ve düzenli bir hale getirilerek dosyalanmış olmasıdır.

Amerika için vize başvurusunda istenen genel belgeler şu şekildedir;

 • Amerika DS-160 başvuru formu (doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmuş olmalı)
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş biometrik fotoğraf (5×5 cm boyutlarında ve çözünürlüğü en az 600×600, en fazla ise 1200×1200 piksel olması gerekli)
 • Göçmen olmayan vize başvuru dilekçesi (seyahat nedeni detaylı olarak yazılmış bir dilekçe)
 • Banka hesap cüzdanı (Son 15 gün içerisinde alınmış, son 3 ayın banka hareketlerinin bulunduğu ve banka çalışanı tarafından imzalanmış ya da kaşelenmiş olmalı)
 • Mesleki durum belgesi
 • Amerika ziyareti için alınmış randevuların belgesi

Bu belgeler göçmen olmayan vize türü için gerekli olanlardır. Göçmen vizesi içinse çok daha fazla belge talep edilmektedir.

Göçmen ABD Vize Başvurusu için Gereken Belgeler Neler?

Alması daha zor olan ABD göçmen vizesi, yine aynı prosedürler çerçevesinde gerçekleşmektedir. Göçmen ABD vize başvurusu için diğer vize türlerine göre çok daha fazla belge talep edilmekte ve başvuranın DS-260 göçmen vizesi elektronik başvuru formunu doldurması talep edilmektedir.

Göçmen ABD vize başvurusu istenen diğer belgeler ise şunlardır;

 • Pasaport fotokopisi (en az 8 ay geçerli)
 • Nüfus kayıt örneği
 • Evlilik cüzdanı
 • Boşanma veya ölüm belgesi
 • Mahkeme ve varsa hapis kayıtlarını içeren belge
 • Askerlik durumunu gösteren belge
 • Adli sicil kaydı (16 yaş ve üzeri için)
 • 2 adet fotoğraf (fotoğrafların 5×5 boyutlarında beyaz arka plan üzerinde çekilmiş olması ve üzerinde herhangi bir rötuş olmaması gerekir)

 

Bu belgelerin yanı sıra konsolosluk, gidiş amacınıza ve almak istenilen vize türüne göre farklı birkaç belge daha talep edebilir. Bu belgeleri gidiş amacına göre daha önceden öğrenmek ve hazırlamak, vize işlemlerinin daha hızlı sonuçlanması konusunda avantaj sağlayacaktır.