İnsanların vize alabilmeleri için çeşitli prosedürleri uygulaması ve bunlarla birlikte Amerika vize evrakları listesini tamamlaması gerekir. Günümüzde insanların büyük bir kısmı farklı amaçlarla Amerika’ya gitmek isterler. Amerika çok fazla göçmen alan ülke olduğu için ülkeye giriş yapacak kişilerden vize talebinde bulunur ve vize verme işlemlerini de çok sıkı tutar. Vize evraklarında görülen eksiklikler vizenin alınmasına engel olduğundan büyük bir titizlikle hazırlanması gerekir. Ancak bunun öncesinde Amerika vizesi için gerekli evraklar nelerdir öğrenilip hazırlanması büyük önem arz etmektedir.

 

Amerika Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Amerika vizesi türü fark etmeksizin başvuruda bulunan kişilerin hazırlaması zorunlu olan Amerika vizesi için gerekli evraklar vardır. Bu evraklar genel Amerika vizesi evrakları olarak bilinir.

 

Amerika Vize Evrakları – Amerika Vizesi İçin Gerekli Belgeler

  • Geçerliliği bulunan bir pasaport
  • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
  • Nüfus kayıt örneği (tam vukuatlı)
  • Vize dilekçesi
  • Amerika vizesi başvuru formu
  • Seyahat rezervasyon belgeleri
  • Biyometrik fotoğraf
  • Seyahat sigortası
  • Mesleki belgeler
  • Finansal belgeler

Amerika vizesi için gerekli belgeler genel olarak bu şekildedir. İlk aşamada bu evrakların sonrasında ise vize türü için gerekli görülen ekstra evrakların hazırlanması gerekir. Ekstra evraklar turist vizesi, ticari vize ve aile ziyareti vizesi gibi vize türlerinin alınmasını kolaylaştıran belgelerdir.

amerika bayrağı

Geçerli Olan Bir Pasaport

Amerika vizesi gerekli belgeler arasında ilk sırada geçerli olan bir pasaport yer alır. Bu pasaport üzerine vize ekleneceği için başvuru sahibinin mutlaka geçerli bir pasaportunun olması gerekir. Bu pasaportun 10 yıllık bir süre içerisinde alınması ve geçerlilik tarihinin seyahat sonu itibariyle 3-6 ay olması gerekir. Bunun dışında ise pasaportun vize yapıştırılabilecek minimum 2 sayfasının boş olması şarttır. Başvuruda bulunan kişi geçmiş dönemde pasaport kullandıysa ve bu pasaportun süresi dolduysa eski pasaportunu da evraklar arasına ekleyebilir.

Nüfus Cüzdanı ve Fotokopisi

Amerika vizesi başvuru sahibine ait nüfus cüzdanı ve fotokopisi teslim edilmesi gereken ABD vizesi için gerekli belgeler arasında bulunur. Nüfus cüzdanını resimli ve başvuru sahibinin tanınmasını sağlayacak özelliklerde (yırtılmamış) olması gerekir. Aynı şekilde nüfus cüzdanının fotokopisinin de anlaşılır olması lazımdır.

Amerika Vizesi Başvuru Formu

Amerika vizesi başvuru formu Amerika vize evrakları arasında bulunması zorunlu olan belgelerdendir. Vize işlemlerinin başlayabilmesi için DS 160 olarak da ifade edilen başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekir. Sonrasında formun çıktısı alınır ve imzalanarak vize evrakları arasına koyulur.

Amerika vize belgeleri arasında yer alan başvuru formunun İngilizce dilinde doldurulmalı ve yazım yanlışlarına yer verilmemelidir. Aynı zamanda forma yazılan bilgilerin doğruluğu kanıtlanabilecek olmalıdır.

Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik fotoğraf ABD vizesi için gerekli evraklar arasında bulunur. Çünkü bu fotoğrafların vizenin hazırlanması için teslim edilmesi şarttır. Vize için gerekli olan biyometrik fotoğraf 50×50 mm ölçülerinde olmalıdır. Ayrıca bu fotoğraf yeni çekilmiş olmalı (en fazla 3 ay) ve fon rengi beyaz olmalıdır. Bunun yanı sıra fotoğrafın başvuru sahibinin yüzünü net bir şekilde göstermeli ve herhangi bir rötuş bulunmamalıdır. Ayrıca fotoğraf 2 adet olarak teslim edilmelidir.

Seyahat Sigortası

ABD vize evrakları içerisinde seyahat sigortasının da bulunması gerekir. Bu sigorta sayesinde kişiler Amerika’da bulundukları dönemlerde rahatsızlık veya kaza geçirdiklerinde sigorta kapsamında yararlanarak yüksek ücret ödemek zorunda kalmazlar. Amerika’da hastane masrafları yüksek tutacağından yaptırılacak seyahat sağlık sigortası ile masrafların daha az olması sağlanır.

Amerika vizesi gerekli evraklar arasında olan seyahat sağlık sigortasının geçerli olması için aranan teminatı sağlaması gerekir. Bu teminat ise en az 30 bin Euro şeklinde belirlenmiştir.

Seyahat Rezervasyon Belgeleri

Amerika’ya iş, turizm ve aile ziyareti gerçekleştirmek için gidecek kişilerin hazırlaması gereken ABD vize belgeleri arasında seyahat rezervasyon belgeleri bulunur. Bu belgeler yetkililerin başvuru sahibinin ülkeye ulaştığında nerede kalacağını veya ülkeye nasıl ulaşacağını ortaya koyar. Seyahat rezervasyon belgeleri arasında uçak bileti veya rezervasyonu ile otel rezervasyonu ya da kira sözleşmesi vs. bulunur.

Finansal Belgeler

Amerika vizesi için evraklar arasındaki en önemli belgeler arasında finansal belgeler yer alır. Bu belgeler sayesinde Amerika’ya giden kişilerin masraflarını karşılama veya karşılayamama durumu ortaya çıkar. Bu sayede de ülkeye maddi yük oluşturmayacağı gerekçesiyle vize verilir.

ABD vize gerekli belgeler arasında bulunması gereken finansal belgeler şunlardır; banka hesap dökümleri, araç ruhsat fotokopileri, kira gelirleri, faiz gelirleri, maaş bordroları ve gayrimenkul tapuları yer alır. Bu sayede finansal uygunluk anlaşılır. Banka hesap dökümü veya maaş bordrolarının onayının bulunması gerekir.

Vize Dilekçesi

Vize dilekçesi ABD vizesi gerekli evraklar arasında bulunan belgelerdendir. Bu belge başvuru yapan kişi tarafından hazırlanır ve dilekçede hangi amaçla Amerika’ya gidileceği ile neler yapılacağına dair genel bilgiler verilir.