ABD’ye gitmek isteyen yabancı uyruklu vatandaşlar için vize almak ve bunun içinde Amerika vize randevu alma işleminin doğru bir şekilde yapılması gereklidir. ABD’ye vize başvuruları için bordo pasaport, yeşil pasaport, siyah pasaport ya da gri pasaport sahiplerinin ABD Konsolosluğu’na başvuru yapması gerekmektedir. ABD vizesi Konsolosluk ya da ABD Büyükelçiliği tarafından verilmektedir. Bu sayede Amerika vize randevu ile seyahat ve ABD giriş hakkına sahip olmak mümkün olmaktadır. Türk vatandaşları ABD vize randevusunda hangi amaçla ABD’ye gitmek istediklerini belirtmelidir. Giriş sırasında ise ABD’ye giriş yapabilmek sadece vize ile kesinlik kazanmamaktadır. Göçmenlik memuru tarafından son karar verilir.

Amerika Vizesi Randevu ve Başvurusu İşlem Adımları

Amerika seyahatlerinde zorunlu olan başvuru için öncelikle Amerika vizesi randevu almak için başvuruların ABD Konsolosluk ya da Büyükelçilik nezdinde yapılması gerekir.

ABD vize başvurusu için gerekenler;

 • Randevu alınır
 • Seyahat tarihine 6-8 hafta öncesinden başvuru yapılmalı
 • Konsolosluğa gereken evraklar ibraz edilir

Bu bilgiler doğrultusunda yapılması gereken işlemler ve belgeler eksiksiz olarak tamamlamalı, Amerika vizesi randevu zamanı geçirilmemelidir. Bu evraklara ek olarak bazı belgeler talep edilebilir. Konsolosluk ya da Büyükelçilik yoğunluğuna göre önceden başvurunun yapılması önemlidir.

Amerika Vize Randevusu ve Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle hangi pasaport türüne sahip olunduğu belirlenmelidir. Pasaport türleri Amerika vize randevusu ve başvurusu için önemlidir. Umuma özel pasaport bordo, hizmet pasaportu gri, diplomatik pasaport siyah, hususi pasaport yeşil olarak pasaportlar bulunmaktadır. Gerekli koşullara uygun olan 14 yaş altı, 80 yaş üstü her kişi mülakattan muaftır. ABD vize işleminde kullanılan pasaportun 6 aylık geçerlilik süresi olmalıdır.

Pasaport süresinin bitimine az süre kalan kişiler bu süreyi uzatmalıdır. Kısa süreli bir seyahat programı var ise vize başvuru formu göçmen olmayan başvuru formu olmalıdır. Amerika vize randevusu konsolosluktan tercihe göre alınmalıdır. ABD Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği tarafından ek belgelerin talep edilebileceği dikkate alınmalıdır. Seyahat planı yapılırken yoğunluk ve aksilikler göz önünde bulundurmalıdır.

amerika bayrağı

ABD Vize Randevu

ABD vize randevu planlanan seyahat tarihinden en az 8 hafta önce alınmalıdır. Randevu tarihleri Konsolosluk yoğunluğuna göre değişmektedir. Bu nedenle daha önceden ABD vize randevu alma işlemlerinin sorunsuz tamamlanması önemlidir. Turizm, öğrenci, tedavi amaçlı, transit ya da ticari vize randevu Amerika için tercihe göre uygun olarak alınması zorunludur.

ABD Vize Türü

ABD vizesi randevu alma işlemi iki şekilde yapılabilir; bunlardan birisi göçmen olmayanlar için verilen vize için randevu alma, diğeri ise göçmenlere verilen vize için randevu alma işlemidir. Göçmen olmayanlara sunulan vizede ABD topraklarında kısa süreli seyahatleri kapsar. Göçmen vizelerinde ise çalışmak, süresiz oturum isteyen kişilere özel olarak sunulan vizelerdir.

Göçmen olmayan ABD vize türü;

 • Diplomatik ve resmi vize randevusu
 • Turizm, ticari ya da tıbbi amaçlı vize
 • Transit geçiş vizesi
 • Mürettebat vizesi
 • Yatırımcı vizesi
 • Eğitim vizesi
 • Değişim programı vizesi
 • Geçici işçi, iş ya da staj vizesi
 • Basın ve gazeteci vizesi

Bu vize türleri arasından öncelikle seyahat amacınızı belirlemeli ve vize türünüzü belirleyerek başvuru yapılmalıdır.

Amerika Göçmen Vizesi

Amerika’da süresiz kalmak ya da çalışabilmek için alınması gereken Amerika vize randevu türü göçmen vizesidir. Birinci derece akraba, aile birleşimi gibi nedenlerle uzun süreli ve kalıcı vize talep eden göçmenlere verilen haktır. Yeşil kart ile aynı şekilde vize kura programına katılmak mümkündür. Göçmen Amerika vize randevu alma işlemi için yabancı uyruklu vatandaşlar adına kişi veya işyeri sponsorluğu gereklidir. Vize almak isteyen kişi için yapılan Amerika vatandaşlık ya da göçmenlik bürosu nezdinde onaylı başvuru gereklidir. ABD Konsolosluğuna göçmen vizesi için Pazartesi veya Cuma günü gidilmelidir. Göçmen vize mülakatı ise randevu alınarak yapılır.

ABD Göçmen Vizesi Hangi Kategorilerde Verilir?

ABD göçmen vizesi almak için bazı kategorilerde olmak gerekir. En uygun kategoriyi belirterek ona uygun vize alma hakkına sahip olunur. Kategoriler arasında; aile birleşimi göçmen vizesi, nişanlılık vizesi, işverene bağlı göçmen vizesi, yeşil kart kura programı ile verilen göçmen ABD vize randevu alma işlemleri ve geri dönüş yapan yerel yabancı vize başvurularıdır.

USA Vize Randevu Sonucunda Hangi Durumlarda Mülakat Gereklidir?

Bazı durumlarda göçmen USA vize randevu sonucunda mülakata gerek yoktur. 14 yaşını doldurmayan ve ebeveynleri arasında birinin USA vizesine sahip olması durumunda mülakata gerek duyulmaz. Başvuru tarihinde 80 yaşında olan kişiler ve vizesini yenilemek isteyen kişilerin mülakata girmesine gerek yoktur.