Amerika’ya seyahat etmek isteyen kişilerin Amerika vizesi alma zorunluluğu bulunmaktadır. Bunun için seyahat planı yapan kişilerin ilk olarak vize başvurusunda bulunması gerekir. Başvurularının eksiksiz olmasını isteyenler bu alanda profesyonel yardım sunan bizim gibi vize danışmanlık firmalarından yardım alabilirler. Özellikle belgelerin tamamlanması konusunda bizden destek alabilirsiniz. Böylelikle vize için yapılan doğru başvurularla Amerika vizesi alabilen kişiler Amerika’ya gitme şansı bulabilirler.

Amerika Vize Türleri Nelerdir?

Amerika için vize almak isteyen kişilerin almaları gereken Amerika vize türleri genel olarak ikiye ayrılır. Bu vizeler göçmen olmayan vize ve göçmen olan vizeler olarak adlandırılırlar.

Göçmen olmayan vizeler arasında çalışma, yatırımcı, staj, turist, mürettebat, transit geçit, değişim, iş, geçici işçi, diplomatik ve basın vizeleri vardır. Bu vizeler ayrıca B, C, D, G, A, NATO, E1, E1, F, M, I, L, H, O, P ve Q vizeleri olarak anılırlar.

Göçmen vizeleri ise nişanlılık, aile sponsorlu göçmen, green kart ve işveren sponsorlu göçmen vizeleri olarak anılırlar. Her iki vize türü için aranan şartlar farklılık gösterir. Bu nedenle kişilerin seyahat amaçlarına uygun vizeye başvurmaları gerekir.

ABD Vize Başvurularında Nelere Dikkat Edilmelidir?

ABD vize başvurusunda bulunacak kişilerin başvuru esnasında dikkat etmeleri gereken birtakım hususlar vardır. Bu hususlara dikkat etmeleri sayesinde vizelerinin onay alması ve istedikleri tarihte Amerika’ya gitmeleri mümkündür.

Abd vize başvurularında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

 • Başvuru için belirlenmiş olan evraklar eksiksiz ve tam belgeler olarak teslim edilmelidir.
 • Vize için başvuru ücreti nakit olarak ödenmeli ve makbuz alınmalıdır. Vizenin iptalinde ücret iadesi yapılmaz.
 • Başvuru sahiplerinin mülakat gününde biyometrik bilgilerini yetkililere vermeleri gerekir. Biyometrik bilgiler parmak izi ve resimden oluşur.
 • Başvuru yapan kişiler vize almış olsalar bile ülkenin gümrük sınırında görevliler tarafından durdurularak ülkeye girişlerini önleyebileceklerini bilmelidir.
 • Vizenin alınması için sağlam bir pasaportla başvuru yapmalıdırlar.
 • 14 yaş altı ve 80 yaş üzerindekiler için vize muafiyeti olduğundan bu yaşlardakiler vize almazlar. Ancak bu yaş kriterleri dışında kalanların mutlaka vize almaları gerekir.
 • Alınacak vizelerde yazan geçerlilik süresi vize için verilen süredir ancak ülkede kalma süresi ayrıca belirtilir. Bu nedenle kişilerin ülkede kalma sürelerine göre hareket etmeleri gerekir.

Bunlar dışında dikkat edilmesi gereken bir husus ise vize için yapılacak mülakatın vizeyi almaları için etken olduğunu bilme şartıdır. Mülakat sırasında kendilerinin vizeyi almak için doğru aday olduklarını kanıtlamaları lazımdır.

amerika bayrağı

Amerika Vizesi Almak İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Amerika vizesi almak isteyenlerin başvuru için kullanabilecekleri iki adres vardır. Bunlar Amerika büyükelçilikleri ve konsolosluklarıdır. Ancak başvuruların yapılabilmesi için randevu alınması ve randevu sırasında evrak tesliminin yapılması gerekir. Randevunun alınması için ise vize için ilk adım olan DS 160 başvuru formunun doldurulmuş olması gerekir. Bu form doldurulduktan sonra Amerika vizesi almak için randevu alınır ve randevuya katılım sayesinde başvuru aşaması tamamlanır.

Başvurunun işleme alınma süresi uzun olabileceğinden Amerika vize başvurusunun belirlenen seyahat tarihinden en az 3 ay önce yapılması gerekir. Böylelikle sonuçlanma süresinin uzamasıyla seyahat iptal edilmek zorunda kalmaz. Ayrıca belge eksiklikleri rahatlıkla tamamlanabilir.

Amerika’ya Vize Almak İçin Yapılan Başvurular Ne Zaman Sonuçlanır?

Amerika’ya vize almak için yapılan başvuru sürecini eksiksiz tamamlayan kişiler yaptıkları başvurunun sonucunun kendilerine ne zaman açıklanacağını merak ederler. Yapılan başvuruların sonucu 4-5 iş gün içerisinde belirlenir. Ancak başvuru için konsolosluğun ek evrak talep etme hakkı da vardır. Bu hakkın kullanılması durumunda yeniden evrak teslimi ve incelemesi yapılacağından sonuç alma işlemi 8 haftaya kadar uzayabilir.

Başvuru sahiplerinin yaptıkları vize başvurularının işleme alınıp alınmadığını ve sonuçlanma durumunu Amerikan konsolosluğu web sitesi üzerinden takip etmeleri mümkündür. Ayrıca başvurunun sonuçlanması konsolosluğun yoğunluğuna göre de değişir. Amerika’ya vize başvurusunun kabul edilmesi durumunda onay bilgisi ve pasaport ptt aracılığıyla başvuru yapan kişiye gönderilir.

DS 160 USA Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

DS 160 başvuru formu tüm USA vize başvuruları için doldurulması zorunluluğu olan bir formdur. Ayrıca bu formun İngilizce dilinde doldurulması gerekir. Bu formda Türkçe karakterler kullanılmaz. Başvuru formunu dolduran kişilerin yanlış beyan vermemesi gerekir. Formda doldurulması zorunlu olan soru alanları vardır ve bu soruların mutlaka yanıtlanması gerekir. Aksi takdirde başvuru formu sebebiyle USA vize başvurusu kabul edilmeyebilir. Ancak isteğe bağlı doldurulması gereken bölümlerin boş bırakılması mümkündür.

ABD Vizesi Almak İçin Yapılan Başvuruların Reddedilmesi Mümkün Mü?

ABD vizesi almak için başvuru işlemlerinin eksiksiz tamamlanması sonrasında başvuru sahiplerinin konsolosluktan gelecek cevabı beklemeleri gerekir. Vizeye gelebilecek cevap olumlu olabileceği gibi olumsuzda olabilir.

Vize başvurusunun reddedilmesi için pek çok sebep vardır. Bu sebeplerin en önemlileri başvuru formunun yanlış doldurulması, eksik belge teslimi ve yanlış vize türüne başvurunun yapılmasıdır. Ayrıca Amerika’ya girişe uygun aday olunmaması sebebiyle de ABD vizesi almak için yapılan başvurunun iptal edilmesi mümkündür. Vize reddinin neden yaşandığı öğrenilerek itiraz etme veya eksik belgeleri tamamlama gibi haklardan yararlanılması mümkündür.

Amerika İçin Vize Evrakları Nelerdir?

Amerika için vize alması gereken kişilerin konsolosluk tarafından gerekli görülen evrakları uygun şekilde konsolosluğa sunmaları gerekir. Bu belgelerin incelenmesi sayesinde vize onayı verilir.

Mülakat esnasında teslim edilmesi gereken Amerika vize alma evrakları şunlardır;

 • Amerika DS-160 başvuru formu
 • Biyometrik fotoğraf
 • Pasaport
 • Banka hesap cüzdanı
 • Vize talep dilekçesi
 • Meslek bilgilerini içeren belgeler
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Seyahat rezervasyon belgeleri (uçak, otel ve kiralık ev)
 • Vize mülakat onayı belgesi
 • Pasaport fotokopisi (varsa eski vize ve pasaportlarının da fotokopisi)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt belgesi

Genel olan belgeler yanı sıra vize türüne özgü konsolosluğun istediği belgelerinde mülakat esnasında verilmesi gerekir. Bu belgeler arasında sponsor mektubu, maaş bordrosu, diploma ve okula kabul belgeleri bulunur. Belgelerin mülakatta teslim edilmesiyle vize Amerika işlemleri tamamlanır.

Vize Randevusunda Yapılması Gerekenler?

Amerika konsolosluğundan vize için randevu ya da diğer adıyla mülakat tarihi alan kişilerin mutlaka o tarihteki Amerika vize randevularına katılmaları gerekir. Tam saatinde adreste olmaları durumunda mülakatları başlar ve verdikleri biyometrik bilgilerle başvurularını tamamlarlar. Başvuru sahiplerinin katıldıkları mülakatta konsolosluk çalışanlarının kendilerine sordukları soruları eksiksiz yanıtlamaları gerekir.

Mülakat esnasında sorulan sorular arasında Amerika’ya gitme sebebi, ülkede masrafları karşılama durumu, geri dönülüp dönülmeyeceği, meslek bilgileri ve ülkeye daha önce gidilip gidilmediği gibi sorular bulunmaktadır. Özellikle vize sonunda Amerika’dan ayrılacaklarını kanıtlamış olmaları gerekir. Yapılan görüşmede bırakılan iyi intiba vizenin alınabilmesi ihtimalini artırır.

Amerika Vizesinin Fiyatı Ne Kadardır?

İnsanların vize başvurularını tamamlayabilmeleri için kendilerinden istenilen vize ücretini ödemeleri gerekir. Bu ücret nakit olarak ödenir ve ödeme sonrasında makbuz başvuru sahibine teslim edilir. Amerika vizesi başvurusunun kabul edilmemesi durumunda bu ücretin devretmesi veya iade edilmesi mümkün değildir. Yeniden yapılacak başvurularda ücretin tekrar ödenmesi gerekir.

Amerika için alınacak vizeye ödenmesi gereken ücret ise 160 USD’dir. Bu ücretin yanı sıra Amerika vize merkezlerinden yardım alınması ve vize işlemlerinin yapılabilmesi için işlem ücreti de talep edilebilir. Başvuru sahiplerinin kendilerinden bu ücret istenmesi durumunda da ödemeleri şarttır.