Avustralya’ya vize almak istendiğinde Avustralya vize evrakları konusunda oldukça önem gösterilmelidir. Çünkü bu evrakların eksik olması sürecin olumsuz şekilde ilerlemesine neden olan en büyük etken olacaktır. Bunun için hangi amaçla gidildiğine bağlı olarak istenen evrakların ve başvuru şeklinin değişeceğini bilerek hareket etmek gerekir. Hangi nedenle başvurulduğuna göre iş veren, çalışan, devlet memuru, emekli, öğrenci veya ev hanımı için istenen evraklar olması gerektiği şekilde şekilde alınmalıdır. Pasaport türüne göre istenen işlemleri yerine getirerek vize aşaması için konsoloslukla iletişime geçilmesi gereklidir.

Avustralya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Arasında Olan Şirket Sahiplerinin Evrakları

Şirket sahibi olmanız durumunda Avustralya vizesi için gerekli evraklar listesi farklılık gösterecektir. Konsolosluk genel anlamda istediği belgeleri sıralamış olsa da ek belge isteme hakkına her zaman sahiptir:

  • Vize başvuru formunu doldurulmalı,
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi, pasaport, biometrik resim, nüfus kayıt örneği, vize dilekçesi eklenmelidir,
  • Şirketin antetli kağıdına İngilizce vize talep dilekçesi yazılmalıdır,
  • Faaliyet belgeleri,
  • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi,
  • İmza sirküleri,
  • Vergi levhası,
  • Gelir belgeleri eklenmelidir.

Bunlarla birlikte aynı zamanda başvuran kişinin şirketin hem yetkilisi hem de çalışanı olduğunda SSK belgelerinin de eklenmesi ülkesine geri dönüleceğini ortaya koyacağından önemlidir.

Avustralya Vizesi İçin Gerekli Belgeler Arasında Olan Çalışanlardan İstenen Belgeler

Çalışan birisi iş veya turizm amacıyla gitmek istediğinde Avustralya vizesi için gerekli belgeler konusunda istenenleri yerine getirmelidir. Bunların arasında vize formu, şahsi nüfus evrakları, pasaport, fotoğraf, nüfus kayıt örneği, davet edildiğini gösteren davetiye, vatandaş ise pasaport ve diğer resmi belgeleri, seyahatin masraflarını karşılayacak olan şirketin bunu gösteren resmi yazısı eklenmelidir. Bu sayede vize için gereken vize belgeleri tamamlanmış olur.

avustralya bayrağı

Öğrenciler Vize Alabilir Mi?

Sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesi Avustralya vizesi gerekli evraklar söz konusu olduğunda öğrencilerin durumudur. Ailesi ile birlikte olması halinde ailesinin gelirinden faydalandığını ve masrafların bu kişiler tarafından karşılanacağını belirten evraklar olmalıdır. Aynı zamanda öğrencisi olduğu okuldan da belge almalıdır. Bu durum geri döneceğini göstermek amacıyla istenir.

Emeklilerin Vize Şansı

Emekli olanlar için Avustralya vize belgeleri emeklilik belgelerinin de eklendiği bir süreç haline gelir. Emekli maaşını ve gelirlerini gösteren emekliler Avustralya vizesi için başvuru yapabilirler.