Avustralya vize randevu işlemleri her ülke için belirlenen takvime ve işlem sırasına göre yapılmaktadır. Vize alması gereken vatandaşların bu konuda konsolosluk tarafından uygulanan işlem adımlarını takip etmekten başka bir yolları bulunmamaktadır. Avustralya da bu ülkelerden bir tanesi olmaktadır. Başvurucular için ziyaret amacına ve hangi statüde başvurulacağına göre değişkenlik gösteren bir vize süreci vardır. İlk olarak karar verilmesi gerekenler de sağlıklı bir süreç için bunlar olmaktadır. Vize almanızın zorunlu olup olmadığını anlamak için ülkenin hangi durumlarda vize istediğinin belirlendiği şartlara bakılması önerilir. Ardından konsolosluk evraklarını toplamak ve Avustralya vize randevu işlemlerini tamamlamak gerekir. Hassas ve oldukça dikkatli olunması gereken adımlardır. Eksiksiz ve istendiği şekilde olması adına dikkat edilmelidir.

Avustralya Vize Randevu Nereden Alınır?

Vize almak için ilk işlem olarak Avustralya Vize Randevu işleminin gerçekleştirilmesi gerekir. Seyahat tarihinize göre hareket edilmesi en önemli detaylardan bir tanesidir. Randevulu sistem, online veya manuel olarak çalışır. Konsolosluktan randevu alınması için seyahatten en fazla iki ay öncesi başvurmak ve en az da 15-20 gün kalmış olması istenir. Bu zaman aralıkları yoğun dönemler ve konsolosluğun işlemlerine göre değişkenlik gösterebilir. Bunun için bu zaman aralığına dikkat ederek başvurular yapılmalıdır.

Avustralya Vize Randevu Alma Sırasında Neler Olur?

İlk kez vize alacak olan kişilerin en sık merak ettikleri konuların başında randevuda ne olduğu ve ne sorulduğu gibi detaylar gelir. Konsolosluk görevlisi ülkede kalıcı olup olunmayacağından emin olmak ister. Seyahatin maddi anlamda karşılama ve geri dönme nedenlerine bakarak söylenenlerle birlikte değerlendirme yapıp karar verir.

Bunun için;

  • Seyahatin amacı
  • Ne kadar kalınacağı
  • Kimin seyahati mali anlamda üstleneceği
  • Neden dönmek zorunda olunduğu gibi sorularına cevap aranır.

Yapılması gereken doğru ve ikna edici cevaplar vermek olacaktır.

avustralya bayrağı

Neler Götürülmeli?

Randevuya giderken istenen sadece vize türüne ve mensup olunan işe göre evrakların getirilmesidir. Gereken evrakları tam anlamıyla getirmiş olmak ve randevu saatine uygun şekilde konsoloslukta olmak önemlidir. Aksi durumda gecikme veya evrak eksikliği olduğunda konsolosluk diğer randevuya geçmek zorunda kalır. Yeniden vize randevusu almak zorunlu hale gelir.

Bedel Ödenmesi

Konsolosluk bedeli görüşmeden önce sıra ve verilen belgeye göre Avustralya vize randevusundan önce yatırılır.