İçindekiler

Avustralya vize başvurusu için de diğer birçok ülkede olduğu gibi bazı taleplerin doğru ve eksiksiz bir şekilde karşılanması gerekir. Yapılması gereken vize işlemlerinde, ülkelerin farklı talep ve işlemlerini yerine getirmek gerekli olduğundan oldukça zor gibi görünür. Aslında istenen evrakları ve talep edilen süreçleri takip etmek kısa süre içinde tamamlanmasını sağlayabilir. Ülkelerin güvenlikleri ve mülteci sorunları gibi olasılıklar nedeniyle vize konusunda titiz davranmaları doğal ve kaçınılmaz bir durumdur. Bundan dolayı ülkeler arasında yapılan anlaşmalar gereği vize talep edilip edilmeyeceğine karar verilir. Ardından da buna uygun şekilde istenen evraklar başvuru sahibinden alınır. Konsoloslukların evrakları incelemesi ve görüşmeye çağırmasının nedeni verilen evraklarla söylenilenlerin ne oranda doğru olduğu ve inandırıcılık seviyesidir. Avustralya vize başvurusu konusunda dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır.

Avustralya Vizesi Başvuru İşlemi Ne Zaman Yapılır?

Ne zaman Avustralya vize Başvuru işleminin yapılması gerektiği en önemli detayların başında gelir. Avustralya vize başvuru adımı için zamanı belirleyen genel anlamda seyahatin tarihi olur. Çünkü seyahat tarihinden en fazla 2 ay öncesinde evraklar işleme alınır. Yapılan işlemlerin kontrolü, değişiklik durumu gibi nedenlerden dolayı bu süre belirlenmiştir. Ek olarak işlem yoğunluğunun ne zaman olacağı da bilinmediğinden ortalama bir zaman dilimi belirlenir. Bir başka önemli detay ise seyahat tarihinden en az 15-20 gün kala başvuru yapmış olmaktır. Vizenizin sonuçlanması ve pasaportun gelmesi için gereken sürede en alt sınır olarak belirlenmiştir. Çünkü zamanla alakalı sorumluluk alınması söz konusu olmaz.

Avustralya Vizesi Başvurusu İşlemi Nereye Yapılır?

Avustralya vizesi başvuru işleminin yapılacağı yer ülkelerin anlaşmalarına bağlı şekilde konsolosluklardır. Konsolosluklar veya vize başvuru merkezlerinden Avustralya vize başvuru hizmetleri alınabilir. İşlemler için merak edilenlerin sorulması veya diğer konularla alakalı başvurulması gereken yer genel anlamda konsolosluk olur. Randevu alındıktan sonra da görüşme için gidecek adres yine burası olacaktır.

Randevu Nasıl Alınır?

İlk adım olarak vize almak gerekip gerekmediğinden emin olunmalıdır. Türk vatandaşı olmak  durumunda vize almak gereklidir. Evraklar toplanmaya başlandığında bahsedilen süreye göre randevu alınmalıdır. 2 ay ve 15 gün sınırlaması içinde randevu almak için online işlemler yapılmalıdır. Bu adımları tamamlarken hata yapmamak ve randevu onayı almaya dikkat etmek oldukça önemlidir. Randevu işlemlerinden sonraki adım ise Avustralya vize başvurusu için gereken evrakların toplanmasıdır. Evrakların toplanması için de yine konsolosluk bilgisine ihtiyaç olur.

Evraklar Nelerdir?

Evrakların neler olduğu birçok kritere göre değişkenlik gösterir:

  • Ziyaretinizin amacının turistik veya iş amaçlı olup olmaması
  • Ziyaretin süresi
  • Meslek
  • Finansal kaynağın kim olduğu

Yukarıda belirtilen bu gibi detaylar evrakları belirler. Çünkü emekli olan birisi ile öğrencinin sunacağı Avustralya vize evrakları aynı olmayacaktır. Vize amacına da karar verilmelidir. Ülkeye turizm amaçlı seyahat edilmek isteniyorsa turistik vize alınmalıdır. İş için gerekli olan iş vizesi iken öğrencilerin alacakları öğrenci vizesi olacaktır. Öğrenciler aynı zamanda aileleri ile turistik amaçla gezmek istediklerinde turistik vize başvurusunda bulunmalıdır. İş yeri sahibi olmak halinde işle alakalı evraklar istenirken, devlet çalışanı olunduğunda yasal izinli olunduğuna dair belge istenir. Bundan dolayı kriterlere hakim olmak oldukça önemlidir.

Randevuda Neler Olur?

Randevunun amacı vize için sunulan bilgilerle söylenilenlerin aynı olup olmamasıdır. Evrakların yeterli olmaması halinde ek evrak da istenebilir. Ülkede geçici şekilde kalınacağından ve geri dönmek isteneceğinden emin olmak isterler. Ülkelerinin güvenliğini tehlikeye atacak işlem yapmak istemeyen görevliler genelde seyahat amacını ve ülkede kalıcı olarak kalmak istenip istenmediğini anlamak amacıyla sorular sorarlar. Bunun için mutlaka randevuya zamanında gitmek ve sorulan sorulara net cevaplar vermek önemlidir. İzlenim oldukça titiz şekilde değerlendirilir.

Call Now ButtonHemen Ara