İçindekiler

Avustralya vize randevu işlemleri her ülke için belirlenen takvime ve işlem sırasına göre yapılmaktadır. Vize alması gereken vatandaşların bu konuda konsolosluk tarafından uygulanan işlem adımlarını takip etmekten başka bir yolları bulunmamaktadır. Avustralya da bu ülkelerden bir tanesi olmaktadır. Başvurucular için ziyaret amacına ve hangi statüde başvurulacağına göre değişkenlik gösteren bir vize süreci vardır. İlk olarak karar verilmesi gerekenler de sağlıklı bir süreç için bunlar olmaktadır. Vize almanızın zorunlu olup olmadığını anlamak için ülkenin hangi durumlarda vize istediğinin belirlendiği şartlara bakılması önerilir. Ardından konsolosluk evraklarını toplamak ve Avustralya vize randevu işlemlerini tamamlamak gerekir. Hassas ve oldukça dikkatli olunması gereken adımlardır. Eksiksiz ve istendiği şekilde olması adına dikkat edilmelidir.

Avustralya Vizesi Randevu Nereden Alınır?

Vize almak için ilk işlem olarak Avustralya Vize Randevu işleminin gerçekleştirilmesi gerekir. Seyahat tarihinize göre hareket edilmesi en önemli detaylardan bir tanesidir. Randevulu sistem, online veya manuel olarak çalışır. Konsolosluktan randevu alınması için seyahatten en fazla iki ay öncesi başvurmak ve en az da 15-20 gün kalmış olması istenir. Bu zaman aralıkları yoğun dönemler ve konsolosluğun işlemlerine göre değişkenlik gösterebilir. Bunun için bu zaman aralığına dikkat ederek başvurular yapılmalıdır.

Avustralya Vize Randevu Alma Sırasında Neler Olur?

İlk kez vize alacak olan kişilerin en sık merak ettikleri konuların başında randevuda ne olduğu ve ne sorulduğu gibi detaylar gelir. Konsolosluk görevlisi ülkede kalıcı olup olunmayacağından emin olmak ister. Seyahatin maddi anlamda karşılama ve geri dönme nedenlerine bakarak söylenenlerle birlikte değerlendirme yapıp karar verir.

Bunun için;

 • Seyahatin amacı
 • Ne kadar kalınacağı
 • Kimin seyahati mali anlamda üstleneceği
 • Neden dönmek zorunda olunduğu gibi sorularına cevap aranır.

Yapılması gereken doğru ve ikna edici cevaplar vermek olacaktır.

Neler Götürülmeli?

Randevuya giderken istenen sadece vize türüne ve mensup olunan işe göre evrakların getirilmesidir. Gereken evrakları tam anlamıyla getirmiş olmak ve randevu saatine uygun şekilde konsoloslukta olmak önemlidir. Aksi durumda gecikme veya evrak eksikliği olduğunda konsolosluk diğer randevuya geçmek zorunda kalır. Yeniden vize randevusu almak zorunlu hale gelir.

Bedel Ödenmesi

Konsolosluk bedeli görüşmeden önce sıra ve verilen belgeye göre Avustralya vize randevusundan önce yatırılır.

Avustralya Vizesi İşlemleri

Avustralya vize işlemleri ile alakalı olarak ilk önce vize almak gerekip gerekmediğinden emin olunması çok önemlidir. Vize işlemlerinde belirleyici olan ülkelerin hangi şartlarda vize istediği ve gereken işlemlerin neler olduğudur. Turistik veya iş amaçlı olması bile talep edilen evrakların değişmesi anlamını taşımaktadır. Vize almak zorunlu ise hangi amaçla ülkeye gideceğine göre istenen evraklar toplanmalıdır. Evrakların toplanması, vize için randevu alınması, randevuya gidilmesi ve sonucun beklenmesi şeklinde birkaç adım tamamlandığında Avustralya vize işlemleri için süreç tamamlamış olur. Evrakların toplanması aşamasında istenen nitelikleri ve ayrıntıları gözden kaçırmamak çok önemlidir.

Avustralya Vizesi İşlemleri İçinde Evrakların Toplanması

Avustralya vizesi işlemleri konsolosluğun belirlediği çizelgeye uygun olarak yapılmalıdır. Vize evraklarının toplanmasından önce hangi amaçla seyahat edileceğine karar vererek bir yol çizilmelidir. Buna göre evraklar değişkenlik gösterir.

Bu durumda:

 • İşveren
 • İşçi
 • Öğrenci
 • Devlet çalışanı
 • Emekli
 • Ev hanımı

Şeklinde meslek gruplarına göre yapılan belge dağılımlarına bakılmalıdır. İşverenden ticaret sicil kaydı veya vergi levhası isterken emekli kişiden emeklilik belgeleri istenir. Bunun için tamamen farklı evraklar ortaya çıktığı unutulmamalıdır.

Avustralya Vizesi İşlemleri Yapılırken Randevu Alınması

Avustralya için vize işlemleri yapılırken evrakları bir araya getirip aynı zamanda randevu almak için de konsolosluk ile iletişime geçilmelidir. Online şekilde verilen randevuyu ayarlarken gözden kaçırılmaması gereken seyahat tarihine ne kadar zaman kaldığıdır. En fazla iki ay kala vize işlemleri için randevu alınmalıdır. Daha erken olması onay alınmasına engeldir. İşlem ve kontroller nedeniyle en az 15-20 gün süre olması da konsolosluktan pasaportun çıkması için asgari durumdur. Bunun için mutlaka zamana uyulmalıdır.

Randevuya Gidilmesi

Evraklarla birlikte belirlenen zamanda konsoloslukta olunmalıdır. Konsolosluk neden Avustralya’nın ziyaret edilmek istenildiğini ve geri dönülüp dönülmeyeceğini anlamak ister. Bunun için de gereken kontrolleri hem belge hem de vize başvurusunda bulunan kişinin söylemleri ile doğrulama gereği duyar. Bunun için randevuda ikna etme amacıyla konuşulmalıdır.

Vizenin Onayı ve Reddi

Her başvurunun olumlu sonuçlanması beklenemez. Ek evrak istenmesi de söz konusu olabilir. Olumsuz olduğunda da nedeniyle birlikte evraklar geri gönderilir. İtiraz hakkı olduğunu belirten bir yazı da verileceğinden süreç değerlendirilmeli ev Avustralya için vize işlemleri tekrar edilirken doğru adımlar atılmalıdır.

Avustralya Vizesi Evrakları

Avustralya’ya vize almak istendiğinde Avustralya vize evrakları konusunda oldukça önem gösterilmelidir. Çünkü bu evrakların eksik olması sürecin olumsuz şekilde ilerlemesine neden olan en büyük etken olacaktır. Bunun için hangi amaçla gidildiğine bağlı olarak istenen evrakların ve başvuru şeklinin değişeceğini bilerek hareket etmek gerekir. Hangi nedenle başvurulduğuna göre iş veren, çalışan, devlet memuru, emekli, öğrenci veya ev hanımı için istenen evraklar olması gerektiği şekilde şekilde alınmalıdır. Pasaport türüne göre istenen işlemleri yerine getirerek vize aşaması için konsoloslukla iletişime geçilmesi gereklidir.

Avustralya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Arasında Olan Şirket Sahiplerinin Evrakları

Şirket sahibi olmanız durumunda Avustralya vizesi için gerekli evraklar listesi farklılık gösterecektir. Konsolosluk genel anlamda istediği belgeleri sıralamış olsa da ek belge isteme hakkına her zaman sahiptir:

 • Vize başvuru formunu doldurulmalı,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi, pasaport, biometrik resim, nüfus kayıt örneği, vize dilekçesi eklenmelidir,
 • Şirketin antetli kağıdına İngilizce vize talep dilekçesi yazılmalıdır,
 • Faaliyet belgeleri,
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi,
 • İmza sirküleri,
 • Vergi levhası,
 • Gelir belgeleri eklenmelidir.

Bunlarla birlikte aynı zamanda başvuran kişinin şirketin hem yetkilisi hem de çalışanı olduğunda SSK belgelerinin de eklenmesi ülkesine geri dönüleceğini ortaya koyacağından önemlidir.

Avustralya Vizesi İçin Gerekli Belgeler Arasında Olan Çalışanlardan İstenen Belgeler

Avustralya vize evrakları, çalışan birisi iş veya turizm amacıyla gitmek istediğinde Avustralya vizesi için gerekli belgeler konusunda istenenleri yerine getirmelidir. Bunların arasında vize formu, şahsi nüfus evrakları, pasaport, fotoğraf, nüfus kayıt örneği, davet edildiğini gösteren davetiye, vatandaş ise pasaport ve diğer resmi belgeleri, seyahatin masraflarını karşılayacak olan şirketin bunu gösteren resmi yazısı eklenmelidir. Bu sayede vize için gereken vize belgeleri tamamlanmış olur.

Öğrenciler Vize Alabilir Mi?

Sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesi Avustralya vizesi gerekli evraklar söz konusu olduğunda öğrencilerin durumudur. Ailesi ile birlikte olması halinde ailesinin gelirinden faydalandığını ve masrafların bu kişiler tarafından karşılanacağını belirten evraklar olmalıdır. Aynı zamanda öğrencisi olduğu okuldan da belge almalıdır. Bu durum geri döneceğini göstermek amacıyla istenir.

Emeklilerin Vize Şansı

Avustralya vize evrakları, Emekli olanlar için Avustralya vize belgeleri emeklilik belgelerinin de eklendiği bir süreç haline gelir. Emekli maaşını ve gelirlerini gösteren emekliler Avustralya vizesi için başvuru yapabilirler.

Call Now ButtonHemen Ara