Belçika vizesi başvurusu işlemiyle birlikte Schengen bölgesi üye devletleri olması şartı ile tüm TC. umuma mahsus pasaport sahipleri bu vizeye sahip olmalılardır. Muaf olan pasaport sahipleri ise Türkiye Cumhuriyeti; yeşil pasaport, gri pasaport ve siyah pasaport sahipleridir.

Belçika bölgesine ticari, turizm ya da ziyaret amaçlı gidecek olan kişilerin bu vizeyi almaları gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaportu olan kişiler 180 gün içinde 90 gün Belçika vizesi ile seyahat edebilmektedirler. Belçika seyahat belgesinin süresine bağlı olarak Belçika vizesine ihtiyaç duymadan giriş yapabilirler. Pasaport türü dikkate alınmadan 90 gün izne tabi olan Belçika vize başvurusu sahiplerinin göz önünde bulundurması gereken önemli ayrıntılar arasında geçerlilik süresinin seyahat sonrası 3 ay için geçerli olması vardır.

Belçika Vizesi Başvuru İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Tüm başvuru işlemlerinde olduğu gibi pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması ve son 2 sayfasının boş olması dikkate alınması gereken hususlardandır. Başvuruların Belçika Konsolosluğu tarafından doğrudan yapılması mümkün değildir. Başvuru merkezleri tarafından başvuruların iletilmesi gerekir. Bunun yanı sıra akredite seyahat acenteleri tarafından iletilmelidir. Belçika vizesi başvuru merkezine yapılacak başvurularda sadece Türk vatandaşları değil, Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu vatandaşlar da başvuruda bulunabilir.

Belçika Vize Başvuru Evrakları

Belçika vizesinin olumlu sonuçlanması için yapılması gereken Belçika vize başvuru evraklarını prosedüre uygun hazırlamaktır. Evraklar ülkelere göre değişiklik gösterir. Özellikle Belçika vizesi almak için Belçika vize başvuru formunu istenilen dilde doldurmak gerekir.

Belçika için vize başvurusu evrakları;

  • Seyahat amacına ilişkin belge
  • Almanca ya da Flemenkçe başvuru formu
  • Ülkesine geri döneceğine dair delil
  • Fotoğraf
  • Kimlik fotokopisi
  • Randevu
  • Harç ücreti dekontu

Tüm bu Belçika için vize başvurusu evrakları yanı sıra istenen ek ya da ana evraklar vardır. Güncel evrak listesi için Konsolosluk ile iletişime geçilmelidir. Vize başvuru formunu doldurduktan sonra başvuru için randevu alınması zorunludur.

Vize Başvurusu Belçika İçin Randevu Süreci

Belçika vizesi başvurusu için form doldurduktan sonra randevu almak ve randevuya çağrılma kısa sürede gerçekleşir. Evrakların tam olması halinde 7-15 gün içerisinde başvuru işlemleri tamamlanır. Tüm işlemlerde Belçika Konsolosluğu tarafından değerlendirilmeye alınacağı bilinmeli, başvuru reddinin Konsolosluk tarafından verilen bir karar olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Randevu işlemleri yapılırken randevu için belirlenen gün ve saatlere uyulmalıdır. Vize randevu işlemleri resmi tatil günlerinde ya da kapalı olan günlerde yapılamamaktadır.

Kısa Süreli Belçika Vizesi

Kısa süreli Belçika vizesinde karar mercii Belçika Konsolosluğu olmaktadır. Başvuru dosyasında özellikle ne amaçla seyahat edileceğine ilişkin detaylı bilgi yer almalıdır. Belçika Konsolosluğu eksik bir evrak gördüğünde bunun tamamlanmasını isteyebilir ya da Belçika vize başvurusu reddedilebilir. Ek evrak için verilecek süre nedeniyle işlemler uzayabilir. Seyahat planında herhangi bir olumsuzluk yaşamamak adına önceden bu durum göz önünde bulundurulmalıdır.

Belçika Vizesi Biyometrik Veri Beyanı

Belçika vizesi almak için biyometrik bilgiler ibraz edilmelidir. Biyometrik verileri ibraz etmeyen vize başvuru sahiplerinin olumsuz cevap alması muhtemeldir. 12 yaş altı çocuklar ise biyometrik veri beyanı verme konusunda muaftır. 12-18 yaş arası olan çocuklar anne, baba ya da vasisi tarafından yapılacak başvuru için başvuru merkezinde hazır olmalıdır. Parmak izi daha önce vermemiş olan başvuru sahiplerinin bu bilgilerini Belçika Konsolosluğu’na giderek tanımlamaları gerekir. Vize işlemlerinde çoğu zaman parmak izi daha önce alınmış olan kişilerden de tekrar parmak izi alınmaktadır. Prosedürler hakkında detaylı bilgiyi danışmanlık firmamız Dijital Vize, Belçika Konsolosluğu ya da Belçika Elçiliği tarafından öğrenebilirsiniz.

Call Now ButtonHemen Ara