Belçika Vize İşlemleri

Belçika’ya seyahat gerçekleştirmek isteyen bordo pasaportlu Türk vatandaşlarının Belçika vizesi işlemleri ile vize alma zorunluluğu bulunmaktadır. Belçika tarafından uygulanan Schengen vizesi prosedürlerine uygun olarak vize başvuruları Belçika Konsolosluğu’na bağlı olarak hizmet veren vize merkezleri üzerinden yapılabilir. Belçika vizesi işlemleri için atılması gereken adımlar şunlardır;

Belçika Vizesi İşlemleri Dahilinde Başvuru Formunun Doldurulması

Belçika vize işlemleri dahilinde ilk aşama başvuru formunun doldurulmasıdır. Yaklaşık 4 sayfa olan bu formda başvuruda bulunan kişi hakkında yeterli bilgilerin öğrenilmesi hedeflenir. Bu nedenle formun doğru bilgilerle doldurulması önemlidir. Ayrıca bilgilerin İngilizce olarak doldurulması gerekir. Formun çıktısının alınarak tükenmez kalemle doldurulup imzalanması gerekir. Ayrıca söz konusu formun talep edilen vize türüne uygun şekilde doldurulması gereklidir.

Belçika Vize İşlemleri İle Randevunun Alınması

Belçika vize işlemleri içinde vize başvuru adımının başlayabilmesi için vize merkezlerinden randevunun alınması gerekir. Alınan Belçika vizesi randevu sayesinde evrakların teslim edilmesi ve parmak izi işlemleri yapılabilir. Randevu Belçika Konsolosluğu’na bağlı olan vize merkezlerinin telefon numaralarını kullanarak alınabilir. Randevunun tarihi vize merkezinin yoğunluğuna bağlı olarak birkaç gün veya hafta şeklinde olabilir. Bu nedenle seyahat planından yaklaşık 1 ay öncesinden randevunun alınması şarttır.

Belçika Vize İşlemlerinde Evrakların Hazırlanması

Belçika’ya gitmeyi düşünen kişilerin ülkeye girmeye uygun olup olmadıklarının anlaşılması için vize evrakları istenir. Bu evrakların incelenmesi sonrasında herhangi bir sorun bulunmazsa vize verilir.

Belçika Vize İşlemleriyle Gereken Evraklar;

 • Pasaport
 • Fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Vize başvuru formu
 • Vize talep dilekçesi
 • Uçak rezervasyonu
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Otel rezervasyonu
 • Seyahat program bilgileri
 • Banka hesap dökümleri
 • Mesleki evraklar

Bu belgelerin tamamının belirlenen kriterlere uygun bir şekilde hazırlanarak vize merkezlerine verilmesi gerekir. Ayrıca evraklar arasında bilgi farklılığı olmamalıdır.

Belçika Vizesi Randevusunda Gerekli İşlemlerin Yapılması

Alınan vize randevusuna verilen tarih ve saati aksatmadan katılmak gereklidir. Saatin geçmesi durumunda randevu iptal edileceğinden yeniden randevu alınması gerekebilir. Tam saatinde randevuya katılan kişiler vize merkezinde bir görüşme gerçekleştirirler ve görevliler tarafından Belçika seyahatine dair sorulan soruları cevaplarlar. Görüşme bitiminde vize evraklarını teslim ederler. Ayrıca görüşme öncesinde vize ücretini ödemeleri de mümkündür.

Evrakları teslim etmelerinin ardından ise VIS’ten yararlanarak parmak izi verirler. Evrak teslimi, ücret ödenmesi ve parmak izinin verilmesi sonunda vize işlemleriyle birlikte başvuru adımı tamamlanmış olur.

Belçika Vize İşlemleri İle Başvurunun Sonuçlanması

Belçika vizesi işlemleri ile başvurunun sonuçlanması vize merkezinin ve merkezin konsolosluğa gerekli belgeleri göndermesi ve yapılan incelemenin süresine göre değişir. Resmi tatiller ve konsolosluğun yoğun çalışması sürenin uzama nedenleri arasındadır. Ancak 7-15 iş günü içerisinde onaylanma olasılığı da yüksektir.

Call Now ButtonHemen Ara