İçindekiler

Belçika Vize Randevu

Belçika vizesi alması gereken kişilerin işlemlerini başlatabilmeleri için ilk olarak randevu talebinde bulunmaları gerekmektedir Randevu alma işlemini gerçekleştirmeden vize başvurusunda bulunmak mümkün olmamaktadır. Bu nedenle Belçika’ya gitmek isteyenlerin seyahat sürelerine uygun olarak randevu işlemini yapmaları ve randevuyu aksatmadan katılarak işlemlerinin başlamasını sağlamaları gerekir.

Belçika Vizesi Randevu İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Randevu işlemi vize türüne bağlı olarak farklı aşamalarla gerçekleştirilir. Eğer Belçika için C tipi yani kısa süreli (180 gün içinde 90 günkalma) vize alınacaksa randevu talebinin vize merkezlerine yapılması gerekir. Ancak burada önemli olan tercih edilen vize merkezinin konsolosluk yetkisini almasıdır. D tipi yani uzun süreli vize başvurularında ise aracı olmaksızın Belçika Konsolosluğu üzerinden randevu alınır.

Randevu işlemleri ise telefon numaraları veya online başvuru ile gerçekleştirilebilir. Belçika vizesi randevusunun 1-2 hafta ileriye verilmesi mümkündür. Hatta bazı durumlarda randevu zamanı daha da uzun olabilmektedir. Bunun için seyahat planına uygun tarihte randevu alınması gerekir.

Belçika Vizesi Randevusuna Hangi Belgelerle Gitmek Gerekir?

Belçika vize randevusu alınmasının en önemli amacı bireylerin vize alıp alamayacaklarının anlaşılmasıdır. Bu sebeple randevuya giderken başvuruda bulunan kişiler kendilerinden teslim edilmesi gereken belgeleri yanlarında götürmelidirler. Bu sayede belgeler yetkililere teslim edilir ve incelemeye alınarak vize verilip verilmemesine karar verilir.

Vize randevusuna giderken götürülmesi gereken belgeler ise şunlardır;

  • Belçika vizesi online başvuru formu çıktısı
  • Geçerlilik süresi devam eden kullanılabilir pasaport
  • Biyometrik fotoğraf (2 adet)
  • Vize ücretinin bankaya yatırıldığını gösteren dekont
  • Belçika seyahat sağlık sigortası
  • Ulaşım belgeleri (uçak rezervasyonu vs.)
  • Finans belgeleri (maaş bordrosu, banka hesap dökümü vs.)
  • Başvuru sahibinin kimlik fotokopisi
  • Belçika vizesi talep dilekçesi
  • Mesleği belirten belgeler

Söz konusu vize belgelerinin mutlaka eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi gerekir. Ayrıca başvuru sahiplerinin konsolosluklar tarafından kendilerinden ek belge istenebileceğini bilmeleri gereklidir. Bu durumda gereken belgelerin teslim edilmesiyle işlem süresinin uzaması ihtimali vardır.

Belçika Vize Randevusunda Neler Yapılır?

Belçika vizesine sahip olmak amacıyla işlemlerin başlatılması için alınan randevuya zamanında gitmek önemlidir. Vize işlemleri nereden yapılacaksa randevunun oradan alınması gerekir. Randevu günü vize merkezlerine ya da konsolosluklara gidilerek burada vize için gerekli işlemler tamamlanabilir. Vize işleriyle ilgilenen personellerle yapılan görüşmeler sırasında vize için gerekli görülen evraklar teslim edilir. Ayrıca Belçika vizesi için parmak izi zorunlu olduğundan VIS aracılığıyla parmak izi verilir. Gerekli görülen tüm işlemlerin yapılmasıyla başvuru tamamlanır.

Belçika Vizesi Randevu Saatinin Kaçırılması Durumunda Ne Olur?

Belçika vizesi randevu saatinin verilen tarihte ve saatte gerçekleştirilmesi zorunludur. Verilen saatten birkaç dakika bile geç kalınsa randevu anında iptal edilir. Bu durumla karşılaşan kişilerin yeni bir randevu almaları ve verilen randevu tarihinde vize merkezine, konsolosluğa veya büyükelçiliğe gitmesi gerekir. Bu durumda vizenin alınabilme süresi daha da uzayacağından vize başvurusu yapacak olan kişilerin mutlaka gereken saatte başvuru yapacakları yerde olmaları gerekir. Böylelikle sadece işlem süresini beklemek zorunda kalınır.

Belçika Vize Randevusunun İptal Edilmesi Mümkün Müdür?

Başvuru sahiplerinin randevuya katılamayacakları durumlarda vize merkeziyle iletişime geçerek Belçika vize randevusunu iptal etmeleri mümkündür. Bu durumda randevunun ileri bir tarihe yeniden alınması sağlanabilir. Ancak randevunun vize merkezi tarafından iptal edilmesi veya vize onayının verilmemesi durumları da yaşanabilir. Bu durumlarda başvuruda bulunan kişilerin ödedikleri vize ücretlerini geri almaları mümkün değildir.

Call Now ButtonHemen Ara