İçindekiler

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sahip olduğu Umuma Mahsus Pasaport ile Schengen Bölgesi üyeleri arasında olması şartlar arasında olan Belçika vizesi alabilecekleri belirtilmektedir.

Belçika vizesinden muaf olan pasaport sahipleri ise Hususi yeşil pasaport, Hizmet gri pasaport, diplomatik siyah pasaport hamili kişiler olmaktadır. Bu pasaport sahipleri için Belçika’ya seyahat, turizm ziyareti ya da aile ziyareti için Belçika vizesi sahibi olmak şart değildir.

Belçika Schengen vizesi almak için arkadaş ziyareti, eğitim, turizm, kültürel, ticari, çalışma gibi seyahat amacını tam olarak belirleyen bir vize türü belirlemek önemlidir. Bu vize türünü belgelerle desteklemek Belçika vizesi alma işlemi için önemli bir aşama olmaktadır.

Belçika Vizesi Nereden Alınır?

Belçika Konsolosluğu ve Belçika Elçiliği tarafından Belçika vizesi için yapılan başvurular doğrudan alınmaz. Belçika Schengen vizesini kısa süreli almak isteyen yabancı ülke vatandaşları öncelikle vize başvuru merkezi ya da seyahat turizm acenteleri tarafından Belçika vizesi almak için başvuru yapmalıdırlar. Vize başvuru merkezi olarak bilinen kurum sadece Türkiye vatandaşlarının vize başvuru işlemleri değil, Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu tüm vatandaşların başvurularını da almak için yetkilidir. Kısa süreli başvuruların değerlendirilmesi ve onaylanması ise Belçika Konsolosluğu tarafından belirlenir. Bunun aksine Belçika vizesi başvuru merkezi ya da akredite seyahat acentelerinin vize sürecine etkisi bulunmaz. Belçika Konsolosluğu’na iletilmiş olan başvuruda seyahat amacı tam olarak anlaşılmayabilir. Bu durumda ise ek evrak ya da belgeler talep edilebilir.

Belçika Vizesi Almak İçin İstenen Evraklar Nelerdir?

Belçika vizesi almak için öncelikle Belçika vize başvuru formu doldurulmalıdır. Formda yazılması gereken dil ise İngilizce, Flemenkçe, Almanca ya da Fransızcadır. Seyahat amacı, talep edilen vize türünün açık ve anlaşılır olması sürecin uzamaması adına önemlidir. Belçika vizesi sonrası Türkiye’ye geri dönüleceğine ilişkin delilleri sunmak Belçika vizesi almak için çok önemlidir. Bu şartların muhakkak tam ve eksiksiz olması, Belçika Konsolosluğu tarafından dikkat edilen hususlar arasındadır.

belçika bayrağı

Belçika Vizesi Başvuru Formu Nasıl Olmalıdır?

Belçika vizesi başvuru formu Konsolosluk, seyahat acentesi, vize başvuru merkezi aracılığıyla ya da online olarak doldurulabilir. Başvuru formunu doldururken eksik olmamasına dikkat edilmelidir. Vize türüne göre belgelerin, pasaport ölçülerinde fotoğrafların başvuruda yer alması gerekir.

Belçika Vizesi Başvurusu ve Randevu

Belçika Konsolosluğu’ndan gereken randevu tarihi alınır. Başvuruların randevu ile yapılması zorunludur. Randevu almak için çevrimiçi başvuru yöntemi ya da çağrı merkezi kullanılabilir. Vize başvurusundan önce bu işlemleri yapmak gerekir.

Vize başvurusu ile alınabilecek randevu saatleri;

 • Pazartesi 08:30-12:00
 • Pazartesi 13:00-14:30
 • Cuma 08:30-12:00
 • Cuma 13:00-14:30

Bu gün ve saatler dışında randevu almak mümkün değildir. Randevu almadan önce işlemlerin Konsolosluk yoğunluğuna göre işlediğini göz önünde bulundurmalı, ona uygun olarak işlem yapılmalıdır.

Belçika Vizesi Başvurusunda Biyometrik Bilgiler

Belçika vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin, başvuruda biyometrik tüm bilgileri paylaşması zorunludur. Başvuruların ret sebepleri arasında biyometrik bilgilerin paylaşılmamış olması vardır. 12 yaş ve altı olan Belçika Schengen vize başvuru sahipleri için biyometrik bilgi zorunluluğu yoktur. Vize başvurularına bizzat gelmeleri ise zorunlu uygulamalar arasındadır. 12-18 yaş arası olan vize başvuru sahipleri, ebeveyn ya da vasisi ile beraber başvuru merkezine gelmelidirler. 12-18 yaş arası olan Belçika vize başvurusu sahibi, istenen biyometrik bilgilerini ebeveyni ile birlikte beyan edebilirler.

Belçika Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Belçika Schengen vize başvurularında turistik, ziyaret ya da ticari gibi kısa süreli vize türleri, genellikle Belçika Konsolosluğu tarafından 7-15 gün içerisinde sonuçlanır. Konsolosluk işlem yoğunluğu nedeniyle bu sürenin uzaması dikkate alınmalıdır. Konsolosluk inisiyatifinde olan başvuru süreci resmi tatil ya da kapalı zamanlarda daha uzun sürebilir.

Belçika Vizesi Ücretleri

Belçika vizesi türünde 6 yaş ve altında olan çocuk başvuru sahiplerinden ücret alınmıyor. Belçika Konsolosluğu’nun belirlediği ücretler arasında harç ve vize başvuru merkezi işlem ücretleri yer alır. Belçika Schengen vize başvuruları başvuru merkezi tarafından alınır. Belçika vizesi ücretleri D tipi vizelerden daha farklı ücretlendirilir. Vize ücretlerinin güncel tarifesi için Belçika Konsolosluğu, Belçika Büyükelçilik ya da vize başvuru merkezinden bilgi almak yararlı olur. Vize başvuruları çeşitli sebeplerle ret olabilir.

Böylesi durumlarda başvuru için verilmiş olunan ücret iadesinin geri alınamayacağını bilmek gerekir. Vize başvurusunun yeniden yapılması halinde bir önceki başvuruda olan eksiklikler göz önünde bulundurulmalı ve yeniden ücret ödenmelidir.

Belçika Vize Randevusu Almak İçin Ne Yapılır?

Belçika vizesi başvurusunu form doldurduktan sonra yapmak için randevu almak önemlidir. Randevu sonrası ise mülakata çağrıldığında tüm belgelerin bulundurulması gerekir. Eksiksiz, geçerli ve tüm belgelerle mülakata gidildiğinde davranışlar dâhil olmak üzere bir değerlendirme yapılır. Yetkililerin aklında soru işareti kalması durumunda ek bazı belgeler istemeleri mümkündür. Başvuru merkezinden alınan randevuda, başvuru sahibi önce almış olduğu vizede VIS’ni değilse bizzat başvuruya gitmesi gereklidir. Randevular mülakat olarak yapılmaz ancak bazı durumlarda yetkililer şahsen görüşme yapabilir. Seyahat planı yapılmadan önce tüm aksilikler göz önünde bulundurmalı ve buna uygun bir başvuru yapılmalıdır.

Belçika Vizesi Sponsor Evrakları

Öğrenci vizesi için başvuru yapan öğrencilerin, gelir beyan etmemeleri durumunda sponsor göstermeleri gerekir. Kalınacak sürede tüm finansal desteğin sağlanacağına yönelik sponsorluk evraklarının hazırlanması gerekir. Ebeveyn tarafından hazırlanan sponsorluk evraklarında meslek ve mali duruma yönelik belge olmalıdır. Vize başvurusunda başvuru sahipleri randevuya gerek görülmedikçe gelmek zorunda değildir. Sponsorun yazmış olduğu dilekçe, başvuru sahibinin 18 yaşından küçük olması halinde noterden onaylı muvafakatname ile yazılmalıdır.

Belçika Vizesi Sahiplerinin Dikkat Etmesi Gerekenler

Seyahat belgesinin geçerliliğini göz önünde bulundurarak, 90 gün geçerli olan Belçika vizesi başvurusu yapılması önemlidir. 180 gün içerisinde verilen bu 90 günlük sürede vize almadan geçiş yapılabilir. Vize türü göz önünde bulundurulmadan, tüm vize sahipleri geçerlilik süresini dikkate alarak giriş işlemlerini yapmalıdır. Belçika topraklarından çıkış itibari ile 3 ay geçerlilik süresi kalması oldukça önemlidir. Belçika vizesi alma şartları arasında özellikle pasaportların en son 10 yıllık olması, pasaport sayfalarının karşılıklı olarak 2 sayfasının boş olması, seyahat sonrasında 3 ay geçerli olması önemli şartlar arasındadır.

Belçika Konsolosluğu Ek Evrak Talebi

Belçika Schengen vizesi türüne göre seyahat amacı belirlenmeli ve ülkeye geri dönüleceği belgelerle ispatlanmalıdır. Banka hesap dökümü, sponsor evrakları ya da farklı şekilde belgelerle mali durumun kalınacağı sürede karşılayacak durumda olması gerekir. Seyahat belgesinde ya da gitme amacında bir tutarsızlık görülmesi halinde ek evrak talep edilebilir. Ek evrakların talep edilmesi kesin değildir çünkü Belçika Konsolosluğu tarafından belirlenir.

Yeşil Pasaport ve Belçika Vizesi

Belçika vizesi almak isteyen yeşil pasaport sahiplerinin vize başvurusu yapması zorunlu olmamakla birlikte muafiyetten yararlanılır. Yeşil pasaport sahibi olanlar Schengen ülkelerine seyahatlerini 90 gün içerisinde yapabilirler. Umuma mahsus pasaportlarda yer aldığı gibi yeşil pasaport sahipleri için de geçerli olan son 3 ay geçerlilik süresidir. Başvuruda bulunmadan önce tüm prosedürler gözden geçirilmelidir. Eksik ve yanlış olmaması vize başvuru süreçlerinin olumlu sonuçlanması için önemlidir.

Belçika Vize Başvurusu

Belçika vizesi başvurusu işlemiyle birlikte Schengen bölgesi üye devletleri olması şartı ile tüm TC. umuma mahsus pasaport sahipleri bu vizeye sahip olmalılardır. Muaf olan pasaport sahipleri ise Türkiye Cumhuriyeti; yeşil pasaport, gri pasaport ve siyah pasaport sahipleridir.

Belçika bölgesine ticari, turizm ya da ziyaret amaçlı gidecek olan kişilerin bu vizeyi almaları gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaportu olan kişiler 180 gün içinde 90 gün Belçika vizesi ile seyahat edebilmektedirler. Belçika seyahat belgesinin süresine bağlı olarak Belçika vizesine ihtiyaç duymadan giriş yapabilirler. Pasaport türü dikkate alınmadan 90 gün izne tabi olan Belçika vize başvurusu sahiplerinin göz önünde bulundurması gereken önemli ayrıntılar arasında geçerlilik süresinin seyahat sonrası 3 ay için geçerli olması vardır.

Belçika Vizesi Başvuru İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Tüm başvuru işlemlerinde olduğu gibi pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması ve son 2 sayfasının boş olması dikkate alınması gereken hususlardandır. Başvuruların Belçika Konsolosluğu tarafından doğrudan yapılması mümkün değildir. Başvuru merkezleri tarafından başvuruların iletilmesi gerekir. Bunun yanı sıra akredite seyahat acenteleri tarafından iletilmelidir. Belçika vizesi başvuru merkezine yapılacak başvurularda sadece Türk vatandaşları değil, Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu vatandaşlar da başvuruda bulunabilir.

Belçika Vize Başvuru Evrakları

Belçika vizesinin olumlu sonuçlanması için yapılması gereken Belçika vize başvuru evraklarını prosedüre uygun hazırlamaktır. Evraklar ülkelere göre değişiklik gösterir. Özellikle Belçika vizesi almak için Belçika vize başvuru formunu istenilen dilde doldurmak gerekir.

Belçika için vize başvurusu evrakları;

 • Seyahat amacına ilişkin belge
 • Almanca ya da Flemenkçe başvuru formu
 • Ülkesine geri döneceğine dair delil
 • Fotoğraf
 • Kimlik fotokopisi
 • Randevu
 • Harç ücreti dekontu

Tüm bu Belçika için vize başvurusu evrakları yanı sıra istenen ek ya da ana evraklar vardır. Güncel evrak listesi için Konsolosluk ile iletişime geçilmelidir. Vize başvuru formunu doldurduktan sonra başvuru için randevu alınması zorunludur.

Vize Başvurusu Belçika İçin Randevu Süreci

Belçika vizesi başvurusu için form doldurduktan sonra randevu almak ve randevuya çağrılma kısa sürede gerçekleşir. Evrakların tam olması halinde 7-15 gün içerisinde başvuru işlemleri tamamlanır. Tüm işlemlerde Belçika Konsolosluğu tarafından değerlendirilmeye alınacağı bilinmeli, başvuru reddinin Konsolosluk tarafından verilen bir karar olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Randevu işlemleri yapılırken randevu için belirlenen gün ve saatlere uyulmalıdır. Vize randevu işlemleri resmi tatil günlerinde ya da kapalı olan günlerde yapılamamaktadır.

Kısa Süreli Belçika Vizesi

Kısa süreli Belçika vizesinde karar mercii Belçika Konsolosluğu olmaktadır. Başvuru dosyasında özellikle ne amaçla seyahat edileceğine ilişkin detaylı bilgi yer almalıdır. Belçika Konsolosluğu eksik bir evrak gördüğünde bunun tamamlanmasını isteyebilir ya da Belçika vize başvurusu reddedilebilir. Ek evrak için verilecek süre nedeniyle işlemler uzayabilir. Seyahat planında herhangi bir olumsuzluk yaşamamak adına önceden bu durum göz önünde bulundurulmalıdır.

Belçika Vizesi Biyometrik Veri Beyanı

Belçika vizesi almak için biyometrik bilgiler ibraz edilmelidir. Biyometrik verileri ibraz etmeyen vize başvuru sahiplerinin olumsuz cevap alması muhtemeldir. 12 yaş altı çocuklar ise biyometrik veri beyanı verme konusunda muaftır. 12-18 yaş arası olan çocuklar anne, baba ya da vasisi tarafından yapılacak başvuru için başvuru merkezinde hazır olmalıdır. Parmak izi daha önce vermemiş olan başvuru sahiplerinin bu bilgilerini Belçika Konsolosluğu’na giderek tanımlamaları gerekir. Vize işlemlerinde çoğu zaman parmak izi daha önce alınmış olan kişilerden de tekrar parmak izi alınmaktadır. Prosedürler hakkında detaylı bilgiyi danışmanlık firmamız Dijital Vize, Belçika Konsolosluğu ya da Belçika Elçiliği tarafından öğrenebilirsiniz.

Belçika Vize Randevu

Belçika vizesi alması gereken kişilerin işlemlerini başlatabilmeleri için ilk olarak randevu talebinde bulunmaları gerekmektedir Randevu alma işlemini gerçekleştirmeden vize başvurusunda bulunmak mümkün olmamaktadır. Bu nedenle Belçika’ya gitmek isteyenlerin seyahat sürelerine uygun olarak randevu işlemini yapmaları ve randevuyu aksatmadan katılarak işlemlerinin başlamasını sağlamaları gerekir.

Belçika Vizesi Randevu İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Randevu işlemi vize türüne bağlı olarak farklı aşamalarla gerçekleştirilir. Eğer Belçika için C tipi yani kısa süreli (180 gün içinde 90 günkalma) vize alınacaksa randevu talebinin vize merkezlerine yapılması gerekir. Ancak burada önemli olan tercih edilen vize merkezinin konsolosluk yetkisini almasıdır. D tipi yani uzun süreli vize başvurularında ise aracı olmaksızın Belçika Konsolosluğu üzerinden randevu alınır.

Randevu işlemleri ise telefon numaraları veya online başvuru ile gerçekleştirilebilir. Belçika vizesi randevusunun 1-2 hafta ileriye verilmesi mümkündür. Hatta bazı durumlarda randevu zamanı daha da uzun olabilmektedir. Bunun için seyahat planına uygun tarihte randevu alınması gerekir.

Belçika Vizesi Randevusuna Hangi Belgelerle Gitmek Gerekir?

Belçika vize randevusu alınmasının en önemli amacı bireylerin vize alıp alamayacaklarının anlaşılmasıdır. Bu sebeple randevuya giderken başvuruda bulunan kişiler kendilerinden teslim edilmesi gereken belgeleri yanlarında götürmelidirler. Bu sayede belgeler yetkililere teslim edilir ve incelemeye alınarak vize verilip verilmemesine karar verilir.

Vize randevusuna giderken götürülmesi gereken belgeler ise şunlardır;

 • Belçika vizesi online başvuru formu çıktısı
 • Geçerlilik süresi devam eden kullanılabilir pasaport
 • Biyometrik fotoğraf (2 adet)
 • Vize ücretinin bankaya yatırıldığını gösteren dekont
 • Belçika seyahat sağlık sigortası
 • Ulaşım belgeleri (uçak rezervasyonu vs.)
 • Finans belgeleri (maaş bordrosu, banka hesap dökümü vs.)
 • Başvuru sahibinin kimlik fotokopisi
 • Belçika vizesi talep dilekçesi
 • Mesleği belirten belgeler

Söz konusu vize belgelerinin mutlaka eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi gerekir. Ayrıca başvuru sahiplerinin konsolosluklar tarafından kendilerinden ek belge istenebileceğini bilmeleri gereklidir. Bu durumda gereken belgelerin teslim edilmesiyle işlem süresinin uzaması ihtimali vardır.

Belçika Vize Randevusunda Neler Yapılır?

Belçika vizesine sahip olmak amacıyla işlemlerin başlatılması için alınan randevuya zamanında gitmek önemlidir. Vize işlemleri nereden yapılacaksa randevunun oradan alınması gerekir. Randevu günü vize merkezlerine ya da konsolosluklara gidilerek burada vize için gerekli işlemler tamamlanabilir. Vize işleriyle ilgilenen personellerle yapılan görüşmeler sırasında vize için gerekli görülen evraklar teslim edilir. Ayrıca Belçika vizesi için parmak izi zorunlu olduğundan VIS aracılığıyla parmak izi verilir. Gerekli görülen tüm işlemlerin yapılmasıyla başvuru tamamlanır.

Belçika Vizesi Randevu Saatinin Kaçırılması Durumunda Ne Olur?

Belçika vizesi randevu saatinin verilen tarihte ve saatte gerçekleştirilmesi zorunludur. Verilen saatten birkaç dakika bile geç kalınsa randevu anında iptal edilir. Bu durumla karşılaşan kişilerin yeni bir randevu almaları ve verilen randevu tarihinde vize merkezine, konsolosluğa veya büyükelçiliğe gitmesi gerekir. Bu durumda vizenin alınabilme süresi daha da uzayacağından vize başvurusu yapacak olan kişilerin mutlaka gereken saatte başvuru yapacakları yerde olmaları gerekir. Böylelikle sadece işlem süresini beklemek zorunda kalınır.

Belçika Vize Randevusunun İptal Edilmesi Mümkün Müdür?

Başvuru sahiplerinin randevuya katılamayacakları durumlarda vize merkeziyle iletişime geçerek Belçika vize randevusunu iptal etmeleri mümkündür. Bu durumda randevunun ileri bir tarihe yeniden alınması sağlanabilir. Ancak randevunun vize merkezi tarafından iptal edilmesi veya vize onayının verilmemesi durumları da yaşanabilir. Bu durumlarda başvuruda bulunan kişilerin ödedikleri vize ücretlerini geri almaları mümkün değildir.

Belçika Vize İşlemleri

Belçika’ya seyahat gerçekleştirmek isteyen bordo pasaportlu Türk vatandaşlarının Belçika vizesi işlemleri ile vize alma zorunluluğu bulunmaktadır. Belçika tarafından uygulanan Schengen vizesi prosedürlerine uygun olarak vize başvuruları Belçika Konsolosluğu’na bağlı olarak hizmet veren vize merkezleri üzerinden yapılabilir. Belçika vizesi işlemleri için atılması gereken adımlar şunlardır;

Belçika Vizesi İşlemleri Dahilinde Başvuru Formunun Doldurulması

Belçika vize işlemleri dahilinde ilk aşama başvuru formunun doldurulmasıdır. Yaklaşık 4 sayfa olan bu formda başvuruda bulunan kişi hakkında yeterli bilgilerin öğrenilmesi hedeflenir. Bu nedenle formun doğru bilgilerle doldurulması önemlidir. Ayrıca bilgilerin İngilizce olarak doldurulması gerekir. Formun çıktısının alınarak tükenmez kalemle doldurulup imzalanması gerekir. Ayrıca söz konusu formun talep edilen vize türüne uygun şekilde doldurulması gereklidir.

Belçika Vize İşlemleri İle Randevunun Alınması

Belçika vize işlemleri içinde vize başvuru adımının başlayabilmesi için vize merkezlerinden randevunun alınması gerekir. Alınan Belçika vizesi randevu sayesinde evrakların teslim edilmesi ve parmak izi işlemleri yapılabilir. Randevu Belçika Konsolosluğu’na bağlı olan vize merkezlerinin telefon numaralarını kullanarak alınabilir. Randevunun tarihi vize merkezinin yoğunluğuna bağlı olarak birkaç gün veya hafta şeklinde olabilir. Bu nedenle seyahat planından yaklaşık 1 ay öncesinden randevunun alınması şarttır.

Belçika Vize İşlemlerinde Evrakların Hazırlanması

Belçika’ya gitmeyi düşünen kişilerin ülkeye girmeye uygun olup olmadıklarının anlaşılması için vize evrakları istenir. Bu evrakların incelenmesi sonrasında herhangi bir sorun bulunmazsa vize verilir.

Belçika Vize İşlemleriyle Gereken Evraklar;

 • Pasaport
 • Fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Vize başvuru formu
 • Vize talep dilekçesi
 • Uçak rezervasyonu
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Otel rezervasyonu
 • Seyahat program bilgileri
 • Banka hesap dökümleri
 • Mesleki evraklar

Bu belgelerin tamamının belirlenen kriterlere uygun bir şekilde hazırlanarak vize merkezlerine verilmesi gerekir. Ayrıca evraklar arasında bilgi farklılığı olmamalıdır.

Belçika Vizesi Randevusunda Gerekli İşlemlerin Yapılması

Alınan vize randevusuna verilen tarih ve saati aksatmadan katılmak gereklidir. Saatin geçmesi durumunda randevu iptal edileceğinden yeniden randevu alınması gerekebilir. Tam saatinde randevuya katılan kişiler vize merkezinde bir görüşme gerçekleştirirler ve görevliler tarafından Belçika seyahatine dair sorulan soruları cevaplarlar. Görüşme bitiminde vize evraklarını teslim ederler. Ayrıca görüşme öncesinde vize ücretini ödemeleri de mümkündür.

Evrakları teslim etmelerinin ardından ise VIS’ten yararlanarak parmak izi verirler. Evrak teslimi, ücret ödenmesi ve parmak izinin verilmesi sonunda vize işlemleriyle birlikte başvuru adımı tamamlanmış olur.

Belçika Vize İşlemleri İle Başvurunun Sonuçlanması

Belçika vizesi işlemleri ile başvurunun sonuçlanması vize merkezinin ve merkezin konsolosluğa gerekli belgeleri göndermesi ve yapılan incelemenin süresine göre değişir. Resmi tatiller ve konsolosluğun yoğun çalışması sürenin uzama nedenleri arasındadır. Ancak 7-15 iş günü içerisinde onaylanma olasılığı da yüksektir.

Belçika Vize Evrakları

Herhangi bir nedenle Belçika’ya gitmek isteyenlerin merak ettikleri hususlardan ilki eğer vize almaları gerekiyorsa Belçika vize evrakları nereden ve nasıl temin ediliyor olduğudur. Belçika’ya kısa süreli ziyaret yapacaklardan bir tek umumi pasaport sahiplerinin vize alması gerekiyor. Bu pasaport dışındaki pasaport tiplerinden herhangi birine sahip olanlar; turistik, ticari veya aile ziyareti maksadıyla Belçika’ya gitmek adına vize almaları gerekmemektedir.

Belçika Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Süreleri

Belçika vizesi için gerekli evraklar diğer Shengen bölgesi ülkeleri için gereken evraklardan çok farklılık göstermiyor. Başvuru sahiplerinin her vize için istenen standart vize evrakları dışında maksatlarına ve iş durumlarına göre farklı belgelerle durumlarını ve seyahat maksatlarını ispatlamaları gerekiyor. Süre olarak vizeleri kısa ve uzun süreli olarak sınıflandıran Belçika, maksatlarına göre ise faklı bir sınıflandırma yapıyor.

Belçika Vizesi Gerekli Evraklar

Belçika vizesi gerekli evraklar tüm vize türleri için geçerli olanlar ve destekleyici evraklar olarak sınıflandırılabiliyor.

Herkesin standart olarak hazırlamak zorunda olduğu Belçika vize gerekli belgeler;

 • Pasaport
 • Pasaport ve daha önce alınmışsa Shengen vizesi olan sayfaların fotokopisi
 • Başvuru formu
 • Vize dilekçesi
 • T.C. kimlik kartı fotokopisi
 • Ulaşım ve konaklama için rezervasyon belgeleri
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Biyometrik fotoğraf (2 adet 3,5 cm x 4,5 cm)
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Mali durumu gösterir belgeler
 • Meslek durumunu gösteren belgeler olarak sıralanabilir.

Bu listedeki son iki belge kişinin durumuna göre destekleyici belge olarak da kullanılmaktadır.

Belçika Vizesi İçin Gerekli Destekleyici Belgeler

Belçika vizesi için gerekli belgeler müracaatın kabulü için mutlaka verilmesi gereken belgeler olarak karşımıza çıkıyor. Destekleyici belgeler ise Belçika’ya gidiş maksadınızı belgeleyen, Belçika’da kanunsuz olarak kalınmayacağını Belçika makamlarına ispatlamak için ihtiyaç duyulan belgelerden oluşuyor.

Bu belgelerden bazıları olmadan da vize almak mümkün olabiliyor. Özellikle kısa süreli vize için zorunlu belgeler ibraz edildiğinde tamamen turistik maksatlarla Belçika’ya girmek mümkün olduğuna göre, orada katılım sağlanacak konferans veya ziyaret edilecek bir arkadaş için ayrı belge sunmak bir zaruret oluşturmuyor.

Ancak, bir konferansta konuşma yapılacaksa, bir müsabakaya katılım sağlanacaksa veya biri ziyaret edilecekse davetiye, bir okulda kısa süreli bir eğitim alınacaksa kayıt belgesi ve ilgili kurumun yazısı, bir fuara katılım sağlanacaksa alınacak ticari vize için fuar davetiyesi işlemlerin kolaylaşmasını ve vize alma ihtimalinin artmasını sağlıyor.

Seyahat öncesinde akredite edilmiş şirketler veya bölgede sorumlu konsolosluklarla irtibata geçerek duruma uygun belgeleri öğrenmekte fayda bulunuyor.

Maksatlarına Göre Vizeler

Belçika vizesi gerekli evraklar vizenin maksadından fazlaca etkileniyor.

Vizeler maksatlarına göre;

 • Turistik vize
 • Transit vize
 • Ticari vize
 • Aile ziyareti vizesi
 • Şoför vizesi
 • Evlenme vizesi
 • Birlikte yaşama vizesi
 • AU Pair vize (Bir ailenin yanında kalarak o ailenin işlerine yardım eden, bu yolla hem dil bilgisini artırmayı hem de Belçika kültürünü öğrenmeyi amaçlayan gençlere veriliyor.)
 • Aile birleşimi vizesi
 • Staj ve öğrenci vizesi (Devlet okulu)
 • Staj ve öğrenci vizesi (Özel eğitim kurumu)
 • Çalışma vizesi olarak sınıflandırılıyor.

Evlenme ve birlikte yaşama için alınan vizeler ilk bakışta uzun süreli vize olarak değerlendirilse de bu vizelerle Belçika’da kalış süresi yine 90 gün olarak kabul ediliyor. Evlendikten sonra Belçika’da yaşanacaksa veya birlikte yaşama durumuna devam edilecekse evlenilen / birlikte yaşanılan Belçika’da ikamet eden şahsın ikamet yerindeki belediyeye müracaat edilerek daimi oturma izni alınması gerekiyor.