Bulgaristan, Türk vatandaşlarının bordo pasaporta sahip olmaları durumunda Bulgaristan vize başvurusu yaparak vize alıp ülkeye giriş yapmalarını istemektedir. Başvuru işleminin yapılması, evrak teslimi ve onay süreci sonunda kişilerin vize almaya hak kazanmalarıyla Bulgaristan’a gitmeleri mümkün hale gelir. Ancak bordo pasaport dışında siyah veya gri pasaporta sahip olan kişiler vizeleri olmadan da ülkeye giriş yapabilirler.

Bulgaristan Vize Başvurusu Yaparken Evrak Teslim Edilir Mi?

Bulgaristan vize başvurusu adımında evrak teslim edilir. Hatta başvuruda bulunan kişilerin vize evraklarını teslim etmeleri zorunludur.

Bulgaristan vizesine ihtiyaç duyanların başvuru esnasında görevliye teslim etmesi gereken standartlaşmış evraklar şunlardır;

  • Vize başvuru formunun çıktısı veya imzalı nüshası
  • Geçerlilik süresi minimum 12 ay süren pasaport
  • Vize fotoğrafı kriterlerine uygun çekilen iki adet biyometrik fotoğraf
  • Başvuru sahibinin varsa eski pasaport fotokopileri
  • Minimum 30 bin Euro teminatlı seyahat sağlık sigorta poliçesi
  • Bulgaristan’a gidişte kullanılacak uçak biletinin rezervasyonu
  • Vizeyle Bulgaristan’a gidilmesi durumunda kalınacak otelde yapılan rezervasyon
  • Başvuruda bulunan kişinin banka hesabının 3 aylık hesap özeti
  • Bulgaristan’a gidecek kişinin mesleki durumunu gösteren belgeler
  • Kişiye ve ailesine özel alınacak tam vukuatlı nüfus kaydı

Alınacak vizenin ticari, öğrenci veya çalışma vizesi olması durumunda ekstra belgelerinde sunulması gereklidir. Örneğin eğitim amacıyla Bulgaristan’a gidecek kişilerin okula kabul belgesi sunmaları gerekir. Ayrıca öğrencilerin tatil için Bulgaristan’a gitmeleri durumunda öğrenci olduklarını gösteren bir belge sunmaları ve okul izinlerini belgelemeleri gerekir.

Bulgaristan Vize Başvuru İşlemleri Nereden Yürütülür?

Bulgaristan vize başvuru işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kişilerin kullanabilecekleri üç farklı yol bulunur. Bu yollardan ikisi Türkiye’de hizmet veren Bulgaristan Büyükelçiliği ile Bulgaristan Konsolosluğu’dur. Ancak bu kurumlar vize türünün uzun süreli olması durumunda ve zorunlu görülen durumlarda direkt başvuru kabul ederler. Zorunluluğun olmaması durumunda ise Bulgaristan vize başvuru işleminin konsolosluk makamlarınca uygun görülen vize merkezleri üzerinden yapılması gerekir. Konsolosluk yetkili vize merkezleri ise Ankara, İzmir, Gaziantep, Edirne ve Bursa’da bulunur. Bu sayede kişiler vize merkezleriyle iletişime geçerek randevu alıp vize işlemlerini yürütebilirler.

bulgaristan bayrağı

Bulgaristan Vizesi Başvuru Formunun Önemi

Yaşadıkları ülkeden Bulgaristan’a gitmeyi düşünen kişilerin Bulgaristan vizesi başvuru formuna ihtiyacı vardır. Bu form tüm vize işlemleri için gerekli görülen bir formdur. Bu formun eksik olması durumunda işlemlerin başlaması ve vize verilmesi gecikir. Başvuru formuna vize merkezi web sitelerinden ulaşmak mümkündür.

İndirilen form tükenmez kalemden yararlanılarak doldurulur. Formu doldururken kullanılabilecek dil ise Türkçe ve İngilizce’dir. Bilgilerin doğru olmasının büyük önem taşıdığı Bulgaristan vizesi başvuru formunda aynı zamanda gerekli görülen soruların boş bırakılmaması da önemlidir. Bu nedenle formun doğru şekilde doldurulabilmesi için bizden danışmanlık hizmeti alınabilir.

Bulgaristan Vize Başvurusu Yapanlar Ücret Öder Mi?

Bulgaristan’a gitmek amacıyla Bulgaristan vizesine başvuran kişiler vize ücreti ödemek zorundadır. Bu ücret alınmak istenen vizenin türüne bağlı olarak değişir. Ayrıca başvuru gerçekleştiren kişilerin vize ücreti yanı sıra vize merkezlerine vize işlem ücretini ödemeleri lazımdır. Bu sayede yaptıkları başvuru işleme alınır ve incelenir. İncelemenin bitiminde de olumlu sonuç alınmasıyla Bulgaristan’a gidiş sağlanabilir. Vize başvurularında kısa süreli vize türleri için belirlenmiş ücret 60 Euro’dur. Bu ücret konsolosluk hesaplarına yatırılır. Uzun süreli vize için ödenmesi gereken vize ücreti ise 100 Euro’dur.

Vize ücretinin ödendiğinin başvurular esnasında dekontla kanıtlanması mümkündür. Bu nedenle ücreti ödeyen kişilerin mutlaka yanlarında dekontlarını bulundurmaları gerekir.

Bulgaristan Vize Başvurularında Parmak İzine İhtiyaç Duyulur Mu?

Bulgaristan vize başvurularında parmak izine ihtiyaç duyulmaz. Parmak izi prosedürü uygulanmadan randevuda evrak teslimi ve görüşmenin gerçekleşmesiyle tüm işlemler tamamlanır. Böylelikle kişiler 15 gün veya daha uzun süren işlem sürecini beklemeye başlarlar.