Turistik amaçla yapılacak Bulgaristan gezilerinde umumi pasaport sahiplerinden istenen Bulgaristan vize evrakları listesi yapılan mesleğe göre değişmektedir.

Genel anlamda her meslekteki vize başvurusundan istenen Bulgaristan vize evrakları aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • En az 6 ay geçerliliği olan pasaport
 • Vize için kabul gören 2 fotoğraf
 • Nüfus kayıt örneği
 • Banka dökümleri
 • İkameti gösterir belge
 • Otel ve uçak onayları
 • Meslekle alakalı belgeler

Bunlara göre evrakların yeterli olduğunu düşünmek yanlış olmaktadır. Çünkü konsolosluk her zaman başvurularda ek evrak isteme hakkını elinden bulundurmaktadır.

Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Ziyaret rotası arasında Bulgaristan olması halinde bu ülkenin hangi evrakları talep edeceği veya vize isteyip istemeyeceği konularında bilgi sahibi olmak da önemli hale gelir. Merak edilen Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar listesine bakmadan önce kimlerin ülkeye girişte vize alması gerektiğine de göz atmak gerekir. Ülkenin aldığı kararlara göre ülkeye kısa süreli girişlerde pasaportun rengine göre değişiklik olması söz konusudur. Yeşil, gri veya diplomatik pasaport sahibi olanlar Bulgaristan gezilerinde herhangi bir vizeye ihtiyaç duymadan giriş ve çıkış yapabilir. Ama umumi pasaport sahiplerinden vize alınması istenir.

Bulgaristan Vizesi Evrakları Mesleğe Göre Değişir Mi?

Bahsedilenlerin yanında başvuran kişinin mesleğine göre bir takım değişimler olur. Bulgaristan vizesi evrakları meslek anlamında şu şekilde değişim gösterir:

 • Emekli olma durumunda emeklilik kartınızın fotokopisi
 • Şirket varsa imza sirküsü
 • Çalışan olma durumunda maaş bordrosu
 • Öğrencilik durumunda öğrenci belgesi
 • 18 yaşından küçük olanlarda ise muvafakatname

Bu evraklar Bulgaristan yetkilisinin ülkesinde kalınmayacağına kanaat getirmesi ve vize onayı vermesi ile yakından alakalıdır. Bunun için de mesleği yapmak ve ülkeye geri dönmek için gereken nedenleri görmek adına mesleki evrakları talep eder.

bulgaristan bayrağı

Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Belgeler Konusunda Önemli Olanlar Nelerdir?

Evrakların hazırlanmasında önemli olan noktaların başında gerçek olması gelir. Evrakların sahte veya geçerli olmaması halinde red almak kaçınılmazdır. Bulgaristan vizesi için gerekli belgeler ile alakalı listede eksik kalmamasına dikkat edilmelidir.

Bulgaristan Vizesi Gerekli Evraklar Tamamlandıktan Sonra Ne Yapılır?

Seyahatten sonra 2 aydan uzun süre olmaması ve en kısa da 15 iş günü bulunması en önemli detaydır. Konsolosluklar yoğunluk olması durumunda süre ile alakalı garanti veremediklerinden ve sorumluluk alamadıklarından pasaportu iade edecektir. Bulgaristan vizesi gerekli evraklar konusunda mesleki evrakların güncel tarihli olması da bir başka önemli detaydır. Yakın tarihli öğrenci belgesi ve son ayın çalışan maaş evrakları olması istenir. Eski tarihli olanlar da kabul edilmeyecektir.

Bulgaristan Vize Gerekli Evraklar Randevuya Götürülmeli Midir?

Talep edilen Bulgaristan vize gerekli evraklar konsolosluğa ulaştırılmalıdır. Aksi durumda seyahatin tarihi yakın olduğunda yeniden evrakların alınması ve işleme girmesi seyahatin iptal edilmesine ve mali zarara neden olabilir.

Bulgaristan Vize Belgeleri Eksik Olursa Ne Olur?

İstenen Bulgaristan vize belgeleri eksik olduğunda kesin olarak red alınır. Bundan dolayıda evrakları dikkatli bir şekilde kontrol etmek ve eksiksiz olarak sunmak çok önemlidir.