Türkiye’nin komşusu olan Bulgaristan’a gitmeyi düşünen Türk vatandaşlarının sahip oldukları pasaport çeşidine göre Bulgaristan vize işlemleri ile birlikte başvurularını yapmaları gerekmektedir. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu bulunan kişiler vize almaksızın Bulgaristan’a gidebilirken bordo pasaportu bulunanlar vizesiz Bulgaristan’a gidemezler. Bordo pasaportu bulunan kişiler Bulgaristan vize işlemleri ve adımlarını gerçekleştirdikten sonra vizelerini almaya hak kazanırlar.

Bulgaristan Vize İşlemleri Nereden ve Nasıl Yapılır?

Bulgaristan vize işlemleri Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, İstanbul, Edirne ve Bursa başkonsoloslukları üzerinden yapılır. Bu konsolosluklara ulaşması zor olan kişiler yetkilendirilmiş vize merkezleri üzerinden başvurularını gerçekleştirebilirler. Ankara, İstanbul, Edirne ve Bursa başkonsolosluğu ve büyükelçiliği tercih edileceği durumda başvuru kabul edilen şehirlerin hangileri olduğu öğrenilerek başvurunun yapılması gerekir.

Vize başvurularının yapılabilmesi için öncelikle alınması gereken vizenin transit, turist, aile ziyareti ve ticari vize türlerinden hangisinin olacağına karar verilmesi gerekir. Vize türü belirlendikten sonra ise vize randevusu alınır. Randevunun ardından başvuru formu doldurulur ve vize evrakları hazırlanır. Evrakların ve formun eksiksiz olması durumunda alınan randevu tarihinde büyükelçilik, vize merkezi veya başkonsolosluklara gidilir. Evrakların teslim edilmesi öncesi veya sonrasında vize için gerekli olan ücretler ödenir. Evraklar teslim edildikten sonra gerekli imzalar atılır ve Bulgaristan vize işlemleri ile başvuru süreci böylece tamamlanır.

Bulgaristan Vizesi İşlemleri İle Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Bulgaristan vizesi işlemleri ile randevu alınmasının ardından vize başvuru formu doldurulur. Form Türkçe olarak doldurulabilir. Form doldurulurken dikkat edilmesi gereken en önemli konu formun seyahat amacına uygun olarak doğru bir şekilde doldurulmasıdır. Başvuru formunda kişisel bilgiler, seyahat bilgileri, meslek bilgileri, seyahat amacına dair bilgiler, konaklama ve maddi durum bilgileri doldurulur. Bunların yanı sıra alınacak vizenin türüne bağlı olarak sponsor veya davet mektubu gönderen kişiye dair bilgiler doldurulur. Ticari vize alınacaksa formda yapılacak işe ve işverene ait bilgilerinde doldurulması gerekir.

bulgaristan bayrağı

Bulgaristan Vizesi Evrakları

Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Konsolosluğu’nun vize işlemlerini başlatabilmesi için vizeyi isteyen kişilerin evrak teslimi yapması gerekir. Bu evraklar standart olarak belirlenmiş evraklar olup vize türüne göre bu evraklara ek olarak başka evraklar talep edilmektedir.

Bulgaristan vizesi evrakları arasında şunlar bulunur;

  • Bulgaristan vizesi başvuru formu çıktısı
  • Pasaport (minimum 1 yıl geçerli)
  • Eski vize ve pasaport fotokopileri
  • Seyahat uçak biletleri ve yapılan otel rezervasyonları
  • Seyahat sağlık sigortasının poliçesi
  • Başvuru sahibi adına açılmış banka hesabının son 3 aydaki hesap dökümü
  • 2 adet 35x45mm boyutlarında biyometrik fotoğraf
  • Mesleki belgeler
  • Aile, kardeş ve adres bilgilerini içeren nüfus kayıt örneği
  • İkametgah belgesi

Bu belgelerin tamamı birbiriyle tutarlı olacak şekilde hazırlanmalı ve teslim edilmelidir. Belgeler arasında adres veya kişisel bilgi gibi konularda yaşanan farklılıklar vizenin çıkmamasına neden olabilir.

Bulgaristan Vizelerinde Ödenmesi Gereken Ücretler Nelerdir?

Bulgaristan vizelerinde ödenmesi gereken ücretler önceden belirlenmiştir. Bu sayede başvuruda bulunacak kişiler ödemeleri gereken ücretleri bilerek konsolosluklara gidebilirler. Bulgaristan için alınan transit, aile ziyareti, turistik ve ticari vizeler için ödenmesi gereken ücret 60 Euro’dur. 6-12 yaş aralığında olan çocuklar için ödenmesi gereken ücret 35 Euro olurken 6 yaşına ulaşmayan çocuklar için ücret ödenmesi gerekli görülmez. Bu ücretler vize harç ücretleri olup ayrıca konsolosluktaki işlemler için gerekli olan işlem ücretlerinin ödenmesi zorunluluğu da vardır.

Bulgaristan Vizesi Başvurularında Parmak İzi Verilir Mi?

Bulgaristan vizesi başvurularında diğer vize başvurularında olduğu gibi parmak izi verilmesine gerek yoktur. Bu sebeple randevuya katılan kişiler evraklarını teslim edip görüşmelerini yaptıktan sonra konsolosluk veya büyükelçilikten ayrılabilirler.

Bulgaristan Vizesiyle Başka Ülkelere Gitmek Mümkün Mü?

Bulgaristan vizesini alan kişiler sahip oldukları vize sayesinde Bulgaristan’da dışında veya Avrupa’da bulunan ülkelere gidip gidemeyeceklerini merak ederler. Bulgaristan için alınan vize tek girişli bir vize ise Bulgaristan dışında başka bir ülkeye giriş yapmak mümkün değildir. Ancak alınan vize çok girişli vize ise Hırvatistan ve Romanya’ya gitmek mümkündür.

Bulgaristan Vize İşlemlerinin Sonuçlanması

Bulgaristan vize işlemlerinin sonuçlanması yaklaşık olarak 1 aylık bir zaman dilimini bulur. Evrakların hazırlanması, formun doldurulması, randevunun alınması ve randevunun gerçekleşmesi randevu tarihine göre bir hafta veya daha fazla olabilir. Evrakların teslimi sonrasında başvurunun yapılması ve onaylanması içinse ortalama olarak 5-10 günlük bir süre gereklidir. Tüm bunlar düşünüldüğünde Bulgaristan Vize İşlemleri için en az 1 ay önceden hazırlıklara başlamak planların bozulmaması açısından önemlidir. Ayrıca vize onayının verilmesi için 10 günden fazla bir süre beklenebileceği bilinmelidir.