Bulgaristan vize randevu talebinde bulunmadan, Bulgaristan Konsolosluklarından, hafta içi her gün saat 09:00 ile 12:00 arasında başvurular yapılması mümkün olmaktadır. Bulgaristan’a çeşitli nedenlerle seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları, pasaportlarını aldıktan sonra, vize başvurusunda bulunmalıdır. Vize talebi yoğun olduğu dönemlerde, konsolosluklar, vize talebinde bulunanları, vize başvuru merkezlerine yönlendirmektedir. Vize çıkma süresi, Konsolosluklardaki işlem yoğunluğuna göre değişkenlik göstermektedir. Hiçbir zaman net bir süre verilmiyor ve ortalama olarak 7 gün içerisinde çıkabileceği belirtiliyor. Vize çıkma süreleri göz önünde bulundurularak, Bulgaristan vize randevu talepleri ve başvurular, en az 10 gün öncesinden hatta daha önceden yapılmalıdır.

Bulgaristan Vizesi Randevu Talepleri

Bulgaristan vizesi randevu talebinde bulunmak isteyenler, zaman kaybı yaşamamak için başvurularını, vize başvuru merkezlerine yapabiliyorlar. Bulgaristan giriş vizesi, belirli süre Bulgaristan’a giriş için geçerli kabul ediliyor. Bulgaristan Başkonsolosluklarından başvuru ve istenilen evraklarla ilgili bilgiler alınabiliyor. Bulgaristan vizesi randevu talebinde bulunmak isteyenler, İstanbul, Ankara ve Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğu web sitelerini inceleyerek, gerekli bilgileri alabiliyorlar. Randevu talepleri, pasaport sahipleri tarafından şahsen yapılabiliyor.

Bulgaristan Vize Randevusu İçin Başvuru Yerleri

Bulgaristan vize randevusu başvuruları için Türkiye genelinde belirli merkezler belirlenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Bulgaristan seyahatleri için vize başvurularını, şu illerde bulunan Bulgaristan Konsolosluklarına ya da vize başvuru merkezlerine yapabilecektir.

  • İstanbul
  • Ankara
  • Edirne
  • Bursa
  • İzmir
  • Gaziantep

Bu illerde bulunan vize başvuru merkezlerine yapılan tüm başvurular, Bulgaristan Büyükelçiliği ya da Bulgaristan Başkonsolosluğu tarafından değerlendirilerek sonuçlandırılacaktır. Vize almak isteyenler, önceden randevu almaya gerek kalmadan, haftanın her günü çalışma saatleri içerisinde başvurularını yapabileceklerdir. Yoğunluk yaşanmaması ve işlemlerin daha hızlı yapılabilmesi için isteyenler, önceden Bulgaristan vize randevusu alarak, işlemlerini yapabilecektir.

bulgaristan bayrağı

Bulgaristan Vize Randevusu Ne Zaman Alınmalı?

Bulgaristan vizesi talebinde bulunanlar, işlemlere başlamadan önce nelere dikkat etmeleri konusunda geniş araştırmalar yapmalıdır. Vize talebinde bulunacaklar, seyahat tarihinden en az 15 gün öncesinden, başvuru evraklarını tamamlayarak, vize başvuru merkezlerine teslim etmelidir. En erken tarih olarak seyahat tarihinden en fazla 3 ay öncesine kadar başvuru yapılmalıdır. Vize ret edilme durumları göz önünde bulundurulmalı ve seyahat bileti satın alma işlemi ona göre yapılmalıdır. Vize işlemi öncesi bilet alınmak zorunda kalınırsa, geri iade etme şartlarının bulunmasına ve bu hizmeti sunan firmalardan bilet alınması önerilmektedir.

Bulgaristan D Vizesi

Bulgaristan için farklı vize türleri vardır. Kısa süreli ve uzun süreli vize türleri, hem istenilen evrak çeşitlerini hem de işlem süresini değiştirmektedir. Bulgaristan ziyaretleri için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından en çok tercih edilen vizeler arasında, D vizesi ilk sırada geliyor. D vizesi, Bulgaristan’da oturma vizesi anlamına gelmekte ve uzun süreli ziyaret imkanı sağlamaktadır.

Oturma izni anlamına geldiği için vize başvuru işlemleri, Bulgaristan Başkonsoloslukları tarafından detaylı incelenmektedir. Bunun için vize sonuçlanma süresi biraz daha uzun sürmektedir. Turistik amaçlı Bulgaristan vizesi alanlar, 15 günü geçmeyecek seyahatler yapabilecektir. Vize randevusu alanlar, geçerli pasaport, vize başvuru formu, nüfus cüzdanı örneği, biometrik fotoğraf, mali durum belgesi, seyahat sağlık sigortası, kişisel belgeler, seyahat bilet bilgileri gibi istenilen tüm belgeleri hazırlamak zorundadır.

Ticari Amaçlı Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan’a ticari amaçlı seyahat yapabilmek için ticari amaçlı Bulgaristan vizesi almak gerekiyor. Bulgaristan’da bulunan şirketler tarafından davet mektubu alınmalı ve başvuru evraklarına bu davet mektubu eklenmelidir. Davet mektubunu gönderen, firma, ziyaretçinin, Bulgaristan’da kalacağı gün sayısını belirtmelidir. Genel vize başvuru evraklarına onaylı ticari davetiye ve fotokopisi eklenmelidir. Onay işlemleri, Bulgaristan yabancılar şubesinden yapılmaktadır.