Çek Cumhuriyeti’ne yapılması gereken seyahatler için Çek Cumhuriyeti vize başvurusu yaparak vize sahibi olmak gerekmektedir. Bu vize umuma mahsus yani bordo pasaportu olan Türk vatandaşları için zorunlu olanbir vizedir. Schengen ülkesinde ikameti bulunan kişilerin, diplomatik ve hizmet pasaportuna sahip olanların ülkeye vizesiz girmesi mümkündür. Vize zorunluluğu olan kişilerin Çek Cumhuriyeti vize başvurusu için yapmaları gerekenler aşağıdaki gibidir;

Çek Cumhuriyeti Vize Başvuru Adımları

Çek Cumhuriyeti vize başvuru adımları aşağıdaki gibidir.

  • İlk adım İstanbul’da bulunan Çekya Başkonsolosluğu’ndan veya Ankara’da bulunan Çekya Büyükelçiliği’nden alınan randevular sayesinde başlar.
  • İkinci adımda gerekli vize evraklarının hazırlanması sağlanır.
  • Üçüncü adımda evraklar hazırlandıktan sonra vize başvuru formu doğru bir şekilde doldurulur ve çıktı alınır.
  • Dördüncü adımda vize için gerekli olan harç ve hizmet bedeli ücretleri ödenir.
  • Beşinci adımda ise bütün evraklar randevu alınan merkeze, randevu gününde teslim edilir.

Bu Çek Cumhuriyeti vize başvuru adımlarının sonunda Çek Cumhuriyeti vize evraklarının işleme alınması ve sonuçlanması beklenir. Vizenin adrese gönderilmesiyle de seyahat gerçekleştirilebilir.

Çekya Vize Başvurusu İçin Vize Merkezlerine Verilecek Evraklar

Çekya ziyaretinin gerçekleşmesi için vize alması zorunlu olan kişilerin Çekya vize başvurusu için vize merkezlerine verecekleri evrakların randevudan önce öğrenilmesi mümkündür. Konsolosluk web sitelerinden veya internet üzerinden bu Çekya vize başvurusu için gereken evraklara ulaşılabilir. Çekya vizesi için gerekli görülen evraklar şunlardır; pasaport, biyometrik fotoğraf, uçak-otel rezervasyon belgeleri, başvuru formu, kimlik fotokopisi, seyahat sağlık sigortası, nüfus kayıt örneği, vize talep dilekçesi, maddi durum ve mesleki durum belgeleridir.

çek cumhuriyeti bayrağı

Çekya Vize Başvuru İşlemlerinin Sonuçlanma Süreci

Çekya vize başvuru işlemlerinin sonuçlanma süreci başvuru sahiplerini sabırsız bir beklemeye tabi tutan bir süredir. İşlemlerin sonuçlanması ortalama 15 iş günü içerisinde gerçekleşir. Resmi tatil zamanlarında konsoloslukların çalışmaması sebebiyle süreç 15 günden daha uzun sürebilir. Bunun için Çekya vize başvuru işleminde bulunacak olan kişilerin seyahat zamanları fazla yaklaşmadan başvuruyu gerçekleştirmeleri gerekir. İdeal olan süre seyahatten 1 ay veya daha erken başvurulmasıdır.

2021 Yılı Çek Vize Başvuru Ücretleri

2021 yılı Çek vize başvuru ücretleri konsolosluklar tarafından açıklanmıştır. Bu ücretler kısa süreli tüm Çek vizeleri için 80 Euro’dur. Başvurunun 6 ile 12 yaş arası çocuklar için yapılması durumunda ücret 40 Euro’dur. Bu yaş aralığından daha küçük olan çocukların ise ücret bedeli ödemeleri gerekmemektedir.

Yapılan Çek Vize Başvurusu Olumsuz Sonuçlanabilir Mi?

Çek Cumhuriyeti yapılan her Çek vize başvurusu için olumlu yanıt vermez. Ülkeye girişi uygun görülmeyen ve aranan kriterlere uygun olmayan başvuru adımlarını uygulayanlar için olumsuz yanıt verebilir. Olumsuz yanıt verilmesi durumunda iptal sebebini resmi yazıyla başvuru sahibine gönderir. Böylelikle başvuru sahipleri istemeleri durumunda işlemlere tekrar başlayabilirler. Çek vize başvurularının olumsuz sonuçlanma sebepleri arasında belge eksiklik ve yanlışlığı, yanlış verilen beyanlar ve vize için görevlilerin ikna olamaması gibi sebepler yer alır.

Çek Vizesi Başvuru İşlemleri Tekrar Edilebilir Mi?

Tamamlanan Çek vizesi başvuru işlemlerinin iptal edilmesi durumunda işlemlerin tekrar edilmesi mümkündür. Ancak başvuru yapan kişilerin işlem tekrarından önce gerçekleştirdikleri vize başvurusunun iptal edilme gerekçesini öğrenmeleri gerekir. Böylelikle haksız gerekçeyle ret almaları durumunda büyükelçilik veya konsolosluğa itirazda bulunma hakkını değerlendirebilirler. Böylelikle işlem tekrarına ve işlem tekrarı için tüm ücretleri yeniden ödemelerine gerek kalmaz.

İtiraz hakkının kullanılamadığı durumlarda Çek vizesi için yapılan tüm başvuru işlemleri tekrar edilebilir. Başvuru formunun doldurulması, randevu alınması, evrakların hazırlanması, vize görüşmesi ve vize ücretlerinin ödenmesi eksiksiz gerçekleştirilir. Böylelikle başvuru yeniden işleme alınır ve sonuçlandırılır.

Çekya Vizesi Hangi Ülkelerde Kullanılabilir?

Çekya vizesi genel olarak Çekya ülkesine girmek isteyenler tarafından alınan bir vizedir. Ancak bu vizeden yararlanarak Çekya dışındaki ülkelere gitmekte mümkündür. Söz konusu vizeden yararlanılarak gidilebilecek ülkeler arasında şunlar vardır; Avusturya, Letonya, Danimarka, Norveç, Belçika, Estonya, İzlanda, Finlandiya, Almanya, Portekiz, Yunanistan, Slovakya, Macaristan, Fransa, Litvanya, Slovenya, Lüksemburg, İsveç, Hollanda, İspanya, İtalya, Malta ve Polonya’ya gidilebilir. Bu ülkeler Schengen bölgesi ülkeleridir. Bu ülkeler dışında Schengen bölgesinde yer almayan Hırvatistan, Bulgaristan ve Romanya’ya da Çekya vizesiyle gitmek serbesttir.