Çek Cumhuriyeti’ne yapılacak olan ziyaretler için vize sahibi olmak gerekiyor. Çek Cumhuriyeti vize evrakları güncel koşullara ve ülkeler arası yapılan anlaşmalara göre değişmektedir. Vize başvuruları öncesinde, Çek Cumhuriyeti Konsolosluklarından ya da vize başvuru merkezlerinden tüm belgelerle ilgili detaylı bilgiler alınabilecektir. Başvuru merkezlerinin internet sitelerini ziyaret ederek ya da telefonla iletişim kurarak bilgi almak mümkün olmaktadır. Vize randevusu alındıktan sonra Çek Cumhuriyeti vize evrakları hazırlanarak, gününde başvuru işlemleri yapılabilecektir.

Turistik Amaçlı Çekya Vize Evrakları

Çekya vize evrakları vize türlerine göre farklılık gösterebilmekte ve ortak evrak türleri bulunmaktadır. Vize evrakları ile ilgili araştırma yaparken, tüm başvurucular, ortak belgelerle birlikte, mesleklerine ve vize türlerine göre diğer evrakları da hazırlamalıdır.

Ortak evrak listesinde yer alan belgeler şunlardır;

  • Vize başvuru dilekçesi
  • Pasaport
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Kimlik fotokopisi
  • Banka hesap dokümanı
  • Gelir durum belgesi
  • Otel ve uçak rezervasyonları
  • Seyahat sağlık sigorta poliçesi

Turistik vize, ticari vize ve diğer vize türleri için bu belgelere ek bazı özel belgeler de istenmektedir. Başvuru sırasında tüm belgeler eksiksiz olmalıdır.

Çek Vize Evrakları ve Hazırlaması

Çek vize evrakları başvuru öncesinde öğrenilir ve eksiksiz olarak tamamlanmaya çalışılır. Çek Cumhuriyeti vize için gerekli belgeler nelerdir, hangi bilgileri içermesi gerekiyor gibi bilgiler, yetkililerden öğrenildikten sonra hazırlanmaya başlanır. Çek Cumhuriyeti vize gerekli belgeler konusunda, konsolosluk resmi internet siteleri üzerinden de güncel olarak bilgilendirme yapıyor. Başvuru öncesinde, pasaportun, son 10 yıl içerisinde alınmış olmasına ve en az 2 boş sayfasının bulunmasına dikkat edilmelidir. Başvurular randevu alınarak yapılmaktadır.

çek cumhuriyeti bayrağı

Aile Ziyareti İçin Çek Cumhuriyeti Vize Belgeleri

Çek Cumhuriyeti vize belgeleri İngilizce olarak doldurulmalıdır. Tüm belgeler üzerinde tarih ve imza bulunmalıdır. Çekya vizesi için gerekli belgeler hazırlanırken, aile ziyareti vizesi için nüfus cüzdanı fotokopisi ile evlilik cüzdanı fotokopisi birlikte verilmelidir. Çek vizesi için gerekli evraklar arasına yer alan seyahat sigorta poliçesinin, her türlü hastalık, tedavi, vefat ve ülkeye dönüş güvencesi için en az 30 bin Euro teminatlı olması gerekiyor. Seyahat için uçak biletinin gidiş ve dönüş olacak şekilde alınması ve belgesinin sunulması isteniyor.

Vize Çıkış Süresi

Çek Cumhuriyeti vizesi için gerekli evraklar hazırlanır ve randevu alınan, vize başvuru merkezine teslim edilir. Eksiksiz olarak teslim edilen evraklarla ilgili değerlendirme Çek Cumhuriyeti konsolosluğu tarafından yapılmaktadır. Evrak tesliminden sonra vize sonuçlandırma işlemleri 7-10 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır. Çek Cumhuriyeti vize gerekli evraklar arasında eksiklik varsa sonuçlandırma işlemi ret olarak yapılabilecektir. Bu risk ile karşılaşmamak için tüm belgelerin eksiksiz olması ve vize başvuru merkezleri danışmanlarından yardım alınması tavsiye edilmektedir. Vize işlemlerinin, seyahat gününden önce tamamlanabilmesi için başvurunun en az 1 ay öncesinden yapılması önerilmektedir. Çek cumhuriyeti vize randevu ve başvuru süreci ile ilgili detaylı bilgileri çağrı merkezini arayarak öğrenebiliyorsunuz.