Çek Cumhuriyeti vizesi ile ilgili en çok merak edilenlerin başında Çek cumhuriyeti vize randevu işlemleri gelir. Bu işlemlerle vize almak isteyen kişilerin bilgi sahibi olması sürecin daha olumlu bir şekilde sonuçlanmasına sebep olmaktadır. Çünkü konsolosluk ülkesinin çıkarlarını ve güvenliğini korumak adına bu şekilde bir işleme tercih etmektedir.

Çek cumhuriyeti vize randevu adımı atılmadan önce hangi şartları taşıyan kişilerin hangi vize için başvurması gerektiğini öğrenmek önem arz etmektedir. Umumi pasaportu olanların ve yeşil pasaport sahibi olmayanların alması gereken vize türüdür. Geçerli Schengen vizesi olanların ülkenin de bu birliğe üye olması nedeniyle yeniden vize alması istenmez. Bunun için randevu olasılığı da ortadan kalkar.

Çek Cumhuriyeti Vize Randevusu Ne Zaman Alınmalıdır?

İlk olarak seyahat tarihi planlanırken Çek Cumhuriyeti vizesi alacak olma halinde süreye dikkat edilmelidir. Çünkü konsoloslukların hiç biri süre veya işlemden kaynaklanan sorunlarla alakalı sorumluluk almaz.

Çek Cumhuriyeti vize randevusu için belirlenen en üst ve alt sınır şu şekilde açıklanabilir:

  • Seyahat süresi en fazla 2 ay olmalıdır
  • Başvurulduğunda en az 15 iş günü pasaportun içeride kalacağı hesaplanmalıdır
  • Yukarıda bahsedilen süreler dışında kabul edilmeyen evrak ve pasaportlar tamamen vize almak isteyen kişinin sorumluluğundadır
  • Süreleri hesaplamak ve buna göre esnek zaman ayırmak stres yaşamanın da önüne geçer

Çekya Vize Randevu ve Görüşme

Bir başka önemli soru ise Çekya vize randevu aşaması ve görüşme yapılıp yapılmayacağıdır. Konsolosluk özel bir gerekçe görmedikçe sadece 2014 yılından sonra parmak izi vermeyenlerin konsoloslukta bu işlemi yapmasını ister. Bunun dışında işlem yapılmaz.

çek cumhuriyeti bayrağı

Çek Vize Randevu İşlemleri Online Mıdır?

Başvurulacak Çek konsolosluğu için Çek vize randevu başvuru aşaması online olarak yapılır. Bu nedenle sadece parmak izi veya evrakların ulaştırılması hariç geriye kalan adımlarda uzaktan yürütme sağlanır. Oldukça pratik ve kolaylık sağlayacak şekildedir.

Çek Vize Randevusu İçin Geç Kalma Durumunda Ne Olur?

Parmak izi vermek için Çek vize randevusu alanların bazı olumsuzluklar yaşaması ve geç kalması gibi durumlar sıklıkla yaşanır. Aslında olmaması ve üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir durumdur. Bu konuda uygulama vize almak isteyen kişinin randevudan en az 15 dakika önce konsoloslukta olması yönündedir. Randevu saatine kadar beklenir ve ardından diğer randevu sahibine geçilir.

Randevuya geç kalan kişi ise yeniden vize randevusu almak veya parmak izi vermek için beklemek zorunda kalır. Böyle olasılıklar tüm seyahat işlemlerinizde aksama olmasına neden olacağından istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bunun için mutlaka takip edilmelidir.

Çek Vizesi Randevu Adımı Sonrası Ne Olur?

Başvurulan Çek vizesi randevu alma aşamasına gelindiğinde vize için parmak izi verilmelidir. Bu adımı zorunluluğu olmayanlar direkt şekilde geçecektir. Ardından evrakların değerlendirilmesi ve vize için gereken onayların verilmesi gelir. Olumlu veya olumsuz şekilde değerlendirme yapılması sağlanır. Son olarak vize işlenir veya red alarak adrese geri yollanır.