Çek Cumhuriyeti’ne yapılmak istenen Çek Cumhuriyeti vize başvurusunda, turizm ziyareti ve diğer seyahatler için yapmak gerekenlerle ilgili bazı bilgiler paylaşmak istedik. Bu ülke için alınacak vize için bazı evraklar bulunmaktadır. 6 ay geçerli bir pasaport ile birlikte Çek Cumhuriyeti vize başvuruları yapılmalı, veriliş tarihi itibari ile pasaportun elde bulundurulma süresi 10 yılı geçmemelidir.

Eski pasaport içerisinde karşılıklı en az 2 sayfası bulunan Çek Cumhuriyeti vizesi için boş pasaport gereklidir. Kimlik bilgileri ve pasaport bilgileri muhakkak uyumlu olmalıdır.

Vizenin işlendiği sayfalar için fotokopi sunmak yararlı olacaktır. Kimlik bilgilerinde değişiklik olabilir, böylesi bir durumda ise pasaport bilgileri, güncel kimlik bilgilerine göre güncellenmelidir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Almak İçin Ne Yapılır?

Umuma mahsus bordo pasaport sahipleri Çek Cumhuriyeti Vizesi için işlemler yapmalıdır. Yeşil pasaport, gri pasaport ya da diplomatik pasaport sahipleri 90 günden daha az süreli seyahat için vize almak zorunda değildir. Vize almak için başvuru formu öncelikli işlemdir. Konsolosluk tarafından güncel istenen belgeleri sunmak gerekir. Schengen ülkelerine geçiş planı varsa bununla ilgili seyahat planını anlatan detaylı bir dilekçe hazırlamak gerekiyor.

Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu tarafından istenen tüm evraklar hazırlandıktan sonra randevu alınmalıdır. Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu’na sunulması gereken parmak izi güncel olmalıdır. Çek Cumhuriyeti Vizesi için randevu tarihini belirlerken onay alınır ve belirtilen gün ve saatte hazır olunması beklenir. Çek Cumhuriyeti vize başvurularınızda evrak, parmak izi işlemi gibi prosedürler sonrasında işlemler tamamlanır. Vizenizin olumlu ya da olumsuz olması tamamen vize Çek Cumhuriyeti Konsolosluk yetkisi dâhilindedir.

7-10 gün içerisinde Çek Cumhuriyet vize onayının çıkma ihtimali vardır. Türkiye’de bulunan ve yaşayan bazı yabancı uyruklu vatandaşların vize başvuru süreleri uzun olmaktadır. Başvurunun hızlı sonuçlanması adına tüm prosedürleri eksiksiz uygulamalı ve eksiklerin olmamasına özen gösterilmelidir. Belirlenen harç ücretinin yatırılması vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için önemli bir koşuldur. Vize başvurularının kararı ise Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu tarafından verilir. Ek evrakların talep edilmesi, başvurunun reddedilmesi ya da kabulü tamamen Konsolosluk inisiyatifindedir.

Başvuruların ve seyahat planının uygun olması başvuru kabulünü etkiler. Son ana bırakılan işlemlerde ortaya çıkan aksaklıklar başvurunun olumsuz sonuçlanmasına neden olur. Başvuru için ödenen harç bedelleri iade edilmemektedir. Başvurunun karışık prosedürlerle yapılması istenmiyorsa bu konuda deneyimli danışmanlık firmamızdan destek alınıp, süreç hızlandırılabilir.

Çek Cumhuriyeti Vizesi başvurularına bazı nedenlerden dolayı ret gelebilir. Eksik evrak, harç ücretlerinin yatırılmaması, evrakların gösterilmemesi, seyahat süresine 15 günden daha az kalması, evrakların geçerlilik süresinin bitmiş olması gibi birçok neden olabilir. Öncelikle güncel başvurularda Konsolosluk ile iletişime geçerek Çek Cumhuriyet vize başvurusu için talep edilen tüm detaylar öğrenilebilir.

Çekya Vizesi Ne Zaman Sonuçlanır?

Çekya vizesi genellikle 10-15 gün içerisinde sonuçlanması mümkün olup bu süre bazen uzayabilir. Seyahat planından en az 1 ay önce başvurunun yapılacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

çek cumhuriyeti bayrağı

Çekya Vize Başvuru Sahibinin Dikkat Etmesi Gerekenler

İstanbul Çekya vize Konsolosluğu’nda başvuru yapması gereken iller Trabzon, Ardahan, Zonguldak, Balıkesir, Sakarya, Artvin, Sinop, Bartın, Ordu, Çanakkale, Rize, Çorum, Samsun, Bilecik, Tekirdağ, Bursa, Kocaeli, Bolu, İstanbul, Edirne, Kars, Erzurum, Kırklareli, Gümüşhane, Kastamonu ve Giresun illerimizdir. Çekya vizesi alabilmek için parmak izi alınması zorunludur.

Daha önce parmak izi veren vize sahipleri dahi Çekya vize başvurusunda tekrar parmak izi vermek durumundadır. 18 yaş üstü öğrenciler için kişisel banka hesap dökümü ve başvuru evrakları olmalıdır. Seyahat planı 15 günden az kalacak şekilde yapıldıysa, vize başvurusu kabul edilmeyebilir. Bu nedenle seyahat planı en az 1 ay önceden olmak koşuluyla yapılmalıdır. Türkiye’de yaşayan yabancı vatandaşların ikamet belgeleri Çekya vize başvuru işlemi sonrası 3 ay geçerli olmalıdır. Otel ve konaklama bilgilerini delil olarak sunulmalıdır.

Çek Vizesi Başvuru Formu

Çek Cumhuriyeti seyahatinde Schengen vize başvuru formu doldurulmalıdır. Başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması önemlidir. 18 yaşından küçük olan kişiler için ebeveyn tarafından çek vizesi başvuru formunun doldurulması ve ebeveynin imzalaması gerekir.

Çek Vizesi İçin Kimlik Fotokopisi ve Nüfus Kayıt Örneği

Vatandaşlık kimlik fotokopisinin başvuru sürecinde verilmesi en önemli şartlar arasındadır. Kimlik fotokopisi arkalı önlü olarak çektirilmelidir. Çek Cumhuriyeti vize başvuru formu ile birlikte kimlik fotokopiside çek vizesi evraklarının arasına eklenmelidir. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ise tüm evrakların arasında Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu’na beyan edilmelidir.

Çek Vize Onayı İçin Pasaport

Çek Cumhuriyeti’ne Çek vize seyahat planının 6 ay geçerli bir pasaport ile yapılması gerekiyor. 10 yıl süreli olması gereken pasaport için vize sayfalarının fotokopileri önemlidir. Pasaportun 2 sayfası karşılıklı olarak boş olmalı, fotokopi ve pasaport üzerinde yer alan pullarla birlikte kopyası sunulmalıdır.

Çek Vize Onayı İçin Konaklama Rezervasyonu

Çek Cumhuriyeti seyahatinin amacına göre konaklama yapılacak yer ile ilgili bilgi verilmelidir. Otelde konaklama yapılacaksa konfirmasyon belgesi çek vize evraklarının arasına eklemek unutulmamalıdır.

Çek Cumhuriyeti Turizm Vize Evrakları

Çek Cumhuriyeti vizesinden yararlanmak için talep edilen bazı evrakların eksiksiz olarak başvuru ve randevu sürecinde sunulması gerekir. Evraklara ek olarak Çek Cumhuriyeti vizesi için bazı evrakların talep edilmesi mümkündür.

İstenen evraklar;

  • Pasaport
  • Başvuru formu
  • Biyometrik fotoğraf
  • Seyahat sağlık sigortası
  • Kimlik fotokopisi
  • Nüfus örneği
  • Konaklama rezervasyon

Bu evrakların detaylı olarak Çek Cumhuriyeti vize başvurusuna sunulması önemlidir. Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğu tarafından bazı durumlarda ek bilgiler ve kişisel detaylar talep edilebilir.

Çek Cumhuriyeti Seyahat Sigortası

Schengen Bölgesi ülkeleri arasında geçerli olan ve seyahat süresince acil durumlarda oldukça işe yarayan sağlık sigortasının en az 30.000 Euro olması önemlidir.

Çek Cumhuriyeti Biyometrik Fotoğraf

Biyometrik fotoğraf için yüzün tamamının açık olması gerekir. 2 adet biyometrik fotoğraf kullanılarak 35×45 cm ölçüsünde olan bir fotoğraf olmalıdır. Arka fonun beyaz olması ve güncel olması önemlidir. Fotoğraftan 2 adet başvuru formuyla birlikte hazırlanmalıdır.

Çek Cumhuriyeti Banka Hesap Dökümü

Çek Cumhuriyeti’ne yapılacak seyahat için vize başvurusunda mali destek olduğuna dair bazı kanıtlar sunmak gerekir. Bunların öncelikle banka hesap dökümü olarak sunulması önemlidir. Son 3 aya ait banka hesap hareketlerini gösteren hesap dökümünün ve en az 5.000 TL olması gereken hesap kaşeli olarak beyan edilmelidir.

Çek Cumhuriyeti’nde geçirilecek süreçte tüm masrafların karşılanacağına dair bir belgenin olması önemlidir. Çalışan kişiler son 3 aya ait maaş bordrosunu imzalı ve kaşeli olarak sunmalıdır. SGK işveren barkodu olacak şekilde işe giriş belgesi, SGK 4/A e-devlet üzerinden karekodlu olarak alınmalıdır. Şirkete ait evraklar güncel tarihlerle sunulmalıdır. Bu evraklar arasında faaliyet belgesi, imza sirküsü, vergi levhası ve resmi sicil gazete fotokopisi olmalıdır.

İşveren kişiler için vize talep dilekçesinin sunulması gerekir. Antetli kâğıda yazılması gereken dilekçe İngilizce olarak yazılacak, ıslak imza ve kaşeli şekilde ibraz edilecektir. Öğrencilerde bu durum öğretim kurumu ya da e-devlet üzerinden öğrenci belgesi alınarak tamamlanır. Emeklilerde, emekli maaşını aldığına dair banka onaylı hesap özeti veya emekli hesap cüzdanı sunulur. Çiftçilerde, hangi ziraat odasına bağlı ise oradan çiftçilik belgesi almalıdır.