Schengen yani Avrupa Birliği ülkelerinden bir tanesi olan Danimarka’ya gitmek için vize almak isteyenler Danimarka vize işlemleri noktasında bilgi sahibi olmak isterler. Transit, aile, turizm veya iş amacıyla almak istenilen vizeler için diğer Schengen ülkelerinin uyguladığı adımlara benzer süreçlerin takip edilmesi gerekmektedir. Bunun anlamı vizenin alınması için umumi pasaport sahiplerinin ve geçerli vizesi olmayanların evraklarının toplaması ve randevu alınması gerektiğidir.

Birebir görüşmeye çağırma ve seyahatle alakalı bilgi alma konusunda net bir açıklaması söz konusu olmamakla birlikte diğer Schengen birliği ülkelerinden vize alırken verilmiş olan parmak izini yeterli de görülebilir. Yeşil pasaport sahibi olmak veya diğer ülkelerden olsa da Schengen vizesinin çok girişli ve yeterli sürede olması da vize alma zorunluluğunu ortadan kaldırır. Vize adımlarını takip etmesi gerekli olanlar bordo pasaport sahipleridir.

Danimarka Vize İşlemleri Nasıl İlerler?

Danimarka vize işlemleri için ilk olarak gereken evrakların neler olduğunu öğrenilmelidir. Evraklar birçok açıdan değişiklik gösterebilir. Genelde temel sayılan bazı evrakların yanına meslekle alakalı evrakların eklenmesi şeklinde ilerler.

Temel evraklar:

  • Süresi yeterli pasaport
  • Şartlara uygun vize fotoğrafı
  • Eski vizelerin resimleri
  • Kimlik fotokopisi
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • Banka dökümleri şeklinde sıralanabilir.

Bunlar temel evraklardır. Ek olarak devlet memurlarından izinli olduklarına dair yazı, öğrencilerden öğrenci belgesi, emekliden emekli aylık belgesi, çalışandan maaş dökümü, işverenden vergi levhası gibi çeşitlilik gösteren ek evraklar da istenir. Danimarka vize işlemleri ile tamamlanan bu belgelerin konsolosluk sitesinden kontrol edilmesi de önemlidir.

danimarka bayrağı

Vize Konusunda Nelere Dikkat Edilir?

Evrakların tamamı ülkeye neden gidileceği ve neden dönmek zorunda olunduğuyla alakalıdır. İnceleme sırasında evrakların doğru şekilde sunulması güvenilir bir başvuru süresi olacağını ifade eder. Soru işareti oluşmasına neden olacak bir bilgi veya eksik bir belge olması sürecin olumsuz şekilde değerlendirilmesine neden olur. Bundan dolayı mutlaka istenenler yerine getirilmelidir. Verilen randevuya bağlı şekilde parmak izi verilmiş olma halinde yeniden çağrılmak gerekmez. Ama konsolosluk yeniden değerlendirme için çağırma veya ek belge isteme hakkına da sahiptir. Olumlu veya olumsuz şekilde Danimarka vize işlemleri süreci sonunda değerlendirme yapılır ve yazılı şekilde bilgi verilir.