Danimarka’yı ziyaret etmek ve sorunsuz şekilde ülkeye girmek için Danimarka vize randevu adımının gerçekleştirip gerekli süreç sonrasında vize alınması talep edilmektedir. Vize almak zorunda olan Türk vatandaşları ise yeşil pasaportu veya geçerli vizesi olmayan kişiler olmaktadır. Umumi pasaport sahiplerinin Danimarka vize randevu ile birlikte evrakların toplanması aşamasından oluşan başvuruları takip etmesi çok önemlidir. Aksi durumda seyahatleri ile alakalı çeşitli sorunlar yaşama olasılığı yüksektir. Ertelenme, vizenin yetişmemesi veya seyahatin tamamen iptal edilmesi gibi olasılıklar ile karşı karşıya kalmamak adına yapılması gereken Danimarka vize randevusunun alınması ve evrakların bir araya toparlanmasıdır. Bu aşamada vizenin yetişmesi adına süre ayarlaması da yapılmalıdır.

Danimarka Vize Randevusu Nedir?

İlk olarak vize alma zorunluluğunun olduğu doğrulanıp yapılması gereken Danimarka vize randevusu konusunda bilgi edinmek olmalıdır. Birçok insan vize için görüşmeye gidip gidilmeyeceği konusunda kararsızlık yaşayabilir.

Bunun ayrımını yapmak adına bazı detaylara bakmak yeterlidir:

  • 2014 yılından sonra herhangi bir Schengen vizesi almış olup olmamak,
  • Parmak izi vermiş olup olmamak,
  • Bir ülkeye giriş yapmış olup olmamak önemlidir.

Avrupa birliği bağlantısı olan ülkeler olmasından dolayı Danimarka da Schengen vizesi olanların ve parmak izi veren kişilerin yeniden parmak izi vermesini istemez. Bu durum da konsolosluk ile görüşmek ve parmak izi vermek gerekmediği anlamına gelir. Konsolosluğun amacı birliğe bağlı şekilde ülkesine giriş yapan kişinin sorun çıkarma ihtimali olduğunda bununla alakalı gereken bilgilere sahip olmasıdır. Böylece ülkesinin bütünlüğünü ve yararını korumuş olur.

danimarka bayrağı

Danimarka Vizesi Randevu Adımı Sonrası Ne Olur?

Evrakları bir araya getirmek için önce konsolosluğun istediği evraklara bakılmalıdır. Bu evraklar genel anlamda pasaport, kimlik fotokopisi, resim, eski vizeler, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve banka dökümlerinden oluşur. Ek olarak dilekçe ve başvuru formu ile evrakların tamamlanması gerekir. Evraklar tamamlandıktan sonra da mesleğe bağlı olarak mali durumu gösteren evrakların verilmesi istenir. Çünkü ülkede kalmayacağı ve mali olarak bu seyahatin karşılanabileceği konusunda sorun olmaması istenir. Tamamlanan evraklar Danimarka vizesi randevu zamanına göre konsolosluğa teslim edilir. Parmak izi vermek gerekmediğinde sadece sıra geldiğinde evraklar teslim alınır ve başvuru bedelinin yatırılması istenir. Aksi durumda parmak izi ve başvuru bedeli yatırılması işlemi yapılır. Vize için gereken son adım da tamamlanmış olur.

Evrakların teslim edilmesinden sonra beklenmesi gereken aşama sonuçtur. Danimarka vizesi randevu ile başvuru tamamlanmış olur. İnceleme ile olumlu veya olumsuz şekilde sonuç alınması beklenir. Olumlu olduğunda vize işlenir ve pasaport sahibine yollanır. Olumsuz olması red alındığı ve ülkeye giriş için gereken yeterliliğe sahip olunmadığı anlamlarına gelir. Bu duruma gelmemek için istenen evrakların titizlikle sağlanması, randevuya geç kalınmaması, ek evrak talep edildiğinde verilmesi önemlidir. Dilekçede verilen bilgilerle evrakların durumu uyuşmalıdır. Seyahati karşılayacak mali yeterlilik olması ülkede yaşamak için kalınmayacağı ve geri dönüleceği anlamına geleceğinden mali kısmı da unutmamak önemlidir.