Danimarka vizesi almak için uygulanan işlemler yapılması zorunlu işlemler arasında yer almaktadır. Danimarka’ya gerçekleştirilmesi düşünülen bir seyahat için muhakkak Danimarka vizesi alınmış olması büyük önem arz etmektedir. Danimarka vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için evrakların tam kapsamlı ve ayrıntılar göz önünde bulundurularak hazırlanması gerekir.

Doğru hazırlanan evraklar Danimarka vize başvuru ücretinin boşa gitmemesine ve işlemlerin daha hızlı çözümlenmesine büyük oranda katkı sağlayacaktır. Pasaportun veriliş tarihi en fazla 10 yıl olmalıdır. Aynı zamanda başvuru için pasaportun tüm nüsha fotokopilerinin çekilmesinin yanı sıra son 2 sayfasının boş olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Pasaport, Danimarka vize işlemleri dışında sınır geçişlerinde de önemlidir. Yıpranmış, eski ya da tahrip olmuş bir pasaport, vize Danimarka başvuru işlemiyle onaylansa dahi, Danimarka sınırına girişte sorun çıkaracaktır. Danimarka Konsolosluğu ya da Danimarka Elçiliği tarafından giriş çıkış belgesi istenir. Bu belgeye e-devlet üzerinden ulaşılabilir. Giriş ve çıkış bilgisi yok ise giriş çıkış belgesi yoktur şeklinde yazılmalıdır.

Danimarka Vizesi Nasıl Alınır?

Danimarka vizesi başvuruları Danimarka Konsolosluk bünyesinden yapılabilmektedir. Uzun süreli Danimarka vizesi almak için Danimarka Konsolosluğu’ndan başvuru yapılırken, kısa süreli Danimarka vizesi için Danimarka Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize merkezleri ile başvuru yapılabiliyor.

Danimarka Vize Ücretleri

Danimarka vize ücretlerinde vize türüne göre değişiklik görmek mümkündür. Kısa süreli ya da uzun süreli olan vizeler için işlem ücretleri farklıdır. Aynı zamanda yaş faktörü de fiyatı belirlemektedir. Danimarka harç ücretleri Danimarka Başkonsolosluğu tarafından belirlenmektedir.

danimarka bayrağı

Danimarka Vize Başvuru Formu

Danimarka Konsolosluğu tarafından hazırlanmış vize Danimarka başvuru formu, olması gereken zorunlu evraklar arasındadır. Danimarka vize başvuru formunun İngilizce ya da Danca doldurulması gerekiyor. Büyük harflerle ve tükenmez kalemle doldurulmalı ve başvuru evraklarıyla sunulmalıdır. Başvuru formunu doldurmak tek başına Danimarka vizesi almak için yeterli değildir. Tüm evrakların tam ve uygun olması gerekir. Bilgilerdeki yanlışlık ya da hata, vizenin olumsuz sonuçlanmasına neden olur.

Danimarka Konsolosluğu Hakkında

İstanbul Şişli’de bulunan Danimarka Başkonsolosluğu, kısa süreli vize başvurularını, başvuru merkezlerince yapılan başvuruları kabul ediyor. Dolayısıyla direkt yapılan başvurular alınmıyor. Uzun süreli vize başvurularında ise başvuruları kabul edebiliyorlar. Danimarka vizesinin sonuçlanmasında karar yetkisi Danimarka Konsolosluğu’dur.

Danimarka Vize Süresi

Danimarka vize başvurularını yapmak adına yapılan evrak hazırlığı ve randevu ile 7-10 iş günü içerisinde vizenin sonuçlandığını görebilmek mümkün olmaktadır. Ek evrak istenmesi halinde ise bu süreler değişebilir. Danimarka seyahati için yapılmış olan planı bu sürelere uygun olarak ayarlamak önemlidir.

Danimarka Vizesi ve Schengen Bölgesi’nde Kalış Süresi

Danimarka vizesinde giriş ve kalış süreleri bulunuyor. Schengen bölgesinde kalmak için verilen süre en fazla 90 gündür. Vize üzerinde bulunan etiket, ne kadar izin verildiğini gösterir. Bu nedenle bu süreler değişebilir. İzin süresini geçiren ve daha uzun süreli izinsiz kalan kişiler için hukuki yaptırımlar uygulanır. Bu şekilde daha sonra alınacak vizelerden ret alma olasılığı artar. Seyahat planında Schengen Bölgesi’nde yer alan bir ülkeye seyahat var ise en fazla kalınacak ülkenin belgelendirmesi gerekir.

Danimarka Vizesi ve Yeşil Pasaport

Yeşil pasaport, Danimarka ve diğer Schengen ülkelerine vizesiz olarak seyahat edilmesini sağlar. 90 gün en fazla kalış süresi olup, pasaportun seyahatten sonra 3 ay geçerlilik şartını taşıması gerekir. Pasaport sürelerini seyahatten önce planlamak önemlidir. Pasaport süresini uzatmak için Türkiye’ye gelmek zorunludur.

Tek Girişli Danimarka Vizesi İle Danimarka’ya Tekrar Gitmek

Tek girişli vize türünde adından anlaşılacağı üzere bir kez geçiş hakkı vardır. Çıkış yapıldığında ise çıkış yapılan tarih vizenin bitimini göstermektedir.

  • Tek girişli bir vize ile çıkış yapılmadığı sürece, verilen süre boyunca Schengen Bölgesi’nde seyahat edilebilir.
  • Çok girişli Danimarka vizesi ile vize etiketinde yer alan kalış süresine kadar giriş çıkış yapılabilir.
  • Süre var ise ikinci kez Danimarka’ya gidilebilir.
  • Giriş yapıldığında vize süresi başlar, çıkış yaptığınızda vize süresi biter.

Bunun için öncelikle pasaport geçerlilik süresi, vize izin süresi ve kalış süresi önemlidir. İkinci kez tekrar Danimarka’ya gitmek isteyen kişiler süre dâhilinde Danimarka’ya giriş yapabilir. Vize bitimi ise ikinci kez Danimarka’dan çıkış yapılmış olduğu süreyi kapsar. Danimarka vize izin zamanlarına uyuldukça vize başvuruları olumlu sonuçlanacaktır.

Call Now ButtonHemen Ara