İçindekiler

En kolay vize veren Avrupa ülkeleri 2022? Avrupa’nın herhangi bir ülkesine gitmek günümüzde birçok kişinin hayalleri arasındadır. Ancak bilindiği üzere öncesinde vize işlemlerini de yapmak gerekir. Her ülkenin vize koşulları farklıdır. Bu nedenle bazıları, diğerlerine nazaran daha kolay bir yapıya sahiptir.

Eğer 2022 yılında hangi Avrupa ülkeleri vizede kolay imkanlar sunuyor diye merak ediyorsanız, şu seçenekleri inceleyebilirsiniz;

 1. Fransa
 2. İtalya
 3. Portekiz
 4. Slovakya
 5. Macaristan

Bunların hepsi vize için olay imkanlar sunar. En kolay vize veren Avrupa ülkeleri hangileri diye merak ediyorsanız bunları inceleyebilir, ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Fransa

Fransa, Batı Avrupa’da yer alan ve her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği bir ülkedir. Eğer buraya gitmek istiyorsanız, vize durumunuzu öğrenmek için şu işlemler yapılmalıdır;

 1. https://france-visas.gouv.fr/en_US/web/france-visas/welcome-page adresine girin.
 2. Do you need a visa seçeneğine tıklayın.
 3. Nationality, Age, Place of Submission of Application alanlarını doldurun.
 4. Visa Type, Main Destination of Stay, Travel Document, Isssuing Authority of the Travel Document alanlarını doldurun.
 5. Search butonuna tıklayın.
 6. Your plans ve main purpose of stay alanlarını belirterek search üzerine tıklayın.

Bundan sonra karşınıza bir bilgilendirme gelecektir. Bunlar arasında ücret de yer alır. Başvuru şekline ve verdiğiniz ayrıntılara göre bu farklılık gösterir. Ancak Fransa’ya 90 günden kısa bir turist vizesi almak isterseniz, güncel olarak 80 euro ödemeniz gerekir. Ancak bunun herkeste artabileceği ya da azalabileceği unutulmamalıdır. En kolay vize veren Avrupa ülkeleri hangileri diyorsanız ve Fransa’yı düşünüyorsanız, bu işlemleri takip ederek online başvuruyu yapabilirsiniz.

Bundan sonar https://france-visas.gouv.fr/en_US/web/france-visas/welcome-page adresine tekrar girerek bir hesap açmanız ve başvuru formu doldurmanız gerekir. Ardından da bir randevu almanız gerekir. Son olarak başvuru süreci takip edilir.

Buradan da anlaşılabileceği üzere en kolay hangi Avrupa ülkesi vize veriyor için Fransa oldukça kolay ve pratik seçenekler sunar. Ancak doğal olarak verdiğiniz tüm bilgilerin doğru olması, evrakların da eksiksiz biçimde hazırlanması gerekir.

İtalya

İtalya Avrupa’nın en çok ziyaret edilen lokasyonlarından bir tanesidir. Özellikle Roma döneminden kalan antik eserleri görülmeye değerdir. Eğer bir vize almak istiyorsanız, ilk olarak vize türlerini bilmeniz gerekir;

 1. İş
 2. Turistik
 3. Tır şoförleri
 4. Transit
 5. Aile veya arkadaş ziyareti
 6. Kısa süreli eğitim

Bunlar kısa süreli olup uzun süreli olanlar da vardır. Aile birleşimi, ulusal eğitim ve çalışma izni ise uzun sürelidir. Vize almak için her birinde istenen belgeler ve ücretler değişebilir. Ancak turistik bir gezi için gerekli belgeler şunlardır;

 1. Schengen vize başvuru formu
 2. 2 tane biyometrik fotoğraf
 3. Teminatlı seyahat sigortası
 4. Ön gürülen gidiş-dönüş tarihlerinde uçak rezarvasyonları veya öngörülen ulaşım aracına dair kanıtlayıcı evraklar
 5. Ülke değişikliği yapılacaksa bunun nasıl olacağını gösteren tren ya da uçak rezervasyonları
 6. Interrail için tur programını gösteren bilet fotokopisi
 7. Seyahat süresince düzenlenen otel rezervasyonları
 8. Seyahat ayrıntılarını belirten dilekçe
 9. Balayı için gidenler için belediyen alınan, imzalı nikah tarihinin belirtildiği belge

Bunun dışında farklı evraklar da yer almaktadır. Hepsini eksiksiz olarak tamamlamak gerekir. Eğer sizin seyahat amacınız farklı ise https://www.vfsglobal.com/italy/turkey/ linkine girebilir, sağ taraftaki vize türlerine tıklayarak ayrıntıları görebilirsiniz.

İtalya, en kolay hangi Avrupa ülkesi vize veriyor için yapabileceğiniz tercihlerden bir tanesidir. Bunlar için ayrı başvuru ücretlerinin de yer alabileceği unutulmamalıdır.

Portekiz

En kolay hangi Avrupa ülkesi vize veriyor diyorsanız, Portekiz de bunlardan bir tanesidir. İber Yarımadasının batısında bulunan bir ülke sahip olduğu doğa güzellikleri ile her yıl milyonlarca turisti çekmektedir.

Eğer buraya gitmek istiyorsanız, ilk olarak ücretler bilnimelidir. Schengen vize ücreti, her kişi için 80 euro’dur. Ancak 6 ile 12 yaş arasındaki kişilerin vize ücreti kişi için 40 euro olmaktadır. Avrupa Birliği vatandaşlarının eşleri ile 18 yaşından küçük çocuklar, vize ücretlerinden muaf tutulur.

Eğer Avrupa Birliği Projesi, staj, çalışma ve eğitim gibi bir vize alacaksanız, ulusal vize almanız gerekir. Bunun için başvuru formuna https://ancara.embaixadaportugal.mne.gov.pt/images/pedido_de_visto_de_longa_duracao_en_2.pdf adresinden ulaşabilirsiniz. İçinde yer alan gerekli tüm alanları doldurduktan sonra başvuru yapabilirsiniz.

Portekiz kısa süreli olan seyahatlerde de uygun imkanlar sunar. Bunun için Schengen vizesi gerekir. En kolay vize veren Avrupa ülkeleri hangileri için https://ancara.embaixadaportugal.mne.gov.pt/images/Schengen_vize_TR_WEB.pdf linkine giderseniz bu vize hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Slovakya

Schengen vizesi haricinde küçük ancak güzel bir ülke olan Slovakya, en kolay hangi Avrupa ülkesi vize veriyor diyenlerin değerlendirebileceği bir diğer ülkedir. Bu ülke 1 Ocak 2008 itibariyle Schengen’e dahildir. Bu nedenle Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, İsviçre ya da Birleşik Krallık’ta ikamet izni olanlar, vize işlemlerine gerek olmadan gidebilir.

Ancak bunun dışında vize işlemlerinde kullanılacak geçerlilik süresi, Slovakya seyahati sonrası en az 3 ay bulunmalıdır. Vize uyum koşullarının eksiksiz olması, evrakların da tamamlanmış olması gerekir. Ayrıca Schengen vizesi için yeni başvuracak kişiler için 80 euro ücret de vardır. Standart evraklar ise şöyledir;

 1. Biyometrik fotoğraf
 2. Pasapor
 3. Slovakya vize başvuru formu
 4. Zorunlu seyahat sağlık sigortası
 5. Ulaşım seyahat sağlık sigortası
 6. Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağına dair belgeler
 7. Çalışanlar için maaş bordrosu
 8. SGK hizmet dökümü
 9. SGK işe giriş bildirgesi
 10. İşyerinden izin yazısı
 11. Şirket evrakları

https://www.eagvs.com/asset/20/slovakya/slovakya-vize-formu.pdf adresinden vize başvuru formuna da ulaşabilirsiniz. En kolay vize veren ülkeler 2022 arasında Slovakya da olduğu için sorunsuz şekilde işlem yapabilirsiniz. Ancak yanlış/eksik bilgi verilmemesi önemlidir.

Macaristan

Orta Avrupa’da yer alan Macaristan, en kolay vize veren ülkeler 2022 arasıdır. Eğer doğru bilgileri vererek, tüm evrakları sorunsuz bir şekilde tamamlarsanız vizeyi sorun yaşamadan almanız mümkündür.

Macaristan’a gitmek için alabileceğiniz birçok vize tipi vardır. Bunlar madde halinde aşağıda olduğu gibidir:

 1. Avrupa Ekonomik Alanı ve AB Vatandaşıyla evli ya da aile ferdi olanlar için vize
 2. Şoför vizesi
 3. Resmi ziyaret vizesi
 4. Sportif amaçlı vize
 5. Sağlık sebepli vize
 6. Transit vize
 7. Eğitim vizesi
 8. Kültürel amaçlı vize
 9. Aile ya da arkadaş ziyareti
 10. Ticari vize
 11. Turistik vize

Bunların her birinde istenen evraklar farklılık gösterir. Örneğin turistik vize için şunlar hazırlanmalıdır;

 1. Başvuru formu
 2. 2 tane biyometrik fotoğraf
 3. Covid-19 aşı kartı
 4. Seyahat sağlık sigortası poliçesi
 5. Pasaport fotokopileri
 6. İşverenin izin yazısı
 7. Orijinal kişisel banka hesap özeti
 8. Şirket dokümanları
 9. Sponsor masrafı
 10. Evlilik cüzdanının kopyası
 11. İkametgah belgesi
 12. Kimlik fotokopisi
 13. Öğrenci belgesi

Ancak bu evraklardan bazıları kategorilere göre sunulmaktadır. Örnek olarak öğrenci belgesi, başvuru sahibi öğrenci ise geçerlidir. Bu konu hakkında tüm bilgileri başvuru esnasında almanız mümkündür. Eğer tüm işlemleri doğru yaparsanız, en kolay vize veren Avrupa ülkeleri arasında Macaristan da vardır.