Bordo pasaport sahibi olan Türk vatandaşları Estonya vize başvurusu ile birlikte Estonya vizesini aldıktan sonra planladıkları gezilerini gerçekleştirebilirler. Estonya Cumhuriyeti’ne iş, tatil, eğitim ve etkinliklere katılım sebebiyle gitmek mümkündür. Ancak Estonya vatandaşı olmayan kişilerin ülkeye girişi için vize prosedürleri uygulanmaktadır. Vize prosedürü aynı şekilde Türk vatandaşları içinde uygulanır. Bu prosedür ise sadece bordo pasaportu bulunan Türk vatandaşları için geçerli olan bir uygulama olmaktadır.

Estonya Vize Başvuru İşlemleri Nereden Yapılır?

Estonya Cumhuriyeti’ne giriş sağlayacak Estonya vize başvuru işlemleri vize merkezleri aracılığıyla yapılır. Ancak tercih edilen vize merkezinin Estonya Büyükelçiliği’nin verdiği yetkiye sahip olan vize merkezi olması gerekir. İşlemlerin başlaması içinse ilk olarak başvuru formu doldurulur. Başvuru formu tamamlanıp çıktısı alındıktan sonra vize merkezinden işlemler için vize randevusu alınır. Vize için evrak teslim etmek gerektiğinden randevu tarihine kadar gerekli vize evrakları hazırlanır.

Randevu gerçekleştirilmeden önce Estonya vizesi için belirlenen vize ücreti ödenir ve dekontu alınır. Alınan randevu tarihinde vize merkezine gidilir ve görevlilerle görüşme yapılır. Bu esnada vize için belirtilen evraklar görevli kişiye teslim edilir. Evrak tesliminin ardından görevlilerin yönlendirmesiyle parmak izi bilgileri verilir. Tüm işlemler tamamlandığında başvuru sahibi imzasını atar ve Estonya Vize Başvuru onay sürecinin tamamlanmasını bekler.

Estonya Vize Başvurusu Reddedilirse Ne Yapılabilir?

Estonya vize başvurusu reddedilirse bireylerin vize için yeniden başvuru yapma hakkı vardır. Başvuru aşamalarının tamamı yeniden gerçekleştirilir ve bu aşamada vizenin ret sebebinin ortadan kaldırılmasına yönelik olarak çalışmalar yapılır. Örneğin belgelerde yanlışlıklar varsa doğru bilgilere yer verilir. Başvuru işlemleri yeniden yapılacağı için vize ücretlerinin de yeniden ödenmesi gerekir.

Estonya vize başvurusunu yenilemek dışında ret durumuna itiraz etmek mümkündür. Bunun için ret sebebinin doğru olmadığını belirten bir dilekçe yazılarak Estonya Konsolosluğu’na başvurulur. Yapılan itirazın uygun görülmesi durumunda yeniden inceleme başlatılır ve incelemenin sonucu başvuru sahibine bildirilir. Vize almasında sorun olmadığına karar verilmesi durumunda vizesi hazırlanarak kendisine teslim edilir. Ancak başvuru sahiplerinin ret cevabı aldıktan sonra 30 gün dolmadan itiraz haklarını kullanmaları gerekir.

estonya bayrağı

Estonya İçin Alınabilecek Vizeler

Estonya’ya gitmeyi düşünenlerin seyahat amaçlarına uygun olarak alabilecekleri vize türleri vardır. Vize türüne uygun işlemler gerçekleştirilerek Estonya’ya gidiş sağlanabilir.

Estonya için alınabilecek vizeler ise şunlardır;

  • Schengen vizesi
  • Transit vizesi
  • Ticari vize
  • Erasmus vizesi
  • Turistik vize
  • Ulusal vize
  • Aile ziyareti vizesi

Başvuru esnasında bu vizelerden birisi seçilerek vize türüne uygun olarak yapılması gereken işlemler yapılır. Bu sayede Estonya’ya 90 gün veya daha fazla kalış sebebiyle gitmek mümkün olabilir.

Estonya Vize Onayı Kaç Günde Verilir?

Estonya seyahat işlemlerini tamamlamak isteyen kişiler Estonya vize onayının kaç günde verildiğini araştırmaya başlarlar. Vize onayı için 10 iş günü beklemek gerekir. Ancak birtakım sebeplerden dolayı bekleme süresinin daha fazla olması mümkündür. Bu nedenle Estonya vize işlemleri için planlanan seyahatten 1-3 ay önce yapılmaya başlanması tavsiye edilir. Böylelikle Estonya vize başvurusu sonrası onay için bekleme sırasında uçağın kaçırılması gibi aksiliklerle karşılaşılmaz.