Estonya vizesi için gerekli evraklar hazırlanırken, pasaportun eski tarihli olmamasına ve son 10 yıl içerisinde yenilenmiş olmasına dikkat edilmelidir. Kuzey Avrupa ülkesi olan Estonya, Schengen ülkeleri arasındadır ve alınacak vize ile serbest dolaşım imkanı bulunmaktadır. Estonya vize işlemleri, Konsolosluk ve İstanbul, Ankara, İzmir, Edirne, Bursa’da ofisleri bulunan vize başvuru merkezlerinde yapılabiliyor. Randevu alınarak, başvurular gerçekleştirilebiliyor.

Estonya Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Estonya vizesi için gerekli belgeler başvurucunun seyahat amacına, yapmış olduğu iş ve konumuna göre değişiyor. İşveren, çalışan, memur, öğrenci olan kişilerden istenen evraklar arasında farklılıklar bulunuyor.

Vize başvurularında istenen Estonya vizesi için gerekli belgeler şunlardır;

  • Pasaport aslı ve fotokopisi
  • Vize başvuru formu
  • Taahhütname
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • 2 adet fotoğraf
  • Gidiş dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonu
  • Seyahat sağlık sigorta poliçesi
  • Mesleki belgeler
  • Mali durum gösterir belgeler

Eski belge ile yapılacak olan vize başvuruları kabul edilmeyecek ya da vize talebi reddedilecektir.

Estonya Vize Türleri

Estonya vize başvurularında, kişisel evraklar ve mesleki durum gösteren Estonya vizesi için gerekli evraklar hazırlanır ve vize başvurusu yapılır. Estonya vize türleri, seyahat amacına göre değişiyor. Turistik vizesi, ticari vize, öğrenim vizesi, aile ziyareti vizesi, transit vize türleri kısa süreli ve uzun süreli vizeler olarak verilmektedir.

estonya bayrağı

Vize Başvuru Prosedürü

Estonya vizesi için başvuruda bulunacak olanlar, yapacakları işlemlerin tüm prosedürlerini bilmeli ve randevu alarak başvurularını yapmalıdır. Vize başvuru merkezleri, bölgesel hizmetler için ayrılmış ve her ilden sorumlu olan başvuru merkezleri belirlenmiştir. Vize başvurusunda bulunacak olanlar, şahsen ya da kargo ile belgelerini gönderebilecektir.

Vize Süresi

Estonya vize talebinde bulunanlar, schengen vizelerini farklı geçerlilik süresinde alabiliyorlar. 5 yıl geçerliliği olan schengen vizesi alınmış olsa bile seyahatler, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde olmaktadır. Seyahat süresi dolanlar, schengen bölgesi dışına çıkmalı ve 90 gün geçtikten sonra tekrar giriş yapmalıdırlar. Estonya Büyükelçiliği tüm vize başvurularını değerlendirmekte ve eksiklik gördüğünde ret edebilmektedir. Ret edilen vizeler için 30 gün içerisinde itiraz edilebiliyor.