Schengen vizesi olarak kısa süreli olan Estonya vize işlemleri için başvuru çeşitli amaçlar için yapılabilir. Türkiye’den Estonya’ya ticari, kültürel, turistik, transit ya da aile ziyareti amaçlı olarak ziyaret yapmak istenebilir. O halde, gereken evrakların hazırlanması ve vize başvuru prosedürlerinin yerine getirilmesi gibi Estonya vize işlemleri doğru bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

Kısa Süreli Schengen Vizesi İçin Estonya Vize İşlemleri

Estonya vizesi 90 günden daha fazla bir süre için almak isteniyorsa, bunun için D türü vize almak gerekir. Kısa süreli olan diğer vizeler ise 90 güne kadar olan vize türleridir. Kısa süreli ya da uzun süreli vize başvuru işlemlerinde sağlık sigortası gibi zorunlu belgelerin evraklar arasında sunulması önemlidir. Seyahat süresince yaşam masraflarını karşılayacak bir finans delili sunulmalıdır.

Estonya Vize İşlemleri Arasındaki Parmak İzi İşlemi

Estonya vize başvurusu yapma halinde yapılması gereken en önemli işlem, parmak izi işlemidir. Schengen vizesi daha önce alındıysa parmak izi taraması yapılmalıdır. Randevu tarihleri Konsolosluk ya da Elçilikten öğrenilmeli, ona göre parmak izi tanımlanmalıdır.

estonya bayrağı

Estonya D Türü Vize Nasıl Alınır?

Estonya Büyükelçiliği ya da Estonya Konsolosluğu’na bizzat başvuru yaparak D tipi vize alınabilir. Vize işlemlerinde, seyahat bitiminde, geri dönülebileceğinin delille ispatlaması gerekir. Estonya vizenizin nasıl sonuçlanacağının bilgisi yetkililerden öğrenilemez. Bu konuda danışmanlık almak süreci hızlandırır ve sorunların tespitine profesyonel çözüm bulunur. Konsolosluk ile iletişim kurarak istenen belge listesi talep edilebilir. Güncel olarak harç ve evrak bilgileri takip edilerek vize sürecine katkıda bulunabilir.

Estonya Dışında Ülke Ziyareti Yapılır Mı?

Estonya’ya gitmenin planlanması halinde seyahat planında farklı ülkeler de var ise vize almak için diğer ülkelerden daha çok Estonya’da kalmak zorunludur. Seyahat planında eşit günlerle farklı ülkeler ziyaret etmek isteniyorsa ilk giriş Estonya’ya yapılmalıdır.

Alınabilecek vize türleri;

  • Ticari vize
  • Eğitim vizesi
  • Kültürel etkinlik vizesi
  • Aile ve arkadaş ziyaret vizesi
  • Transit vizesi

Transit vize daha çok kamyon ve tır şoförleri için geçerlidir. Schengen vizesi 180 günde 90 gün seyahat etme imkânı sunar. 90 gün üzerinde kalmak istenirse alınabilecek vize türleri; eğitim, aile birleşimi, oturum ve çalışma vizesidir. Estonya vize işlemleri için bizden destek talep ettiğinizde, tüm işlemleri sizin için biz yapabiliriz.