Estonya vize randevu işlemleri ve vize başvuruları için ayrıntılı bilgiler almak amacıyla Estonya Büyükelçiliği ve Estonya Konsolosluğu internet siteleri ziyaret edilebilir. Turistik seyahatler için vize başvuruları, vize başvuru merkezleri üzerinden yapılıyor. Bunun için kısa süreli vize talebinde bulunanlar, randevularını, vize başvuru merkezlerinden alır ve randevu günü hazırlamış oldukları belgeleri teslim ederek, vize ücretlerini yatırarak başvurularını tamamlamış olurlar.

Estonya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Estonya vize randevusu almak isteyenler, bulundukları illerin bağlı olduğu, vize başvuru merkezlerinden randevu almak zorundadır. Türkiye’de Estonya vize başvuruları, 8 farklı şehirde bulunan vize başvuru merkezleri üzerinden yapılabiliyor. Estonya vize randevusu işlemleri, online olarak başvuru merkezi seçimi yapılarak, istenildiği zaman, tarih ve saat seçimi ile gerçekleştirilebiliyor. Vize başvurusunda bulunabilmek için randevu günü, randevu saatinden önce vize başvuru merkezinde olmak gerekiyor.

Estonya Vizesi Nereden Alınır?

Estonya vizesi için vize başvuru merkezlerine başvuruda bulunmak gerekiyor. Estonya Büyükelçiliği ve Fahri Konsolosluğu istisnai durumlar dışında, direk vize başvurularını kabul etmiyor, vize başvuru merkezlerine yönlendirme yapıyor.

Estonya vize başvuru merkezlerinin bulunduğu iller şunlardır;

  • İstanbul
  • Ankara
  • İzmir
  • Antalya
  • Edirne
  • Bursa
  • Trabzon
  • Bodrum
  • Gaziantep

Vize başvuru merkezlerinin bulunduğu iller, yakın illerde ikamet edenlerin vize başvurularını rahat yapabilmelerini sağlamaktadır.

estonya bayrağı

Vize İşlemleri

Estonya vize işlemlerinin yapılabilmesi için planlanan seyahat tarihinden en az 1 ay önce randevu alınması ve başvuruların eksiksiz olarak yapılması gerekiyor. Vize başvuru merkezlerinden alınan Estonya vize randevu günü tüm evrakların istenilen sayıda ve eksiksiz olarak tamamlanarak teslim edilmesi gerekiyor. Vize çıkma süresi yaklaşık 1 ay sürebileceği için seyahat tarihine 30 günden az kaldığında, başvurular kabul edilmeyebilmektedir. Estonya vizeleri için en erken, seyahat tarihinden 90 gün önce başvuru yapılabiliyor.

Vize Ret İtirazları

Estonya vize başvurularının tamamı, Estonya Konsolosluğu tarafından değerlendirilmekte ve yapılan değerlendirmeye göre onay ya da ret verilmektedir. Estonya vize başvurusu ret edildiği bilgisi kendisine bildirilen başvurucular, 30 gün içerisinde başvuruya itiraz edebiliyorlar. Eksik evrak nedeniyle ret edilen vize başvuruları için tüm eksiklikler giderildikten sonra tekrar Estonya vize randevusu alınır ve başvuru işlemlerine baştan başlanır.