İçindekiler

Estonya ülkesine ilk kez gidecek olan kişilerin Schengen ülkesi vatandaşı değillerse Estonya vize başvurusunda bulunmaları zorunlu olmaktadır. Ancak kendilerine vizenin verilmesi durumunda ülkeye girebileceklerdir. Estonya Kuzey Avrupa’da yer alan tam ismi Estonya Cumhuriyeti olarak bilinen bir ülkedir. Bu ülkeye iş gezisi, turistik gezi, aile ziyareti ve transit geçiş gibi amaçlarla gitmek mümkün olmaktadır.

Estonya Vize Ücretleri Nelerdir?

Estonya için vize ücretleri vizenin C tipi ve D tipi olmasına bağlı olarak değişiklik gösterir. C tipi yani kısa süreli olan Estonya vizelerinin alınması için ödenmesi gereken vize ücreti 80 Euro’dur. Bu ücret turist, ticari, transit, aile ziyareti ve kültürel etkinlik vizelerinde sabittir. D tipi vizelerde ise ücret ziyaret süresinin uzunluğuna bağlı olarak artar.

Kısa süreli Estonya vize türünde 0-6 yaş arasında bulunan çocuklar için vize ücretine gerek yoktur. Ancak yaş aralığının 6-12 olması durumunda yetişkinlerin vize ücretlerinin yarısı (40 Euro) ödenir. Bu ücret vize harç bedeli olarak isimlendirilen ücrettir. Bu ücret dışında konsolosluk veya vize merkezlerinde yapılan işlemler için ödenmesi gereken hizmet bedeli de vardır. Bu ücret başvuru yapılan şehre ve merkeze göre değişir.

Estonya Vizesi Nereden Alınır?

Estonya vizesi direkt olarak büyükelçilik veya konsolosluğa başvurularla alınamayan bir vizedir. Bu nedenle Estonya Büyükelçiliği tarafından yetki verilmiş olan vize başvuru merkezlerinden yararlanılır. Başvuru merkezleri konsolosluklar gibi randevu yöntemiyle çalışır. Bunun için vize randevusu alınır ve randevu tarihinde Estonya için gerekli olan vize belgeleri vize merkezi yetkililerine teslim edilir. Yapılan incelemeler sonucunda vizenin verilmesine karar verilmesiyle de vize sahibi olunabilir. Vize işlemleri tamamlandıktan sonra başvuru sahiplerine posta veya kargo yoluyla pasaportları gönderilir.

estonya bayrağı

Estonya Vizesi İçin Dilekçe Yazmak Gerekli Midir?

Estonya vizesi almak için konsoloslukların seyahat sebebini anlayabilmesi amacıyla vize dilekçesinin yazılması gereklidir. Vize dilekçesinde Estonya’ya hangi amaçla gidileceği, ülkede neler yapılacağı, seyahatin hangi tarihler arasında planlandığı ve varsa sponsorluk durumlarına dair bilgiler yazılır. Dilekçenin yazımının ardından altına başvuru sahipleri tarafından imza atılır ve vize için gerekli olan evraklar arasına vize dilekçesi de eklenir.

Estonya Vizesine Sahip Olmak İsteyenlerden Talep Edilen Evraklar

İlk defa Estonya’ya gidecek olan kişiler Estonya vizesine sahip olmak için büyükelçiliklere ve konsolosluklara yaptıkları başvurularda vize evraklarını teslim etmelidir. Bu evrakların zamanında ve eksik olmadan teslim edilmesi yapılan başvurunun olumlu sonuçlanması için önemlidir.

Estonya vizesine sahip olmak isteyenler için vize evrakları şunlardır;

 • Geçerlilik süresi dolmamış pasaport
 • Beyaz arka fonda çekilmiş biyometrik fotoğraf (2 adet)
 • Geçmişte kullanılan pasaportların fotokopileri
 • Nüfus cüzdanının fotokopisi
 • Schengen ülkelerinde geçerli seyahat sağlık sigortası
 • İngilizce doldurulmuş vize başvuru formu
 • Banka hesap dökümü (son 3 ay için geçerli)
 • Uçak rezervasyon belgesi
 • Konaklama rezervasyon belgesi
 • Mesleki duruma uygun belgeler

Bu belgelerin vize türüne göre değişebileceği ve vize başvuru merkezlerinin gerekli görmeleri durumunda ekstra belge talebi yapabilecekleri bilinmelidir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda talep edilen belgelerinde eksiksiz olarak sunulması gerekir.

Estonya’ya Gitmek İçin Hangi Vizeler Alınabilir?

Kuzey Avrupa’da yer alan Estonya’ya gitmek için kullanılan birden fazla vize vardır. Bu vizeler yapılacak seyahatin amacına bağlı olarak seçildikten sonra başvuru işlemlerinin gerçekleştirilmesi sağlanabilir.

Estonya’ya gitmek için alınabilecek vize çeşitleri şunlardır;

 • Estonya Schengen vizesi
 • Estonya ticari vize
 • Estonya turistik vizesi
 • Estonya aile ziyareti vizesi
 • Estonya erasmus vizesi
 • Estonya transit vizesi
 • Estonya ulusal vizesi

Bu vize türleri için yazılacak dilekçeler, hazırlanacak başvuru evrakları ve uygulanan prosedürler değişkendir. Bu nedenle başvuruda bulunacak olanların vize türüne uygun olarak hareket etmeleri gerekir.

Estonya Vizelerine Yapılan Başvurular Ne Zaman Sonuçlanır?

Estonya vizelerine yapılan başvuruların sonuçlanması belirli nedenlerden dolayı beklenenden uzun sürebilmektedir. Bu nedenle başvuruların en erken seyahatten 3 ay önce en geç olarak ise 1 ay önce yapılması gerekir. Vizelerin sonuçlanması için verilen süre ise 10 iş günüdür. Ancak bu sürenin resmi tatiller ve konsoloslukların yoğun çalışmaları sebebiyle 1 aya kadar uzadığı görülür.

Estonya Vizelerinin Reddine İtiraz Edilebilir Mi?

Estonya vizelerinin reddine itiraz etmek mümkündür. İtiraz için konsolosluk merkezine 30 gün içerisinde itiraz için başvurmak gerekir. İtiraz başvurusunun gerçekleşebilmesi için İngilizce dilinde bir ret dilekçesinin yazılması gerekir. Söz konusu dilekçede vize hangi sebeplerden dolayı reddedilmişse sebeplerin doğru olmadığı belirtilmelidir.

Dilekçe ile birlikte vize başvuru formunun teslim edilmesinin ardından konsolosluklarca iptal sebebi yeniden incelenir ve hata olması durumunda vize alma hakkı verilir. İncelemede hata yapılmadığının anlaşılması durumunda ise aynı şekilde olumsuz sonuç alınabilir. Yeniden değerlendirmenin yapılabilmesi için Estonya konsolosluğuna 20€ vize ücreti ödenmesi gerekir.

Bordo pasaport sahibi olan Türk vatandaşları vize başvurusu ile birlikte Estonya vizesini aldıktan sonra planladıkları gezilerini gerçekleştirebilirler. Estonya Cumhuriyeti’ne iş, tatil, eğitim ve etkinliklere katılım sebebiyle gitmek mümkündür. Ancak Estonya vatandaşı olmayan kişilerin ülkeye girişi için vize prosedürleri uygulanmaktadır. Vize prosedürü aynı şekilde Türk vatandaşları içinde uygulanır. Bu prosedür ise sadece bordo pasaportu bulunan Türk vatandaşları için geçerli olan bir uygulama olmaktadır.

Estonya Vize Başvuru İşlemleri Nereden Yapılır?

Estonya Cumhuriyeti’ne giriş sağlayacak vize başvuru işlemleri vize merkezleri aracılığıyla yapılır. Ancak tercih edilen vize merkezinin Estonya Büyükelçiliği’nin verdiği yetkiye sahip olan vize merkezi olması gerekir. İşlemlerin başlaması içinse ilk olarak başvuru formu doldurulur. Başvuru formu tamamlanıp çıktısı alındıktan sonra vize merkezinden işlemler için vize randevusu alınır. Vize için evrak teslim etmek gerektiğinden randevu tarihine kadar gerekli vize evrakları hazırlanır.

Randevu gerçekleştirilmeden önce Estonya vizesi için belirlenen vize ücreti ödenir ve dekontu alınır. Alınan randevu tarihinde vize merkezine gidilir ve görevlilerle görüşme yapılır. Bu esnada vize için belirtilen evraklar görevli kişiye teslim edilir. Evrak tesliminin ardından görevlilerin yönlendirmesiyle parmak izi bilgileri verilir. Tüm işlemler tamamlandığında başvuru sahibi imzasını atar ve başvuru onay sürecinin tamamlanmasını bekler.

Estonya Vize Başvurusu Reddedilirse Ne Yapılabilir?

Vize başvurusu reddedilirse bireylerin vize için yeniden başvuru yapma hakkı vardır. Başvuru aşamalarının tamamı yeniden gerçekleştirilir ve bu aşamada vizenin ret sebebinin ortadan kaldırılmasına yönelik olarak çalışmalar yapılır. Örneğin belgelerde yanlışlıklar varsa doğru bilgilere yer verilir. Başvuru işlemleri yeniden yapılacağı için vize ücretlerinin de yeniden ödenmesi gerekir.

Estonya vize başvurusunu yenilemek dışında ret durumuna itiraz etmek mümkündür. Bunun için ret sebebinin doğru olmadığını belirten bir dilekçe yazılarak Estonya Konsolosluğu’na başvurulur. Yapılan itirazın uygun görülmesi durumunda yeniden inceleme başlatılır ve incelemenin sonucu başvuru sahibine bildirilir. Vize almasında sorun olmadığına karar verilmesi durumunda vizesi hazırlanarak kendisine teslim edilir. Ancak başvuru sahiplerinin ret cevabı aldıktan sonra 30 gün dolmadan itiraz haklarını kullanmaları gerekir.

Estonya İçin Alınabilecek Vizeler

Estonya’ya gitmeyi düşünenlerin seyahat amaçlarına uygun olarak alabilecekleri vize türleri vardır. Vize türüne uygun işlemler gerçekleştirilerek Estonya’ya gidiş sağlanabilir.

Estonya için alınabilecek vizeler ise şunlardır;

 • Schengen vizesi
 • Transit vizesi
 • Ticari vize
 • Erasmus vizesi
 • Turistik vize
 • Ulusal vize
 • Aile ziyareti vizesi

Başvuru esnasında bu vizelerden birisi seçilerek vize türüne uygun olarak yapılması gereken işlemler yapılır. Bu sayede Estonya’ya 90 gün veya daha fazla kalış sebebiyle gitmek mümkün olabilir.

Estonya Vize Onayı Kaç Günde Verilir?

Estonya seyahat işlemlerini tamamlamak isteyen kişiler Estonya vize onayının kaç günde verildiğini araştırmaya başlarlar. Vize onayı için 10 iş günü beklemek gerekir. Ancak birtakım sebeplerden dolayı bekleme süresinin daha fazla olması mümkündür. Bu nedenle Estonya vize işlemleri için planlanan seyahatten 1-3 ay önce yapılmaya başlanması tavsiye edilir. Böylelikle başvuru sonrası onay için bekleme sırasında uçağın kaçırılması gibi aksiliklerle karşılaşılmaz.

Estonya vize randevu işlemleri ve vize başvuruları için ayrıntılı bilgiler almak amacıyla Estonya Büyükelçiliği ve Estonya Konsolosluğu internet siteleri ziyaret edilebilir. Turistik seyahatler için vize başvuruları, vize başvuru merkezleri üzerinden yapılıyor. Bunun için kısa süreli vize talebinde bulunanlar, randevularını, vize başvuru merkezlerinden alır ve randevu günü hazırlamış oldukları belgeleri teslim ederek, vize ücretlerini yatırarak başvurularını tamamlamış olurlar.

Estonya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Vize randevusu almak isteyenler, bulundukları illerin bağlı olduğu, vize başvuru merkezlerinden randevu almak zorundadır. Türkiye’de Estonya vize başvuruları, 8 farklı şehirde bulunan vize başvuru merkezleri üzerinden yapılabiliyor. Randevu işlemleri, online olarak başvuru merkezi seçimi yapılarak, istenildiği zaman, tarih ve saat seçimi ile gerçekleştirilebiliyor. Vize başvurusunda bulunabilmek için randevu günü, randevu saatinden önce vize başvuru merkezinde olmak gerekiyor.

Estonya Vizesi Nereden Alınır?

Estonya vizesi için vize başvuru merkezlerine başvuruda bulunmak gerekiyor. Estonya Büyükelçiliği ve Fahri Konsolosluğu istisnai durumlar dışında, direk vize başvurularını kabul etmiyor, vize başvuru merkezlerine yönlendirme yapıyor.

Estonya vize başvuru merkezlerinin bulunduğu iller şunlardır;

 • İstanbul
 • Ankara
 • İzmir
 • Antalya
 • Edirne
 • Bursa
 • Trabzon
 • Bodrum
 • Gaziantep

Vize başvuru merkezlerinin bulunduğu iller, yakın illerde ikamet edenlerin vize başvurularını rahat yapabilmelerini sağlamaktadır.

Vize İşlemleri

Estonya vize işlemlerinin yapılabilmesi için planlanan seyahat tarihinden en az 1 ay önce randevu alınması ve başvuruların eksiksiz olarak yapılması gerekiyor. Vize başvuru merkezlerinden alınan randevu günü tüm evrakların istenilen sayıda ve eksiksiz olarak tamamlanarak teslim edilmesi gerekiyor. Vize çıkma süresi yaklaşık 1 ay sürebileceği için seyahat tarihine 30 günden az kaldığında, başvurular kabul edilmeyebilmektedir. Vizeler için başvuru en erken, seyahat tarihinden 90 gün önce yapılabiliyor.

Vize Ret İtirazları

Estonya vize başvurularının tamamı, Estonya Konsolosluğu tarafından değerlendirilmekte ve yapılan değerlendirmeye göre onay ya da ret verilmektedir. Estonya vize başvurusu ret edildiği bilgisi kendisine bildirilen başvurucular, 30 gün içerisinde başvuruya itiraz edebiliyorlar. Eksik evrak nedeniyle ret edilen vize başvuruları için tüm eksiklikler giderildikten sonra tekrar randevu alınır ve başvuru işlemlerine baştan başlanır.

Schengen vizesi olarak kısa süreli olan Estonya vize işlemleri için başvuru çeşitli amaçlar için yapılabilir. Türkiye’den Estonya’ya ticari, kültürel, turistik, transit ya da aile ziyareti amaçlı olarak ziyaret yapmak istenebilir. O halde, gereken evrakların hazırlanması ve vize başvuru prosedürlerinin yerine getirilmesi gibi işlemler doğru bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

Kısa Süreli Schengen Vizesi İçin Estonya Vize İşlemleri

Vize 90 günden daha fazla bir süre için almak isteniyorsa, bunun için D türü vize almak gerekir. Kısa süreli olan diğer vizeler ise 90 güne kadar olan vize türleridir. Kısa süreli ya da uzun süreli vize başvuru işlemlerinde sağlık sigortası gibi zorunlu belgelerin evraklar arasında sunulması önemlidir. Seyahat süresince yaşam masraflarını karşılayacak bir finans delili sunulmalıdır.

Estonya Vize İşlemleri Arasındaki Parmak İzi İşlemi

Estonya için vize başvurusu yapma halinde yapılması gereken en önemli işlem, parmak izi işlemidir. Schengen vizesi daha önce alındıysa parmak izi taraması yapılmalıdır. Randevu tarihleri Konsolosluk ya da Elçilikten öğrenilmeli, ona göre parmak izi tanımlanmalıdır.

Estonya D Türü Vize Nasıl Alınır?

Estonya Büyükelçiliği ya da Estonya Konsolosluğu’na bizzat başvuru yaparak D tipi vize alınabilir. Vize işlemlerinde, seyahat bitiminde, geri dönülebileceğinin delille ispatlaması gerekir. Vizenizin nasıl sonuçlanacağının bilgisi yetkililerden öğrenilemez. Bu konuda danışmanlık almak süreci hızlandırır ve sorunların tespitine profesyonel çözüm bulunur. Konsolosluk ile iletişim kurarak istenen belge listesi talep edilebilir. Güncel olarak harç ve evrak bilgileri takip edilerek vize sürecine katkıda bulunabilir.

Estonya Dışında Ülke Ziyareti Yapılır Mı?

Estonya’ya gitmenin planlanması halinde seyahat planında farklı ülkeler de var ise vize almak için diğer ülkelerden daha çok Estonya’da kalmak zorunludur. Seyahat planında eşit günlerle farklı ülkeler ziyaret etmek isteniyorsa ilk giriş Estonya’ya yapılmalıdır.

Alınabilecek vize türleri;

 • Ticari vize
 • Eğitim vizesi
 • Kültürel etkinlik vizesi
 • Aile ve arkadaş ziyaret vizesi
 • Transit vizesi

Transit vize daha çok kamyon ve tır şoförleri için geçerlidir. Schengen vizesi 180 günde 90 gün seyahat etme imkânı sunar. 90 gün üzerinde kalmak istenirse alınabilecek vize türleri; eğitim, aile birleşimi, oturum ve çalışma vizesidir. Vize işlemleri için bizden destek talep ettiğinizde, tüm işlemleri sizin için biz yapabiliriz.

Estonya vizesi için gerekli evraklar hazırlanırken, pasaportun eski tarihli olmamasına ve son 10 yıl içerisinde yenilenmiş olmasına dikkat edilmelidir. Kuzey Avrupa ülkesi olan Estonya, Schengen ülkeleri arasındadır ve alınacak vize ile serbest dolaşım imkanı bulunmaktadır. Estonya vize işlemleri, Konsolosluk ve İstanbul, Ankara, İzmir, Edirne, Bursa’da ofisleri bulunan vize başvuru merkezlerinde yapılabiliyor. Randevu alınarak, başvurular gerçekleştirilebiliyor.

Estonya Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Estonya vizesi için gerekli belgeler başvurucunun seyahat amacına, yapmış olduğu iş ve konumuna göre değişiyor. İşveren, çalışan, memur, öğrenci olan kişilerden istenen evraklar arasında farklılıklar bulunuyor.

Vize başvurularında istenen gerekli belgeler şunlardır;

 • Pasaport aslı ve fotokopisi
 • Vize başvuru formu
 • Taahhütname
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 2 adet fotoğraf
 • Gidiş dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonu
 • Seyahat sağlık sigorta poliçesi
 • Mesleki belgeler
 • Mali durum gösterir belgeler

Eski belge ile yapılacak olan vize başvuruları kabul edilmeyecek ya da vize talebi reddedilecektir.

Estonya Vize Türleri

Vize başvurularında, kişisel evraklar ve mesleki durum gösteren gerekli evraklar hazırlanır ve vize başvurusu yapılır. Estonya vize türleri, seyahat amacına göre değişiyor. Turistik vizesi, ticari vize, öğrenim vizesi, aile ziyareti vizesi, transit vize türleri kısa süreli ve uzun süreli vizeler olarak verilmektedir.

Vize Başvuru Prosedürü

Estonya vizesi için başvuruda bulunacak olanlar, yapacakları işlemlerin tüm prosedürlerini bilmeli ve randevu alarak başvurularını yapmalıdır. Vize başvuru merkezleri, bölgesel hizmetler için ayrılmış ve her ilden sorumlu olan başvuru merkezleri belirlenmiştir. Vize başvurusunda bulunacak olanlar, şahsen ya da kargo ile belgelerini gönderebilecektir.

Vize Süresi

Vize talebinde bulunanlar, schengen vizelerini farklı geçerlilik süresinde alabiliyorlar. 5 yıl geçerliliği olan schengen vizesi alınmış olsa bile seyahatler, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde olmaktadır. Seyahat süresi dolanlar, schengen bölgesi dışına çıkmalı ve 90 gün geçtikten sonra tekrar giriş yapmalıdırlar. Estonya Büyükelçiliği tüm vize başvurularını değerlendirmekte ve eksiklik gördüğünde ret edebilmektedir. Ret edilen vizeler için 30 gün içerisinde itiraz edilebiliyor.

Call Now ButtonHemen Ara