Estonya ülkesine ilk kez gidecek olan kişilerin Schengen ülkesi vatandaşı değillerse Estonya vize başvurusunda bulunmaları zorunlu olmaktadır. Ancak kendilerine vizenin verilmesi durumunda ülkeye giribileceklerdir. Estonya Kuzey Avrupa’da yer alan tam ismi Estonya Cumhuriyeti olarak bilinen bir ülkedir. Bu ülkeye iş gezisi, turistik gezi, aile ziyareti ve transit geçiş gibi amaçlarla gitmek mümkün olmaktadır.

Estonya Vize Ücretleri Nelerdir?

Estonya vize ücretleri vizenin C tipi ve D tipi olmasına bağlı olarak değişiklik gösterir. C tipi yani kısa süreli olan Estonya vizelerinin alınması için ödenmesi gereken vize ücreti 80 Euro’dur. Bu ücret turist, ticari, transit, aile ziyareti ve kültürel etkinlik vizelerinde sabittir. D tipi vizelerde ise ücret ziyaret süresinin uzunluğuna bağlı olarak artar.

Kısa süreli Estonya vize türünde 0-6 yaş arasında bulunan çocuklar için vize ücretine gerek yoktur. Ancak yaş aralığının 6-12 olması durumunda yetişkinlerin vize ücretlerinin yarısı (40 Euro) ödenir. Bu ücret vize harç bedeli olarak isimlendirilen ücrettir. Bu ücret dışında konsolosluk veya vize merkezlerinde yapılan işlemler için ödenmesi gereken hizmet bedeli de vardır. Bu ücret başvuru yapılan şehre ve merkeze göre değişir.

Estonya Vizesi Nereden Alınır?

Estonya vizesi direkt olarak büyükelçilik veya konsolosluğa başvurularla alınamayan bir vizedir. Bu nedenle Estonya Büyükelçiliği tarafından yetki verilmiş olan vize başvuru merkezlerinden yararlanılır. Başvuru merkezleri konsolosluklar gibi randevu yöntemiyle çalışır. Bunun için vize randevusu alınır ve randevu tarihinde Estonya için gerekli olan vize belgeleri vize merkezi yetkililerine teslim edilir. Yapılan incelemeler sonucunda vizenin verilmesine karar verilmesiyle de vize sahibi olunabilir. Estonya vize işlemleri tamamlandıktan sonra başvuru sahiplerine posta veya kargo yoluyla pasaportları gönderilir.

estonya bayrağı

Estonya Vizesi İçin Dilekçe Yazmak Gerekli Midir?

Estonya vizesi almak için konsoloslukların seyahat sebebini anlayabilmesi amacıyla vize dilekçesinin yazılması gereklidir. Vize dilekçesinde Estonya’ya hangi amaçla gidileceği, ülkede neler yapılacağı, seyahatin hangi tarihler arasında planlandığı ve varsa sponsorluk durumlarına dair bilgiler yazılır. Dilekçenin yazımının ardından altına başvuru sahipleri tarafından imza atılır ve Estonya vizesi için gerekli olan evraklar arasına vize dilekçesi de eklenir.

Estonya Vizesine Sahip Olmak İsteyenlerden Talep Edilen Evraklar

İlk defa Estonya’ya gidecek olan kişiler Estonya vizesine sahip olmak için büyükelçiliklere ve konsolosluklara yaptıkları başvurularda vize evraklarını teslim etmelidir. Bu evrakların zamanında ve eksik olmadan teslim edilmesi yapılan başvurunun olumlu sonuçlanması için önemlidir.

Estonya vizesine sahip olmak isteyenler için vize evrakları şunlardır;

 • Geçerlilik süresi dolmamış pasaport
 • Beyaz arka fonda çekilmiş biyometrik fotoğraf (2 adet)
 • Geçmişte kullanılan pasaportların fotokopileri
 • Nüfus cüzdanının fotokopisi
 • Schengen ülkelerinde geçerli seyahat sağlık sigortası
 • İngilizce doldurulmuş vize başvuru formu
 • Banka hesap dökümü (son 3 ay için geçerli)
 • Uçak rezervasyon belgesi
 • Konaklama rezervasyon belgesi
 • Mesleki duruma uygun belgeler

Bu belgelerin vize türüne göre değişebileceği ve vize başvuru merkezlerinin gerekli görmeleri durumunda ekstra belge talebi yapabilecekleri bilinmelidir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda talep edilen belgelerinde eksiksiz olarak sunulması gerekir.

Estonya’ya Gitmek İçin Hangi Vizeler Alınabilir?

Kuzey Avrupa’da yer alan Estonya’ya gitmek için kullanılan birden fazla vize vardır. Bu vizeler yapılacak seyahatin amacına bağlı olarak seçildikten sonra başvuru işlemlerinin gerçekleştirilmesi sağlanabilir.

Estonya’ya gitmek için alınabilecek vize çeşitleri şunlardır;

 • Estonya Schengen vizesi
 • Estonya ticari vize
 • Estonya turistik vizesi
 • Estonya aile ziyareti vizesi
 • Estonya erasmus vizesi
 • Estonya transit vizesi
 • Estonya ulusal vizesi

Bu vize türleri için yazılacak dilekçeler, hazırlanacak başvuru evrakları ve uygulanan prosedürler değişkendir. Bu nedenle başvuruda bulunacak olanların vize türüne uygun olarak hareket etmeleri gerekir.

Estonya Vizelerine Yapılan Başvurular Ne Zaman Sonuçlanır?

Estonya vizelerine yapılan başvuruların sonuçlanması belirli nedenlerden dolayı beklenenden uzun sürebilmektedir. Bu nedenle başvuruların en erken seyahatten 3 ay önce en geç olarak ise 1 ay önce yapılması gerekir. Vizelerin sonuçlanması için verilen süre ise 10 iş günüdür. Ancak bu sürenin resmi tatiller ve konsoloslukların yoğun çalışmaları sebebiyle 1 aya kadar uzadığı görülür.

Estonya Vizelerinin Reddine İtiraz Edilebilir Mi?

Estonya vizelerinin reddine itiraz etmek mümkündür. İtiraz için konsolosluk merkezine 30 gün içerisinde itiraz için başvurmak gerekir. İtiraz başvurusunun gerçekleşebilmesi için İngilizce dilinde bir ret dilekçesinin yazılması gerekir. Söz konusu dilekçede vize hangi sebeplerden dolayı reddedilmişse sebeplerin doğru olmadığı belirtilmelidir.

Dilekçe ile birlikte vize başvuru formunun teslim edilmesinin ardından konsolosluklarca iptal sebebi yeniden incelenir ve hata olması durumunda vize alma hakkı verilir. İncelemede hata yapılmadığının anlaşılması durumunda ise aynı şekilde olumsuz sonuç alınabilir. Yeniden değerlendirmenin yapılabilmesi için Estonya konsolosluğuna 20€ Estonya vize ücreti ödenmesi gerekir.