Finlandiya vize evrakları Finlandiya Konsolosluğu’nun vize işlemleri için yetki verdiği vize merkezlerine iletilir. Bununla birlikte başvuru yapılan vize türüne bağlı olarak evrak tesliminin Finlandiya Konsolosluk ve Büyükelçilikleri’ne yapılması da mümkün olabilmektedir. Bu nedenle başvuru yapacak kişilerin vize türüne göre başvuru yerini belirledikten sonra Finlandiya vize evrakları teslim işlemini gerçekleştirmesi mümkün olmaktadır.

Finlandiya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Bordo pasaporta sahip Türk vatandaşları Finlandiya vizesi başvurularında Finlandiya vizesi için gerekli evraklar içinde hangilerinin olduğunu öğrenerek gerekli evrakları teslim etmelidir. Böylelikle evraklar incelenerek başvuruda bulunan bireyin vize için uygunluğu araştırılır ve uygun olması durumunda vize alma hakkı verilir.

Finlandiya Vize İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Finlandiya vize için gerekli evraklar standart ve özel evraklar olarak ikiye ayrılabilir. Standart olan evraklar tüm Finlandiya vize başvurularında istenen evraklarken özel evraklar vize türüne göre istenen evraklar olur.

Finlandiya vizelerinin tamamında geçerli olan standart vize evrakları şunlardır;

  • Pasaport ve fotokopisi
  • Finlandiya vize başvuru formu
  • Kimlik kartı fotokopisi
  • Seyahat sağlık sigortası
  • Seyahat belgeleri (otel rezervasyonu ve uçak rezervasyonu)
  • Gelir belgeleri (banka hesap özetleri ve maaş bordrosu)
  • Mesleki belgeler (çalışma durumuna göre SGK hizmet dökümü, emeklilik belgesi, vergi levhası gibi belgeler)
  • 2 tane biyometrik fotoğraf
  • Vize talep dilekçesi

Vize evraklarının tamamında yer alan bilgilerin aynı olması gerekir. Teslim edilen belgelerde bilgi farklılığının bulunması vize başvurusunun kabul edilmemesine neden olabilir.

finlandiya bayrağı

Finlandiya Vizesi İçin Gerekli Belgeler Ne Zaman Teslim Edilir?

Finlandiya’ya gitmek isteyen kişilerin hazırlayacakları Finlandiya vizesi için gerekli belgeler vize başvuru merkezlerinden alınan randevu tarihinde görevli personele teslim edilir. Belge tesliminin görüşme öncesi veya sonrasında yapılması mümkündür. Belge tesliminin gerçekleştirilmesi sonrasında vize merkezleri belgeleri Finlandiya Konsolosluğu’na gönderir ve burada belgelerin incelemesi yapılır.

Finlandiya Vize Belgeleri Kaç Günde İncelenir?

Finlandiya vize belgeleri teslim edildikten sonra onay süresinin beklenmesi gerekir. Vize belgelerinin incelenmesi ve adayın vizeye uygun bulunması yaklaşık 15 iş günü sürebilmektedir. Ancak konsolosluğun ek belge talep etmesi veya yoğun çalışması durumlarında işlemlerin 30 günü bulması da mümkündür. Bu nedenle evrak toparlamaya ve diğer işlemlere en az 30 gün öncesinden başlamak gerekir.