Baltık Denizi’nin kıyısında yer alan ve bir Kuzey Avrupa ülkesi olan Finlandiya, Türkiye’den ülkeyi ziyaret eden bordo renkli pasaport sahiplerinden Finlandiya vize randevu işlemi ile birlikte vize talep etmektedir. Birçok farklı amaç ile ziyaretçi alan Finlandiya, genellikle turistik amaçlar doğrultusunda ziyaret edilmektedir. Vize alabilmek içinse ilk olarak Finlandiya vize randevu adımını atmak ve randevu öncesinde gereken belgeleri hazır hale getirmek gerekiyor.

Finlandiya Vize Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Finlandiya vizesi almak için yapılması gereken Finlandiya vize randevu işlemleri, aracı kurumlar ile birlikte veya direkt olarak resmi vize başvuru adresi üzerinden yapılıyor. Birkaç temel bilgi ile kolaylıkla alınabilen randevu, uygun bir tarih verilmesi ve görüşme yapılmasını sağlıyor. Ayrıca alınacak bu Finlandiya vize randevu sayesinde belgeleri, ücret ödemesini, hazırlıkları ve diğer işleri halletmek için kısa bir süre tanınıyor. Randevu tarihinde ise, randevu yerine gitmek ve gerekli belgeleri teslim etmek gerekiyor.

Başvuru Merkezleri Nerede?

Randevu alımı sonrasında gidilmesi gereken başvuru merkezleri, Türkiye’nin birkaç farklı noktasında bulunuyor.

İşte başvuru merkezlerinin bulundukları yerler;

  • Antalya – Muratpaşa
  • Ankara – Çankaya
  • İstanbul – Beyoğlu

Bu konumlardan en yakın olanı için randevu alınabilir ve verilen tarihte başvuru yapılabilir.

finlandiya bayrağı

Ortalama Finlandiya Vize Randevu Tarihi

Covid-19 nedeniyle daha az ziyaretçi kabul eden başvuru merkezleri, yani konsolosluklar; en uygun tarihi vermeye çalışırlar. Acil vize işlemleri için ortalama olarak 2 hafta içerisinde görüşme yapılmasını sağlamakla beraber, standart vize başvuruları için 1 ay gibi bir süre beklemek gerekebiliyor. Fakat net olarak alınabilecek vize randevu tarihi, başvuru yoğunluğuna, konsolosluk durumuna ve birkaç farklı etkene göre değişiklik gösterebiliyor.

Randevu Süreci Nasıl İşliyor?

Oldukça kolay olan randevu süreci, online olarak yapılan başvuru ile başlıyor ve başvuru ile beraber verilen formun doldurulması ile devam ediyor. Online olarak verilen bu belgenin, internet ortamında doldurulması ve çıktı alınarak ıslak imza ile imzalanması gerekiyor. Ayrıca vize başvurusu için gerekli olan belgelerinde, Finlandiya vize randevu öncesi süreçte hazırlanması gerekiyor.

Daha sonra ise hazırlanan form ve Finlandiya vize belgeleri ile birlikte, randevu tarihinde ve saatinde başvuru merkezine gitmek gerekiyor. Sonraki süreçte ise görevlilerin yönlendirmesi ile birlikte vize başvurusunun yapılması sağlanıyor.