Kuzey Avrupa toprakları içerisinde yer alan Finlandiya ülkesine giriş yapmak için sahip olunan pasaport türüne bağlı olarak Finlandiya vize onayı alma zorunluluğu bulunmaktadır. Bordo pasaporta sahibi olan Türk vatandaşları Finlandiya vize işlemiyle birlikte ülkeye giriş yapabilmektedirler. Ancak vize almaları için gerekli işlemleri eksiksiz bir şekilde yerine getirerek başvurularını tamamlamaları önem arz etmektedir. Böylelikle planladıkları seyahati gerçekleştirmek için uygun vizeyi almış olurlar.

Finlandiya Vize Çeşitleri

Finlandiya Cumhuriyeti’ne gitmek için plan yapan kişiler ülkeye girişlerinin mümkün olması için seyahat amacına uygun vize tercih etmelidirler. Böylelikle ülkede sorun yaşamadan bulunabilirler. Finlandiya, ülkeye gelecek yabancı vatandaşlar için birden fazla vize imkanı sunar. Böylelikle kişiler kendilerine uygun olan Finlandiya vize türünü seçerek başvuru gerçekleştirebilirler.

Finlandiya Cumhuriyeti’nin insanlara sunduğu Finlandiya vize çeşitleri şunlardır;

 • Turistik vize
 • Ticari vize
 • C tipi vize (Schengen vizesi)
 • Aile birleşimi vizesi
 • Aile ve akraba ziyareti vizesi
 • Eğitim, kültürel ve sportif faaliyet katılım vizesi
 • D tipi (uzun süreli) vize

Finlandiya vizelerinin geçerlilik süreleri, başvuru şartları ve başvuru şartları vize türüne göre değiştiği için başvuru yapmadan önce kişilerin almaları gereken vize türünü doğru belirlemeleri gerekir. D tipi vize dışında kalan vizelerin tamamı kısa süreli vize olarak da anılırlar.

Finlandiya Vizesi İçin Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Finlandiya vizesi için başvuru işlemlerinin gerçekleşebilmesi için vize için gerekli olan başvuru ücretinin ödenmesi gerekir. Bu ücret 2021 yılı itibariyle 80 Euro olarak belirlenmiştir. Ancak ücretin vizenin türüne ve geçerlilik süresine göre değişiklik göstermesi mümkündür. Ayrıca bu ücret dışında vize merkezleri ve konsolosluklar vizenin hazırlanması için hizmet bedeli talep ederler. Bu ücrette başvurunun yapıldığı yere bağlı olarak değişir.

Finlandiya vizesi almak için ücret ayrıca başvuruda bulunan kişinin yaşına göre de değişir. Ülke 0-6 yaş arasında bulunan çocuklar için vize ücreti almaz. 6-12 yaş arasındaki çocuklarda ise vize ücretinin yarısını alır.

finlandiya bayrağı

Vize Finlandiya Başvuru Şartları Ve Başvuruların Yapılışı

Vize Finlandiya işlemlerinin başlaması için ilk olarak vize türünün belirlenmesi gerekir. Vize belirlendiğinde yapılacak işlem online başvuru formunun doldurulması ve randevunun alınmasıdır. Online Finlandiya vize başvuru formuna ulaşılabilecek adresler ülke adına hizmet veren konsoloslukların adresleridir. Bu adreslere girilerek form doldurulur ve formun çıktısı vize için gerekli olan belgelerle birlikte konsolosluklara teslim edilir.

Finlandiya vizesinin alınabilmesi için başvuru işlemleri eksiksiz yapılması gereken işlemlerdir ve bu nedenle biraz karmaşıkta gelebilir. Bu durumlarda vize almayı düşünenlerin konsolosluklardan önce vize merkezleriyle çalışarak başvurunun sorunsuz gerçekleşmesi adına destek almaları mümkündür. Böylelikle evrak takibi, evrak hazırlanması ve diğer aşamalar sorunsuz bir şekilde yapılarak vizenin daha kısa sürede çıkması sağlanabilir.

Karar vize merkezi tarafından kişiye bildirilebilir ve reddedilmesi durumunda yardımcı olabilirler. Ancak kendi Vize Finlandiya başvurusunu kendisi yapmak isteyenlerinde belgeleri doğru teslim etmeleriyle vizeyi almaları mümkündür.

Finlandiya Vize Evrakları

Kuzey Avrupa’nın güzide yerlerinden olan Finlandiya Cumhuriyeti’ne gitmek için yapılan vize başvurusunun tamamlanması için Finlandiya vize evraklarının eksik olmadan hazırlanması ve teslim edilmesi gerekir. Evraklar konsolosluk, büyükelçilik ya da kişi adına başvurunun gerçekleşmesi için vize merkezlerine teslim edilir.

Finlandiya vizesine sahip olmak için aşağıdaki evrakları teslim etmek gerekir;

 • Renkli fotoğraflı ve imzalı vize başvuru formu (online doldurulur)
 • 2 adet boş sayfası ve seyahatin bitimi itibariyle 3 ay geçerli olabilecek pasaport ve fotokopisi (yıpranmış olmamalı)
 • Geçmiş tarihli pasaport ve vize fotokopileri
 • Arkalı önlü çekilmiş nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Son 6 aylık sürede çekilmiş olan 2 biyometrik fotoğraf (fotoğrafın boyutları 35x45mm olmalı, beyaz fonda çekilmiş olmalı ve fotoğrafta kişinin yüzü ile boynu net görünmeli)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Örnek nüfus müdürlüklerinden veya e-devlet üzerinden kolayca alınabilir. Kayıt örneğinde başvuru sahibinin ailesine dair tüm bilgiler bulunmalıdır.)
 • Maaş bordrosu (Maaşlı çalışan olması durumunda geçerli olmak şartıyla son 3 aylık maaş bordrosu)
 • Banka hesap dökümü (Banka yetkilisi tarafından imzalanmış olan son 3 ayı içeren banka hesap dökümü)
 • Otel ve uçak rezervasyon onayları ve belge fotokopileri
 • Mesleki evraklar (Çalışanlar işveren izni ve SGK-işe giriş belgesi, çiftçiler ziraat odasından alınan çiftçilik belgesi, emekliler emeklilik belgesi, öğrenciler öğrenci belgesi ve 18 yaşından küçükler muvafakatname verirler. İşverenler vize için başvurduklarında vergi levhası, ticaret sicil gazetesi fotokopisi ve ticaret odası kaydı gibi mesleki evrakları sunarlar.)
 • Seyahat süresini kapsayacak 30000 Euro teminatlı (en az) seyahat sağlık sigortası

Belgelerin yapılan vize başvurusuna göre artış göstermesi mümkündür. Çünkü Finlandiya vizeler için ekstra belgeler talep edebilmektedir. Bu durumda davet mektubu ve sponsor belgeleri başta olmak üzere farklı belgelerin teslim edilmesi gerekebilir.

Finlandiya Vizesi İçin Seyahat Sağlık Sigortası Zorunlu Mudur?

Finlandiya hükümeti yurt dışından gelen vatandaşların alacakları Finlandiya vizesi için seyahat sağlık sigortasını zorunlu kılmıştır. Vize almak isteyen kişilerin mutlaka belirli şartlara uygun teminata sahip seyahat sağlık sigortasını yaptırmaları lazımdır. Sigortanın Finlandiya dışında Schengen ve AB ülkelerinde geçerli olması gerekir. Böylelikle ülkede bulunulan zaman içerisinde sağlık masrafları sigortadan karşılanabilir.

Finlandiya Vizelerinin İşlem Süresi

Finlandiya vizelerinin standart olarak belirlenmiş olan vize işlem süresi 5-15 gündür. Ancak işlemleri gerçekleştiren Finlandiya Konsolosluğu’nun iş yükünün fazla olduğu durumlarda işlemlerin tamamlanması daha uzun sürebilmektedir. Bu nedenden dolayı Finlandiya’ya gidecek kişilerin vize işlemlerini seyahatlerinden en az 1 ay önce başlatmaları gerekir. Ayrıca vize için teslim edilen evraklarda eksiklik veya yanlışlıkların bulunması işlemin beklenenden daha uzun olmasına neden olabilir.

Finlandiya Vizesinin Reddedilme Sebepleri

Başvuru yapılan Finlandiya vizesinin reddedilme ihtimali vardır. Bu ihtimalle başvuru yapan kişilerden bazılarının karşılaşması mümkündür. Çünkü vizelerin reddedilmesinde birden fazla sebep bulunur.

Bu sebepler arasında;

 • Başvuruda sunulan belgelerin inandırıcı bulunmaması
 • Başvuru evraklarının gerçeği yansıtmaması ve eksiklerin bulunması
 • Geçersiz seyahat sağlık sigortasının verilmesi
 • Ekonomik durumun seyahat için uygun olmaması
 • Seyahat amacının kanıtlanamaması
 • Vize bitiminde ülkede göçmen olarak kalınmasından şüphe duyulması
 • Seyahat belgelerinin inandırıcı bulunmaması

Bu sebeplerle vize reddi mümkündür. Finlandiya’ya gitmek isteyenlerin bu ret sebepleriyle karşılaşmamak için vize konusunda uzman desteği almaları daha doğrudur. Ayrıca vize reddi alanlar itiraz haklarının olduğunu bilmelidir. Ancak bu hakkın olumlu sonuç vermesi için ret sebebinin aksine kanıt sunulması gerekir.

Finlandiya Vizelerinin Geçerlilik Süreleri

Finlandiya için alınan kısa süreli vizelerin geçerlilik süresi 6 aydır. Ancak vizeleri alan kişilerin bu 6 aylık süre zarfında ülkede en fazla 90 gün bulunmaları mümkündür. Bu süre dolduğunda vizenin yenilenmesi veya süre uzatılması gibi işlemlerle kalmaya devam edebilirler. Finlandiya için alınan vize türü uzun süreli vize ise 90 günden daha fazla süre Finlandiya’da kalmak mümkün olur.

Finlandiya Vizesi İçin Muaf Olmak Mümkün Müdür?

Finlandiya vizesi alma zorunluluğu ilk olarak Türk vatandaşı olup bordo pasaport sahibi olanlar için vardır. Bunun dışında gri, yeşil ve siyah pasaportu olan kişilerin 90 günden az olan ziyaretlerinde vize muafiyeti vardır. Bunlar dışında Finlandiya’nın Avrupa Birliği ülkeleri arasında yer almasından dolayı Avrupa Birliği ülkelerinden gelen kişilerin ülkeye vizesiz giriş (serbest dolaşım) hakkı vardır.

Finlandiya’ya vizesiz giriş hakkı olan ülkeler arasında Norveç, İsviçre, İzlanda ve Lihtenştayn gibi ülkeler vardır.