İçindekiler

Finlandiya vize başvuru evraklarını hazırlamaya başlayanlar, tüm evrakların eksiksiz olmasına dikkat etmelidir. Finlandiya seyahatleri için başvuru yapacak olan umumi pasaport sahipleri şu evrakları hazırlamalıdır.

  • En az 6 ay geçerliliği olan ve 2 boş sayfası bulunan pasaport
  • Son 3 ay içerisinde çekilmiş 2 adet biometrik fotoğraf
  • Vize başvuru formu
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Banka hesap bilgileri
  • Turistik amaçlı seyahatler için araç ruhsatı ve tapu bilgileri
  • Uçak ve otel rezervasyon belgeleri
  • Mali durum bilgileri
  • Çalışanlar için hizmet döküm belgeleri

Finlandiya seyahatlerini planlayanlar, tüm Finlandiya vize başvuru evraklarını eksiksiz olarak tamamladıktan sonra vize başvuru merkezlerinden alacakları randevu ile vize işlemlerini başlatılabilecektir.

Finlandiya Vizesi Başvuru Türleri

Finlandiya vizesi başvuru işlemlerini yapmak isteyenler, seyahat amaçlarına göre vize taleplerinde bulunabiliyorlar. Finlandiya vize türleri, aile, arkadaş ziyaret vizesi, turistik amaçlı vize, ticari amaçlı vize, aile birleşim vizesi türlerinden oluşmaktadır. Her vize türü için istenilen evraklar ve işlem süreleri değişebilmektedir. Aile ve arkadaş ziyaretleri için schengen vizesi alanlar, Finlandiya’dan başlayarak, tüm schengen bölgesi ülkelerini ziyaret edebileceklerdir. Dikkat edilmesi gereken husus varış yapılan ve kalınacak yerin schengen ülkesi olmasıdır. Finlandiya vizesi başvuru merkezleri, schengen vizesi başvurularında, 90 günü aşmayacak kısa dönemli ziyaret başvurularını kabul ediyorlar.

Finlandiya Vizesi Başvuru İşlemleri

Finlandiya’yı ziyaret etmek isteyen ve vize başvurusunda bulunanlar, seyahat amaçlarını belirtir dilekçe ve diğer belgeleri hazırlamalıdır. Finlandiya, Avrupa Birliği ülkesidir ve Schengen vizesi ile seyahat edilebilmektedir. Vize başvuru işlemleri için randevu almak isteyenler, vize başvuru merkezlerinin, internet siteleri üzerinden online olarak randevu alabiliyorlar. Başvuru formunu, belirtilen şartlara göre eksiksiz dolduran ve istenilen diğer belgeleri hazırlayanlar, randevu tarihinde, vize başvuru merkezine teslim ederler.

Evraklar teslim edilirken, her başvurucunun parmak izi alınır. 12 yaşından küçük olanların parmak izi alınmamaktadır. Vize başvuru işlemlerinin tümü Finlandiya Konsolosluğu tarafından değerlendirilmektedir. Bunun için vize türlerine göre işlem süreleri değişmektedir. Başvuru öncesinde, eksik işlem yapmamak için isteyenler, Büyükelçilik – Konsolosluk ya da vize başvuru merkezleri üzerinden detaylı bilgi alabiliyorlar.

İşlem Süresi

Finlandiya seyahatleri için yapılan vize başvurularında, tüm evrakların eksiksiz olması istenmektedir. Başvuru merkezlerindeki görevliler, başvuruları alırken tüm evrakları kontrol ediyor ve eksiklik olduğunda başvuruları kabul etmiyorlar. Finlandiya Konsolosluğu kendilerine ulaşan başvuru evraklarını inceliyor ve schengen vizeleri için 15 gün içerisinde sonuçlandırmaya çalışıyor. Diğer uzun süreli vize türleri için işlem süreleri değişmektedir. Vize işlem süresinin uzayabileceği düşünülerek, vize başvurularının seyahat tarihinden yaklaşık 1 ay önce yapılması, sorun yaşanmaması açısından faydalı olacaktır. Finlandiya vize türlerine göre vize harç ücretleri değişmektedir. Vize ücretleri, başvuru esnasında alınmakta ve hangi vize türü için ne kadar ödeneceği, başvuru formu temin edilirken, online site üzerinden de öğrenilebilmektedir.

Baltık Denizi’nin kıyısında yer alan ve bir Kuzey Avrupa ülkesi olan Finlandiya, Türkiye’den ülkeyi ziyaret eden bordo renkli pasaport sahiplerinden Finlandiya vize randevu işlemi ile birlikte vize talep etmektedir. Birçok farklı amaç ile ziyaretçi alan Finlandiya, genellikle turistik amaçlar doğrultusunda ziyaret edilmektedir. Vize alabilmek içinse ilk olarak Finlandiya vize randevu adımını atmak ve randevu öncesinde gereken belgeleri hazır hale getirmek gerekiyor.

Call Now ButtonHemen Ara