Fransa vize randevu işlemleri sonucunda vize başvuru işlemlerine başlayanlar, vizelerini aldıktan sonra planladıkları tarihlerde seyahatlerine başlama olanağına sahip olurlar. Fransa Konsoloslukları ya da vize başvuru merkezleri, randevu alınmadan başvuru evraklarını kabul etmeyecektir. Fransa Konsolosluğundan, vize başvuru işlemleri ve Fransa vize randevu ile ilgili bilgiler alınabilmekte ve kişiler yönlendirilmektedir.

Fransa Vizesi Randevu Alma İşlemleri

Fransa vizesi randevu alma işlemlerine başlamadan önce, hangi vize türü talep edilecekse ona göre hazırlıkların yapılmaya başlanması gerekiyor. Alınan randevu günü tüm evrakların eksiksiz olması ve başvuru merkezine teslim edilmesi gerekiyor. Vize başvuru merkezleri, seyahat amacına göre hangi vize türü için başvuru yapılabileceği ve hangi evrakların hazırlanacağı hususunda bilgi veriyorlar. Vize randevusu almak isteyenler, online sistemler üzerinden randevu işlemlerini yapabiliyorlar. Pasaportlarını ve vize için istenilen evrakları hazırlayanlar, Fransa vizesi randevu tarihinde, tüm evraklarını teslim edecek ve Fransa Konsolosluğu tarafından değerlendirmeye alınacaktır.

Fransa Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Fransa vize randevusu nasıl alınır sorusu, vize başvuru merkezine iletilen soruların başında yer alıyor. Fransa Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan vize başvuru merkezlerinin online siteleri üzerinden randevu alma işlemi yapılabiliyor. Online sitede yer alan “randevu al” sekmesini seçenler, kimlik bilgilerini girerek, kendileri adına ve beraber vize başvurusunda bulunacakları diğer aile bireyleri için randevu alabileceklerdir. Fransa Konsolosluğundan vize randevusu almak isteyenler de telefonla ya da online olarak Fransa vize randevusu alabiliyorlar.

fransa bayrağı

Fransa Vize Randevu Alımı İçin Bölgeler

Fransa vize randevu alımı işlemleri için herkes ikamet adreslerine göre belirlenen bölgelerdeki vize başvuru merkezleri üzerinden işlemlerini yapabilecektir. Türkiye’de Fransa vize başvuruları için iki bölge oluşturulmuştur.

Bu bölgeler şunlardır;

  • Ankara Fransa Büyükelçiliği
  • İstanbul Başkonsolosluğu
  • Bu illerdeki vize başvuru merkezleri

Ankara bölgesi olarak, Ege ve Marmara bölge illeri dışındaki tüm illerde ikamet edenlerin başvuruları kabul ediliyor. İstanbul bölge ayrımında da sadece Marmara ve Ege bölgesindeki illerde ikamet edenlere yer veriliyor ve herkes bulunduğu ilden sorumlu olan bölgedeki başvuru merkezinden randevu alabiliyorlar. Türkiye ile Fransa arasında yapılan ikili anlaşmalara göre kimlerin vize alabileceği, kimlerin vize işlemlerinden muaf olabileceği belirtilmiştir.

Online Vize Randevu Fransa

Online olarak vize randevu Fransa işlemleri yapılabilmektedir. Schengen vizesi başvurusunda bulunacak olanlar, vize başvuru merkezi olarak hizmet veren firmanın internet sitesi üzerinden randevu işlemlerini yapabilecektir. Uzun süreli vize işlemleri için başvuracak olanlar, Fransa Konsolosluğu sitesi üzerinden online işlemler yapabiliyorlar. Online sistem üzerinden, randevu formunu dolduranlar, randevu tarihini ve saatine seçerek işlemlerini tamamlayabilecektir. Online randevu alındıktan sonra, randevu gününe kadar tüm belgeler, güncel olarak hazırlanmalıdır. Vize başvuru merkezinde, randevu saatinden en az 15 dakika önce hazır olmak gerekiyor.

Fransa Vize Türleri

Seyahat amacına göre vize başvuru evrakları hazırlanarak, randevu tarihlerinde başvurular yapılabilmektedir.

Fransa vize türleri şunlardır;

  • Turistik vize
  • Ticari vize
  • Aile ziyaret vizesi
  • Öğrenci vizesi
  • Transit vize
  • Schengen vizesi

Dünyanın her yerinde insanlar, kendi ülkeleri dışında başka ülkelere seyahat yapacakları zaman çeşitli izin belgeleri almak zorundadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Fransa’ya yapacakları ziyaretlerini, vize alarak yapabiliyor. Bazı pasaportlara sahip olanlar vize işlemlerinden muaftır ve bu pasaportlara sahip olanlar, Fransa vize işlemleri ile uğraşmadan, belirlenen süre içerisinde ziyaretlerini yapabilecektir. Fransa vize randevusu alındıktan sonra vize türüne göre istenen evraklar eksiksiz hazırlanır ve teslim edilir.