İçindekiler

Fransa vize randevu işlemleri sonucunda vize başvuru işlemlerine başlayanlar, vizelerini aldıktan sonra planladıkları tarihlerde seyahatlerine başlama olanağına sahip olurlar. Fransa Konsoloslukları ya da vize başvuru merkezleri, randevu alınmadan başvuru evraklarını kabul etmeyecektir. Fransa Konsolosluğundan, vize başvuru işlemleri ve Fransa vize randevu ile ilgili bilgiler alınabilmekte ve kişiler yönlendirilmektedir.

Fransa Vizesi Randevu Alma İşlemleri

Fransa vizesi randevu alma işlemlerine başlamadan önce, hangi vize türü talep edilecekse ona göre hazırlıkların yapılmaya başlanması gerekiyor. Alınan randevu günü tüm evrakların eksiksiz olması ve başvuru merkezine teslim edilmesi gerekiyor. Vize başvuru merkezleri, seyahat amacına göre hangi vize türü için başvuru yapılabileceği ve hangi evrakların hazırlanacağı hususunda bilgi veriyorlar. Vize randevusu almak isteyenler, online sistemler üzerinden randevu işlemlerini yapabiliyorlar. Pasaportlarını ve vize için istenilen evrakları hazırlayanlar, Fransa vizesi randevu tarihinde, tüm evraklarını teslim edecek ve Fransa Konsolosluğu tarafından değerlendirmeye alınacaktır.

Fransa Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

Fransa vize randevusu nasıl alınır sorusu, vize başvuru merkezine iletilen soruların başında yer alıyor. Fransa Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan vize başvuru merkezlerinin online siteleri üzerinden randevu alma işlemi yapılabiliyor. Online sitede yer alan “randevu al” sekmesini seçenler, kimlik bilgilerini girerek, kendileri adına ve beraber vize başvurusunda bulunacakları diğer aile bireyleri için randevu alabileceklerdir. Fransa Konsolosluğundan vize randevusu almak isteyenler de telefonla ya da online olarak Fransa vize randevusu alabiliyorlar.

Fransa Vize Randevu Alımı İçin Bölgeler

Fransa vize randevu alımı işlemleri için herkes ikamet adreslerine göre belirlenen bölgelerdeki vize başvuru merkezleri üzerinden işlemlerini yapabilecektir. Türkiye’de Fransa vize başvuruları için iki bölge oluşturulmuştur.

Bu bölgeler şunlardır;

  • Ankara Fransa Büyükelçiliği
  • İstanbul Başkonsolosluğu
  • Bu illerdeki vize başvuru merkezleri

Ankara bölgesi olarak, Ege ve Marmara bölge illeri dışındaki tüm illerde ikamet edenlerin başvuruları kabul ediliyor. İstanbul bölge ayrımında da sadece Marmara ve Ege bölgesindeki illerde ikamet edenlere yer veriliyor ve herkes bulunduğu ilden sorumlu olan bölgedeki başvuru merkezinden randevu alabiliyorlar. Türkiye ile Fransa arasında yapılan ikili anlaşmalara göre kimlerin vize alabileceği, kimlerin vize işlemlerinden muaf olabileceği belirtilmiştir.

Fransa Vizesi Online Randevu

Online olarak vize randevu Fransa işlemleri yapılabilmektedir. Schengen vizesi başvurusunda bulunacak olanlar, vize başvuru merkezi olarak hizmet veren firmanın internet sitesi üzerinden randevu işlemlerini yapabilecektir. Uzun süreli vize işlemleri için başvuracak olanlar, Fransa Konsolosluğu sitesi üzerinden online işlemler yapabiliyorlar. Online sistem üzerinden, randevu formunu dolduranlar, randevu tarihini ve saatine seçerek işlemlerini tamamlayabilecektir. Online randevu alındıktan sonra, randevu gününe kadar tüm belgeler, güncel olarak hazırlanmalıdır. Vize başvuru merkezinde, randevu saatinden en az 15 dakika önce hazır olmak gerekiyor.

Fransa Vize Türleri

Seyahat amacına göre vize başvuru evrakları hazırlanarak, randevu tarihlerinde başvurular yapılabilmektedir.

Fransa vize türleri şunlardır;

  • Turistik vize
  • Ticari vize
  • Aile ziyaret vizesi
  • Öğrenci vizesi
  • Transit vize
  • Schengen vizesi

Dünyanın her yerinde insanlar, kendi ülkeleri dışında başka ülkelere seyahat yapacakları zaman çeşitli izin belgeleri almak zorundadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Fransa’ya yapacakları ziyaretlerini, vize alarak yapabiliyor. Bazı pasaportlara sahip olanlar vize işlemlerinden muaftır ve bu pasaportlara sahip olanlar, Fransa vize işlemleri ile uğraşmadan, belirlenen süre içerisinde ziyaretlerini yapabilecektir. Fransa vize randevusu alındıktan sonra vize türüne göre istenen evraklar eksiksiz hazırlanır ve teslim edilir.

 

Fransa Vizesi Evrakları

Ülkeler arasında ufak tefek farklılıklar bulunsa da Fransa vize evrakları da diğer ülkeler tarafından istenen evraklardan çok fazla farklılık oluşturmuyor. Devletler, topraklarına giren yabancı sayısını sınırlamak, kontrolü ele almak veya uluslararası ilişkilerde mütekabiliyet esasının bir gereği olarak vize şartı koşuyor. Ülkeden ülkeye farklılık gösteren bu uygulamada, vize almak isteyenlerden çeşitli Fransa vize evrakları isteniyor.

Fransa Vizesi Sınıflandırılması

Vizeler, uygulayan ülkeler tarafından çeşitli sınıflandırmalara tâbi tutuluyor. Transit geçiş, Kısa ve uzun süreli vize olarak sınıflandırma yapılarak böylece sınıflandırmada tam bir sadelik sağlanıyor. Ancak Fransa vizesi için gerekli evraklar vize süresine bağlı olarak değil vizenin alınma maksadına göre değişiklik gösteriyor.

Fransa’nın Vize Uyguladığı Pasaport Türleri

Fransa vize için gerekli evraklar konusunda diğer ülkelerden çok farklı uygulamalar yapmıyor. Ama vize için müracaat edeceklerin öncelikle vizeye ihtiyaçlarının olup olmadığına bakmaları gerekiyor.

Fransa kısa süreli vizeyi sadece umuma mahsus pasaport taşıyanlar için uyguluyor. Uzun süre Fransa’da kalmak isteyen tüm pasaport sahiplerinin Fransa vizesi gerekli evraklar konusunu dikkatle incelemeleri gerekiyor.

Fransa vizesi için gerekli evraklar, Fransa’ya gidiş amacınıza göre değiştiğinden vize türleri, Fransa’ya gidecekler açısından sadece vize almaya ihtiyaç duyup duymayacaklarını tespit etmek için gerekiyor.

Call Now ButtonHemen Ara