Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Fransa vizesi ile birlikte seyahatlerini gerçekleştirebilmektedirler. Avrupa Birliğinin kurucu üyelerinden biri konumunda olan Fransa, Avrupa Birliği politikalarına göre giriş işlemlerini düzenlemektedir. Fransa vizesi başvuruları, vize türlerine göre farklı şartlarla yapılabilmektedir. Kısa süreli seyahat yapacak olanlar, Fransa Schengen vizesi başvurularında bulunabiliyor ve 90 güne kadar olan seyahatlerini bu vize ile çok rahat bir şekilde yapabiliyorlar. Schengen vizesi C tipi vize olarak adlandırılır ve kısa süreli seyahatler için verilir.

Fransa Vize Onayı İçin Gerekli Belgeler

Fransa vize işlemleri için yapılacak seyahat türüne göre farklı belgeler talep edilmektedir. Fransa vize başvurusunda bulunmak isteyenler öncelikle pasaportlarının 10 yıldan eski olmamasına dikkat etmelidir. 10 yıldan eski pasaportlara vize verilmemektedir.

Fransa vize başvurularında genel olarak talep edilen belgeler şunlardır;

 • Pasaport
 • Pasaport fotokopisi
 • Vize başvuru formu ve taahhütname
 • Seyahat amacını açıklayan dilekçe
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Finansal belgeler
 • Uçak biletleri ve otel rezervasyonları

Bu belgeleri hazırlayanlar, Fransa Konsolosluğuna ya da vize işlem merkezlerine başvurularını yapabilecektir.

Fransa İçin Vize Başvurusu

Fransa için vize başvurularında bulunmak isteyenler, almak istedikleri vize türüne göre belirlenen işlemleri tamamlamalıdır. Kısa süreli ziyaretler için schengen vizesi verilmekte ve belirlenen protokole göre işlemler yapılmaktadır. Uzun süreli ziyaret ya da ikamet durumları için vize şartları, Fransa ülke şartlarına, durumuna ve diplomatik gerekçelere göre düzenleniyor. Fransa için vize başvurusunda bulunmadan önce işlem süresi hesaplanmalı ve seyahat tarihinden önce vize işlemlerinin tamamlanmış olması sağlanmalıdır. Fransa Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda başvuru sahiplerini mülakata çağırabilecek ya da çeşitli nedenlerle vize reddedilme durumu yaşanabilecektir. Başvurularda eksik evrak olmamasına dikkat edilmelidir.

fransa bayrağı

Vize Fransa İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize Fransa başvurularını online olarak yapabiliyorlar. Online site üzerinden dolduracakları başvuru formu ile randevu sayfasına yönlendirilmekte ve buradan alınacak Fransa vize randevu gününde, tüm evraklar tamamlanarak, vize başvuru merkezine teslim edilecektir. Fransa seyahatleri için sadece vize başvuru evraklarını teslim etmek yeterli değildir. Schengen şartlarına göre vize başvurusunda bulunan kişilerin parmak izi kayıtlarının alınması gerekiyor. Daha önceden vize işlemleri için parmak izi verilmişse tekrardan parmak izi vermeye gerek yoktur. Parmaklarında deformasyon olan ve parmak izi sağlıklı alınamayanlar, işlemlerinin sorunsuz yapılabilmesi için doktor raporu almalıdır. Başvuru sırasında yanlış beyan edilen ya da eksik olan her evrak vize başvurusunun reddedilmesine ve seyahatin riske sokulmasına neden olacaktır. Vize işlemleri öncesinde detaylı bilgi alarak işlemler doğru yürütülmelidir.

Fransa Vizesi Almak İçin Farklı Vize Türlerinden Doğru Olanı Tercih Edilmeli

Avrupa Birliği ülkelerine seyahat etmek isteyenler Fransa vizesi almak için başvuruda bulunabilecektir. Fransa seyahatlerini planlayanlara, durumları, yapılacak işler ya da seyahat amaçlarına göre farklı vize türleri veriliyor.

Fransa seyahatleri için yapılacak vize başvuru türleri şunlardır;

 • Turistik vize
 • Ticari vize
 • Aile ziyareti vizesi
 • Transit vizesi
 • Öğrenci vizesi
 • Schengen vizesi

Her vize türü için istenen belgeler ve şartlar farklı olabilmektedir. Fransa seyahatleri için en çok talep edilen vize türü Fransa turistik vizesidir. Turistik vize işlemlerinde de, schengen vize prosedürleri uygulanmaktadır. Fransa’da eğitim görmek isteyenler, öğrenci vizesi başvurularında bulunabiliyor. Öğrenci vizeleri, eğitim sürelerine göre farklı süreli olarak veriliyor.

Fransa Vize Almak İsteyen İşverenler İçin Nasıl Bir Başvuru Adımı Bekliyor?

Fransa vize almak isteyen, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup işveren konumunda olanlar için vize başvuru şartlarını ayrıca belirlemekte ve farklı belgeler istemektedir. İşverenler, pasaport, vize başvuru formu, ticari faaliyet belgesi, Ticaret ve Sanayi Odası kaydı gibi belgeleri hazırlamalıdır. İşverenler için belirlenen vize şartlarının uygulanabilmesi için şirketin yetkilisi tarafından imzalı ve kaşeli olarak düzenlenmiş talep dilekçesinin, son dönem vergi levhasının, başvuru evraklarına eklenmesi gerekiyor. İş amaçlı yapılacak olan ziyaretler için Fransa ticari vize başvurusunu yapmaları gerekiyor. Bu vize ile toplantı, seminer, fuar gibi etkinliklere katılım sağlanabilecektir. Tüm vize başvuru şartları, Fransa Konsolosluğu tarafından belirlenmekte ve belirlenen şartlara göre başvuruların yapılması sağlanmaktadır.

Fransa Vize Alma İşlemlerinde Aile Ziyareti İçin Başvuru

Fransa vize alma işlemlerinde bulunmak isteyenler, Fransa’da bulunan ailelerini ziyaret etmek istediklerini belirterek, aile ziyareti vize başvurusunda bulunabilecektir. Vize başvuruları için kişiler, gerekli evrakların tümünü hazırlamalı, iş hayatı ile ilgili evraklar, mali durum belgesi, başvuru evrakları içerisinde yer almalıdır. Vize başvurusunda bulunan kişi başkasının sponsorluğu ile gidecekse, o kişiye ait belgeleri de hazırlamalıdır. Fransa aile ziyareti vize işlemleri için dilekçe örneği doldurulur ve vize işlem merkezleri aracılığı ile başvurularını yapabilirler. Ziyaret vizesi olarak adlandırılan bu vize ile akraba ziyareti, arkadaş ziyareti vize prosedürleri uygulanmaktadır.

Öğrenciler İçin Fransa Vizesi Başvurusu

Fransa öğrenci vizesi, eğitimlerini Fransa’da sürdürmek isteyenlerin, dil öğrenmek için başvurdukları vize çeşitlerinden birisidir. Öğrenci vizeleri, kısa süreli eğitimler ve uzun süreli eğitimler olmak üzeri iki türde verilmektedir. Kısa süreli eğitimler daha çok dil eğitimleri için verilmektedir. Eğitim süresi 6 aydan daha uzun olan eğitim dönemleri için uzun süreli öğrenci vizesi verilmektedir. Fransa öğrenci vizesi almak isteyenler, alacakları eğitim süresi ve eğitimlerini devam ettirecekleri okul için belirlenen başvuru evraklarının eksiksiz olarak hazırlanması gerekiyor.

Vize başvuru evraklarının eksiksiz olması, başvuru işlemlerinde zaman kaybını önleyecektir. Öğrenci vizesi başvuruları için gerekli olan belgeler, Fransa Konsolosluğundan ya da vize işlem merkezlerinden öğrenilebiliyor. Öğrencilerin sahip olduğu pasaportların geçerlilik süresi, Fransa’da görecekleri eğitim süresinden daha uzun olması gerekiyor. Son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet biometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi, başvuru yapılan okuldan alınan davetiye mektubu, mali belgeler ve diğer belgeler ile birlikte başvuru yapılabilecektir.

Fransa Vize İşlemlerinde Onay Süresi

Fransa seyahatleri için vize başvurularında bulunanlar, vize başvurularının kaç gün içerisinde sonuçlanacağını merak etmektedir. Fransa konsolosluğu tarafından tüm vize işlemleri, vize türlerine göre farklı sürelerde sonuçlandırılmaktadır. Ortalama olarak 4 ile 7 iş günü olarak belirtilmektedir. Fransa Konsolosluğu vize işlemlerinin değerlendirildiği tek yetkili birimdir. Vize işlem merkezleri, başvuranlardan aldıkları evrakları, Fransa Konsolosluğuna teslim eder ve onay verilmesini beklerler. Fransa schengen vizesi başvuruları için ortalama 7 gün içerisinde, başvuru evraklarının inceleneceği belirtilmektedir. Fransa seyahatlerinin zamanında yapılabilmesi için seyahat tarihinden çok önce başvurunun yapılması ve vize sonuçlanma süresinde sıkıntı yaşanmaması gerekiyor.

Fransa D Vizesi

Fransa schengen vizesi kısa süreli seyahat vizesi olarak tanımlanır ve 180 gün içerisinde en fazla 90 güne kadar ziyaretleri kapsamaktadır. Fransa seyahatlerini 90 günden daha uzun süreli olarak planlayanlar, aile ziyareti, çalışma, öğrenim gibi işlemler için D vize başvurusunu yapmalıdır. D vizesi uzun süreli vize olduğu için başvurular, Fransa Konsolosluğuna ya da Fransa Büyükelçiliğine doğrudan yapılmaktadır. Tüm vize işlemlerinde olduğu gibi D vize işlemlerinde de yapılan değerlendirme sonrası vize reddi olabilecektir. Her başvurucu, kendisine bildirilen ret nedenine bağlı olarak itiraz edebilecektir. Ya da ret nedenlerinde yer alan eksiklikleri giderdikten sonra yeniden başvuru yapabilecektir. Fransa D vizesi ve schengen vizesi için detaylı bilgiler edinildikten sonra başvurular yapılmalıdır. Fransa schengen vizesi ile tüm schengen ülkeleri, Fransa’dan başlanmak şartıyla ziyaret edilebilecektir.