Hırvatistan ülkesine seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının Hırvatistan vize başvurusu ile birlikte vize alması zorunludur. Vize işlemlerini yaparken, İstanbul ve Ankara Başkonsolosluğu tarafından izin verilen yetkili kurumlar ya da acenteler aracılığıyla Hırvatistan vize başvurusu işlemi yapılmalıdır.

Hırvatistan Vize Başvuru Merkezi

İstanbul dışından yapılacak olan Hırvatistan Vize Başvuru işlemleri; İzmir, Gaziantep, Ankara ya da Antalya Hırvatistan Başkonsolosluğu’ndan yapılabilir. Hırvatistan vize başvuru adımında bu bölgelerden yapılacak olan işlemlerde bazı evraklar talep edilebilir. Hangi bölgede yaşanıyorsa, o bölge için istenen evrak listesi önceden talep edilmelidir.

Hırvatistan Vizesinin Schengen Üyesi Ülkelerde Geçerliliği

Schengen üye devletlerinde geçerli olan ve çok girişli olan bu vizeyi, bazı pasaport sahipleri almak zorunda değildir.

Vizeden muaf kişiler;

  • Umuma husus yeşil pasaport
  • Hizmet gri pasaport
  • Diplomatik kırmızı pasaport

Vizeden muaf olan bu pasaport sahipleri Hırvatistan’a ziyaretlerini vizesiz ancak belirlenen günlerde gerçekleştirebilirler.

hırvatistan bayrağı

Hırvatistan Vize Başvurusu Sonrasındaki Süreç

Hırvatistan vize başvurusu için 15-21 gün süreceği göz önüne alınmalıdır. Vize süresi uzun olan ülkeler arasında olan Hırvatistan, 30-60 gün gibi uzun bir sürede de sonuçlanmaktadır. Hırvatistan Konsolosluğu’nun resmi tatillerde hizmet vermediği bilinmelidir. Resmi tatiller hem Türkiye’de geçerli olan hem de Hırvatistan’da geçerli olan süreleri kapsar. Hırvatistan Konsolosluğu’ndan yapılan işlemler arasında C tipi vize, transit vize gibi kısa süreli vize başvuruları yapılır. Seyahatlerin kısa süreli olması durumunda tek girişli, iki girişli ya da çoklu giriş vizesi verilebilir. Seyahat süresinin en fazla 5 yıl olacağı bilinmelidir.

Hırvatistan Vize Türleri Nedir?

Hırvatistan vizesi tek girişli alındığında bir kez Hırvatistan’a giriş ile süresi başlayan, çıkışıyla süresi biten vize kullanmış olunur. Çift girişli olan vizede giriş ve çıkış iki kez tekrarlanır. Çoklu girişte de giriş çıkış vize süresine bağlıdır. Vize türü, seyahatin gerçek amacını gösteren bir kavramdır. Evrakların Hırvatistan Konsolosluğu’na teslim edilmeden önce, verilen listeye göre kontrollü hazırlanması gerekir. İşlem süresinin uzun olması nedeniyle yapılacak eksiklikler sonucu daha uzun sürmesi muhtemeldir.

Vize türleri;

  • Schengen üye devletlerinde geçerli iki ve çok girişli olan C tipi vize
  • Ülke geçerliği sınırlandırılmış vize
  • 3 aydan daha fazla süren D tipi vize
  • Schengen üyesi devletin verdiği oturum vizesi

Vize muafiyeti olan ülkeler; Bulgaristan, Romanya ve Kıbrıs vizesine ya da oturum iznine sahip kişilerdir. Bu kişiler 180 gün içinde 90 günü aşmadan yapılacak seyahatler için geçerlidir. Bu ülkeler dışında; AB, AEA üye ülkelerine ait pasaport ya da oturum izni olan kişiler, bu kişilerin seyahat ettiği kişiler de aynı şekilde vizeden muaftır. Hırvatistan vize başvuru formunun ise hatalı doldurulması başvurunun reddedilmesine neden olabilir. Bu konuda bizden destek alabilirsiniz.