Balkan ülkeleri arasında bulunan Hırvatistan’a gitmek isteyen kişilerin Hırvatistan vizesi almak için doğru bir şekilde Hırvatistan vize işlemleri yapmaları gerekmektedir. Bu işlemler içerisinde Hırvatistan vize türünü belirleme, vize randevusu alma, başvuru evrakları hazırlama, vize ücretini yatırma, randevuya katılma ve parmak izi verme gibi işlemler yer alır. Vizenin alınabilmesi için işlemlerin eksiksiz olarak yapılması şarttır.

Hırvatistan Vize İşlemleri İçin İlk Adım Olan Vize Türünü Belirleme

Hırvatistan vize işlemleri için ilk adım olarak alınması gereken vize türünün belirlenmesi gerekir. Bu sayede işlemler ve vize belgeleri doğru bir şekilde gerçekleştirilebilir. Hırvatistan için alınabilecek vize türleri ise şunlardır; turistik vize, transit vize, aile ziyareti vizesi, ticari vize ve uzun süreli vizedir.

Hırvatistan Vize Randevusu Alma İşlemi

Hırvatistan vize başvurusu işleminin yapılabilmesi için vize randevusunun alınması gerekir. Randevu Hırvatistan Konsolosluğu veya Hırvatistan Büyükelçiliği’nden alınabilir. Ayrıca randevular için vize merkezlerinden yararlanılabilir. Hırvatistan vize alımı için vize merkezinden yararlanılmak istenirse Ankara, Gaziantep, İzmir, İstanbul ve Bursa illerinde bulunan yetkili vize merkezleri tercih edilmelidir.

hırvatistan bayrağı

Hırvatistan Vize Başvurusu İçin Evrakların Hazırlama İşlemi

Hırvatistan vize işlemleri arasında yer alan vize başvuru işlemlerine devam edebilmek için başvuru evraklarının hazırlanması gereklidir.

Vize alabilmek için hazırlanması gereken evraklar şunlardır;

  • Hırvatistan vizesi talep dilekçesi
  • Seyahat için geçerli pasaport (seyahat sonu itibariyle 3 aylık)
  • Vize başvuru formu (imzalı)
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Biyometrik fotoğraf
  • Uçak ile otel rezervasyon bilgileri
  • Banka hesabı dökümleri (3 aylık)
  • Seyahat sağlık sigortası
  • Nüfus kayıt örneği

Hırvatistan vizeleri için standart olarak talep edilen bu belgelere ek olarak vize türüne göre istenen belgelerde vardır. Başvuruda bulunan kişinin ticari vize almak istemesi durumunda iş durumunu gösteren belgeleri de sunması gereklidir.

Hırvatistan Vize Ücretini Yatırma İşlemi

Hırvatistan vizelerine sahip olmak için belirlenen ücreti başvuru öncesinde yatırmak gerekir. Bu ücretlerin vize türüne göre değişiklik göstermesi mümkündür. Hırvatistan vizeleri için belirlenen harç ücreti 60 Euro’dur. Ancak vize merkezlerinin veya vize danışmanlık merkezlerinin tercih edilmesi durumunda bu ücret 115 Euro’ya kadar çıkmaktadır.

Hırvatistan Vize Randevusuna Katılma İşlemi

Vize başvurularını konsolosluklar ve büyükelçiliklerde gerçekleştirmek isteyenler aldıkları randevuya zamanında katılmak zorundadır. Verilen saatin geçmesi durumunda randevu iptal edilir ve tekrar vize randevusu alınması gerekir. Zamanında randevuya katılan kişiler vize görevlileriyle görüşürler. Bu görüşme esnasında kendilerine seyahatlerine ve hayatlarına dair sorulan sorulara cevap verirler. Bu sorular sayesinde vize için uygun olup olmadıkları anlaşılabileceğinden cevapların doğru verilmesine dikkat edilmesi gereklidir. Ayrıca bu randevu esnasında Hırvatistan vizeleri için hazırlanan belgeler teslim edilir.

Vize İçin Parmak İzi Verme İşlemi

Hırvatistan’a girişi sağlayacak turistik, ticari ve diğer vize türlerini alabilmek için başvuru yapan kişilerin Hırvatistan vize işlemleri arasında olan parmak izi verme işlemini yapma şartı vardır. Parmak izi konsolosluklarda verilebilir. İşlemlerini vize merkezi veya acentelerinden tamamlayan kişilerin konsolosluklara giderek parmak izlerini mutlaka vermeleri gerekir. Aksi durumda vize alma hakkını kazanamamaları mümkündür.