Hırvatistan’a aile ziyareti, tatil veya turistik gibi farklı amaçlarla gitmek isteyen vatandaşların Hırvatistan vize sahibi olmaları ön koşul olmaktadır. Özellikle bordo pasaporta sahip Türklerin mutlaka Hırvatistan vize onayı almaları gerekmektedir. Bu vize sayesinde 90 gün ya da vize türüne göre daha uzun süreler için ülkede vakit geçirmeleri mümkün olmaktadır. Schengen vizesi sahiplerinin giriş için farklı vize almalarına gerek kalmamaktadır.

Hırvatistan Vizesi Nasıl Alınır? Nereden Alınır?

Hırvatistan vizesi almak için başvurulabilecek birkaç yol vardır. Kişiler Türkiye’den başvuruda bulunuyorlarsa Ankara ve İstanbul Hırvatistan Konsolosluklarına başvuruda bulunabilirler. Bunun dışında konsolosluklar tarafından yetkilendirilmiş olan vize merkezlerine başvuru yaparak vizelerini alabilirler. Konsolosluklar tarafından yetkilendirilmiş vize merkezleri Ankara, İstanbul, Gaziantep, Bursa ve İzmir illerinde bulunur.

Hırvatistan ziyareti için Hırvatistan vizesi almak isteyenler öncelikle vize belgelerini hazırlarlar. Sonrasında vize başvuru formunu doldurup tüm belgeleri vize merkezine teslim ederler. Böylelikle başvuru işlemi başlar ve 15 gün gibi bir sürede sonuç alarak planladıkları Hırvatistan seyahatini gerçekleştirebilirler.

Hırvatistan Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Hırvatistan’a ziyaret amacıyla gitmek isteyen kişiler Hırvatistan vize başvuru işlemleri için evraklarını hazırlamadan önce başvuru formunu doldurmalıdır. Bu form online olarak doldurulması gereken bir formdur. Ayrıca formun İngilizce veya Hırvatça doldurulma zorunluluğu vardır.

Forma Hırvatistan Konsolosluğu web sitesi üzerinden ulaşılabilir. Forma ulaşıldığında 1-11. maddelerde yer alan kimlik bilgileri ve kişisel bilgiler doldurulur. 12-16. maddelerde ise pasaporta dair bilgiler doldurulur. Burada pasaport numarasının doğru yazılması önemlidir. Sonraki bölümlerde ise sırasıyla meslek bilgileri, seyahat planları, seyahat tarihleri, masrafların karşılanması için finansal bilgiler, akrabaların gelmesi durumunda gerekli belgeler ve başvuru tarih bilgileri doldurulur. Tüm bölümlerin doldurulmasının ardından formun çıktısı alınır ve imza atılır. Başvuru formunun başkası adına doldurulması durumunda vekalet verilmesi zorunluluğu vardır.

hırvatistan bayrağı

Hırvatistan Vizesi Başvuru Evrakları Nelerdir?

Vize başvurularında sonuçlanma konusunda sorun yaşanmasını önlemek için Hırvatistan vizesi başvuru evraklarının tam bir şekilde konsolosluklara teslim edilmesi gerekir. Belgelerdeki bilgilerin birbiriyle uyumlu olması ve doğru olması vizenin alınması için en önemli kriterdir.

Bu kriterlere uygun olarak teslim edilecek başvuru evrakları şunlardır;

 • Vize talep dilekçesi (vize alma ve seyahat amacı belirtilir)
 • Pasaport (Kişilerin Hırvatistan’dan dönüşü itibariyle en az 3 ay süresinin bulunması gerekir. Ayrıca geçerli olan pasaportta vize için kullanılabilecek en az 2 adet boş sayfanın olması zorunludur.)
 • Başvuru formu (Form İngilizce dilinde ve online olarak doldurulup çıktısı alındıktan sonra imzalanmalıdır.)
 • Kimlik fotokopisi (çift yönlü)
 • Başvuru sahibine ait banka hesap dökümü (geçmiş son 3 aylık)
 • 2 adet 3,5 x 5,5 mm boyutlarında biyometrik fotoğraf
 • Tam vukuatlı nüfus kaydı
 • Konaklama rezervasyon belgeleri
 • Gidiş dönüş uçak biletleri veya rezervasyonları
 • Gelir belgeleri (kira, tapu belgesi, araç ruhsatı)
 • 30000€ teminatlı seyahat sağlık sigortası
 • Vize türüne göre sponsorluk belgesi (öğrenci veya çalışma vizeleri için)
 • Çalışan başvurularında maaş bordrosu, SGK giriş belgesi ve iş yeri izin belgeleri
 • İşveren başvurularında ticaret odası onayı ve vergi levhası

Teslim işleminin şahsen yapılması gerekir çünkü bu esnada başvuru sahiplerinin biyometrik bilgilerini verme zorunluluğu vardır.

Hırvatistan Vizesine Başvurularda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hırvatistan vizesine yapılan başvuruların zamanında sonuçlanabilmesi için başvuru işlemleri gerçekleştirilirken birtakım konularda dikkatli davranılması gerekir.

Bunlar;

 • Hırvatistan vizesine başvurular esnasında hazırlatılan seyahat sağlık sigortasına ait poliçenin Hırvatistan ibaresi taşımasına dikkat edilmelidir.
 • Başvurunun zamanında sonuçlanması için en geç olarak 1 ay en erken 3 ay önce başvuru yapılmalıdır.
 • Başvuru formu İngilizce olarak eksiksiz ve doğru olan bilgilerle doldurulmalıdır.
 • Teslim edilen belgeler gerçeğe aykırı olmamalı ayrıca da eksik teslim edilmemelidir.
 • Standart belgelerden farklı olarak talep edilen belgeler de mutlaka teslim edilmelidir.
 • Vize için mülakata çağırılma durumunda mutlaka verilen tarihte mülakata katılım sağlanmalıdır.

Bu maddeler dışında Hırvatistan Büyükelçiliği veya Hırvatistan Konsolosluğu tarafından edilen tüm talepler yerine getirilmelidir.

Hırvatistan Vizesinin Ücreti Ne Kadardır?

Hırvatistan vizesine başvuruda bulunacak kişilerin en fazla takıldığı konu vize için ne kadar ücret ödeyeceğidir. Ancak bunun öncesinde muafiyet durumu öğrenilebilir. Muafiyet yoksa vize başvurusu yapanların ödeyecekleri ücret 2021 yılı itibariyle 60 Euro’dur. Bu ücretin Türk lirası veya diğer para birimlerinde ödenmesi durumunda güncel kur fiyatlarına bakılarak hesaplama yapılır. Ayrıca vize başvurusunu gerçekleştirecek kişilerin ilk olarak vize için gerekli olan ücreti ödemeleri gerekir. Bu ücret dışında başvurularını gerçekleştirdikleri vize merkezlerine de işlem ücreti ödeme zorunlulukları vardır.

Hırvatistan Vize Alımı İçin Yapılan Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır?

Hırvatistan vize alımı için başvuru İstanbul, Gaziantep, Ankara, Bursa ve İzmir üzerinden konsolosluk, büyükelçilik, başkonsolosluk ve vize merkezleri aracılığıyla yapılır. Türkiye’den yapılacak başvurular için birden fazla merkezin bulunması başvuru sonuçlarının açıklanmasında süre değişikliğine neden olur. Genel olarak Hırvatistan vizesine yapılan başvuruların sonuçlanması 15 gün olarak belirtilir. Ancak başvuru merkezlerine bağlı olarak bu süre 21 gün, 30 veya 60 güne kadar çıkabilmektedir. Bu sürelerde yoğunluğun ve yaşanan aksaklıkların etkisi vardır. Bu nedenle vize başvurularının sonuçlanma süresi hesaba katılarak işlemlerin başlatılması gerekir.

Hırvatistan İçin Alınabilecek Vize Çeşitleri Nelerdir?

Hırvatistan için alınabilecek birden fazla vize türü vardır. Bu vizeler ülkede kalış süresine ve seyahat amacına bağlı olarak gruplandırılırlar. Hırvatistan için alınabilecek ilk vize çeşidi C tipi vizedir. Bu vize kısa süreli vize olarak da anılan Hırvatistan dışında Schengen ülkelerinde de geçerli olan çok girişli vize türüdür. C tipi vizeler seyahat amacına göre turist, ticari, öğrenci ve aile ziyareti vizesi olarak da sınıflara ayrılırlar.

İkinci vize çeşidi ise D tipi vizedir ve bu vizeye uzun süreli vize de denilir. D tipi vize 3 aydan uzun süre Hırvatistan’da kalacakların alabileceği vizedir. Bunlar dışında transit geçiş içi A tipi vize ve sınırlı ülke geçerliliği olarak anılan LTV vizesi de vardır.

Kimler Hırvatistan Vizesinden Muaftır?

Hırvatistan’a gitmek isteyen kişilerin sahip oldukları özelliklere göre vize alma zorunlulukları ve muafiyetleri vardır. Türk vatandaşlarında bordo pasaport sahibi olanlar vize almak zorunda kalırken siyah, gri ve yeşil pasaport sahiplerinin muafiyeti vardır.

Bunlar dışında Hırvatistan vizesinden muafiyeti bulunanlar ve muafiyet şartları şunlardır;

 • Hırvatistan vatandaşı olan bireylerin çocukları ile eşleri
 • 12 yaşını aşmamış olan çocuklar
 • Schengen vizesi sahipleri
 • AEA üyesi olan bireylerin aileleri
 • AB ve AEA üyesi ülke vatandaşları
 • Diplomatik ve hizmet pasaportuyla ülkeye giriş yapacaklar
 • Ülkede yapılacak seminer, konferans ve kültürel etkinliklere katılacak olan 25 yaşından küçük gençler
 • Bilimsel araştırmalar sebebiyle Hırvatistan’a gidecek olan kişiler
 • Bulgaristan, Romanya ve Kıbrıs vizesi sahipleri

Bulgaristan, Romanya, Kıbrıs ve Schengen vizesi sahiplerinin Hırvatistan vizesinden muafiyetleri 22 Temmuz 2014 yılında çıkarılan yasayla yürürlüğe girmiştir. Ancak vize muafiyetinden yararlanmak için gerçekleştirilecek seyahatin 90 günden fazla olmaması gerekir.

Kimler Hırvatistan Vizesi Harç Ücretini Ödemezler?

Hırvatistan vizesi almak için yapılan başvuru işleminin tamamlanması için vize harç ücretinin ödenmesi gerekir. Bu ücret vize için başvuru yapan bazı kişilere zorunlu iken bazı kişiler için zorunlu değildir.

Hırvatistan için vize harç ücreti ödemekten muaf olan kişiler şunlardır;

 • Hırvatistan vatandaşı olan kişilerin çocukları ve eşleri
 • 12 yaşından küçük olan çocuklar
 • Avrupa Ekonomik Alan içinde yer alan ülkelerin vatandaşı olan kişilerin çocukları ve eşleri
 • Hizmet pasaportu ve diplomatik pasaport sahipleri
 • 25 yaşından küçük olmak şartıyla Hırvatistan’daki kültürel etkinlik ve seminerlere katılacak olanlar
 • Bilimsel araştırma amacıyla Hırvatistan’a gidecek olanlar
 • Öğrenim görmek amacıyla Hırvatistan’a gidecek olanlar

Bu özelliklere sahip olduklarını kanıtlayan kişiler vize harç ücretini ödemeksizin vize sahibi olabilirler. Ayrıca bu kişilerin genelinin vize muafiyeti de vardır.