İçindekiler

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve Hollanda’ya gitmek isteyenler, iki ülke arasındaki anlaşmalara göre Hollanda vizesi için gereken işlemleri yapmalıdırlar. Hollanda vizesi başvurusunda bulunanların durumları incelenmekte ve belirli süreliğine seyahat edebilmeleri için vize verilmektedir. Türk vatandaşları, yeşil pasaport, gri pasaport ve siyah ya da kırmızı pasaport sahibi olanlar, vize işlemlerine tabi olmaksızın Hollanda’ya giriş yapabileceklerdir. Dikkat edilmesi gereken husus, pasaportun 10 yıldan eski olmaması ve en az 3 ay geçerliliğinin bulunuyor olmasıdır.

Hollanda Vize Alımı Yapılırken Bilinmesi Gerekenler

Hollanda vize işlemleri için başvuruda bulunanlar, 90 günden az süreli seyahatte bulunacaklarsa, Hollanda schengen vizesi verilmektedir. Hollanda Schengen vizesi alanlar, seyahatlerine Hollanda’dan başlamak üzere diğer schengen ülkelerini de gezebilecektir. Hizmete tabi pasaport sahipleri, 180 gün içerisinde 90 günü geçmeyecek seyahatleri için vize işlemlerinden muaf tutulmaktadır. Türkiye umuma mahsus pasaport sahibi olanlar vize başvurusunda bulunmak ve verilen Hollanda vize izni ile giriş yapmak zorundadır. Hollanda schengen vizesi tüm schengen ülkelerinde 90 gün ikamet etme imkanı vermektedir.

Hollanda’ya Vize Alabilmek İçin Yapılması Gerekenler

İş, seyahat ya da eğitim amaçlı olarak Hollanda’ya gitmek isteyenler, Hollanda’ya vize almak için yapılması gereken işlemler konusunda neler yapacaklarını araştırmalıdır.

Hollanda’ya vize alabilmek için yapılması gerekenler şunlardır;

 • Son 10 yıl içerisinde alınmış pasaport ile başvuru yapılmalı
 • Pasaportta en az 2 boş sayfa bulunmalı
 • Pasaportun en az 3 ay geçerliliği bulunmalı
 • Vize başvuru formu doldurulmalı ve imzalanmalı
 • İstenilen sayıda fotoğraf hazırlanmalı

Vize başvuruları yapıldığında ve işlemler yapılırken, parmak izi alınır. 12 yaşından küçük çocuklardan parmak izi alınmamaktadır. Alınan parmak izi 59 ay geçerlidir ve bu süre içerisinde tekrar vize başvurusunda bulunulduğunda parmak izi alınmayacaktır. Vize başvurularında 18 yaşından küçük olanlar için başvuru formları, vasi ya da ebeveynleri tarafından imzalanmaktadır. Vize alabilmek için başvuru yapıldığında mülakata çağrılma durumu söz konusu olabilmektedir.

hollanda bayrağı

Hollanda İçin Vize Ücretleri

Hollanda için vize başvurusunda bulunulduğunda, vize işlem ücretleri ödemesi yapılması gerekiyor. Vize ücretleri, her yıl yenilenmekte ve Hollanda Başkonsolosluğu ya da vize işlemleri aracı firma sitelerinden güncel bilgiler öğrenilebilecektir.

Hollanda için vize ücretlerinden muaf olunan durumlarda vardır ve bunlar şunlardır;

 • 6 yaşından küçük çocuklar,
 • Bilimsel araştırma ya da bilimsel konferans, seminer gibi etkinliklere katılmak isteyen araştırmacılar,
 • Eğitim için okul ziyaretinde bulunan öğrenci, lisansüstü öğrenci, refakatçi öğretmenler,
 • Kar amacı gütmeyen kuruluşların düzenlemiş olduğu, konferans, seminer, spor ve kültürel etkinliklerin 25 yaş ve altı temsilcileri,
 • Avrupa Parlamentosu tarafından çıkartılan yönerge ile bu şartları taşıyanlar, vize başvurularında herhangi bir ücret ödememektedir.

Hollanda Vizesi İçin Başvuru Süreci

Hollanda’ya seyahat etmek isteyenler, vize işlem sürelerini hesaplayarak, başvurularını ona göre yapmalıdır. Seyahat tarihi belli olduğunda, en az 15 gün öncesinden vize başvurusunda bulunulmalıdır. Seyahat tarihinden en fazla 6 ay önce başvuruda bulunabilir, bu süreden daha fazla zaman varsa başvuru alınmayacaktır. Denizciler, seyahat tarihinden en fazla 9 ay önce vize başvurusunda bulunabilecektir.

Vize başvurusunda bulunduktan sonra 15 gün içerisinde, olumlu ya da olumsuz olarak sonuç bildirimi yapılacaktır. Bazı durumlarda, Hollanda vize işlemleri uzun sürmekte ve 30 günü bulabilmektedir. İstisnai durumlarda 60 gün içerisinde de sonuçlanabileceği belirtiliyor. Seyahat sorunu yaşamamak için başvuru zamanı iyi ayarlanmalı ve vize işlemlerinin zamanında sonuçlanması sağlanmalıdır. Schengen ülkeleri, vize başvurusunda bulunan kişinin durumunu incelemek için birbirleri ile bilgi alışverişinde bulunabilmektedir. Bu işlem bazı ülke vatandaşlarına uygulanmakta ve ortalama olarak 7 gün sürmektedir.

Hollanda Vize Başvuru İşlemleri

Hollanda’ya seyahat etmek isteyenler, vize başvurularını, Hollanda Konsolosluğu, Hollanda Büyükelçiliği ya da turizm seyahat acentelerine yapabilecektir. 90 günden az olan kısa süreli seyahatler için başvurular, Hollanda Konsolosluğu tarafından birebir kabul edilmemekte, başvuruların Hollanda vize başvuru merkezleri aracılığı ile yapılmasını istemektedir. Eğitim, çalışma ya da aile birleşimi gibi uzun süreli ikamet edilmesi gereken durumlarda ve 90 günden fazla konaklama gerektiren durumlarda, başvurular, Hollanda Konsolosluğu ya da Büyükelçiliğine yapılabilecektir. Vize başvurusunda bulunmadan önce Hollanda Konsolosluğu ile iletişim kurularak, başvuru işlemleri hakkında güncel bilgiler alınmalıdır. Kısa süreli seyahatler için vize başvuru merkezlerine şahsen yapılan başvurular, bu merkezler tarafından takip edilecektir.

Başvuru İçin Pasaport Geçerliliği

Hollanda’ya yapılacak olan her türlü seyahat için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının pasaportlarının olması gerekiyor. Vize başvurusundan önce pasaport alınmalı ve vize başvuru tarihinde pasaportun 10 yıldan eski olmamasına dikkat edilmelidir. Vize işlemlerinin onaylanması için pasaportun son geçerlilik tarihine en az 3 ay süre kalmış olmalıdır. Seyahatlerde, ülkeye giriş çıkış işlemlerinin onaylanabilmesi için pasaportta en az iki sayfanın boş olması gerekiyor. Bu şartlara uymayan pasaport sahipleri, yeni pasaport başvurusunda bulunmalı ve yeni aldığı pasaport ile vize başvurusunu yapmalıdır. Hollanda’ya hizmet nedeniyle kısa süreli seyahat edecek olan Türk vatandaşlarına vize muafiyeti uygulanmaktadır. Bu durumda olanlar, geçerli olan pasaportları ile seyahatlerini yapabilecektir.

Reddedilen Başvurular

Hollanda’ya seyahat edebilmek içi vize başvurusunda bulunanların durumları incelenmekte ve bazı durumlardan dolayı vize başvurusu reddedilebilmektedir. Vize başvuru merkezi ya da Hollanda Konsolosluğu tarafından, kişiye reddedilme nedenleri bildirilebilecektir. Gizlilik gerektiren durumlarda herhangi bir yazışma yapılmayacaktır. Vize başvurusunda bulunanlar, ret kararına itiraz edebilmektedir. Ret edilme nedenleri bazen eksik evrak ya da yanlış beyan olabilmektedir. Gerekli eksiklikler giderildikten sonra tekrar başvuruda bulunulabilir ve vize almaya çalışılabilir.

Hollanda Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hollanda vizesi için yapılan başvuruların kaç günde sonuçlanacağına Hollanda Konsolosluğu karar vermektedir. Tüm vize başvuruları, Hollanda Konsolosluğu tarafından incelenir ve işlem türüne, yoğunluğuna göre 7 ile 15 gün içerisinde sonuçlanabileceği bilgisi verilir. Vize başvuruları sonuçlanma süresi verilirken, iş günü olarak verilmekte, Hollanda Konsolosluğunun kapalı olduğu, resmi tatil günleri ve diğer tatil günleri bu süreye katılmamaktadır. Hollanda Konsolosluğu, vize başvurusunda bulunan kişiyi mülakata çağırabilecek ya da farklı evrak talebinde bulunabilecektir. Bu işlemler vize çıkış süresinin uzamasına neden olabilecektir. Vize türlerinin çıkış süreleri de birbirinden farklıdır. Hollanda Schengen vizesi en kısa sürede çıkan vize türüdür. Oturma izni, aile birleşimi, çalışma izni gibi durumlar için yapılan vize başvurularının sonuçlanma süreleri daha uzun olabilmektedir. Yapılacak işlem ve vize türüne göre süreler farklı olacaktır. Bu konu ile ilgili detaylı bilgiler Hollanda Konsolosluğundan alınabilir.

Hollanda Vize Onayıyla Gezilebilecek Ülkeler

Hollanda, Avrupa Birliği ülkesidir ve schengen vizesi ile seyahat edilebilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Hollanda schengen vizesi aldıklarında, 90 günlük kısa süreli seyahatlerinde, tüm schengen ülkelerini, Hollanda’dan başlamak üzere gezebilecektir. Hollanda schengen vizesi ile toplam 26 schengen ülkesine seyahat izni verilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, almış oldukları vize ile ilk önce Hollanda’ya gitmek zorundadır.

Hollanda’ya gittikten sonra schenen vizeleri ile diğer ülkelere seyahat edebilecek, tekrar dönüşlerini yine Hollanda’dan yapacaklardır. Schengen vizesi ile gezilebilecek ülkeler arasında, Almanya, Belçika, Fransa, İspanya, Avusturya, İtalya, Portekiz, İsviçre gibi tüm schengen ülkeleri yer alıyor. Hollanda’ya gitmek için schengen vizesi alınırken, kişinin durumuna göre tek girişli ya da çok girişli vize etiketi verilmektedir. Bu schengen ülkeleri arasında yapılacak seyahatlerde vize geçerlilik durumunu gösterecektir. Seyahatlerde, kalış sürelerine uyulması daha sonraki dönemler için Hollanda vize başvurularının reddedilmemesi için önemlidir.

Hollanda Vize Başvurusu

Avrupa’nın en büyük limanlarına ev sahipliği ediyor olan Hollanda’ya, iş, gezi, eğitim ve aile ziyareti gibi sebeplerden dolayı gitmek isteyenler Hollanda vize başvurusu yapmalıdırlar. Yapılan başvurusu sonucunda alınan onay sayesinde vizeyle birlikte ülkeye giriş yapılabilir. Ancak vize muafiyeti ile bulunulan ülkelerin vatandaşı olanlar ve ülke tarafından belirlenen vize muafiyeti şartlarını taşıyan kişilerin Hollanda vize başvurusu yapmalarına gerek kalmaz.

Hollanda Vizesi Başvuru İşlemleri

Hollanda vizesi başvuru işlemleri illerde bulunan Hollanda Konsoloslukları aracılığıyla yapılır. Ayrıca konsoloslukların kısa süreli vizeler ve Schengen vizesi belirlemiş olduğu vize merkezleri varsa bu merkezler üzerinden de başvurunun yapılması mümkündür. Ancak başvurunun kabul edilip onaylanması yetkisi sadece konsolosluklara aittir.

Hollanda vizesi başvuru işlemlerinde tamamlanması gereken adımlar şunlardır;

 • Seyahat amacının belirlenmesi (Bu aşamada hangi sebeplerle Hollanda’ya seyahat edileceği belirlenir. Sonrasında vize türü seçimi yapılır.)
 • Vize için gerekli olan evrakların hazırlanması (Belgelerin hazırlanması aşamasında gerçek belgeler tercih edilmeli ve tüm belgeler birbiriyle uyumlu olmalıdır.)
 • Hollanda vizesine başvuru için gerekli formun online olarak doldurulması (Formun Türkçe, İngilizce, Hollandaca ve Dutch’ca doldurulması mümkündür. Formun boş seçenek bırakılmadan doldurulması ve çıktısının alınması gerekir.)
 • Vize randevusunun alınması (Hollanda Konsolosluğu’ndan online randevu alınır.)
 • Vize randevusuna gidilmesi (Verilen tarih ve saati aksatılmaksızın vize randevusuna gidilmelidir.)
 • Randevu günü vize evraklarının teslim edilmesi (Görüşme yapılırken vize evrakları teslim edilebilir.)
 • Biyometrik bilgilerin verilmesi (Randevu günü parmak izi verilmesi gerekir.)

Bu aşamalar eksiksiz bir şekilde tamamlandığında konsolosluk tarafından başvuru işleme alınır ve değerlendirme aşaması başlar. Yaklaşık 15 gün süren bu değerlendirme aşaması sonrasında pasaport üzerine vize uygulanır. Son aşamada da vize verilen pasaport kargo aracılığıyla gönderilir.

Hollanda Vizesi Başvuru Evrakları

Hollanda Konsolosluğu’na Hollanda vize başvuru işleminin yapılabilmesi için ihtiyaç duyulan evrakların önceden hazırlanması gerekir. Böylelikle randevu gününe yetiştirilen evraklar randevu gününde teslim edilerek işlemlerin başlaması sağlanabilir.

Hollanda vizesinin alınabilmesi için randevu günü konsolosluğa verilmesi gereken evraklar şunlardır;

 • Geçerli pasaport: Pasaportun en fazla 10 yıl önce alınmış olması ve geçerlilik tarihinin Hollanda ziyaretinin bitmesinden sonraki 3 ay daha devam etmesi gerekir. Bunun yanı sıra pasaportta yıpranma ve yırtılma gibi zararların bulunmaması ve vize için kullanılmaya uygun olan 2 sayfasının boş olması şarttır. Bu şartların uymaması durumunda vizeden önce pasaport işlemleri yapılmalıdır.
 • Vize başvuru formu: Vize başvuru formunun online veya el yazısıyla doldurulması mümkündür. Online olarak doldurulması durumunda çıktısı alınarak imzalanmalıdır. Vize alacak kişinin 18 yaşından küçük olması durumunda form ebeveyni tarafından imzalanmalıdır.
 • Fotoğraf: Vize için kullanılacak fotoğraf biyometrik olmalıdır. Ayrıca fotoğraf 3,5×4,5cm ebatlarında olmalı ve arka fonu ise beyaz renkte olmalıdır. Bunun dışında ise 2 adet verilmesi gereken bu fotoğraflar en fazla 6 ay önce çekilmiş olmalıdır.
 • Uçak rezervasyonu: Uçak biletinin Hollanda’ya gidiş ve dönüş tarihini gösterir şekilde rezervasyonunun yapılmış olması gerekir. Uçak biletinin alınması zorunluluğu yoktur.
 • Seyahat sağlık sigortası: Seyahat sağlık sigortası seyahat süresini ve seyahatin bitiminden sonraki bir gün daha geçerli olacak şekilde hazırlanmalıdır. Bu sigortanın teminatı en az 30000€ olmalıdır. Ayrıca tüm Schengen bölgesinde geçerli olmalıdır.
 • Otel rezervasyonu: Vize alınması durumunda Hollanda’da hangi otelde kalınacağı, otele giriş ve çıkış tarih bilgileri otel rezervasyonu belgesinde yer alır.
 • Pasaport fotokopisi: Sahip olunan pasaportun işlem görmüş sayfalarının ve resim bulunan sayfasının fotokopileri belgeler arasına eklenmelidir.
 • Banka hesap bilgileri: Başvuruda bulunan kişinin maddi durumunu kanıtlayacak banka hesap dökümleri (3 aylık) sunulmalıdır. Ayrıca varsa ev tapu belgesi, araç ruhsat belgesi ve kira gelir belgeleri sunulmalıdır. Bu sayede geri dönüşün yapılacağı gösterilebilir.
 • Maaş bordrosu: Maaş bordrosu son 3 ay içinde alınan maaşları içermelidir. Böylelikle başvuruda bulunan kişinin bir işi olduğu anlaşılabilir.
 • Çalışan başvurusunda: Hollanda’ya gitmek isteyen kişinin çalışan olması durumunda işveren izin belgesi ile SGK işe giriş belgelerinin sunulması gerekir. Bu belgelerin onaylı olması gerekmektedir.
 • İş yeri sahibinin başvurusunda: İş yeri bulunan kişiler vize almak istiyorlarsa ticaret gazetesi kaydı, meslek odası sicil kaydı ve vergi levhası sunmalıdırlar.
 • Öğrenci başvurusunda: Öğrenim gören kişiler Hollanda’ya gitmek için vize başvurusunda bulundularsa öğrenci olduklarına dair okullarından verilen belgeyi sunmalıdır. Bu belge yanı sıra okulun izni de gereklidir.
 • Emekli başvurusunda: Emekli olan kişiler emeklilik belgelerini veya emekli maaş bilgilerini paylaşabilirler.
 • Çalışmayan başvurusunda: Vize başvurusunda bulunan kişinin işsiz olması durumunda ülkede kalış masraflarını kim karşılayacaksa ona dair bilgi ve belgeleri sunması gerekir. Bu kişi sponsor olarak kabul edilir.
 • Kamu görevlisi başvurusunda: Kamu görevlisi olarak çalışan kişilerin başvuru esnasında çalıştıkları kurum tarafından izin verildiğine ve kamu personeli olduğunu belirten belgeyi sunması gerekir.
 • Çiftçi başvurusunda: Vize almak isteyen kişi çiftçiyse ekili toprakların tapu kayıtları ve Ziraat Odası’nda kaydı bulunduğuna dair belgeleri sunmalıdır.

Belgelerin dışında vize türüne bağlı olarak sponsorluk belgeleri ve Hollanda’ya davet edildiklerini gösteren davet mektuplarının teslim edilmesi gereklidir. Bunlar dışında konsoloslukların başvuru sahibinin özelliklerine göre ek belge talep etme hakkı vardır.

Hollanda Vizesi Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Vize başvurusu Hollanda ülkesine gitmek isteyenler için zamanında sonuçlanması gereken bir işlemdir. Bunun içinde başvuruda bulunan kişiler merakla sürenin dolmasını beklerler. Hollanda vizesi için sonuçlanma süresi 7-15 iş günüdür. Bu süre araya resmi tatillerin girmesi durumunda daha uzun olabilmektedir. Ayrıca illerde bulunan konsoloslukların yoğunluk durumlarına göre sonuç alınması 15 günden daha fazla uzayabilmektedir. Bu nedenlerden ötürü Hollanda’ya gitmek isteyenlerin planladıkları seyahat tarihinden en az 30 gün öncesinde vize için başvurularını tamamlamaları önerilir.

Hollanda Vizesi Başvuru Ücretleri Ne Kadardır?

Hollanda için vize başvurusu ücretleri başvuru yapan kişinin yaşına göre değişiklik gösterir. 12 yaşından büyük olan kişilerin yaptıkları vize başvurularından ödeyecekleri harç bedeli 80 Euro’dur. Başvuru yapan kişinin 6-12 yaş aralığında olması durumunda ödenecek vize ücreti 40 Euro olurken 6 yaşından küçük olanlar için vize ücreti talep edilmemektedir. Bu ücretler dışında başvuru sahipleri vize harç ücretlerinin yanı sıra hizmet bedeli ödemesi yaparlar. Bu ücretlerin başvuru için vize merkezi tercih edilmesi durumunda daha fazla olması mümkündür.

Hollanda Vizesinden Muaf Olunabilir Mi?

Hollanda vizesinden muaf olmak mümkündür. Muafiyetliğin sağlanabilmesi için başvuruda bulunan kişilerin gri, kırmızı, siyah ya da yeşil pasaporta sahip olmaları gerekir. Bu pasaportların sahipleri 90 gün boyunca Hollanda’da vizesiz kalabilirler (180 gün içinde). Eğer vize başvuru sahipleri bordo pasaporta sahipse mutlaka vize almaları gerekir.

Hollanda Schengen üyesi olan ülkelerden birisidir. Bu sebeple Schengen vizesi ile ülkeye gitmek mümkündür. Schengen vizesine sahip olan kişilerin bu vizeden yararlanarak ek vizeye gerek kalmadan ülkeye girmeleri mümkündür. Ancak bu vizeye sahip olan kişilerin Hollanda’ya giriş yapabilmeleri için seyahatlerine vizede belirtilen ülkeden başlamaları gerekir.

Schegen vizesi sayesinde vize muafiyeti kazanan ülkeler şunlardır;

 • Amerika Birleşik Devletleri, Barbados, Dominik
 • Grenada, Meksika, Kolombiya, Seyşeller, Andora
 • Moldova, Sırbistan, Grenadinler, Singapur, Guatemala
 • Antiguo ve Barbuda, Monako, Güney Kore, İsrail
 • Mikronezya, Solomon Adaları, Şili, Arjantin, Palau
 • Gürcistan, Timor Leste, Arnavutluk, Bosna Hersek
 • Bahamalar, Honduras, Brunei Darüsselam, Kanada
 • Avustralya, Brezilya, Kosta Rika, Kitts ve Nevis, Peru
 • El Salvador, Nikaragua, Japonya, Malezya, Karadağ
 • Birleşik Arap Emirlikleri, Kiribati, Samoa, Panama,
 • Makedonya Cumhuriyeti, San Marino, Paraguay
 • Tonga, Marşal Adaları, Santa Santa Luçiya, Tuvalu
 • Morityus, Venezüella, Santa Vincent, Uruguay, Vatikan
 • Sırbistan, Yeni Zelanda, Trinidad ve Tobago, Ukrayna

Bu ülkelerden birisinden gelen kişilerin Hollanda’ya vizesiz giriş yapmaları mümkündür.

Hollanda Vizesi Başvurusu İçin Şahsen Yapılma Zorunluluğu Var Mı?

Hollanda vizesine başvuruların şahsen yapılması zorunluluğu geçmişte yokken günümüzde zorunlu hale gelmiştir. Çünkü vize başvuru işlemlerinde parmak izi verme zorunluluğu getirilmiştir. Bu sebeple geçmişte vize işlemleri için parmak izi vermemiş olan kişilerin konsolosluklara vize randevu gününde gittiklerinde parmak izlerini vermeleri gerekir. Bu sayede vize başvurusunun işleme alınması mümkün olur. Ancak 12 yaşından küçük olan çocuklarda parmak izi verme zorunluluğu yoktur.

Hollanda İçin Alınabilecek Vizeler Nelerdir?

Hollanda için vize almak istenildiğinde hiçbir işleme başlamadan önce seyahat amacının belirlenmesi gerekir. Bu amaç belirlendikten sonra vize çeşidi kolay bir şekilde belirlenebilir. Çünkü Hollanda vizelerinde amaca uygun çeşitler vardır. Vize çeşitlerini 10 farklı türde incelemek mümkündür. Bunlar; transit, şoför, aile-akraba-arkadaş ziyaret, turist, ticari, denizci, Antiler, Schengen, kısa süreli öğrenim, uzun süreli öğrenim ve yerleşim vizeleridir. Vize türünün belirlenmesi sonrasında uygulanan prosedürlere uygun hareket etmek gerekir.

Hollanda Vizesi Başvurusu Reddedilirse Ücret İadesi Mümkün Mü?

Dünya genelinde yapılan vize başvurularının reddedilmesi durumumda vize ve işlem ücretlerinin iadesi söz konusu değildir. Bu nedenle Hollanda vize başvurusu reddedildiğinde de ücret iadesi yapılmaz. Vize alma istekleri iptal edilen kişilerin işlemleri yenilemek istemeleri durumunda tüm ücretleri yeniden ödemeleri gerekir.

Hollanda Vizesi Randevu

Schengen Bölgesi ülkelerinden birisi olan Hollanda’ya yapılacak seyahatler için ilk olarak Hollanda vize randevu adımı atılarak vize onayı alınmalıdır. Türk vatandaşları, Hollanda vize randevu alma işlemlerini yapar ve istenilen evrakları hazırlayarak, vize başvurularını gerçekleştirirler. Türkiye’nin çeşitli illerinde bulunan vize başvuru merkezlerine yapılan başvuruların tümü Hollanda Konsolosluğu ve Büyükelçiliği tarafından değerlendirilmeye alınmaktadır. Vize muafiyeti olmayanların, vize almadan seyahat etmeleri mümkün değildir. Umumi pasaportu olan her Türk vatandaşı Hollanda vizesi için başvuru yapmak ve vize onayı almak zorundadır.

Hollanda Vizesi Randevu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hollanda vizesi randevu işlemleri hakkında bilgi almak isteyenler, online siteler üzerinden her türlü bilgiye anında ulaşabiliyor. Hollanda konsolosluğu ve vize başvuru merkezi internet sitelerinde, Hollanda vizesi randevu alma, vize başvuru evrakları, işlem süreçleri hakkında bilgiler yer alıyor. Randevu alma ve vize işlemlerinin hızlı yürütülebilmesi için Hollanda Büyükelçiliği adına hizmet veren aracı kurumlar üzerinden işlemlerin yapılması tavsiye edilmektedir. Başvuruda bulunulan vize türüne göre kişiler mülakata tabi tutulabilecektir.

Hollanda Vizesi Randevu Al Sekmesini Kullanarak İşlem Yapma

Hollanda vize randevu al sekmesini seçenler, online olarak işlemlerini yapabilecek ve kendilerine göre randevu tarihini ve saatini belirleyebilecektir. Randevu alma işlemleri, telefonla ya da online olarak yapılabiliyor. Hollanda vize başvuru işlemleri için randevu talep edenler, firmanın sunduğu ek servisler bölümünden, erken saat başvurusu yaparak, günün ilk saatlerinde kalabalık oluşmadan işlemlerini yapmaya başlayabilecektir. Türkiye’de bulunanlar, online randevu alma işlemleri için Türkçe ya da İngilizce olarak her türlü bilgiyi alabiliyorlar.

Hollanda Vizesi Randevu Alma Durumunda Muafiyet

Hollanda’ya ziyaret yapmak isteyen ve umuma mahsus pasaportu bulunanlar, Hollanda vize randevu alma işlemlerini yapmalıdır. Bu pasaport türü, vize muafiyeti dışında tutulmuştur.

Vize muafiyetinden faydalanabilen pasaport türleri şunlardır;

 • Hususi (yeşil) pasaport
 • Hizmet (gri) pasaportu
 • Diplomatik (siyah ya da kırmızı) pasaport

Bu pasaportlardan herhangi birine sahip olanlar, 180 gün içerisinde 90 gün ile sınırlandırılmış seyahatlerini vize işlemlerine gerek duyulmadan yapabilecektir. Hollanda schengen üyesi olduğu için vize alanlar ya da vize muafiyetinden faydalanabilenler, tüm schengen ülkeleri arasında seyahat edebileceklerdir. Schengen vize kurallarına göre seyahat etmek isteyen kişiler, vize aldıkları ülkeye giriş yaptıktan sonra diğer ülkeleri ziyaret edebilecektir.

Hollanda Vizesi Randevu İşlemleri

Schengen vize randevu Hollanda konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş, vize merkezlerinden alınmaktadır. Turistik ya da kısa süreli seyahatler için talep edilen schengen vizesi ile 90 günden az seyahatler yapılabilmektedir. Randevu alındıktan sonraki süreci iyi takip etmek ve istenilen tüm belgeleri eksiksiz hazırlamak gerekiyor. Hollanda vize işlem süreçleri, randevu alma ile başlar, başvuru evraklarının teslim edilmesi, evrakların, başvuru merkezi tarafından Hollanda konsolosluğuna iletilmesi ile devam eder. Hollanda konsolosluğu vize başvuru evraklarını değerlendirerek, vize onayını verir. Vize başvuru merkezi, vize onayını başvurucuya bildirir ve şahsen pasaport belgesini teslim ederek, kişinin seyahat etmesini sağlarlar. Vize işlem süreçlerinde, vize reddi, evrak talebi ya da mülakat gibi durumlarda yaşanabilecektir.

Hollanda Vizesinin Geçerli Olduğu Ülkeler

Hollanda seyahati için alınan vize belirli süreliğine geçerlidir. Genel olarak talep edilen ve alınan schengen vizesi ile 90 günlük seyahatler gerçekleştirilebilecektir. Hollanda’ya schengen vizesi ile giriş yapanlar, vize geçerlilik süresi boyunca, diğer schengen ülkelerini de ziyaret edebilecektir. Schengen vizesi ile Hollanda’ya giriş yaptıktan sonra, İsviçre, Belçika, İsveç, Almanya, İspanya, Danimarka, Avusturya, Fransa gibi tüm Schengen Bölgesi ülkelerine seyahat yapılabilecektir. Vize başvuru işlemleri sırasında, parmak izi alındığı için her vize başvuru sahibi, başvurularını şahsen yapmalıdır. Parmak izi verenler, 5 yıl içerisinde tekrar vize alacakları zaman parmak izi vermelerine gerek yoktur.

Hollanda Vize İşlemleri

Hollanda vize işlemleri ile birlikte görüşmeye çağrılma ihtimali oluşabilmektedir. 2014 yılından sonra herhangi bir Schengen ülkesinden vize alırken parmak izi vermiş olma halinde yeniden görüşmeye çağrılmak gerekmez. Ama sisteme kayıtlı parmak izi olmadığında şahsi olarak görüşmeye ve parmak izi onayı almaya gitmek gerekecektir. Bir anlamda bu durum güvenlik için yapılan Hollanda vize işlemleri olarak düşünülebilir. Randevu online şekilde alınır. Online olarak alınan randevu saatinden 15 dakika önce istenen evraklarla birlikte sırada olmaya dikkat edilir. Aksi durumda randevu iptal edilir. Randevu konusunda unutulmaması gereken bir başka konu ise seyahatin ne kadar süre olduğudur. Seyahatin en fazla 2 ay öncesinden başvuru yapılabilir. En az da 15 iş günü kalması halinde konsolosluk evrakları kabul eder. Bunun için vize işlemlerinde zaman konusunda da titiz davranılmalıdır.

Evrakların toplanıp konsolosluğa ulaştırılmasından sonra artık değerlendirme için beklemek gerekir.

Vize İşlemleri Hollanda Konsolosluğundan mı Yapılır?

En sık merak edilen konulardan olup, sorulanlardan bir tanesi vize işlemleri Hollanda konsolosluğundan yapılır mı? şeklindedir. Her konsolosluğun işleyişi farklı olmasına karşılık Hollanda aracı kullanma durumuna da bakmadan sadece vize işlemleri Hollanda konsolosluğu üzerinden yapılır. Bunun dışında başvuru merkezi veya farklı bir seçenek söz konusu olmaz. Görüşme konusunda da ihtimaller göz önünde bulundurulmalıdır.

Schengen ülkelerinden bir tanesi olan Hollanda’nın hangi amaçla ziyaret edilmek istenildiğine ve hangi ülkenin vatandaşı olunduğuna göre vize durumunu kontrol ederek ziyarette bulunulabilir. Türk vatandaşı olma halinde yeşil pasaport sahibi olunmadığı için her gezi için vize almak zorunlu olmaktadır. Gri veya diplomatik pasaport sahipleri için farklı uygulamalar olsa da bordo ve yeşil pasaport kullanıcıları için vize istenmesi veya istenmemesi nettir.

Yeşil pasaportun olmadığı hallerde geçerli vize olmadan ülkeye ziyaret etmeye izin verilmez. Unutulmaması gereken bir başka konu ise her vize alındığında ülkeye girişin kesin olmadığıdır. Havalimanında kontroller sırasında güvenlik veya farklı gerekçeler ile ülkeye alınmadan geri yollanmak da mümkündür. Bunun için dikkatli olmak ve gerçek nedenlerle vize alındığını görevliye aktarmak önemlidir.

Hollanda Kimlerden Vize İster?

Hollanda tarihi ve turizm çekicilikleri konusunda olduğu kadar iş amacıyla yapılan ziyaretlerde de sıkça tercih edilir. Ailesinden birileri olduğu için aile ziyaretlerinde bulunmak isteyenlerin sayısı da oldukça fazladır. Hollanda konsolosluğundan vize almak istenildiğinde sadece Hollanda’yı ziyaret edecek olmakta gerekmez.

Bu konuda şu şekilde bir uygulama bulunur:

Ziyaret farklı Schengen ülkelerini kapsasa da en çok konaklama Hollanda’da olabilir,

Yine farklı ülkeleri kapsaması halinde ilk giriş ülkesi Hollanda olabilir.

Bu durumların geçerli olması halinde tercih Hollanda olmalıdır. Bu şekilde ülkelere giriş çıkış yaptıktan sonra bir sonraki ziyarette geçerli vize olursa istenilen ülkeden giriş yapılabilir. Bunun için seyahatin detayları da vizenin alınmasında önemli bir adımdır.

Türk vatandaşları için yeşil pasaport dışında umumi pasaport kullananların vize zorunluluğu vardır. Turistik veya iş amaçlı alınacak olan vizelerin meslek gruplarına göre istenen farklı evrak listelerine bağlı şekilde işlemlerin takip edilmesi istenir. Bunun anlamı ev hanımının kiminle gideceğine dair sponsor göstermesi gerekirken, devlet memurunun bu tarihlerde izinli olduğunu gösteren belge sunmasıdır. Farklılıklar konsolosluğun ülkesinde kalmayacağından emin olmasını kolaylaştırmak adına istediği belgelerdir. Hollanda vize evraklarının tamamı sunulmuş olsa bile ek evrak istenmesi de mümkündür. Hollanda vize işlemleri için ilk basamak vize zorunluluğunun olup olmadığını öğrenmek ve istenen evrakları toplamak olmalıdır.

Hollanda Vize Evrakları

Avrupa Birliği ülkesi olan Hollanda’ya, ülkemizden yapılacak seyahat ve ziyaretler için Hollanda vizesi için gerekli evraklar talep edilip sonucunda vize onayı almak gerekmektedir. Vize başvurusunda bulunacak olanlar istenilen tüm evrakları eksiksiz hazırlamalıdır. Hollanda vizesi için gerekli evraklar Hollanda Konsolosluğu ve vize başvuru merkezlerinin internet siteleri üzerinden herkese duyurulmaktadır. Başvurucular, randevu alır, istenen belgeleri hazırlar ve başvurularını yaparak vizelerinin çıkmasını beklerler. Online randevu alanlar, tüm belgelerini hazırladıktan sonra, randevu gününde, başvurularını yaparlar ve Hollanda Konsolosluğunun değerlendirmesi ile vizelerinin çıkmasını beklemeye başlarlar. Vize işlemleri ortalama olarak 15 gün içerisinde tamamlanmaktadır.

Hollanda Vize Evrakları Nelerdir?

Hollanda vize evrakları vize türüne göre değişebilmektedir. Genel olarak istenen evrak türleri arasında şunlar yer alıyor ve bu evrakların eksiksiz olması isteniyor.

 • En az 3 ay geçerliliği olan pasaportun aslı
 • Vize başvuru formu
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 2 adet fotoğraf
 • Seyahat amacını anlatan dilekçe
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Uçak ve otel rezervasyonu

Vize başvurusunda bulunan kişinin durumuna göre ek belgelerde istenebilmektedir. Tüm Hollanda vize evrakları eksiksiz olarak tamamlanmalıdır.

Hollanda Vizesi Gerekli Evraklar Teslimi

Hollanda vizesi gerekli evraklar listesinden faydalanarak hazırlıklara başlanır. Hollanda vize gerekli evraklar listesine ulaşmak için Hollanda Konsolosluğu web sitesi de ziyaret edilebilir. Vize başvuru merkezlerini telefonla arayanlar ya da internet sitelerini ziyaret edenler, Hollanda vize belgeleri hakkında her türlü bilgiye ulaşabilecektir. Hollanda vize belgeler listesinde yer alan tüm belgelerin eksiksiz olması ve doğru bilgiler içermesi önemlidir.

Hollanda Vizesi İçin Gerekli Belgeler İle Birlikte Başvuru İşlemleri

Hollanda vizesi için gerekli belgeler başvuru sırasında, başvurucu tarafından bizzat teslim edilir. Başvuruda bulunulan vize türüne göre belge çeşitleri değişebilmektedir. Hollanda vizesi gerekli belgeler öğrenci, çalışan, emekliler için farklıdır. Ticari amaçlı seyahatte bulunacak olanlar, Hollanda vizesi için gerekli evraklar ile birlikte davetiye mektubu, fuar katılım belgesi, firma yetkilendirme yazısı gibi belgeleri de hazırlamak zorundadır. Vize başvuru işlemleri, Hollanda konsolosluğu tarafından ayrılan bölgelere göre İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Edirne, Gaziantep, Antalya ve Bodrum’da buluna vize başvuru merkezlerinden yapılabiliyor.

Hollanda Turistik Vizesi

Turistik vize için gerekli evraklar Hollanda konsolosluğundan öğrenilebilmektedir. Turistik amaçlı vize başvuruları, schengen vizesi olarak tanımlanmaktadır. Hollanda için vize evrakları hazırlanırken, vize türü seçildiğinde, hangi evrakların istendiği öğrenilebiliyor. Hollanda için gerekli evraklar Schengen kurallarına göre belirlenmiş ve schengen bölgesinde yer alan ülkeler için yapılacak tüm başvurularda aynı belgeler istenecektir. Turistik vize için istenen evraklar arasında yer alan pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması gerekiyor. Ayrıca turistik vize işlemleri yapılırken, pasaportta en az 2 sayfanın boş olması gerekiyor. Başvuru formu doldurulurken, tüm alanlar, özenli ve doğru bilgilerle doldurulmalıdır. 18 yaşından küçük şahıslar için hazırlanan evraklarda ve başvuru formunda, ebeveynlerin imzası bulunmalıdır. Seyahat boyunca tüm giderlerin karşılanabileceğini gösterir, finansal bilgilerin, başvuru evrakları arasında yer alması gerekiyor.

Hollanda Aile Ziyareti Vizesi

Hollanda’ya akraba ya da aile ziyareti için gitmek isteyenler, vize başvurusunda bulunmak zorundadır. Hollanda vizesi belgeler arasında, davetiye yer almalıdır. Davetiye olmadan vize başvuruları yapılamayacaktır. Hollanda vizesi için gerekli belgeler belirlenirken, vize türüne göre özel belgeler talep edilebiliyor. Aile, akraba ya da arkadaş ziyaretleri için vize başvurusunda bulunmak isteyenler, pasaport, schengen vize başvuru formu, biometrik fotoğraf, vukuatla nüfus kayıt örneği, finansal durumu gösteren belgeler, vize talep dilekçesi belgelerini hazırlamalıdır. Belge türleri, işveren, çalışan, emekli, öğrenci gibi kriterlere göre değişiklik gösterebiliyor. 18 yaşından küçükler ebeveynleri ile seyahat edecek ise onaylı muvafakatname belgesini de ibraz etmelidir.