İngiltere vize başvurusu yapmak için başvuru evraklarını tamamlamak ve seyahat amacına uygun vize türüne başvuru yapmak gerekmektedir.

Kuzey İrlanda, İskoçya ya da Galler ülkelerinde de geçerliliği olan ve yapılan İngiltere vizesi başvurusu İrlanda Cumhuriyeti için geçerli değildir. İngiltere vizesi için yapmak istenilen başvurularda sorun yaşamamak adına danışman desteği alınabilir ve güncel belgeler ile ilgili İngiltere Konsolosluğu ile iletişime geçilebilir.

Bu konuda Konsolosluk ya da Elçilik yapılan vize başvurusu İngiltere ülkesi için sadece belgelerin ne olduğu konusunda bilgi verebilir. Yönlendirme ya da yardımcı olma gibi bir durum söz konusu değildir.

İngiltere Vizesi Başvurusu Yaparken Vize Türleri

Birleşik Krallık vizesinde kişisel durum, seyahat amacı ya da İngiltere vizesi başvurusu türü belirlenmelidir. Talep edilen vize türünü belirlemek için öncelikle neden seyahat etmek istenildiği belirlenmelidir.

Vize türleri;

 • Birleşik Krallık turist vizesi
 • Birleşik Krallık aile ya da arkadaş ziyareti vizesi
 • Birleşik Krallık ticari vize
 • Birleşik Krallık öğrenci vizesi
 • Birleşik Krallık dil eğitimi vizesi
 • Birleşik Krallık medikal tedavi vizesi
 • Birleşik Krallık transit vize
 • Birleşik Krallık uzun süreli ve kalıcı vize
 • Birleşik Krallık oturum vizesi
 • Birleşik Krallık aile birleşimi vizesi
 • Birleşik Krallık eğitim vizesi
 • Birleşik Krallık akademik değişim
 • Birleşik Krallık çalışma vizesi
 • Birleşik Krallık girişimci vizesi
 • Birleşik Krallık Tier 1–2–5 vizesi

Bu vize türlerinden birini almak için başvuru formunda ve diğer belgelerinizde seyahat amacını açıkça belirtmek, başvurunun daha kısa sürede sonuçlanması adına önemlidir.

Birleşik Krallık Vizesi Ankara Anlaşması

Vize kategorileri dışında da bazı durumlarda özel prosedürler uygulanabilir. Ankara anlaşması ile vize başvurusu İngiltere için yapılabilir ve kısa sürede şartların oluşması halinde sonuçlandırılabilir. Ankara Anlaşması’nda yer alan prosedürlere uygun olarak vize başvurusunu belirtilen sürelerde yapmak önemlidir.

ingiltere bayrağı

İngiltere Vize Başvuru Süreci

Birleşik Krallık diğer adıyla İngiltere vizesini almak için öncelikle Büyükelçilik ya da Konsolosluk aracılığıyla çevrimiçi başvuru kaydı oluşturulmalıdır. Başvuru merkezini arayarak randevu almak işlemlerin daha hızlı ilerlemesi için önemlidir. Randevu tarihinde orada hazır bulunmalı ve belgeler tamamlanmalıdır. Belirtilen Konsolosluk adresine giderek gerekli tüm biyometrik işlemleri yapmak önemlidir.

Evrakların yeterli görülmemesi ya da istenilen vize türüne uygun olmaması halinde ek belgeleri istemek Konsolosluk inisiyatifindedir. Konsolosluk tarafından vize başvuru sonuçları hakkında bilgi vermek mümkün olmaz. Seyahat planı yapılırken mümkün olduğunca önceden yapılmalı, başvuru sürecinin uzama ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Birleşik Krallık seyahatinde kalınacak sürede yaşamsal tüm masrafların nasıl karşılanacağı delile dayalı olarak ispat edilmelidir. Başvuru formunun eksik doldurulmuş olması nedeniyle bazı kısa süreli vize başvuruları uzun sürebiliyor.

Birleşik Krallık Vizesi İçin İstenen Evraklar

İngiltere vize başvurularında vize türüne göre bazı vize evrakları talep edilmektedir. Bu evraklar arasında finansal dökümler, çalışma durumu, vize türü, kişisel durum gibi bazı konular göz önünde bulundurulur. Başvuru formunda belirtilen tüm bilgiler İngiltere için vize başvurusu sırasında destekleyici belgeler sunmak adına önemlidir. İngiltere vize evraklarının muhakkak geçerli olması ve son 3 aya ait olması gerekmektedir. Güncel tarihi olmayan evraklar vize başvurusunun reddedilmesine sebep olur. Finansal durumlar için gösterilecek belgelerin ise son 1 aya yönelik olması gerekir.

 • İngiltere Vizesi Başvurusu İçin Form

İngiltere Vizesi için Konsolosluk ya da Elçilikten başvuru formu alınabilir. Bunun yanı sıra online olarak başvuru formunun doldurulması önemlidir. Başvuru formunu doldurduktan sonra üzerinde yer alan bilgilerin doğruluğunu teyit etmek gerekir. Vize başvuru formu imzalanmalı ve dosyaya konmalıdır.

 • İngiltere Vize Başvurusu İçin Pasaport ve Kimlik Bilgileri

İngiltere Vize Başvurusu sürecinde pasaportun son 2 sayfası boş olmalı, 6 aya ait güncelliğe sahip olmalıdır. Kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinin açık bilgilerin yer aldığı şekilde güncel tarihli olması gerekir.

 • İngiltere Vizesi Başvurusu İçin Vize Talep Dilekçesi ve Davet Mektubu

İngiltere vizesi başvurusu yapılırken seyahat amacına ilişkin olarak süre bilgisine yer verilmelidir. Süre boyunca yaşam masraflarını nasıl karşılayacağı ve ziyaretin ne şekilde olacağı belirtilmelidir. İş ya da ziyaret nedeni ile İngiltere vizesi almak isteniyorsa bu anlamda firma ya da vize almak isteyen kişinin yakını tarafından bir davet mektubu alınmalıdır.

 • Birleşik Krallık Vize Seyahat Sigortası

Seyahat esnasında kişinin başına ne gelebileceği belli olmayacağından, kaza, hırsızlık ya da kayıp gibi durumlarda zararı gidermek ve sıkıntıda düşmemek için seyahat sigortası yaptırmak gerekir. Seyahat sigortası ile sağlık sorunları yaşanan yerde tedavi olunabilir. Seyahat sigortasının başvuru evrakları arasında yer alması gerekir.

Birleşik Krallık Vize Ücretleri

Birleşik Krallık Konsolosluk vize ücret tarifesinde yer alan ödeme bankadan yapılmalı ve dekontu başvuru evrakları arasına konmalıdır. Harç ödemeleri yapılmayan başvurular reddedileceğinden bu durumun sağlıklı yürütülmesi adına güncel ödemenin yapılması gerekir. İngiltere vizesinde genel evrak dışında çalışma, mali ve kişisel belgelerin eklenmesi, gerektiği takdirde ek belgelerin verilmesi gerekir.

Birleşik Krallık Vize Harç Ücretleri

Her yıl değişiklik gösteren ve vize türüne göre daha farklı tutarda olan harç ücretleri 2021 tarihi itibariyle 120 $ olarak belirlenmiştir. Bu ücret kısa süreli vizeler için geçerlidir. Yaş, vize türü gibi faktörlere bağlı olarak değişen vize ücretleri hakkında detaylı ve güncel bilgi için Konsolosluk ya da Elçilik ile iletişim kurulabilir. Ücretlerde vize başvurusunun reddi sonucu iade söz konusu değildir. Bu nedenle her başvuru için yeniden ücret ödenmesi gerekir. Evrakların tam ve prosedüre uygun hazırlanabilmesi için danışmanlardan destek almak vize başvurusunun kısa sürede olumlu sonuçlanması için önemlidir.

İngiltere Vizesi Onay Süresi

İngiltere’ye vize başvurusu ile onay almak için Birleşik Krallık vizesine başvuru yapmak ve 15 gün içerisinde sonuçlanacağı bilinmelidir. Seyahat planını 15 günden az sürede yapmış olma halinde vize başvurusunun kabulü yapılmayabilir. Konsolosluk içerisinde bazen iş yoğunluğu ve başvuru artışı nedeniyle aksamalar yaşanabilir. Buna ek olarak farklı belgeler talep edilebilir. Seyahat planını, otel ya da uçak bilet tarihleri belirlenmeden önce başvuru tarihini gerçekleştirmek önemlidir. Seyahatin ertelenmemesi ve konaklama iptal süreçleriyle uğraşmamak için en az 3 ay önceden planlama yapılmalıdır. Evrakların tamamlanması, harç bedelinin yatırılması, randevu ve başvuru formunun doldurulması gibi işlemler yapıldıysa 15 günde başvuru cevabı alınabilir.

Birleşik Krallık Vize Reddi Olursa Ne Yapılır?

Birleşik Krallık vize başvurularının reddedilmesi, istenmeyen durumlar arasındadır. Bunun nedenleri kişilerin yanlış evrak ya da eksik evrak getirmesi, başvuru formunun hatalı doldurulması, prosedür eksiklikleri gibi sorunlardır. Vize türü ne ise amacınıza uygun olmalıdır. Turizm vizesi alarak öğrenci vizesinde yer alan haklar kullanılamaz. Aynı zamanda iki vize türünde istenen evraklarda birbirinden farklıdır. Reddi olan vize için harç parası iade edilmez. Tüm eksiklerin incelenmesi, tamamlanması ve başvurunun o şekilde yapılması gerekir.

Birleşik Krallık Vizesi Alırken Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

Birleşik Krallık vizesinde tüm pasaport türü sahipleri vize almak durumundadır. İngiltere Konsolosluk ya da Elçilik ek belge ya da bilgi isteyebilir, gerek gördüğü başvuruları reddedebilir. İngiltere vize başvurusu amacınıza göre 6 ay, 2, 5 ya da 10 yıl süreli yapılabilir. Diplomatik pasaportta 180 gün sürede 90 gün vize şartı aranmaz. Tier vize türlerine başvuru yapmak isteyen kişilerin ise İngilizce olarak dilekçe ya da başvuru formu doldurması gerekir.