İngiltere’ye turistik seyahatler gerçekleştirmek isteyen kişiler, vize almak için İngiltere vizesi için gerekli evraklar listesini temin ederek eksiksiz olarak teslim etmek zorundadır. İngiltere vizesi için gerekli evraklar eksik olursa bu durum vizenin red alması için en büyük sebep olacaktır. Tüm belgelerin, doğru ve eksiksiz hazırlanabilmesi adına talep edilen vize türü için istenen belgelerin bilinmesi gerekiyor. İngiltere turist vizesi ile ticari ya da çalışma vizesi için istenen belgeler birbirinden farklıdır. Turist vizesi evrakları da, iş gezisi ya da öğrenim amaçlı seyahatler için farklılık göstermektedir. Çalışan, işveren, ev hanımı olan bir kişi ile öğrenci olan bir kişinin vize talebi için beyan edeceği evraklar farklıdır.

İngiltere Vize Evrakları ve Türleri

İngiltere vize evrakları vize türüne göre belirlenmektedir. Vize başvurularında genel olarak istenen İngiltere vize evrakları arasında şunlar yer alıyor.

  • Online başvuru formunun eksiksiz doldurulmuş çıktısı
  • Randevu belgesi çıktısı
  • Pasaport
  • Davet mektubu
  • Öğrenim ya da iş durumunu gösterir dokümanlar
  • Mali durum belgeleri
  • Seyahat sigortası poliçesi
  • Vize ücreti ödendi dekontu
  • Uçak bileti ve otel rezervasyon belgeleri

Başvurucular, vize başvuru merkezilerinden, tüm evrak türleri ve evrakların açıklamaları ile ilgili bilgi talebinde bulunabiliyorlar.

İngiltere Vizesi Gerekli Evraklar ve Açıklamaları

İngiltere vizesi gerekli evraklar eksiksiz olmalı ve başvurucular, vize türüne göre istenilen tüm evrakları, birlikte başvuru anında teslim etmelidir. İngiltere vize gerekli evraklar için vize başvuru merkezinin internet sitesinde belge türlerinin açıklamaları yer almaktadır. İngiltere vizesi için gerekli belgeler için açıklamaları okuyanlar, hangi belgenin neler içerdiğini görebilecektir. İngiltere vize belgeleri arasında yer alan pasaport, 6 ay geçerliliği olan ve son 10 yıl içerisinde alınmış pasaport olmalıdır.

ingiltere bayrağı

İngiltere Vizesi Başvuru İşlemlerinin Yapılması

İngiltere vizesi gerekli belgeler hazırlandıktan sonra randevu alınır ve başvuru işlemleri başlatılır. İngiltere vize için gerekli evraklar için seyahat amacı belirtilmeli ve seyahat amacına göre hazırlıklar yapılmalıdır. Online randevu alınır ve İngiliz vizesi için gerekli evraklar eksiksiz hazırlanarak, randevu tarihi beklenir. Randevu tarihinde, belirtilen saatten en az 15 dakika önce vize başvuru merkezinde hazır bulunmak yapılacak olan işlemlerin zamanında yapılmasını sağlayacaktır. Vize evrakları teslim edilirken, son 5 yıl içerisinde vize alınmamış ise parmak izi de verilir.

İngiltere Turistik Seyahat Vizesi

İngiltere vizesi belgeler listesinin doğru olarak toparlanması turistik seyahat için vize alınmasını sağlayacaktır. İstenen belgeler hazırlanarak, seyahat tarihinden en fazla 3 ay önce başvuru yapılabilmektedir. İngiliz vizesi için gerekli belgeler teslim edildikten sonra başvurucuya ortalama 3 hafta içerisinde, vize sonucu olumlu ya da olumsuz olarak bildirilmektedir. İngiltere’ye vize almak için gerekli belgeler hazırlanarak yapılan başvuru sonrasında çıkan vize ile standart ziyaretçi olarak 6 ay kalınabilecektir. Turistik vize başvurusunda bulunurken, seyahat amacı belirtilmeli, seyahat boyunca tüm masraflar, dönüş işlemlerini karşılayacak mali bilgilerinde bildirilmesi gerekiyor. Dikkat edilmesi gereken hususlar, tüm belgelerin doğru ve eksiksiz doldurulmasıdır.

İngiltere Aile Ziyareti Vizesi

İngiltere’de bulunan ailelerini ya da akrabalarını ziyaret etmek isteyenler aile ziyareti vizesi için başvuruda bulunurlar. İngiltere için vize evrakları hazırlanırken, aile ziyareti için gerekli belgeler hazırlanmaktadır. İngiltere vizesi almak için gerekli evraklar hazırlanırken, umuma mahsus pasaport, hususi pasaport ve hizmet pasaportu sahibi olan Türk vatandaşları, aile ziyareti vizesi başvurusunda istenilen tüm bilgi ve belgeleri sunmak zorundadır. İngiltere aile ziyaretleri için sadece diplomatik pasaport sahibi olanlar vize işlemlerinden muaftır ve 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde İngiltere seyahatlerini yapabileceklerdir. İşlemlerin hatasız yapılabilmesi için İngiltere konsolosluklarından ya da vize işlem merkezlerinden her zaman bilgi talep edilebilmektedir.