İngiltere vize işlemleri doğru şekilde yapıldıktan sonra belirlenmiş olan vize süreleri içerisinde ülkeye ziyaretler yapılabilir. İngiltere, Avrupa’da olmasına rağmen Schengen vizesi ile gidilemeyen ülkeler arasında olmaktadır. İngiltere’ye yapılacak seyahatler için Birleşik Krallık vizesi almak gerekiyor. Doğru yönetilen bir başvuru sürecinin ardından İngiltere’ye kolay şekilde vize alarak seyahatler gerçekleştirilebilir. Şunu da belirtmek isteriz ki, Avrupa’nın en gözde ülkelerinden birisi olan İngiltere’ye, ülkemizden yoğun şekilde seyahat talebi olmaktadır.

Vize Onayı Almak İçin İngiltere Vize İşlemleri Nasıl Yapılmalı?

İngiltere’ye yapılan seyahatler için farklı türlerde vizeler bulunmakta ve bunlara göre de İngiltere vize işlemleri uygulanmaktadır. Öğrenci vizesi, evlilik vizesi, ticari vize gibi türler söz konusudur. Ancak en yaygın olan vize şekli, klasik turist vizesidir. İngiltere vizesi almak için turist olarak başvuran kişiler, ilk aşamada gerekli evrakları temin etmelidir. Bahsettiğimiz bu evraklar, başvurunun en kritik noktasıdır. Evrak eksikliği, başvurunun ilk aşamadan olumsuz olarak sonlanmasına neden olabiliyor. Söz konusu evraklar Birleşik Krallık’ın resmi web adresinden takip edilerek önceden hazırlanabilmektedir. Başvuru için randevu almadan önce evraklar hazırlandığı zaman, başvuruya doğrudan belgelerle hazır gidilebilir ve ücreti ödeyerek işlemler sonlandırılabilir.

Vize İşlemleri İngiltere İçin Yapılırken Gerekli Evraklar Nelerdir?

İngiltere için yapılan seyahatlerde; öğrenci vizesi, ticari vize, evlilik vizesi ve turist vizesi için farklı evraklar gerekir. Ticari vizelerde ve öğrenci vizelerinde talep edilen evraklar, turistik belgelere göre daha azdır.

Vize işlemleri İngiltere için yapılırken gerekli evraklar şunlardır:

 • Minimum 6 ay geçerli pasaport
 • Siteden indirilen başvuru formları
 • Başvuru ücretinin ödendiğini gösteren makbuz
 • İngiltere’de konaklama yapılan yeri gösteren belge
 • Son 3 aylık banka hesap dökümü
 • Mesleki durumunuzu belgeleyen belge
 • Kimlik fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Gidiş-dönüş uçak bileti (zorunlu değil)

Bu evrakları tamamladıktan sonra başvuru merkezlerinden online randevu alınabilir. Randevular için özel bir ücret alınmaktadır. Bu ücret, vize için ödenecek ücretin dışında ayrı şekilde tahsil edilmektedir.

ingiltere bayrağı

İngiltere İçin Vize İşlemleri Arasında Olan Başvuru Nasıl Yapılır?

Ülkemizde İngiltere başvuru merkezi olarak Teleperformance adlı şirket kullanılıyor. Bu şirket, İngiltere Vize Başvuru Merkezi ve Birleşik Krallık Vize ve Göç Dairesi adına yetkilendirilen resmi bir şirkettir. Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerin yanı sıra birçok farklı şehirde de Teleperformance merkezi bulunuyor. İngiltere için vize işlemleri yapmak isteyen kişiler, evrakları temin ettikten sonra, başvuruyu bu merkez üzerinden noktalar. Başvuru merkezine evraklar verildiği zaman; fotoğraf çekimi, parmak izi alımı gibi işlemler bu başvuru merkezinde yapılacaktır. Fotoğraf çekimi için de yine ayrı bir ücret talep edilmektedir. İngiltere vize başvurusu için gerekli bütün ücret ödemelerinin, bu aşamada başvuru merkezinde gerçekleştirilmesi gerekiyor.

İngiltere Vize Ücretleri

İngiltere vizelerinde uygulanan ücret tarifeleri, vize süresine göre değişkenlik arz ediyor. Güncel rakamlara bakıldığı zaman şu an için 6 aylık bir İngiltere vizesi için ödenmesi gereken ücret 127 dolardır.

Diğer vize süreleri için uygulanan ücretler ise şu şekildedir:

 • 2 yıllık vize: 473 dolar
 • 5 yıllık vize: 858 dolar
 • 10 yıllık vize: 1.077 dolar

Buradaki en kritik nokta, vize ne kadarlık olursa olsun; Birleşik Krallık’ta geçirilecek toplam sürenin 6 aylık olmasıdır. Yani 5 yıllık vize alınsa bile, Birleşik Krallık’ta 180 gün (6 ay) kalınabiliyor.

İngiltere Vize İşlemleri Sonucunda Sonuç Kaç Günde Çıkar?

İngiltere vize işlemleri sonucunda gerekli evraklarla başvuru merkezine giden ve başvurusunu başarılı şekilde tamamlayan kişiler, ortalama olarak 15 gün içerisinde başvurusuna yanıt alır. Başvuru kabul edildiği zaman, başvuru yapılan merkeze giderek vize teslim alınabilir. Vize sonucunu daha erken almak isteyen kişiler, express vize başvurusu yapabilir. Ancak express vize başvurularında daha yüksek ücret alınmaktadır.