İngiltere’ye gitmek isteyen ve ziyaret planı yapan kişilerin İngiltere vizesi için başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Yapılacak olan ziyaret kısa süreli, yani 90 günlük bir ziyaret olacaksa alınması gereken vize türü kısa süreli vizedir. Daha uzun süreli olan vizeler için vize yanı sıra oturma izni gibi prosedürlerin yapılmış olması gerekir. İngiltere vizesi için işlemler İngiltere büyükelçilikleri ve konsolosluklarının yetki verdiği vize merkezleri tarafından yapılır. Bu merkezler İstanbul, Adana, Antalya, Bursa, İzmir, Gaziantep ve Ankara illerinde bulunur. Bu illerde bulunan vize merkezlerinden randevu alınarak başvuru işlemleri gerçekleştirilebilir.

İngiltere Vize Çeşitleri

İngiltere vize başvurularında alınması gereken vizenin doğru seçimi son derece önemlidir. Çünkü yanlış vize türü için başvuru yapmak ve işlemleri tamamlamak başvurunun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. İngiltere ülkeye giriş amacına uygun olarak vize prosedürleri uyguladığı için ülkeye gitmek isteyenlerin durumlarına uygun olan vizeyi seçmeleri gerekir. İngiltere vize çeşitleri ise şunlardır; standart ziyaretçi, eğitim, çalışma, aile katılım, transit, bağımlı ve yerleşim vizeleridir.

İngiltere’ye Vize İle Gidebilmek İçin Yapılması Gerekenler

Birleşik Krallık’ta yer alan İngiltere’ye vize ile gitmek için vize işlemlerinin tamamlanması gerekir. İngiltere’ye vize almak için gereken işlemler tamamlandığında uçak aracılığıyla ülkeye iniş yapılabilir. İngiltere’ye giriş için gerçekleştirilmesi gereken vize işlemleri; başvuru formunun doldurulması, vize randevusunun alınması, vize evraklarının tamamlanması, vize ücretinin ödenmesi ve vize randevusuna katılmak gibi adımlardan oluşmaktadır.

ingiltere bayrağı

İngiltere Vizesi Almak İçin Gerekli Vize Evrakları

İngiltere vizesi almak için gerekli vize evrakları öğrenilmeli ve bu evraklar eksiksiz olarak hazırlandıktan sonra vize merkezine götürülmelidir. Bu İngiltere vizesi için gerekli evraklar vize merkezi görevlileri tarafından inceleneceğinden yanlışlığın bulunması durumunda vizenin alınmamasına neden olabilir.

İngiltere vizeleri için teslim edilmesi gereken standart durumdaki evraklar şunlardır;

 • Güncel pasaport
 • Vizeye başvuru formunun çıktısı
 • Kimlik fotokopisi
 • Biyometrik fotoğraf (2 adet beyaz fonlu)
 • Vize ücret dekontu
 • Uçak rezervasyonu
 • Vize istek dilekçesi
 • Nüfus kayıt örneği
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Otel rezervasyonu
 • Finansal belgeler

Saydığımız İngiltere vizesi almak içi gereken evraklara ek olarak öğrenci vizesinin alınabilmesi için öğrenci belgesi, okula kabul belgesi ve maddi durum belgelerinin sunulması gereklidir. Çalışma vizesi başvurularında aynı şekilde işyerinden gelen davet, gelir durumu ve mesleki bilgileri içeren evraklar verilmelidir. Aile katılım vizeleri için aile bağlarını kanıtlayan belgelere ihtiyaç vardır. Bu nedenle standart belgeler dışında vize türüne uygun olarak istenen vize evrakları listesinin hazırlanması gerekir.

İngiltere’ye Vize Almak İsteyenlerin Ödemesi Gereken Ücretler

Birleşik Krallık ya da İngiltere’ye vize almak isteyenlerin tüm vizelerde olduğu gibi gerekli olan vize ücretini ödemeleri lazımdır. Vize için ödenmesi gereken ücret vizenin 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık veya 10 yıllık olarak alınmak istenmesine göre farklılık göstermektedir. Ayrıca vize merkezlerine göre fiyatlarda değişiklik görülür.

Vize ücretleri şu şekildedir;

 • İstanbul, Bursa, Ankara ve Gaziantep vize merkezlerinden alınan 6 aylık vizenin ücreti 132$’ dır. Antalya, Adana ve İzmir vize merkezinden alınan 6 aylık vizenin ücreti 212$’dır.
 • İstanbul, Bursa, Ankara ve Gaziantep vize merkezlerinden alınan 2 yıllık vizenin ücreti 501$’dır. Antalya, Adana ve İzmir vize merkezinden alınan 2 yıllık vizenin ücreti 581$’dır.
 • İstanbul, Bursa, Ankara ve Gaziantep vize merkezlerinden alınan 5 yıllık vizenin ücreti 909$’dır. Antalya, Adana ve İzmir vize merkezinden alınan 5 yıllık vizenin ücreti 989$’dır.
 • İstanbul, Bursa, Ankara ve Gaziantep vize merkezlerinden alınan 10 yıllık vizenin ücreti 1141$’dır. Antalya, Adana ve İzmir vize merkezinden alınan 10 yıllık vizenin ücreti 1201$’dır.

Ayrıca evlilik, nişanlılık, transit ve akademik ziyaretler için İngiltere’ye vize almak isteyenlerden talep edilen vize ücretleri vize merkezlerine göre farlılık göstermektedir.

İngiltere İçin Vize Kaç Günde Çıkar?

İngiltere gezisi için vize başvurusunu tamamlayan kişiler İngiltere için vize onayını merakla beklerler. Vizenin çıkması İngiltere için hizmet veren vize merkezleri ve konsoloslukların yoğunluğuna bağlıdır. Aynı zamanda başvuru sahiplerinin teslim ettikleri belgelerin incelenme süresi sonucun uzamasının sebepleri arasında yer alabilir. Vizenin sonuçlanması için verilen tahmini süre 21 güne kadardır. Ancak bu sürenin çoğunlukla uzadığı görülmüştür. Bu nedenle İngiltere için vize başvurularının seyahatten en az 1 ay önce yapılmaya başlanması gerekir.

Alınan Vize İngiltere Dışında Geçerli Midir?

İngiltere Konsolosluğu’ndan alınan vize İngiltere dışında da kullanılabilen bir vizedir. Söz konusu vizenin Birleşik Krallık vizesi olarak da anılması sebebiyle vizeyi alan kişilerin İngiltere dışında Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler’e gitmeleri mümkündür. Bunun dışında İrlanda Cumhuriyeti’ne de giriş mümkün olabilir ancak bunun için ülke tarafından aranılan kriterlerin taşınması gerekir. Örneğin Türk vatandaşları İngiltere’ye vizeyle giriş yaptıktan sonra İrlanda’ya giriş yapabilirler. Direkt olarak vizeden yararlanarak İrlanda’ya girmeleri mümkün değildir.

İngiltere Vizesinin Reddedilme Sebepleri Nelerdir?

Turistik, iş veya eğitim amacıyla İngiltere’ye gitmek için yapılan vize başvurularının konsolosluklar tarafından reddedilmesi mümkündür. Vize alma onayının verilmemesi için pek çok sebep sunulabilmektedir.

Bu sebepler arasında;

 • Finansal sebeplerden ret (maddi durum yetersizliği, verilen banka hesabında para bulunmaması veya şüpheli para bulunması, sponsor olması durumunda sponsorun maddi durumunun yetersiz olması)
 • Başvuru formu kaynaklı ret (formun yanlış dil kullanılarak doldurulması, yanlış bilgilerin yer alması veya eksik doldurulması)
 • Vize görüşmelerinde yanlış beyan verilmesi sebebiyle ret (yapılan araştırmalarda başvuru sahibinin beyanının yanlış olduğunun anlaşılması)
 • Başvuru evraklarındaki eksiklik sebebiyle ret
 • Yanlış vize türüne başvurunun yapılması sebebiyle ret

Vizenin hangi sebepten dolayı reddedildiği konsolosluk tarafından gönderilen belgede açıkça belirtilir. Bu sebebin öğrenilmesiyle başvuru sahipleri kendilerine yeni bir yol haritası belirleyebilirler.

Vize Reddi Sonrası Başvuru Yapılabilir Mi?

İngiltere vizesinin reddi sonrası başvurunun yenilenmesi veya itiraz edilmesi mümkündür. Vizenin reddedilmesinde para iadesi ve evrak iadesi söz konusu değildir. Bu nedenle yeniden başvuru yapılması durumunda tüm başvuru adımlarının tekrar uygulanması gerekir. Böylelikle başvuru tekrarlanır ve vize merkezinin incelemesi sonrasında olumlu veya olumsuz yanıt alınabilir.

Vizenin reddedilme durumunun haksızlık olduğu düşünüldüğünde ise işlem tekrarı yapmadan redde itiraz hakkından yararlanılabilir. Bunun için ret sebebini göz önünde bulundurarak gerekli evraklarla birlikte vize merkezine gidilmesi ve itiraz dilekçesinin sunulması gerekir. Bu sayede belgelerin incelenmesi ve yapılan yeniden değerlendirilme sonrasında vizenin alınabilmesi mümkündür. Ancak her itirazın olumlu sonuç alacağı konusunda kesinlik yoktur.

İngiltere Vizesine Başvururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İngiltere vizesine başvuruda bulunurken her adımın dikkatle atılması vizenin onaylanması için önemlidir.

Kişilerin başvuru esnasında dikkat etmesi gereken en önemli konular şunlardır;

 • Başvuruda kullanılacak pasaportun en fazla 10 yıl içinde alınıp alınmadığına dikkat edilmelidir. Ayrıca pasaportun geçerlilik süresinin seyahat bitimine müteakiben 6 ay daha devam ediyor olması gereklidir.
 • Başvuru sahibi vize merkezlerine tüm başvuru evraklarını doğru bilgileri içerecek şekilde hazırlayarak teslim etmelidir.
 • İngiltere’de kalınacak süre içerisinde sağlık sorunlarına karşılık güvence oluşturması için seyahati kapsayacak seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.
 • 18 yaşından küçükler vize başvurularını ebeveynlerinin izin belgeleriyle birlikte yapmalıdır.
 • Vize merkezlerinin ek evrak veya görüşme talebi yapabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Bu konuların yanı sıra vize başvurusunun neticelenme süresi göz önüne alınarak en erken tarihte başvuru yapılmasına özen gösterilmelidir.

İngiltere Vizesi Hakkında Merak Edilen Sorular ve Yanıtları
İngiltere vizesi için başvurular İngiltere konsolosluğuna yapılabilir mi?

İngiltere vizesi için yapılan başvuruların direkt olarak İngiltere Konsolosluğu’na yapılması mümkün değildir. Aynı şekilde büyükelçilikte de direkt başvuru yolu yoktur. Bunlar yerine yetkilendirilmiş olan vize merkezlerine başvurunun yapılması gerekir.

İngiltere vize başvurularının sonuçlanma süresi ne kadardır?

İngiltere vize başvurularının sonuçlanma süresi İngiltere Konsolosluklarının yoğunluk durumuna bağlı olarak uzar veya kısalır. Sonuçlanma süresi için 21 gün olduğu bilgisi vardır. Ancak bu sürenin yoğunlukla aşılması mümkündür.

İngiltere’ye vize almak için başvurular nereye yapılabilir?

İngiltere’ye vize almak için başvurular İngiltere Konsolosluğu’nun belirlemiş olduğu yetkili vize merkezlerine yapılır. Bu vize merkezleri Bursa, Adana, Gaziantep, Antalya, İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde bulunur.

İngiltere vizelerinde geçerlilik süresi değişir mi?

İngiltere vizelerinin geçerlilik süresi değişiklik gösterilir. Çünkü vize başvurularında vizenin geçerli olması için 6 ay, 2 yıl, 5 yıl ve 10 yıl seçim hakları vardır. Buna göre vize alarak geçerlilik süresince İngiltere’de kalma şansı elde edilebilir.

Vizenin reddedilmesi durumunda itiraz hakkı var mıdır?

İngiltere vizelerinin reddedilmesi durumumda başvuruda bulunan kişilerin vize merkezlerine yeniden inceleme talebinde bulunarak ret itirazında bulunmaları mümkündür. İtirazın kabul edilmesiyle reddedilme sebebi tekrardan incelenir. Bu durumda da İngiltere vizesi almak adına olumlu veya olumsuz yanıt verilebilir.