İrlanda vize evrakları talep edilecek olan vize türlerine göre değişken bir rol izlemektedir. Turistik seyahatler için turistik vize başvurusunda bulunulur. Turistik vize talepleri için her başvurucunun hazırlaması önem arz eden evrak türleri, İrlanda Konsolosluğu ya da vize başvuru merkezi olarak hizmet veren firmalar tarafından, kişilere bildiriliyor. Vize için gerekli evraklar hazırlanırken, İngilizce tercümeli olarak hazırlanmalıdır. Başvuru öncesinde, yetkililerden detaylı bilgiler alınmalıdır.

İrlanda Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İrlanda kültürünü tanımak ve turistik gezi yapmak isteyenler, kısa süreli vize talebinde bulunarak İrlanda vizesi için gerekli evraklar listesini doğru şekilde hazırlayarak vize almalıdır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İrlanda ziyaretleri için sahip oldukları pasaport türüne göre vize işlemleri muafiyetlerinden faydalanabilirler. Pasaport muafiyeti olmayanlar, İrlanda vizesi için gerekli evraklar listesini hazırlayarak başvurularını yapmalıdır.

İrlanda Vizesi İçin Gerekli Belgeler ve Vize Türleri

İrlanda vizesi için gerekli belgeler ve vize türleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmak önemlidir. Eksik belgeler, vize reddine neden olurken, seyahat engellenmiş olacaktır. İrlanda vize türleri, turistik vize, ticari vize, aile ziyareti vize türleridir.

İrlanda vize belgeleri genel olarak şöyledir;

  • İrlanda vize başvuru formu
  • Pasaport
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Seyahat sağlık sigortası

Meslek gruplarına ve vize türlerine göre farklı belgeler talep edilebiliyor ve başvurucu bu belgeleri hazırlamak zorundadır.

irlanda bayrağı

Vize Çıkma Süresi

İrlanda vizesi gerekli belgeler hazırlandıktan sonra alınan randevu gününde başvuru işlemleri tamamlanır. Vize başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra vize çıkma süresi yaklaşık 1 ay sürebilecektir. Seyahat tarihinden en az 2 ay önce başvuru yapmak doğru olacaktır.

Mesleki Duruma Göre İrlanda Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İrlanda vizesi için gerekli evraklar mesleki duruma göre değişiyor. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları, vize başvurularını yaparken, işverenler, ücretli çalışanlar, emekliler, öğrenciler, memurlar olarak istenilen belgeleri hazırlarlar. Her meslek kolu için genel belgelerle birlikte bazı özel belgeler istenebilecektir. Vize başvurularını ilk defa yapacak olanlar, tüm evraklarını İngilizce tercüme ile 3 suret olacak şekilde hazırlamalıdır. Son 5 yıl içerisinde, Schengen, İngiltere ya da ABD vizesi almış olanlar, bazı belgelerden muaf olabiliyor.